» »

Mrežni disk ali NAS strežnik

Mrežni disk ali NAS strežnik

MiroX ::

Malo nakupujem novo opremo za računalnike in ker mi je navadni prenosni disk z USB priklopom pred časom crknil, sem se odločil, da kupim nekaj novega.
Ker imam v hiši več računalnikov, pa tudi brezžično na omrežje povezujem notebooke sem razmišljal, da bi bilo dobro imeti mrežni disk oz. kasneje sem preklopil na NAS strežnik.

Kaj mi svetujete glede tega, kaj naj kupim. Kakšne so razlike oz. prednosti v enem in drugem izdelku.

V mislim sem imel kot primer mrežnega diska WD My Book World Edition, oz. ta za strežnik pa QNAP TS-110.

Lp, D.

popster ::

Danes se podatke shranjuje v oblaku, moje mnenje.

MiroX ::

Hja, samo še zmeraj imam osebno boljši občutek, če so podatki fizično prisotni z mano na mizi. :D

Saj veš, bolje vrabec v roki, kot golob na strehi :)

steev ::

Jaz sicer nimam teh naprav, tako da ne morem govoriti specifično, lahko pa splošno.

Jaz imam AMD X2 downclockan, 2GB rama, 2x1,5 TB disk (vse skupaj okoli 300EUR prejšnje leto v Avstriji). Gor teče Debian + softwarski raid1 (varnost) + Transmission za torrente + Samba + še kak server. Prejšnji teden sem si postavil še 1Gb/s mrežo in morem reči, da mi bere 80MB/s, zapisuje 50 (verjetno zaradi raida).

Kar hočem reči je to, da po mojem te naprave niso zmožne prebavit 1GB/s (če sploh majo tako mrežno). Če ti podpira raid, so takoj čez 200EUR. Cenovno si lahko že kak komp sestaviš za ta denar. En razlog zakaj sem si nabavil mašino je tudi ta, da lahko laufam linux, kar mi omogoča marsikaj (vse). Verjetno laufa linux tudi katera izmed namenskih naprav. Je pa prednost teh malih naprav predvsem (ali pa samo) poraba. Samo če si nabaviš kako atom-base plato, se zelo približaš s porabo tem napravam. Mene je motilo samo premajhno število sata priključkov na plati, zato sem si tudi nabavil AMDja in neko uATX asus plato, ki ima 4 sata priključke (atom based samo 2).

Če se ti gre predvsem za porabo, potem najbolje da si ubaviš eno namensko napravo (katero, ti bodo povedali ostali). Če si kaj vešč linuxa oz. se ti igračkat z nastavljanjem in ti poraba ni tako pomembna, ti je pa pomembna hitrost, je pa najbolje, da si sestaviš eno kištico. Meni je čisti užitek, ko gre za mrežni disk, kopira mi pa tako, kot da bi ga imel v kompu. Imaš pa tudi namenske distrbucije, ki zelo olajšajo delo (npr. freeNAS).

Upam, da sem kaj pomagal ...
:|

nejcek74 ::

predvidi budget
predvidi obremenitev (povprečna, maksimalna)
oceni omrežje in maksimalne hitrosti, WI-FI, gigabitno omrežje etc
ali uporabljaš itunse, želiš imeti oddaljeni dostop, ftp strežnik ipd, avtomatično varnostno kopiranje, priklop tiskalnika
kolikšna je potreba po varnosti podatkov in velikosti

1. potem pa imaš dve možnosti:
podaš se na lov za informacijami kateri ti najbolj sede iz ponudbe:
npr. tukaj
2. sestaviš si lasten NAS kot piše steev

sloxl8 ::

Uporabljam WD MyBook World Edition (Blue Rings) in je uporaben tako za mrežni disk (souporaba dokumentov, varnostne kopije,...) kot tudi za izvajanje aplikacij.

Prva stvar, ki sem jo naredil, sem onemogočil WD Anywhere Access in uredil dostop prek SSH-ja (glej tole stran).

Novejša verzija (Edition II) ima še 1GB mrežni priključek in večje diske (ki pa jih lahko menjaš s poljubnimi podobnimi - fizična velikost - diski).

ManDriver ::

steev je izjavil:


Kar hočem reči je to, da po mojem te naprave niso zmožne prebavit 1GB/s (če sploh majo tako mrežno). Če ti podpira raid, so takoj čez 200EUR. Cenovno si lahko že kak komp sestaviš za ta denar. En razlog zakaj sem si nabavil mašino je tudi ta, da lahko laufam linux, kar mi omogoča marsikaj (vse). Verjetno laufa linux tudi katera izmed namenskih naprav. Je pa prednost teh malih naprav predvsem (ali pa samo) poraba. Samo če si nabaviš kako atom-base plato, se zelo približaš s porabo tem napravam. Mene je motilo samo premajhno število sata priključkov na plati, zato sem si tudi nabavil AMDja in neko uATX asus plato, ki ima 4 sata priključke (atom based samo 2).


Te naprave (Qnap, Synology....) ponavadi imajo gigabitno mrežno, razlog za to, da ne dosegajo teoretičnega 1GB/s je običajno podhranjen procesor (trade-off za nizko porabo). Tudi večina teh naprav teče na Linuxu. Na Synology konretno - BusyBox. Z atom-based plato se res precej približaš porabi končnih rešitev, vendar imaš še zmeraj atx napajalnik, ki pa je čisti presežek za to (350W+). Kar se tiče plat - itx plata npr. GigaByte GA-D510UD ima 4XSATA, za relativno zmerno ceno jo dobiš tudi pri nas. Sicer pa ima tudi tista plata z dvema SATA običajno pci slot, kamor lahko vtakneš SATA kontroler. Kar je meni velik plus teh naprav v primerjavi s home-made NAS variantami je predvsem dobro dodelan sistem in enostaven vmesnik za upravljanje, z ogromno že izdelanimi in vgrajenimi možnostmi (Web, file, ftp server, iTunes, DLNA, p2p server...) ki ne zahteva nobenega vzdrževanja. Moja 2 centa.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

steev ::

Moram prav pogledati jutri koliko porabi moj sistem. Četudi je napajalnik 400W, po moje ne kuri toliko. Pač vzame si toliko kolikor rabi. Sicer izgube so vedno. Sporočim jutri. No, obstajajo pa tudi razni picuPSU in podobni.
:|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"server" računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
417966 (6963) trnvpeti
»

Mrežni disk NAS - kateri? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5512890 (8731) Boky
»

Zunanji disk WD MyBook

Oddelek: Kaj kupiti
314127 (3067) Revenant
»

Domači file server

Oddelek: Kaj kupiti
443731 (2539) sandi9
»

WD povečal kapaciteto serije My Book trdih diskov na 2 TB

Oddelek: Novice / Diski
436841 (4772) Vlady

Več podobnih tem