» »

PSPP v zadnjem letu doživel precejšen razvoj

PSPP v zadnjem letu doživel precejšen razvoj

PSPP 0.7.5.

Slo-Tech - Program PSPP, namenjen statistični analizi podatkov, smo na Slo-Techu že predstavili. Gre za odprtokodni klon statističnega programa SPSS/PASW Statistics, ki zna delati z SPSS podatkovnimi datotekami, razume SPSS sintakso in teče tako v okolju Linux, Windows kot tudi MAC. Rezultate analiz pa PSPP zna shranjevati v PDF, PS (PostScript), HTML, ODT (OpenOffice text document) in TXT formatu.

V zadnjem letu je program doživel kar precejšen razvoj. Tako razvojna različica med drugim zna izvajati osnovne deskriptivne analize, rekodiranje in izračun novih spremenljivk, uteževanje, filtriranje in vzorčenje enot, računati kontingenčne tabele in primerjavo povprečij (T-test, one-way ANOVA), računati korelacijske tabele in faktorsko analizo (med drugim zna izvajati tudi faktorske rotacije ter izrisati scree diagram), linearno regresijo, Chronbachov alfa in ROC krivuljo, od neparametričnih testov pa pozna Hi-kvadrat ter binomski koeficient. Skratka, večino testov, ki jih pri svojem študiju uporabljajo študentje slovenskih družboslovnih fakultet.

Za vse, ki jih PSPP podrobneje zanima je na voljo tudi posebna spletna stran pspp.kiberpipa.org, kjer se nahajajo povezave do namestitvenih paketov za Ubuntu Linux in Microsoft Windows.

Na spletni strani je tudi nekaj videovodičev za uporabo PSPP-ja (pripravil jih je profesor Douglas A. Ferguson iz College of Charleston v ZDA), ogledate pa si lahko tudi wiki stran, kjer so podrobneje opisane vse analize, poleg tega pa na njej najdete tudi testne podatkovne datoteke.

Odprtokodne alternative za statistično analizo podatkov tako postajajo čedalje resnejša izbira, kar zlasti velja za odprtokodni R (in njegova grafična dodatka R Commander ter Deducer) ter njegove dodatke, npr. data mining Rattle.

Glavna pomanjkljivost odprtokodnega PSPP-ja, to je nezadostno število možnih statističnih analiz, tako postaja čedalje manjša. Bomo videli kaj bo prineslo prihodnje leto.

12 komentarjev

Bistri007 ::

Jaz sem si instaliral PSPP 0.7.2 nekaj časa nazaj. In takšnega podna od programa že dolgo časa nisem videl. Niti grafične tabele ni znal narediti.

Mislim, da je PSPP slepa ulica, saj bolj resni statistiki uporabljajo R, ki ima celoten ekosistem plug-inov, živahno skupnost in tudi nekaj grafičnih vmesnikov.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

poweroff ::

Res?



No, mogoče takrat res še ni bilo GUI outputa.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Pyr0Beast ::

Ja, takrat ni bilo GUI outputa in jemanje podatkov is ASCII tabel je bila jebhena muka. (Pa vseeno se je dalo z njim narediti celo seminarsko).
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

butl4d ::

Program je odlicen, se posebej za to ceno. Tezava je le v tem, ko uporabnika ki je svojo rit posadil na SPSS ne mores na nikakrsen nacin prepricat, da bi uporabljal kaj drugega - cel voodoo.

Bistri007 ::

Butl, SAS in R sta čisto OK.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

poweroff ::

Ja, samo R ima eno veliko pomanjkljivost (ali pa prednost, kakor vzameš) - ukazno vrstico.
sudo poweroff

kitaj ::

Ker ne poznam ne enega ne drugega programa in mi je statistična analiza španska vas, me zanima koliko boljši/enostavnejši je SPSS od odprto-kodnih rešitev?
Pri nas na fakulteti SPSS uporablja kar nekaj profesorjev, ki v to silijo tudi študente. Ker jim, če se le pojavi priložnost, vedno skušam predstaviti odprto-kodne programe me zanima, kolikšna je možnost, da družboslovni profesor/študent presedla na PSPP ali R?

Bistri007 ::

poweroff je izjavil:

Ja, samo R ima eno veliko pomanjkljivost (ali pa prednost, kakor vzameš) - ukazno vrstico.

Saj SPSS ima tudi ukaze. ;)

Če nočeš, ti ni treba uporabljati ukazne vrstice. Rcmdr ima lepši in boljši vmesnik kot PSPP.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

poweroff ::

Bistri007 je izjavil:

Rcmdr ima lepši in boljši vmesnik kot PSPP.

O tem bi se dalo razpravljat... :)

kitaj je izjavil:

Ker ne poznam ne enega ne drugega programa in mi je statistična analiza španska vas, me zanima koliko boljši/enostavnejši je SPSS od odprto-kodnih rešitev?
Pri nas na fakulteti SPSS uporablja kar nekaj profesorjev, ki v to silijo tudi študente. Ker jim, če se le pojavi priložnost, vedno skušam predstaviti odprto-kodne programe me zanima, kolikšna je možnost, da družboslovni profesor/študent presedla na PSPP ali R?

Glede na to kaj uporabljamo na FDV, pogrešam edinole kakšen K-means in Hierarchical clustering z dendrogramom.

R se pa že veselo uporablja.
sudo poweroff

.:joco:. ::

Kakšni so kaj "tržni deleži" tega pri nas na faxih? Pa v svetu?
Pri nas smo vse delali v SASu.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

poweroff ::

FDV - SPSS 100%

Uni-lj ima sicer 1300 SPSS licenc.
sudo poweroff

lukanium ::

Pred kakšnim letom sem odkril precej spodoben zastonjski statistični paket - MyStat. Je študentska verzija plačljivega SyStat. Zlo kul zadeva.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Statistična analiza diplomske naloge

Oddelek: Šola
163278 (1396) harvey
»

ECJ: avtorska pravica na programski opremi ne zadeva idej, funkcionalnosti, API-jev

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
279425 (7521) Icematxyz
»

Izšel Wine 1.2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5511287 (9667) poweroff
»

PSPP v zadnjem letu doživel precejšen razvoj

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
126747 (5942) lukanium
»

Nov članek: PSPP

Oddelek: Novice / Nova vsebina
166058 (3408) OmegaBlue

Več podobnih tem