» »

Ruski matematični čarovnik zavrnil nagrado

Ruski matematični čarovnik zavrnil nagrado

Washington Post - Marca smo pisali o matematičnem geniju iz Rusije Grigoriju Jakovljeviču Pereljmanu, ki je leta 2003 predložil dokaz Poincaréjeve domneve. Rešitev se je po natančni preveritvi izkazala za korektno in ker sodi med sedem matematičnih problemov tisočletja, kot jih je opredelil Clay Mathematics Institute of Cambridge, pripada Pereljmanu nagrada v vrednosti milijon dolarjev. Svojo ekscentričnost je Pereljman dokazal že večkrat, saj na primer ni sprejel Fieldsove medalje (ekvivalent Nobelove nagrade v matematiki) in je celo povsem zapustil matematično srenjo in se vrnil v Rusijo. Tudi objava dokaza slavne domneve ni bila konvencionalna, saj je Pereljman ignoriral tradicionalni postopek pregleda (peer review) in je svojo rešitev enostavno objavil na spletu. Matematiki so porabili tri leta, da so jo preverili. Sedaj je razkril, da zavrača tudi milijon dolarjev.

Pereljman je za rusko tiskovno agencijo povedal, da si nagrade ne zasluži, saj je zgolj sledil in nadaljeval pot predhodnikov. James Carlson, predsednik inštitucije, ki podeljuje nagrado, se s tem seveda ni strinjal, rekoč, da vsi matematiki sledijo poti predhodnikov, a le peščica jih odkrije nekaj zares odmevnega. Carlson je upal, da bo Pereljman nagrado sprejel, a iz izkušenj z njim tega ni resnično pričakoval. Tako se ruski matematik tudi pretekli mesec ni pojavil v Parizu, kjer je bil slavnostni banket v njegovo čast.

48 komentarjev

xyxyxyxy ::

Vzel bi denar in ga podaril v dobrodelne namene ...

Pyr0Beast ::

Če bi ga vzel bi ga verjetno cela družina fehtala zanj :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Alesio12 ::

Kar se mene tiče svaka čast. Ni več velik takih.

klinker ::

Pa ta novica je stara ze nekaj mescev,no :D

opeter ::

Seveda je. Ampak vseeno, je zanimivo. Če bi tudi jaz bil tak genij, bi tudi zavrnil nagrado.
Ni potrebe po fovšiji okolice.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Dr_M ::

Sej ni Slovenc.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Thomas ::

To, da ignorira peer-reviewing in objavlja na spletu, je zanimiv element.

Dokaz Poincarejeve hipoteze ni ravno malenkost. Ena težjih reči sploh, je bila.

Očitno ima že dovolj dobro plačo, za njegove potrebe. Da je "asocialen", je verjetno posledica tega, da se res ne znajde dobro v družbi. Manjkajoč talent pač. Zraven pa še signalizira svojo "magičnost" okolici, kar je v tradiciji ruskih matematikov, pa tudi popov in ostalih čarovnikov, ja.

Zanimivo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morbo ::

Matematiki so čudaki, v pozitivnem smislu. Tisti navečji geniji najbrž doživljajo svet kot Neo, ki gleda Matrico skozi source, zato ni čudno da je tak kot je :)

Ampak poklon. Svet rabi več takih ljudi, za zgled, in manj ostalega religiozno-političnega govna ki zastrupljajo um človeštva.

filip007 ::

Denar bi lahko pokvaril njegov Pentium 32THz zato ne sprejme, kaj bi pa vi s 1$/EUR mil.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

black ice ::

filip007 je izjavil:

Denar bi lahko pokvaril njegov Pentium 32THz

Dobro si formuliral. :))

Good Guy ::

Thomas je izjavil:

To, da ignorira peer-reviewing in objavlja na spletu, je zanimiv element.

Dokaz Poincarejeve hipoteze ni ravno malenkost. Ena težjih reči sploh, je bila.


zdej boš pa ti brihtn:)):))

zame čisti bedak.. ne vem kaj je častnega tuki da zavrneš nagrado
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Thomas ::

Ti brihtn ne boš. Nisi bil in ne boš, rovtar. Mogoče si imel en luciden moment, ko si si izbral nick.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Good Guy ::

Thomas je izjavil:

Ti brihtn ne boš. Nisi bil in ne boš, rovtar. Mogoče si imel en luciden moment, ko si si izbral nick.


aja..:)):))
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Mikrohard ::

Pač je človek teko pameten, da mu že rahlo škoduje... ni prvi in tudi ne bo zadnji :)

gzibret ::

> Vzel bi denar in ga podaril v dobrodelne namene ...

Mislim, da je fundacija naredila to namesto njega. Vsaj nekaj v smislu izobraževanja mladih matematikov v tretjem svetu ali nekaj takega. Se ne spomnem točno, govorim iz glave...
Vse je za neki dobr!

terryww ::

sej človek je že pojasnil zakaj je zavrnil Fieldsovo medaljo in bo verjetno tudi milenijsko nagrado. če se prav spomnim je imel ny times en daljši članek o tem.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Looooooka ::

Ok...res da tle za brezveze vcasih pizdijo glede starih novic.Ampak tole je staro vec mesecev.Mogoce celo leto.WTF?

34054 ::

No, pa kaj, jaz tega nisem še nikjer zasledil - torej ni nič narobe če je bilo objavljeno. )

BALAST ::

To je častno "nenormalno" dejanje, tako da bo verjetno šlo v Guinessovo knjigo rekordov.

gzibret ::

Novica NI stara. Predvčerajšnji izvod NY times: http://www.nytimes.com/2010/07/02/scien...

Stara so pa ugibanja, ali bo rus sprejel nagrado ali ne. To pa ja. Morda ste nekateri zamešali tudi kakšno njegovo starejšo zavrnitev nagrad (tale zavrnitev ni prva).

Pa še to, da ne bo pomote. Rus je sprejel nagrado (slavo), le denarni del je zavrnil.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

donfilipo ::

Genialno:)) Je že Thomas dovolj povedal, le da 'naš' genij živi skromno in zelo na tesnem z denarjem. Plače so redke in skromne.Vsaj po podatkih moje udbe:))

Edit: Če to drži (seveda se tudi informacijske organizacije zmotijo:), se je možakar ustrašil silne množice pritlehnih pedrov, ki bi se mu po prejetem milijonu, začeli tlačiti v rit! Tako mu ostane nemalo prostora za čisto abstraktno razmišljanje.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Jumping Jack ::

Mene pa zanima, kakšna je praktična vrednost njegovega dokaza. Zna kdo povedat?

donfilipo ::

Okoli 600.000 na roke bi prejel od vsakega kapitalista:) Zaradi zagotovljene nagrade.
Realna ocena vrednosti pa je pri največjih izzumih, izboljšavah in idejah povsem nemogoča!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Jumping Jack ::

:) Nisem mislil ocene vrednosti v denarnem smislu, ampak bolj, kaj bo/je to odkritje omogočilo.
Je sploh kakšna (danes znana) uporaba tega dokaza, ali je šlo zgolj za neko zelo težko uganko?

Prospekt ::

Kaj je to Poincaréjeva domneva?

dukedl ::

lp dukedl

donfilipo ::

V treh dimenzijah je krogla najenostavnejša (in najpopolnejša:) oblika.

V matematični logiki imamo eno mučno zadevo, ki je obenem tudi dober trening. Dokaz!
Dokazati Pitagorovo domnevo ni tako zelo težko, je pa vseeno potreben um genija logike in tudi matematike. Simple.
Isto velja za Poincarejevo domnevo. Ta zahteva genija v logiki, še bolj pa izredno pronicljivega matematika.

Znanost stoji na predpostavki, da je realen svet, mogoče razdeliti v polja in področja logičnega. Skratka vse kar se realno dogaja ima temelj in bazo v logiki in matematiki. Fizika je njun aplikativni instrument. In potem posledično tudi vse ostalo manj elementarno in bolj sestavljeno:) Poiskati prave genije matematike tako ni čisto brez veze. Da pa so ti često tudi malce čudaki, pa ni nič novega:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Trdi ::

Nagrado je zavrnil, ker cuti krivico ob dejstvu, da veliko vecji veleum xxxxxx se ni prejel podobne nagrade. Za svoje Slo-Tech nebuloze bi lahko dobil ze vsaj enega Viktorja al pa gostovanje v Kmetiji.

"xxxxxx" pa lahko vsak nadomesti po svojem okusu (namig: moj izbor je seveda postal v tem topicu)


Bottom line: kako delujejo mozgani genija, ki resi najvecje matematicne probleme, je vsakemu na tem forumu popolna neznanka. Ni potrebe, da se pretvarjamo, da razumemo.
Trdota d.o.o.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Trdi ()

Thomas ::

O Trdi, a si še živ? Super, dolgo se nisi oglasil. Medtem smo odprli eno temo, ki te bo gotovo zanimala, namreč o packingu.

Tam imamo ene par deset rezultatov, dovolj enostavnih da jih boš razumel in dovolj težkih da ne boš sam rešil nič.

Story of you life, anyway.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, ampak pojdimo nazaj na on topic.

Redko se strinjam s Sartreom o čemerkoli. Ampak s tem, kar je izjavil v svoji knjigi "Z", pa zagotovo. Namreč, da "se mu je pojem "genij" že docela priskutil".

Gre za mistificiranje recimo Einsteina ali Pereljmana ali kogarkoli drugega, da je nekako "nad" ali "ne" človeški. Da je neka dodatna božanska iskrica v njem, kvalitetno drugačna od one tadruge, zaradi katere smo mi vsi drugačni od šimpanzov. No, saj smo, a ne zaradi te božanske iskrice, pač pa zaradi drugačne morfologije, ki nam jo je navrgla ločena evolucija zadnjih milijonov let.

Človeški geniji nimajo niti tega, bodimo si na jasnem. Samo nekaj svojih mentalnih virov pokurijo za matematične enačbe, zbiranje znanja o nečem in potem tisto obdelujejo. Povsem na isti način, kot detektiv sklepa kdo je morilec ali kot šefica kuhinje išče čebulo za bržolico na tržnici. Exercises on a limited knowledge domain.

Lahko imaš mau težje možgane od drugih in nekoliko bolje connected nevrone, da lahko obdelaš eno distant domeno in potem ti rečejo "genij". Ampak to je vse.

Mistificiranje je povsem proti duhu znanosti in nekako "dodatno krivično" je iskati v tistih, ki so naredili prodore v znanosti, mistične lastnosti "genijev".

"Genij" je ordinary man or woman, ki ima nekoliko zašiftane svoje prioritete od "vsakdanjostnih opravil" v manj vsakdanje, potem pa (precej verjetno) še nekoliko več "mišične mase" v področju "mozgovnih mišic". Podobno kot kakšen športnik, samo na drugem mestu.

Mistificiranje ni samo odveč, tudi kontraproduktivno.

Zelo dobro, celo odlično je, da je šel tale matematiični problem z dnevnega reda. Ampak zato tale Sanktpetersbužan še ni "Venerin potomec", kar je zase trdil Julij Cezar. Samo eden večjih možganskih atletov na Ruskem in v svetu, z lepim dosežkom in trofejo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

Trdi je izjavil:

Nagrado je zavrnil, ker cuti krivico ob dejstvu, da veliko vecji veleum xxxxxx se ni prejel podobne nagrade. Za svoje Slo-Tech nebuloze bi lahko dobil ze vsaj enega Viktorja al pa gostovanje v Kmetiji.
"xxxxxx" pa lahko vsak nadomesti po svojem okusu (namig: moj izbor je seveda postal v tem topicu)
Bottom line: kako delujejo mozgani genija, ki resi najvecje matematicne probleme, je vsakemu na tem forumu popolna neznanka. Ni potrebe, da se pretvarjamo, da razumemo.


To preprosto ne zdrži niti logike dobrega osnovnošolca. Potemtakem bi nagrade morali odkloniti neskromno vsi! To mu je sicer lahko dober povod, nikakor pa ne vzrok. In ja! Možgani genija, v stvareh, kjer ni genij delujejo lahko čisto navadno, ali pa tudi ne. Jasno da ne veljajo čisto vsa sarkastična ugibanja, ampak poizkusiti za hec ni greh. Ni Perelmannn noben 'uebermench'. To je pravzaprav posredno tudi sam potrdil. Je pa vsekakor res, da bomo z malo več časa in intervjujev prišli do resnice. In takrat si boš ti lahko verjetno viktorja vtaknil v ...;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

WarpedGone ::

Človeški geniji nimajo niti tega, bodimo si na jasnem. Samo nekaj svojih mentalnih virov pokurijo za matematične enačbe, zbiranje znanja o nečem in potem tisto obdelujejo.

Pridodal bi le, da jim pri tem uspe zagrešiti manj napak, kot drugim. Skozi džunglo kombinacij faktov se prebijejo po poti, ki naj bi bila neprotislovna. Al je res, pa nucaš kup drugih majstrov, ki to potem preverjajo.

Simpl je bit protisloven.
Zbogom in hvala za vse ribe

.:joco:. ::

Jumping Jack je izjavil:

Mene pa zanima, kakšna je praktična vrednost njegovega dokaza. Zna kdo povedat?

Za nas, ne-matematike, obstajajo takile štosi:
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Trdi ::

Thomas je izjavil:

Story of you life, anyway.

Ti se za zacetek ne trudi s tujim jezikom, ker ti ze slovenscina dela tezave.

Kar se pa omenjenih tem tice, resnicno me ne zanimajo nebuloze samovsecnih bleferjev.



donfilipo je izjavil:

To preprosto ne zdrži niti logike dobrega osnovnošolca. Potemtakem bi nagrade morali odkloniti neskromno vsi! To mu je sicer lahko dober povod, nikakor pa ne vzrok.
Ne vem... se mi zdi, da bi dober osnovnosolec prepoznal sarkazem v prvem delu mojega posta, tako da mu logike niti ne bi bilo treba uporabiti... Kar se tice zavrnitev na splosno, se ne strinjam. Kar se pa tice doticnega primera, pa je Rus lepo razlozil, zakaj se mu zdi neposteno. Ce bi nagrado razdelili s Hamiltonom, bi se verjetno odlocil drugace.


In ja! Možgani genija, v stvareh, kjer ni genij delujejo lahko čisto navadno, ali pa tudi ne.

To se strinjam, ceprav se iz svojih casov na matematicnem faksu spomnim nekaj zelo posebnih primerkov. Nekateri znajo preklopiti v "normal mode", nekateri pa niti ne. Verjamem, da za povsem vrhunske dosezke morajo mozgani delovati malce drugace, kar se pozna tudi v vsakdanjem zivljenju.

In takrat si boš ti lahko verjetno viktorja vtaknil v ...;((
Kaj ti delas z Viktorjem, je tvoja osebna stvar, jaz sem naravnan drugace. ;)
Trdota d.o.o.

donfilipo ::

donfilipo je izjavil:

Ne vem... se mi zdi, da bi dober osnovnosolec prepoznal sarkazem v prvem delu mojega posta, tako da mu logike niti ne bi bilo treba uporabiti... Kar se tice zavrnitev na splosno, se ne strinjam. Kar se pa tice doticnega primera, pa je Rus lepo razlozil, zakaj se mu zdi neposteno. Ce bi nagrado razdelili s Hamiltonom, bi se verjetno odlocil drugace.


Malce vzvišeno bašeš a ne? Samo mi matematiki znamo oceniti matematike. V prvem delu tvojega posta, je povzetek uradne razlage zavrnitve nagrade. In ne sarkazem. V drugem delu: 'z nebulozami in vzvišeno mislijo genija', ki je skromno ali lažno skromno zavrnil miljonček, pa je ironija z viktorjem:)
Ti ziheraško iz preverjenih novic trdiš, da jo je občudujoče skromno zavrnil zaradi Hamiltona, (namesto da bi mu pol poslal), jaz iz čistega hinta in brez pravih informacij trdim, da je genij nekje v globoki stiski, katero denar lahko samo poslabša. Kdo ima prav, se bo pokazalo čez čas. Pa pustimo zdaj vse žalitve na stran.
Ti greš na ziher, jaz tokrat vlečem čisto svojega povsem negotovega 'jokerja'. In to je to! Če si matematik, ne pomeni da si dober v bliskovitem presojanju matematikov! Jasno se bom pa zdaj iz 'čeifa', potrudil in bom z možakarjem in njegovo 'podobo' na webu tudi navezal bolj konkretne stike. Pa da vidimo!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Evo po 20 minutah brskanja:

-Perelman je žid, kar je v Rusiji enak greh kot v sloveniji. Je veliko bolj ziher, če si srb, hrvat, bosanec ali albanec.
-Kljub dokazani genialnosti vztrajno zavrača nagrade, ker trdi, da svet matematike in nagrad ni pošten. ??? Kateri svet je pošten?
-Na izpopolnjevanju v ZDA, so imeli simpatije z njegovimi 'motnjami' in posledicami antisemitizma, kot tudi zahtevne genialnosti in temu pripadajočemu obnašanju. Skušali so ga 'posvojiti', kar je zavrnil, in se vrnil domov v leningrad za 120$ plače. ????
-Zadnje čase je brezposeln, popolnoma izoliran od sveta in redno zavrača vse poizkuse približevanja.

Ring any bell?

Pa še par stvari mora biti, ki jih bo pokazal natančen študij njegovih zgodb (knjig o njem).
In ena od njih zna biti celo usodna, če mu zmanjka volje do čiste in z današnjo podobo sveta pokvarjene misli:)
To je poceni fraza, a trdim kot ciganka, da če ne bo v roku par let prilezel iz luknje, ga v roku 10 let ne bo več. To je pa direkt!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Bananovec ::

donfilipo je izjavil:

Evo po 20 minutah brskanja:

-Perelman je žid, kar je v Rusiji enak greh kot v sloveniji. Je veliko bolj ziher, če si srb, hrvat, bosanec ali albanec.
-Kljub dokazani genialnosti vztrajno zavrača nagrade, ker trdi, da svet matematike in nagrad ni pošten. ??? Kateri svet je pošten?
-Na izpopolnjevanju v ZDA, so imeli simpatije z njegovimi 'motnjami' in posledicami antisemitizma, kot tudi zahtevne genialnosti in temu pripadajočemu obnašanju. Skušali so ga 'posvojiti', kar je zavrnil, in se vrnil domov v leningrad za 120$ plače. ????
-Zadnje čase je brezposeln, popolnoma izoliran od sveta in redno zavrača vse poizkuse približevanja.

Ring any bell?

Pa še par stvari mora biti, ki jih bo pokazal natančen študij njegovih zgodb (knjig o njem).
In ena od njih zna biti celo usodna, če mu zmanjka volje do čiste in z današnjo podobo sveta pokvarjene misli:)
To je poceni fraza, a trdim kot ciganka, da če ne bo v roku par let prilezel iz luknje, ga v roku 10 let ne bo več. To je pa direkt!

Zelo dobro bi bilo poznati njegove "okolje" ali še bolje, da nam sam razloži brez kakršnikoli drugih vplivov.
-Žid? Kaj pa je to?! Wiki pravi: "Za juda velja vsakdo, katerega mati je judinja."
-Pri drugi točki ga razumem. Idejo je lahko dobil od kogarkoli. Npr. da je pred časom imel prijatelja s katerim sta odkrila to in ono. Prijatelj umre, tega matematika pa razglasijo za VELEUM kljub temu, da je povedal, da ni sam odkril tega in onega in da je za to zaslužen njegov prijatelj. Kakorkoli, žena umrlega izve za to in zato (morda iz pohlepa ali pa morda zaradi pravice) toži ta VELEUM za xxx stvar, ker je to stvar odkril pač njen mož in ta denar pripada njemu (torej njej), tj. xxx milijonov $.
-Ljudje so včasih res navezani na dom iz različnih razlogov.

donfilipo ::

Jud ok. Francozi govorijo 'žid' in to fonetično izgovorjavo smo nekako povzeli 'tastari'. Tako so nas tudi zmerjali:) idioti, če si imel le malce 'suma' da so predniki nemara lahko bili tudi židovskega ok. judovskega porekla.
Mi gre pa rahlo na jetro to. Me preveč spominja na tisto: cigan je žaljivka, rom pa čisto nekaj drugega. To je en tak lari-fari obrat. V kolikor se romi ne bodo uspešno integrirali v družbo, bo tudi beseda rom, postala čez čas žaljivka in si dosegel dreko peko. Ampak ok...nima veze. Nagravžno je obsojanje in tlačenje vseh judov v koš s podganami, in seveda zraven pritakniti tudi prvega nesrečnika, ki ti pride pod roko:))
Toliko o rasnih in nacionalnih mržnjah. Do judov osebno čutim rahlo spoštovanje, posebej zaradi genialnih posameznikov, ki so glede na skupno število judov, v primerjavi s celotnim prebivalstvom zemlje, v velikem procentu (proporcionalno prevelikem!) pomagali spreminjati svet znanosti in izboljšati našo civilizacijo.
In seveda še: 'za juda velja vsakdo katerega mati je judinja'. No to seveda ni čisto res. Naciji so poznali in še poznajo ostrejše definicije, včasih noro za lase privlečene, meni osebno pa je najbližja tista: po izbiri -> za juda, če to iskreno čuti, se naj deklarira vsak sam! Malce marsovsko se sliši, a je praktično!

Kar pa se Perelmana tiče, je pa mož enigma, ki jo šele razvozljavam in se na prvi 'šus' sliši kot, 'majstor pun para':), ampak ker sem tako s polovico levega ušesa (kjer sem napol gluh)davno ujel, da živi brezposeln z mamo v skromnih razmerah, me je napol pritegnila ta navidez neracionalna 'nora' odločitev. Ampak za kaj več bo pa treba tudi kaj več vedeti. Sam sem ustrelil na prvo žogo, pa da vidimo če bo gol:) Ali je pač vedno treba temeljito pobrskati za vsako mnenje, kar seveda ne gre!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Možakarju očitno ni z rožicami postlano. Ko ni sprejel denarne nagrade, je mogoče na ta način oddal še en klic na pomoč.

Vsekakor je vse skupaj ena človeška enigma, najbrž celo tragika.

Da naciji (nemški, ruski in ostali) radi še dodatno šikanirajo vsakega Žida, tudi ni nič novega.

Govorjenje o nedoumljivem geniju ni točno. Geniju že, v običajnem pomenu besede. Ne pa kot nekom tako mogočnem, da lahko zavrne nagrado milijon dolarjev. Glede tega je običajen človek, običajen reven človek. Samo še v večji stiski.

Tako zgleda, ma donfilipo prov.

[---cenzura---]
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

zli vesoljc ::

...in ker sodi med sedem matematičnih problemov tisočletja, kot jih je opredelil...


Trenutno tisočletje pa je staro komaj deset let :D

Thomas ::

Gre za probleme ob prelomu tisočletja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Tale je mirne vesti to ponudil, ker je itak vedel, da tisti ki bo rešil kak problem, bo zagotovo takšne sorte, da denarja itak ne bo hotel.:P
Dve šivanki...

SavoKovac ::

Gospod Pereljman nekako občuti, da bi ga radi na hitro odpravili in nato v njegovem imenu pametovali na predavanjih, simpozijih, v člankih (tisto v diplomah in d.d. ga ne bi motilo najbrž). Iskren odgovor druge strani bi morda bil, da kot pojava ruši nek ugled sivolasih pobritih možicljev v dragih oblekah. Ali pa tistih z zguljenimi kavbojkami, volnenimi puloverji na v izrez in s svetlo srajco spodaj. Možicljev s crnimi srajcami z dolgimi rokavi najbrž ne bi motil, ker so dominantni v gospodarkih panogah.

Manu ::

donfilipo je izjavil:

Evo po 20 minutah brskanja:

-Perelman je žid, kar je v Rusiji enak greh kot v sloveniji. Je veliko bolj ziher, če si srb, hrvat, bosanec ali albanec.
-Kljub dokazani genialnosti vztrajno zavrača nagrade, ker trdi, da svet matematike in nagrad ni pošten. ??? Kateri svet je pošten?
-Na izpopolnjevanju v ZDA, so imeli simpatije z njegovimi 'motnjami' in posledicami antisemitizma, kot tudi zahtevne genialnosti in temu pripadajočemu obnašanju. Skušali so ga 'posvojiti', kar je zavrnil, in se vrnil domov v leningrad za 120$ plače. ????
-Zadnje čase je brezposeln, popolnoma izoliran od sveta in redno zavrača vse poizkuse približevanja.

Ring any bell?

Pa še par stvari mora biti, ki jih bo pokazal natančen študij njegovih zgodb (knjig o njem).
In ena od njih zna biti celo usodna, če mu zmanjka volje do čiste in z današnjo podobo sveta pokvarjene misli:)
To je poceni fraza, a trdim kot ciganka, da če ne bo v roku par let prilezel iz luknje, ga v roku 10 let ne bo več. To je pa direkt!

Lahko, da Perelman razmišlja in gleda na svet čisto drugače, kot mi ki tu komentiramo. Ne vem, zakaj vedno ocenjujemo poglede drugih ljudi glede na to, kako se nam zdi, da bi moralo biti.

Glede na wikipedijo (referenca na NYtimes) je Perelman zelo občutljiv na pomanjkanje etike. Nič novega. Takih ljudi je kar nekaj, čeprav smo v manjšini.

Perelman je pač skromen. Ne vem, zakaj bi to bilo nenavadno.

Zakaj rečemo, da so tisti, ki zavrnejo dobro plačilo neumni? Imajo pač svoj pogled na svet in to se mene popolnoma nič ne tiče. Vsak naj živi kot mu paše, dokler ne škoduje sočloveku.

bajsibajsi ::

Pac genij, verjetno skromen in najbrz tudi "cudak" z drugacnim pogledom na dobrine. Fino bi pa bilo vedeti, ali ima dovolj denarja (za zivljenje, potrebscine za raziskave..itd), ali zivotari. :)

donfilipo ::

Perelman JE skromen in ima dovolj denarja, za svoje SKROMNO preživetje. Pa kljub temu vztrajam pri svojih trditvah, da njegova skorajšnja popolna izolacija od sveta, kolegov in običajnega življenja ni znak 'normalnosti', pač pa signal klica GLOBOKEGA nestrinjanja tudi z marsičem, kar NE VEMO. Jasno da gre za tihi klic in da njegova etika nedvomno presega etiko povprečno razmišljajočega. Ampak tak klic, je ne glede na IQ in njegove matematične sposobnosti, popolnoma enak klicom drugih, ki so se na tak način izolirali od sveta:)) Etika nima direktne povezave s super visokimi sposobnostmi. Niti matematičnimi niti logičnimi. Vsaj njeno izvajanje in občutenje ne. Druga stvar je seveda filozofsko razpravljanje na nivoju Kanta. Ampak tu je bil Kant vsaj toliko 'dolgočasen' in ploden, da je rad poučeval in še raje pisal in objavljal. Imel je resda dekado izolacije, v kateri je po njegovem do popolnosti dodelal Kritiko čistega uma. In z njo je Kant poravnal svoj 'dolg' do odsotnosti. Človeka, ki bi o etiki razmišljal več NI.

No jaz trdim, da Perelman kaj adekvatnega ne počne. Je pa seveda res, da za to zaenkrat nimam nobenih dokazov, samo nek notranji hint. In to je vse! Kar trenutno počnem je, skušam priti izza kratke novičarske zgodbice, do tega kaj je počel s topologijo prostora , (kar verjetno ne bo šlo v uporabni obliki, ker mi manjka rutina in znanje matematike:), pa predvsem do tega, kakšen je njegov pogled na etiko in filozofijo sveta, kar bo pa šlo, če je le kjerkoli kdaj kaj izjavil (kar naredi pravzaprav vsak) in če je objavljeno, kar pa je praviloma pogosto za slavne, bom tudi videl ali je bil notranji hint pravi! Končno resnico pa bo pokazal čas. Pozitivno kar se iz tega izcimi je, da bom vsaj brez jecljanja vedel kaj je topologija prostora in tudi kdaj in kjer to pride še kako prav...in je vredno več kot miljon dolarjev. That's it.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

MrStein ::

donfilipo je izjavil:

Evo po 20 minutah brskanja:

-Perelman je žid, kar je v Rusiji enak greh kot v sloveniji. Je veliko bolj ziher, če si srb, hrvat, bosanec ali albanec.

Huh? Naši "domoljubi" se povečini ukvarjajo s cigani, homoseksualci in južnimi sorodniki... Vsaj oni, ki se oglašajo v forumih, ki jih berem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

donfilipo ::

To je zato, ker so v 600 letih dodobra iztrebili, ali pokristjanili vse žide. Temu se reče efektivnost, pred katero se nemci skrijejo:) Antisemitizem je pri slovencih zaspal, ker judov praktično ni. In ne zato, ker ga nikoli ni bilo. So pa seveda posebna okolja, kjer je antisemitizem zaradi Izraelove politike do palestine, tudi danes izrazit in ga občutijo random vsi, ki bi po kakršnihkoli normah, naj bili približno podobni židom:) To sem videl in doživel osebno! Ampak načeloma imaš pa prav. Naši domoljubi so na tem koncu 'adolfizma', delo pretežno že zdavnaj opravili:)) Za afterparty dodatek, skrbijo zdaj islamski skrajneži. Tam je včasih dovolj da kot 'polušvaba' ne poješ dobro 'horst wessel lied':D
No ja... tudi to se bo popravilo. Malo severine, malo cece in gre zu grund. Ne moreš da belivaš8-)

Ampak v rusiji pa ni tako. In baje naj bi po razpadu USSR, naciji tam spet, kar krepko dvignili glave. To je vsekakor lahko za posameznika, ki ima celo dobre namene, tako ubijajoče, da tre. Ker za jude iz navedenih vzrokov primere ne najdem, naj navedem recimo Ota Pestnerja iz druge etnične omaloževane grupe, kjer nikoli ne bom pozabil nek klic 'modreca' v živo oddajo s Otom z besedami: 'kam je pa zigo šu?' In pazi gre za človeka, ki je slavo slovenije in njenih pevskih sposobnosti ponesel celo med prave črnske duhovnike. In USA na splošno. No potem se ni treba čuditi, da so drugi manj talentirani včasih nagnjeni k kapitalističnim bližnjicam. Pištolj i pucaj! Neustadt ima izgleda vedno večje tovrstne probleme. In ne bo edini.

Ampak pustimo zdaj ta offtopic: kot je omenil Manu, nekateri imajo etiko v okviru tropa. Ta na čase določi žrtev in jo linča. Ampak skoraj dvomim, da je to edini vzrok, ki naj bi izoliral Perelmana. Nekako upam na bolj globoko, epično epizodo, o smislu bivanja človeštva, tako kot je. Kaj bi drugega pričakovali od transhumanista:) In četudi je Perelman čisto navaden geek, ki zdaj surfa po porno straneh, sam mit, ki se je ustvaril, navadno vodi vedno do novih presenetljivih spoznanj. Le preveč ne smeš pričakovati. Učinkovito znanje, ki se kasneje uštevilči v evre, je vendarle v šoli in šolskem znanju. Da ne bo kdo mislil, da tu razkrivam in odkrivam bistvo genialnosti. To je Perelman objavil javno in je javno dostopno. Problem je, ker 99,9% ljudi tega ne zna prebrati. Pa sem bil po moje še optimist!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nigerijski matematik ni rešil milijonskega matematičnega problema

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
219843 (7006) antonija
»

Poslovil se je John Nash

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
239490 (4693) St753
»

Problem P ≠ NP za zdaj ostaja nerešen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
258756 (5592) pecorin
»

Ruski matematični čarovnik zavrnil nagrado

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4814250 (10369) donfilipo
»

Bo matematični čarovnik iz Rusije sprejel milijon dolarjev nagrade? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5717830 (14211) Bor H

Več podobnih tem