» »

Utapljanje ne izgleda kot utapljanje

Utapljanje ne izgleda kot utapljanje

JanK ::

Kot nekateri veste, sem potapljac. Na enem izmed potapljaskih forumov sem zasledil link na zelo poucen clanek o utapljanju, ki ga je sedaj, ko smo ze v sezoni dopustov ob morju in jezerih, zelo vredno prebrati.

Izkaze se, da se utapljajoci ljudje v ogromni vecini primerov ne obasajo tako, kot smo navajeni iz filmov: mahanje z rokami po zraku, kricanje na pomoc,...

V resnici se sprozi t.i. "Instinctive Drowning Response", pri katerem utapljajoci:

- Ne more poklicati na pomoc, ker je govor sekundarna funkcija respiratornega trakta, ki je v tistem trenutku zaposlen z dihanjem.
- Ko pridjo usta na povrsje ima utapljajoci dovolj casa samo za hiter izdih in vdih preden spet potone.
- Utapljajoci ne more mahati na pomoc. Instinktiven odziv je odrocenje in mahanje navzdol, da se telo dvigne iz vode in da se lahko zajame sapo.
- Gibi rok postanejo nenadzorovani. V taksni situaciji se utapljajoce ne more oprijeti vrvi, mahati na pomoc,...
- Telo je vecinoma pokoncno, z malo mahanja nog - vecino dela opravijo roke. Ponavadi zaradi utrujenosti le-te omagajo po 20 do 60 sekundah.

Mahanje in kricanje seveda ne pomeni, da clovek ni v tezavah. Sta del "aquatic distress", ki sicer lahko za kratek cas nastopi pred prej opisano fazo, ni pa nujno. Si pa lahko utapljajoci v tej fazi se vedno pomaga, ce mu vrzes vrv, resilni pas,... kasneje to ni vec mogoce.

Te trditve lahko potrdijo tudi stevilni skoraj utopljeni ljudje, pa tudi profesionalni resevalci, ki so napisali komentarje pod clankom in v njih opisali svoje izkusnje.

Nauk je ta, da je utopitev nesreca, ki se lahko zgodi v zelo kratkem casu in takorekoc pred ocmi ljudi v okolici. Torej, bodite previdni in dobro opazujte ljudi okoli sebe, ko ste v ali blizu vode.

[MODERATORJI: Mogoce bi tole za vecjo gledanost veljalo prestaviti med novice.]

Okapi ::

Bom še jaz en "plavalni" nasvet povedal, ki mi je enkrat že rešil življenje.

Na faksu smo imeli predavanja iz morske biologije, predaval je legendarni profesor Zei (Miroslav Zei @ Wikipedia ) in v glavnem pripovedoval zgodbice iz svojega življenja (veliko je delal za Združene narode v Afriki, predvsem pri razvoju naprednega ribolova). Med drugim je povedal tudi, da v zalivih, kjer se lomijo valovi, zaradi oblike obale pogosto pride do močnega morskega toka, ki teče od obale na odprto morje Rip current @ Wikipedia
Na Jadranu tega sicer ni, na bolj eksotičnih plažah pa so pogosti.

Ta tok je zelo nevaren in zaradi njega se je utopilo že veliko ljudi. Ko te začne odnašati na odprto morje, ljudje poskušajo plavati proti obali, ampak tok je premočan, ljudje se utrudijo in utopijo. Poleg tega te zanese do tam, kjer se lomijo valovi in če so ti veliki (taki za srfanje), imaš še večje težave.

Če te tak tok zagrabi, zato nikoli ne smeš plavati proti obali, ampak moraš plavati pravokotno na obalo. Tok te sicer odnaša na odprto morje, ampak slej ko prej priplavaš iz toka, ker je ta precej ozek, in potem lahko plavaš nazaj proti obali.

No, in nekoč pred leti se mi je na Kitajskem, na otoku Hainan, zgodilo točno to. Zagrabil me je tok, me odnesel do tam, kjer so se lomili približno dvometrski valovi, in je bilo že precej napeto. Dihal sem že skoraj na škrge (večino časa si pod vodo, ker se valovi valijo prek tebe), ko sem se spomnil, kaj nam je povedal Zei. Začel sem torej plavati pravokotno na tok, ki me je odnesel kakšnega pol kilometra od obale, ko sem prišel iz njega, sem pa lahko priplaval do obale. Na istem mestu sta se en teden kasneje utopila dva Kitajca.

O.

guest #44 ::

Sicer relativno velik plavam in rad mislim, da sem domač v vodi...ko se dejansko utapljaš, zelo malo pomaga tehnika, zananje itd.
Kot mali sem se že skoraj utopil, ko nisem znal plavat pa so me za štos zvlekli na globoko vodo, na srečo me je en mimoidoči rešil. To je že tolk časa od tega, da ne spomnem se točno kak občutek je bil. Edino se spominjam, da sem res mahal z rokami in res nisem nič kričal, pa glava je bila dejansko prazna, takrat prevladajo instinkti. Še dobro, da nisem traumatiziran od tega in da obiskujem vodo pravzaprav še bolj pogosto.
Mislim, da so najbolj kritični tisti trenutki tik preden upali refleks. Ko se potapljam na dih kakšenkrat ostanem dol, že do nevzdržnega stanja, ampak takrat si še kr trezen in moreš reagirat.
Pod vodo...če zapaničariš, si oplel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Thomas ::

To kar govori OP in oba za njim je ekstremno pomembno in bi morali vsi vedeti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

whatever ::

Okapi: Misliš, plavati moraš vzporedno z obalo? A je vseeno, v katero smer, levo ali desno? Jaz bi se pri 11ih letih skoraj utopil v Italiji v bazenu z umetnimi valovi. Potegnilo me je pod vodo, sprožil se je že refleks za zajem sape in je voda šla v želodec. Še sekunda in bi imel vodo že v pljučih. Tik preden bi mi začela voda tečt v pljuča, je močan tok popustil in mi je uspelo priti do zraka. To se je zgodilo v plitvi vodi, ob robu bazena z umetnimi valovi, ne v globoki. Precejšnja panika. Da bi kakorkoli mi uspelo zakričat ali mahat z rokami ni bilo nobenih šans, ker me je potegnilo pod vodo.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

Okapi ::

Ja, pravokotno na tok, vzporedno z obalo. Načeloma je vseeno, ali levo ali desno, itak ne veš, kje je bližje, da prideš iz toka. Malo pa presodiš na osnovi oblike zaliva, kje bo bližje obala, ko prideš iz toka.

O.

Keyser Soze ::

Ja, tale riptide zna bit zelo zafrknjen.

Na eni peščeni plaži, precej valoviti, skriti med kamnitimi pečinami, sem bil kar neprijetno presenečen ko sem zabredel v vodo, saj zaradi spenjene vode nisi videl kje točno stopaš.

Keč je v tem, da je voda vzporedno z obalo naredila eno cca. pol metra globoko korito, po katerem odteka odvečna voda, ki "privalovi" na obalo. Torej, hodiš proti vodi, gladina tam do gležnjev, nato pa kar nenadoma "čof" in si prek kolen v močnem toku (cca. 1m/s). Precej neprijetno presenečenje in si ne znam predstavljat, kako gadna zna bit stvar na kakšni bolj valoviti plaži, kjer se zamenjajo precej večje količine vode.

P.S.: Korito je bilo široko samo dobre 3-4 metre. Potem pa zopet voda do gležnjev s precej položnim naklonom. Zanimiva izkušnja.
OM, F, G!

tsh2 ::

kdo ve kaj o bloškem jezeru, ali je nevarno? mogoče bom šel malo plavat tja te dni. sem bil zadnjič tam pa sem videl da so ljudje plavali samo ob obali, en konc pa prazen, kot da bi bilo tam nevarno. so jezera na splošno nevarna ali ne?

rdecaluc ::

Iz osebnih izkušenj.

Bili smo na enem takem umetnem jezeru s taborniki sedaj že par let nazaj.

Vse je bilo vredu v enem koncu, nakar je bila neka "vrv" čez ker je bilo nevarno. Smo potem ugotovili da tako rastlinje raste tam pod vodo in si se z lahkoto zapletel.. in po vsej nesreči utonil.

Sicer sam menim, da če se gre s pametjo v taka jezera da se nimaš ničesar bat :)
Est modus in rebus. ,typos

gruntfürmich ::

a ni pri utapljanju tko, da ko se ti to pripeti, te hitro za tem reši prsata lepotica v rdečih kopalkah in ti nato da umetno dihanje???
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Keyser Soze ::

gruntfürmich je izjavil:

a ni pri utapljanju tko, da ko se ti to pripeti, te hitro za tem reši prsata lepotica v rdečih kopalkah in ti nato da umetno dihanje???

Probaj. Pa poročaj. >:D
OM, F, G!

globoko grlo ::

@tsh2
sem lansklet plaval tam v klesarskih gatah gor in dol (drugič vzamem kopalke sabo), pa se mi ni nič zgodil, kkšne nevarne trave nisem videl, 10 m somov pa tut ni :)
Je pa vidljivost 0.5 m, tko da glih za potaplat se ni. Pa v klesrskih hlačah se ne kopam več, se vložek ne posuši še par ur.

Keyser Soze ::

Eno intermezzo vprašanje.

Kje v Lj. imajo zadovoljivo ponudbo mask (kvalitetnih)? Mogoče kje v BTCju?
OM, F, G!

Blinder ::

pravi mujo hasotu na plaži: "veš, fata se je naučila plavati, že dve ure je ni ven iz vode"
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Okapi ::

Včasih je bila v Tivoliju zraven bazena ena specializirana trgovina, če je še, pa ne vem. Tam sem jo jaz kupil (Scubapro).

O.

Vajenc ::

Kje v Lj. imajo zadovoljivo ponudbo mask (kvalitetnih)? Mogoče kje v BTCju?
V BTCju pri vhodu v Atlantis je trgovina Aquamanija. Tam lahko dobiš tudi višji rang Mares mask.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

.:joco:. ::

Tale tok o katerem govoriš Okapi, je tut mene ene par let nazaj zagrabil v Istri na en bolj valovit dan. Enih par nas je plavalo proti obali kot zmešano, kakih 10 minut, pa smo bli ves čas pri miru. No, na koncu smo le vsi priplavali ven. Ampak vmes je zgledalo že brezupno..
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Invictus ::

Taka plaža obstaja tudi na Korziki pri mestu Ajaccio. Plaža super peščena, veliki valovi (veliko srfarjev), ampak za plavanje je pa določen samo del plaže, pa še tam te opozarjajo da ne plavaj predaleč.

Sicer je tam tudi reševalnaslužba z hitrim gumenjakom, sam je treba vseeno paziti, sploh na otroke.

Plaža je pa vseeno super, ampak sem se naplaval na 10 m da sem prišel nazaj na obalo, pa še malo filinga kože sem si naredil ...

LP I.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Morje hrvaška? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9428428 (2059) Pithlit
»

dominikanska republika

Oddelek: Loža
104948 (1071) jarre
»

Kam na morje za en dan?

Oddelek: Loža
435049 (3263) Invictus
»

kje je čar morja? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26143008 (35384) opeter
»

plaže

Oddelek: Loža
285040 (4431) Ziga Dolhar

Več podobnih tem