engadget - Pri Intelu so napovedali, da razvijalci aplikacij za operacijski sistem Android lahko še to poletje pričakujejo posebno izdajo različice 2.2, združljivo z arhitekturo x86. Slednjo poznamo predvsem iz osebnih računalnikov, a jo z Atomi Intel poskuša narediti popularno tudi v bolj mobilnem svetu, kjer še vedno kraljuje ARM. Pri Intelu so povedali, da bo celoten opravljen razvoj vključen v odprtokodno vejo Androida.
Prav iz te veje je od prejšnjega tedna mogoče dobiti tudi kodo za arhitekturo ARM namenjenega FroYa, Androida 2.2. Z dokončano kodo različice 2.2 lahko v kratkem (že na voljo za Nexus One) pričakujemo posodobitve večine mobilnih telefonov, na katerih teče Android 2.1. To seveda ne velja za lastnike HTC-jevega Heroja, ki prav zdaj, tik pred koncem mesec, kot so napovedali pri HTC-ju, dobivajo prve nadgradnje na Android 2.1.
Za Android je po novem na voljo še aplikacija Kindle, ki opravlja podobno nalogo kot različica za iPhone in iPad. Za delovanje potrebuje vsaj Android 1.6 (lastniki HTC Heroja še težje čakajo nadgradnjo), kot pričakovano pa omogoči branje vseh že kupljenih elektronskih knjig, ki si jih lastite na strojni različici Kindla, iPhoneu oz. iPadu. Knjige bo jasno mogoče kupiti neposredno z mobilnika (oz. druge naprave), na kateri teče Android, ter jih pred nakupom na hitro pregledati, če gre za tisto, kar si želite.
Apparently, devs can look forward to seeing a fully native x86 version of Froyo at some point this summer. James goes on to say that "all of the code will be fed back into the open branch that will be created for x86." Awesome! Perhaps 2011 will see a yet another flood of generic, Atom-powered Android tablets.
Se pravi Intel je vstopil na vlak? ARM je zgleda stopil na kakšen žulj preveč. Google se pa lahko samo smeji. Ker je kot kaže izbral pravo platformo za razvoj svojih produktov.
Zanimivo, ampak neimpresivno. Enkrat, ko ti ni potrebno več poganjati Windows aplikacij, Intel Atom izgubi kar precej čara, ker razen x86 kompatibilnosti ne izstopa v ničemer posebnem. Zna biti, da bo tu vse odločala cena in "dobrote", ki jih bodo ponujale konkretne SoC implementacije, ki so edina možnost za manjše naprave - v tem se manjše prenosne naprave razlikujejo od ostalih tradicinalno močnih Intel trgov. V telefon pač ne moreš dati kar neke matične plošče in reči "evo, glavno, da je notri naš super Atom procesor" - sam procesor je samo del enačbe.
Že, ampak mogoče se bo pa več proizvajalcev odločilo za x86 arhitekturo, dober sistem tako ali tako imajo, tako še Intel pristavi svoj pisker. Najbrž ne toliko mobiteli kot tablice.