» »

AMD-ju zmanjkuje šestjedrnikov

AMD-ju zmanjkuje šestjedrnikov

Thuban s šestimi jedri

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - AMD-jevi šestjedrniki, procesorji iz serije Phenom II X6, so očitno zelo vroče blago oz. so vsaj bolj zaželeni, kot so predvidevali pri AMD-ju. Že drugič v dveh mesecih je namreč prišlo do poročil, da procesorjev primanjkuje, prvič v maju, medtem ko se zdaj nad pomanjkanjem, začuda, jezijo proizvajalci matičnih plošč. Ti trdijo, da zaradi pomanjkanja procesorjev prodaja njihovih novih izdelkov, plošč z veznimi čipovji iz serije 800, ni tako visoka kot bi lahko bila. To povezujejo s pričakovanjem, da bodo kupci šestjedrnikov, ki za izjemno ugodno ceno (200 do 300 dolarjev v primerjavi s tisočakom za Intelov šestjedrnik) ponujajo obilico zmogljivosti v večnitnih aplikacijah, poleg novega procesorja posegli tudi po novi matični plošči, na kateri se bo jasno nahajalo prej omenjeno vezno čipovje iz serije 800. Vprašanje je zdaj le, če so se pri AMD-ju ušteli s pričakovanji, ker so menili, da bo prodaja omejena, ali pa je pomanjkanje posledica velikega navdušenja nad AMD-jevimi procesorji, s čimer bi se lahko AMD približal Intelovemu tržnemu deležu. Sploh slednje bi bilo odlično za potrošnike ter seveda AMD.

70 komentarjev

«
1
2

nUUb ::

Če nebi že imel štirijedernika bi ga vzel...
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Mitja358 ::

Ja 1055T je sploh P/P izbira.

Zdaj če je res tako povpraševanje ali pa AMD oz. Global Foundries nima dovolj proizvodne zmogljivosti za dohajanje trga ali pa mogoče slab izkoristek waferja.

jlpktnst ::

Čudno, saj so am3 plate zunaj že 1 leto in podpirajo to bp.

edit: Heh, kozel, saj se ne gre za pomanjkanje plat ampak cpujev :P blah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Machiavelli ::

Zmankuje ker na 4.0Ghz pihne tud navite i7 šterjederne,pa tud v ceni pihne.
Jst mam na 4.0 1055t in dobim 7700točk kar lahko pogledate na cpu chart :)
Nigaaazz

zee ::

Mene pa zanima, kako se strežniške verzije teh CPUjev obnesejo pri golem računanju (numerika) v primerjavi z Intelovimi Nehalemi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Machiavelli ::

Odnesejo se pač ceneje in bolj zeleno,samo moraš dat primer kaj z najcenejšimi? Ker amd ima 8 in 12 jederne tud...
Nigaaazz

zee ::

V mislih sem imel hitrost računanja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Machiavelli ::

Nigaaazz

ProGTX ::

AMD-jevi šestjedrniki se ne morejo primerjati z Intelovimi - ker so slednji praktično dvanajstjedrniki. Cena Core i7-860 je 250EUR in dobiš osem procesnih enot, Phenom II X6 pa stane 200EUR - tukaj se šele lahko dela neka primerjava.

Machiavelli ::

Ne govori naumnosti kajti virtual jedra HT ni enako moč pravemu surovemu ,HT je le način kako je jedro izkoriščeno.
2jedra z HTjom dobiš nekako navidezno moč tretjega surovega...in za 200eur ni brc v temo i7 920 pa ostali so 230,300,+++.Ko pa pride buldo x8 z Htjom takrat bo konkurenca pa quad chanell :) 2011

Intel ma pač prednost ker je lepa arhitektura,ampak igra se bo kmalu spremenila :)
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

morbo ::

Torej je AMDjev šestjedrnik približno enak (po hitrosti, ceni in porabi) kot intelov 4 jedrnik s HT? S tem da je pri AMDju, kot vidim, manj j***nja v glavo z različnimi podnožji. + aplikacije ki izkoriščajo več jeder ni nujno da podpirajo tudi HT.

jlpktnst ::

Ma vprašanje kolk HT da zraven, ponavadi je tam 10-20% iirc. Pa skuri zato tudi malo več štroma :) No pa ti šestjedrniki imajo po novem neko varianto "turbo" kot ima intel že neki časa (čeprav še ni tolk zrela).

Machiavelli ::

cool n tiho=SPEEDSTEP,turbo core=turbo boost,hyper threjding=multi threjding,amd ima tud core control pri intelu pa nwm kak imenujejo če...kako definiraš zrela? saj delujo tako kot mora lol
Nigaaazz

mtosev ::

a amdja spet jebe proizvodnja?:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

D3m ::

Niti ne. Prej bi reku, da so začudeni, da so dobili tako veliko povpraševanje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

opeter ::

mtosev, kdaj boš že končno kupil tvoj i7 PC?

Ker morda bi bilo pametno, da razmisliš o AMD-jevem CPU-ju.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

D3m ::

Ko bo i7 low-end sistem. :))
|HP EliteBook|R5 6650U|

roberto1 ::

Osebno ne grem nikoli več na amd. Sem imel ogromno težav, z Intelom pa nikoli. Ampak super da delajo, če ne drugega so vsaj cene malo nižje:)lpt
Someday never comes!

nekikr ::

Kako imaš pa lahko s procesorjem težave? Ali deluje ali pa ne... razen, če je bil problem z matično ploščo ali čem drugim...

morbo ::

A se pri nas da nabavit kje tale X6 z 95 W TDP? Kolikor gledam po trgovinah imajo le takega z 125 W TDP.

gruntfürmich ::

jp. tudi jst bi ga takoj kupil z 890 plato, če ne bi 4 mesece prej kupil 955 & 790fx plato.
edino med usb3 in usb2 plato bi okleval, ker je razlike za 30EUR...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jlpktnst ::

Samo res, težave s procesorjem?

Meni pa ravno delajo amdji čisto ok, sem imel tudi svoj delež intelov, zadnje čase predvsem laptopi, kjer je amd rahlo zadaj, vendar se tudi tam popravlja stanje. 486ka je bila amd :) Pa potem 1800+, pa 3000+, pa 955BE. Zaenkrat še noben od njih ni crknil. No saj tudi intel ni... trdoživi ti procesorji 100x bolj kot plate.

mtosev ::

in kaj naj bi sploh v cpuju crknilo? saj je cpu od silikona in tranzistorjev sestavljen
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

JohanP ::

mtosev je izjavil:

in kaj naj bi sploh v cpuju crknilo? saj je cpu od silikona in tranzistorjev sestavljen


siličesa? :))

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

in kaj naj bi sploh v cpuju crknilo? saj je cpu od silikona in tranzistorjev sestavljen

Silikon se postara, otrdi in razpoka ;)

jlpktnst ::

Ahahaha 8-O

Kvečjem lahk kak pin crkne, kake povezave, al pa če je konkretno navit lahko verjetno erozija kake linije/tranzistorje zjebe?

Hja pa vročina in raztezanje mogoče tud lahk popokata kontakte oz sam čip prekineta kje.

PrimozR ::

A veš kaj je silikon? Tisto za kopalnice. In s starostjo otrdi in razpoka ;)

CPUji so načeloma v preteklosti crkovali zaradi prekurjenosti (temperatura, navijanje), danes umrejo zaradi previsoke napetosti (navijanje - zadnje čase so vedno bolj občutljivi, sploh prvi na novem nodeu, recimo Clarkdale - problem je še, da se ne pozna mej), zviti pini/odbiti uporčki, če zadeva leti po tleh oz. se znjo rokuje s kladivom oz. enostavno, magično ne dela. Na tako majhnem prostoru imaš tako veliko hitrih elektronov, da se občasno pač ne razumejo. Pitaj ribice zakaj ;)

jRk0 ::

se spomnim durona 700 - cip je bil trapezoidne oblike (vsi robovi okruseni, nobene ravne linije nikjer), voda ga je zalila enkrat, ker je blok puscal nekaj, pini so bli zviti, pa sem samo zravnal z nohti, pa je nazadnje se vedno deloval in bi se danes, samo ga nimam vec doma:D
You fuck up once, you loose two teeth.

Blinder ::

Čaki a tle nekateri mešate SILIKON in SILICIJ?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

MonkeyHead ::

ne mešamo mi.. ampak on model z navidezno i7 mašino

matej_jack ::

Ja AMD ima silicij, intel pa zgleda silikon, zato je menda tudi hitrejši in hladnejši :))

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

jRk0 je izjavil:

se spomnim durona 700 - cip je bil trapezoidne oblike (vsi robovi okruseni, nobene ravne linije nikjer), voda ga je zalila enkrat, ker je blok puscal nekaj, pini so bli zviti, pa sem samo zravnal z nohti, pa je nazadnje se vedno deloval in bi se danes, samo ga nimam vec doma:D

Takrat so bili CPUji še bolj trpežni :D

Pri okrušenosti moraš pa imeti samo srečo, da odbiješ nepomemben del. 'Zlahka' ga z majhnim okruškom narediš neuporabnega.

gruntfürmich ::

opeter je izjavil:

mtosev, kdaj boš že končno kupil tvoj i7 PC?


on ga kar emulira na sedanjem kompu! ne rabi novega!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bistri007 ::

A ne bo noben napisal, da je razlog, da AMD-ju zmanjkuje šestjedrnikov, to da jih prodaja prepoceni???

To se naučiš v prve pol ure mikroekonomije:

Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

guest #44 ::

Jz pa ševedno vstrajam na enojedrniku 1.7GHz...heh

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Shuli ::

guest #44 je izjavil:

Jz pa ševedno vstrajam na enojedrniku 1.7GHz...heh

Ubijaš ekonomijo, nevem kako še nisi na vsaj 4-jedrniku?!:P

Drugače pa naj AMD vsaj malo povede, da cene danes obupno dragih procesorjev padejo.8-)

Mitja358 ::

Upam, da čimprej pride 95W verzija 1055T oz. bi že morala.

jRk0 ::

ker kaj? ubilo te bo da se malo bolj greje in porabi 1 cent na mesec vec?
You fuck up once, you loose two teeth.

KaRkY ::

Ta zadevščina bi pa bla za kupit:) Pa še plate AM3 so zlo poceni no vsaj tiste ko so na Mimovrste. Mislim da bom šou nazaj na AMD pri naslednem procesorju.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Mitja358 ::

jRk0 je izjavil:

ker kaj? ubilo te bo da se malo bolj greje in porabi 1 cent na mesec vec?

Ne samo glede tega. Prej ali slej bo celo 3.0 Ghz model na 95W TDP in s tem prinese boljše navitje, manj obremenjen mosfet, manjše gretje in tudi v končni fazi nižja poraba.

Jaz itak ne bom kupoval, samo če bi in bi ne imel velike sile bi počakal na 95W model, kateri je že bil napovedan ob izidu prvih dveh (1055T in 1090T BE).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

jRk0 ::

şaj, vem za navijanje je kul, samo zadnje cajte pr cist vsakem cipu vse samo zanima kolko W porabi pa kak se greje, kot da je to glavno:S
You fuck up once, you loose two teeth.

morbo ::

KaRkY je izjavil:

Ta zadevščina bi pa bla za kupit:) Pa še plate AM3 so zlo poceni no vsaj tiste ko so na Mimovrste. Mislim da bom šou nazaj na AMD pri naslednem procesorju.

Tudi mene je zamikalo. Trenutno imam Core2 E8200 in večina opcij "nadgradnje" zahteva zamenjavo plate in ramov zraven (razen če si nabavim kakega Q9400, ki še paše na mojo Asusko). AMD je v tem primeru cenejši.

Kot sem bral v testih je edina res šibka točka tegale X6 ogromna poraba (še posebej če navit) v primerjavi z Intel konkurenco. Tako da je čakanje na 95W verzijo nuja.

Mitja358 ::

jRk0 je izjavil:

şaj, vem za navijanje je kul, samo zadnje cajte pr cist vsakem cipu vse samo zanima kolko W porabi pa kak se greje, kot da je to glavno:S


In to bo čim bolj izrazito :D

MonkeyHead ::

morbo je izjavil:

KaRkY je izjavil:

Ta zadevščina bi pa bla za kupit:) Pa še plate AM3 so zlo poceni no vsaj tiste ko so na Mimovrste. Mislim da bom šou nazaj na AMD pri naslednem procesorju.

Tudi mene je zamikalo. Trenutno imam Core2 E8200 in večina opcij "nadgradnje" zahteva zamenjavo plate in ramov zraven (razen če si nabavim kakega Q9400, ki še paše na mojo Asusko). AMD je v tem primeru cenejši.

Kot sem bral v testih je edina res šibka točka tegale X6 ogromna poraba (še posebej če navit) v primerjavi z Intel konkurenco. Tako da je čakanje na 95W verzijo nuja.


ne pozabi da tudi x6 nima triple channel rama

Mitja358 ::

Kar pa zelo poslabša performance ne? Sploh pa pri sintetičnih testih. Niti med singe in dual channel s prosto oko ne opaziš razlike v navadnih aplikacijah, vsaj jaz ne in zato imam na AMD sistemu 3x2 GB rama, ker sem za isto ceno kot 4GB dobil 6 GB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

bluefish ::

jRk0 je izjavil:

şaj, vem za navijanje je kul, samo zadnje cajte pr cist vsakem cipu vse samo zanima kolko W porabi pa kak se greje, kot da je to glavno:S
Ni glavno, je pa pomembno.

Xgeneration ::

pri AMD-ju si žal res kopljejo jamo.

al naročijo premal procesorjev oz., kar je še huje, prenizko ovrednotijo svoje znanje in procesorje prepoceni prodajajo.

škoda. take stvari bi jih lahk potegnile navzgor... pol pa vedno beremo, kako se vsako četrtletje amd utaplja v rdečih številkah. na konc smo pa zarad pomanjkanja konkurence vsi na slabšem.
LP

zee ::

Ma v bistvu se zadnjo četrtletje ali dve ne utaplja več.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

KaRkY ::

morbo je izjavil:

KaRkY je izjavil:

Ta zadevščina bi pa bla za kupit:) Pa še plate AM3 so zlo poceni no vsaj tiste ko so na Mimovrste. Mislim da bom šou nazaj na AMD pri naslednem procesorju.

Tudi mene je zamikalo. Trenutno imam Core2 E8200 in večina opcij "nadgradnje" zahteva zamenjavo plate in ramov zraven (razen če si nabavim kakega Q9400, ki še paše na mojo Asusko). AMD je v tem primeru cenejši.

Kot sem bral v testih je edina res šibka točka tegale X6 ogromna poraba (še posebej če navit) v primerjavi z Intel konkurenco. Tako da je čakanje na 95W verzijo nuja.


Trenutno mam q8200 okoli 1 leto in pol star pa je kr počasn je sicer 4 jederni ampak je samo 2.15GHz bi blo bolje 3.0GHz ali več ker večina aplikacij še ni paralelnih.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bulldozer zamuja

Oddelek: Novice / Procesorji
286691 (5452) Dr_M
»

AMD prvi z nativno podporo USB 3.0 v svojih čipovjih

Oddelek: Novice / Matične plošče
206141 (5350) revvs
»

ASUS bo podpiral Bulldozerje na obstoječih matičnih ploščah

Oddelek: Novice / Procesorji
62962 (2593) 5pellfire
»

Potrjeno odklepanje AMD-jevih šestjedrnikov

Oddelek: Novice / Procesorji
294614 (3310) jRk0
»

Odklepanje AMD-jevih procesorjev nekoliko okrnjeno

Oddelek: Novice / Procesorji
235090 (4029) Pyr0Beast

Več podobnih tem