» »

Od danes cenejši mobilni internet v tujini

Od danes cenejši mobilni internet v tujini

Slo-Tech - Z današnjim dnem stopajo v veljavo nove omejitve cen za podatkovno gostovanje na tujih mobilnih omrežjih v državah Evropske unije, ki jih je predpisala Evropska unija z namenom izkoreniniti odiranje strank. Evropski parlament je 21. aprila 2009 s 646 glasovi za, 22 proti in 9 vzdržanimi postavil zgornjo mejo za podatkovno gostovanje in telefoniranje v tujini, ki se spušča trikrat. Prvikrat se je to zgodilo lani, drugič danes, zadnje znižanje pa bomo dočakali 1. julija 2011. Od danes tako veljajo naslednje zgornje omejitve (cene so brez DDV):

  • 39 centov na minuto za odhodne klice;
  • 15 centov na minuto za dohodne klice;
  • 11 centov za poslano kratko sporočilo (SMS);
  • 80 centov za prenos 1 MB podatkov.

Od letošnjega marca pa morajo imeti potrošniki možnost nastavitve omejitve porabe. Ob dosegi 80 odstotkov nastavljene omejitve mu mora operater poslati obvestilo, ob dosegi omejitve pa v primeru, da ne prejme drugačnega navodila, izključiti gostovanje. Prav tako bodo morali klice obračunavati v sekundnem intervalu, pri čemer je začetni impulz lahko dolg pol minute (sistem 30/1).

Si.mobil bo v EU zaračunaval odhodne klice po 0,516 evra na minuto in dohodne po 0,228 evra. Poslan SMS stane 0,132 evra, prenos 100 kB podatkov pa 0,25 evra. Mobitel bo v EU zaračunaval odhodne klice po 0,468 evra na minuto in dohodne po 0,180 evra. Poslan SMS stane 0,132 evra, prenos 100 kB podatkov pa 0,200 evra. Z uporabo različnih akcij in dodatnih ponudb je mogoče za posamezne vzorce rabe storitev doseči nižje stroške na mersko enoto, a to ni pravilo.

Dodatek: Mobitel je danes tekom dneva popravil cene na svojih spletnih straneh, nove vrednosti so popravljene tudi v novici.

34 komentarjev

M-XXXX ::

prenos 100 kB podatkov pa 0,25 evra

Kaj sem tukaj spregledal? Ker 10x 0.25€ ni niti približno 0.8€...?

dunker ::

Tudi 0.516 evra na minuto ni 39 centov na minuto, in 0.228 evra ni 15 centov na minuto, in 0.132 evra ni 11 centov na SMS sporočilo ... res mi ni jasno? Tudi če prištejem DDV, so vse cifre še vedno nad zgornjimi dovoljenimi mejami. Torej?

bond007 ::

Verjetno so te omejitve mišljene koliko lahko operaterji drug drugemu zaračunajo. Končni uporabniki seveda plačajo višjo ceno...

sv-pt ::

...z namenom izkoreniniti odiranje strank.

80 centov za 1 MB podatkov v današnji dobi meni deluje kot nateg na suho8-)

na eni strani plačujemo (tisti srečneži, ki imamo optiko) par deset € na mesec za telefon, TV in 20/20 neomejenega neta (to bi ob max. obremenjenosti pomenilo okoli 60TB prenešenih podatkov... v vsako smer) in so operaterji zadovoljni in služijo tako, da ni res. na drugi strani pa nej bi plačevali, i wish i was kidding, 107-krat več, za prenos podatkov na telefon. ne mi rečt, da je prenos podatkov po luftu tooolkrat dražji.

to je še hujše odiranje kot je (bil) dial-up.

(vem da sta oba moja primera, prenos podatkov po kablu, in ju primerjam z brezžičnim, ampak težko verjamem, da je razlika v stroških za faktor 10mio)

_Dejan_ ::

dunker je izjavil:

Tudi 0.516 evra na minuto ni 39 centov na minuto, in 0.228 evra ni 15 centov na minuto, in 0.132 evra ni 11 centov na SMS sporočilo ... res mi ni jasno? Tudi če prištejem DDV, so vse cifre še vedno nad zgornjimi dovoljenimi mejami. Torej?


Tudi mene to zanima kako so prišli do takšnih cen...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

madmitch ::

_Dejan_ je izjavil:

dunker je izjavil:

Tudi 0.516 evra na minuto ni 39 centov na minuto, in 0.228 evra ni 15 centov na minuto, in 0.132 evra ni 11 centov na SMS sporočilo ... res mi ni jasno? Tudi če prištejem DDV, so vse cifre še vedno nad zgornjimi dovoljenimi mejami. Torej?


Tudi mene to zanima kako so prišli do takšnih cen...

A zaslužit pa ne smejo nič, aneda. Naši operaterji morajo biti dobrodelniki.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

techfreak :) ::

Zakaj je to sploh tako drago? So kakšne tehnične omejitve ali je razlog predvsem v tem, da imajo radi denar?

HAM ::

Kako to, da lahko imajo ti in tisti ki prodajajo gorivo cene na 3 decimalke?
Ali niso pri nas vse cene na dve decimalki?

jlpktnst ::

Hja, zaslužijo itak kar dobro... od kod pa mislite da taka ekspanzija na mobilnem področju, na podlagi praznih upov pač ne.

RedDrake ::

... Maloprodajna cena (brez DDV) evrotarife, ki jo lahko domači ponudnik zaračuna svojemu gostujočemu porabniku za zagotavljanje reguliranega gostujočega klica ...

vir

Torej, pri prenosu podatkov, gre za ceno ki jo zaracuna tuji ponudnik nasemu ponudniku (veleprodajna cena). Kaj potem nas ponudnik gor nabije ni ravno doloceno.

Pri klicih pa gre za direktne omejitve, koliko lahko nas ponudnik racuna nam - potrosnikom. In tole mora nek pravnik preucit, in ce slucajno niso tele cene po reglcih takoj ukrepat. Edina cena ki je povsem prava je za SMS-e (0,11 + 20% DDV = 0,132).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

RedDrake ::

Se to bi dodal, cene ki jih jaz vidim za Mobitel so nizje? (in hkrati prave)
0,468 za odhodne
0,18 za dohodne
0,132 za SMS
Vse te cene so zgornje omejitve + 20% DDV.
SiMobil otoh pa ima rahlo previsoke cene.

Jaka83 ::

Sam so mal gnoji, namesto da bi omogočili ugodne cene za večino uporabnikov, se grejo neko ekskluzivo za uporabnike, ki to nujno potrebujejo. A jim ne potegne, če bi zadevo naredili vsaj malo privlačno za večjo maso uporabnikov, da bi bil tudi dohodek in posledično dobiček višji. Jaz prenos podatkov v roamingu enostavno izklopim in iščem proste WiFi povezave, ker so mi cene enostavno previsoke. Podobno delam z dohodnimi klici ... enostavno prekinem. Odhodni klici v roamingu? Ne hvala.

Če bi bile vsaj malo bolj humane cifre, bi se k operaterjem stekalo veliko več denarja. Tako pa (šparovni kot Slovenci smo) enostavno zapremo pipico.

Blisk ::

Kar se tiče mobitela se ukvarjam samo še s tem, kdaj mi poteče pogodba na TUŠmobil in ukinem tole sranje!

nocutius ::

Offtopic (sorry).
Ali ima smisel imeti smartphone (android...) na predplačniškem paketu(mobitel)? Katere funkcije vse bi izgubil, oziroma bi bile zaradi cene neuporabne? Rabil pa bi recimo Wlan, GPS, drugega pomembnega pa se ne spomnim več.
Ne rabim, ampak vseeno rabim;((.

hvala.

Jaka83 ::

@nocutius
Če pametno izključiš data transfer in ga uporabljaš samo takrat, ko res nimaš na voljo wlan-a, potem je tudi predplačniška simka OK. Funkcionalnosti z uporabo predplačniškega računa ne izgubiš čisto nič, le malo manj ugodne cene podatkovnega prenosa imaš (poleg klicov).

Smisel imeti smartphone na predplačniškem paketu ... kakor za koga. Jaz sem imel na primer pet let pametne telefone na predplačniškem paketu, pa mi ni nič manjkalo. Spet drugi bo pa rekel, da mora smart phone neprestano imeti vklopljeno povezavo z medmrežjem.

Rabiš ampak ne rabiš - vem kako je to ja. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jaka83 ()

Poldi112 ::

sv-pt je izjavil:

...z namenom izkoreniniti odiranje strank.

80 centov za 1 MB podatkov v današnji dobi meni deluje kot nateg na suho8-)

na eni strani plačujemo (tisti srečneži, ki imamo optiko) par deset € na mesec za telefon, TV in 20/20 neomejenega neta (to bi ob max. obremenjenosti pomenilo okoli 60TB prenešenih podatkov... v vsako smer) in so operaterji zadovoljni in služijo tako, da ni res. na drugi strani pa nej bi plačevali, i wish i was kidding, 107-krat več, za prenos podatkov na telefon. ne mi rečt, da je prenos podatkov po luftu tooolkrat dražji.

to je še hujše odiranje kot je (bil) dial-up.

(vem da sta oba moja primera, prenos podatkov po kablu, in ju primerjam z brezžičnim, ampak težko verjamem, da je razlika v stroških za faktor 10mio)


Ne mi rečt da resno primerjaš optiko in mobilni internet v tujini. In ne, ni tolikokrat dražje, te pa sama tehnika ustavi. Spektra imaš omejeno in brutalno dražje je povečati kapaciteto pretoka podatkov v gsm omrežju, kot priklopiti enega domačega uporabnika.

Sploh pa ne bi bilo smiselno, da bi storitve zaračunavali kakorliko drugače kot tržno.Nike kitajski otroci ziher naredijo ceneje, kot naši delavci čevlje v peko (če še obstaja), pa je Nike zato ni cenejši.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

srus ::

Pri podatkovnem prometu je fora tudi v tem, da vsi govorijo o cenah za 1 MB, ali 100 KB, nihče pa ne omenja minimalnega obračunskega intervala za eno zvezo, ki je ponavadi 100 KB. Torej če narediš 100 zvez po 5 KB, ti ne bodo zaračunali 500 KB, ampak 100 krat po 100 KB.

Sem imel sam neprijetno izkušnjo z avtomatsko sinhronizacijo epošte v tujini. Veliko zvez, zelo malo prenešenih podatkov pri vsaki zvezi, skupno v dveh tednih tudi prenešeno malo podatkov, račun pa astronomski.

Jaka83 ::

Poldi112 je izjavil:

Sploh pa ne bi bilo smiselno, da bi storitve zaračunavali kakorliko drugače kot tržno.Nike kitajski otroci ziher naredijo ceneje, kot naši delavci čevlje v peko (če še obstaja), pa je Nike zato ni cenejši.


Slaba primerjava, ampak OK, naj ti bo. :)

Ja, Peko je še živo podjetje in čevlji Peter Kozina v večini primerov niso cenejši od Nike.

Jin ::

Tako je to ja... Ko bo prenos podatkov v roamingu padel na normalne cene bomo res "povezani". Če pomisliš je vbistvu podatkovni prenos v Sloveniji kljub ugodnim paketom precej drag, saj si nenazadnje takoj čez mejo, kjer tvoj preljubi paket (recimo za 20GB kot ga imam jaz) postane brezpredmeten. Čez mejo si (povprečno gledano) recimo v slabi uri in če si veliko na cesti - takrat šele zares vidiš koliko je Slovenija manjhna in kakšna je v resnici računica.



Lp
S

keber ::

Poldi112 je izjavil:

Spektra imaš omejeno in brutalno dražje je povečati kapaciteto pretoka podatkov v gsm omrežju, kot priklopiti enega domačega uporabnika.

Čudno. Zakaj je pa že v domačem omrežju stane en megabajt podatkov pri poceni naročnini neverjetnih 42 centov, za 29 evrov posebne internetne naročnine pa lahko dostopam do interneta neomejeno veliko in poljubno? Torej že za ceno mizernih 69 MB prenešenih podatkov (kar mimogrede v 15 min. narediš že z navadnim mobitelom za par evrov) očitno ni tako brutalno drago povečati kapaciteto pretoka podatkov.

kar se pa cen roaminga pretoka podatkov tiče, pa bi morala EU komisija precej bolj korenito usekat, recimo na par centov po MB. Dejanskih stroškov glede na prenešene kilobajte operaterji itak nimajo, razen kar si med sabo potalajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

phong ::

Po mojih informacijah Evropa določa maksimalne cene za končnega uporabnika. Kakšen smisel bi bil, da en operater zaračuna drugemu po zgornjem ceniku, ko pa slednji doda še 3 kratno maržo.

SiMobile verjetno svojih cen na spletnih straneh še ni popravil (nič nenavadnega).

Da pa so cene prenosa podatkov višje, kot dovoljene, me močno čudi.

Matko ::

Za uravnoteženje je potrebna še novica.

Mobitel podražil naročnino, zmanjšal količino zakupljenih podatkov in popust za izbrane številke, podražil SMS, MMS,...
http://www.zurnal24.si/slovenija/mobite...

Uradno:
http://www.mobitel.si/Info/novosti-v-po...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matko ()

mitja_i ::

T-2 v EU zaračunava odhodne klice po 0,468 evra na minuto in dohodne po 0,180 evra. Poslan SMS stane 0,10 evra, prenos 100 kB podatkov pa 0,18 evra.
http://roaming.t-2.net/cenik

kmetek ::

To je zelo pomembno,tujina dol doma gor LOL.

roli ::

Ne morem jebeno verjet! Na jebenemu Džabestu so podražili jebeno naročnino na 19EUR in iz 1GB zastonj prenosa podatkov šaltali na 100MB. Ko bi postrelil te majmune ko kozle.

Kar se pa tujine tiče (vsaj Hrvaška) - ko greš na dopust je najbolje kupiti neko SIM kartico domačega operaterja pa imaš praktično zastonj prenos podatkov. Za nekje okoli 25EUR al kolk sem lani kupil UMTS modem od VIPa z vključenimi 100MB zastonj prenosa.
http://www.r00li.com

Poldi112 ::

keber je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Spektra imaš omejeno in brutalno dražje je povečati kapaciteto pretoka podatkov v gsm omrežju, kot priklopiti enega domačega uporabnika.

Čudno. Zakaj je pa že v domačem omrežju stane en megabajt podatkov pri poceni naročnini neverjetnih 42 centov, za 29 evrov posebne internetne naročnine pa lahko dostopam do interneta neomejeno veliko in poljubno? Torej že za ceno mizernih 69 MB prenešenih podatkov (kar mimogrede v 15 min. narediš že z navadnim mobitelom za par evrov) očitno ni tako brutalno drago povečati kapaciteto pretoka podatkov.

kar se pa cen roaminga pretoka podatkov tiče, pa bi morala EU komisija precej bolj korenito usekat, recimo na par centov po MB. Dejanskih stroškov glede na prenešene kilobajte operaterji itak nimajo, razen kar si med sabo potalajo.


Ne vem če se razumeva. Neomejeni paketi se ukinjajo, ker vedno več ljudi hoče internet, in ker je širitev omrežja očitno slabša izbira.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

sv-pt ::

Poldi112 je izjavil:

Ne mi rečt da resno primerjaš optiko in mobilni internet v tujini. In ne, ni tolikokrat dražje, te pa sama tehnika ustavi. Spektra imaš omejeno in brutalno dražje je povečati kapaciteto pretoka podatkov v gsm omrežju, kot priklopiti enega domačega uporabnika.

Paket Povezani 77...
Z tem paketom imaš neomejen prenos podatkov in prvih 5GB tudi neomejeno hitrost, po tem se pa hitrost omeji na 48kB/s, kar je še vedno dovolj, da v enem mesecu naklofaš 120GB prenosa... pa je 77€ kolikor stane ta paket zgleda več kot dovolj, da lahko Mobitel zagotovi toliko podatkov (+vse ostale storitve v paketu)

Edit: neomejeni paketi se ukinjajo? povezani 77 je še vedno prisoten, po novem poznan kot mega povezani in je cena še vedno ista, in prenos še vedno neomejen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sv-pt ()

Poldi112 ::

V teoriji, in če res konstantno downloadaš in če ni še par tebi podobnih na isti bazni postaji. Jasno je to zelo redek primer.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

HAM je izjavil:

Kako to, da lahko imajo ti in tisti ki prodajajo gorivo cene na 3 decimalke?
Ali niso pri nas vse cene na dve decimalki?

Huh?

Mislim, res: HUH ?

bond007 je izjavil:

Verjetno so te omejitve mišljene koliko lahko operaterji drug drugemu zaračunajo. Končni uporabniki seveda plačajo višjo ceno...


Klici in SMS so cene za končnega uporabnika.

SiMobil ima isto kot Mobitel (in vsi drugi operaterji v EU): 0,468 in 0,18 EUR

Vir: http://www.simobil.si/sl/inside.cp2?cid...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

madmitch je izjavil:

_Dejan_ je izjavil:

dunker je izjavil:

Tudi 0.516 evra na minuto ni 39 centov na minuto, in 0.228 evra ni 15 centov na minuto, in 0.132 evra ni 11 centov na SMS sporočilo ... res mi ni jasno? Tudi če prištejem DDV, so vse cifre še vedno nad zgornjimi dovoljenimi mejami. Torej?


Tudi mene to zanima kako so prišli do takšnih cen...

A zaslužit pa ne smejo nič, aneda. Naši operaterji morajo biti dobrodelniki.


Kot se po letnem poročilu videti, so zaslužili milijone.*
Si direktorjev sin ali kaj?
Nič boš moral kupit zlate, namesto platinastih felg za bemfo...

* - prva faza cen gostovanj je bila lani
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CaqKa ::

keber je izjavil:

Torej že za ceno mizernih 69 MB prenešenih podatkov (kar mimogrede v 15 min. narediš že z navadnim mobitelom za par evrov) očitno ni tako brutalno drago povečati kapaciteto pretoka podatkov.

da si neboš kaj naredo.
če to hitro preračunaš dobiš prenos nekje 170 kiloBAJTOV na sekundo (~2Mbit). ni šans da to čez GPRS spraviš.

techfreak :) ::

Preko 3Gja pa brez problema spraviš.

nekikr ::

Če rabiš več kot to potem doplačaš tistih nekaj evrov. Če imaš pa to za zajebancijo potem pa premisliš ali se ti splača ali ne. Problema dejansko ni.

Hardstyle ::

Torej zakaj imamo sedaj dvojne cene? So tiste cene zgoraj(če prištejemo še DDV) zgornje meje za končnega uporabnika ali ponudnika? Če prvo, zakaj imajo naši operaterji višje cene?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes še zadnje znižanje stroškov mobilnega gostovanja v EU

Oddelek: Novice / Ostale najave
249520 (6729) GizmoX
»

EU nadaljuje zniževanje cen mobilnega gostovanja

Oddelek: Novice / Ostalo
1810514 (9140) CyberPunk
»

EU predlaga nadaljevanje nižanja cen mobilnega gostovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8128573 (25875) Lonsarg
»

Cenejša mobilna telefonija v EU

Oddelek: Novice / Ostale najave
276230 (4615) Lonsarg
»

Od danes cenejši mobilni internet v tujini

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3413334 (11708) Hardstyle

Več podobnih tem