» »

Izšel Safari 5

Izšel Safari 5

OSNews - Apple je izdal novo verzijo svojega brskalnika Safari. Peta inačica brskalnika je brezplačno na voljo za uporabnike Macintoshev in Windows, prenos je že mogoč z domače strani.

Kot je to te dni modno, se Apple hvali s hitrostjo in odzivnostjo brskalnika. Prenovili so pogon Nitro za JavaScript, ki naj bi bil 30 odstotkov hitrejši od predhodnika in tri odstotke hitrejši od Chromovega. Prav tako so dodobra podprli HTML5 z dodatnimi API-knjižicami. Novost je še tehnologija DNS prefetching, ki jo je premierno predstavil Google. Brskalnik po naložitvi strani preišče povezave na strani in pri DNS-strežnikih poizve po IP-naslovih povezav, da je nadaljnje odpiranje povezav hitrejše. Poleg Googla in Yahooja je kot iskalnik dodan še Bing v hitri vrstici.

Kot že Firefox in za njim Chrome sedaj tudi Safari podpira razširitve (angl. extensions), ki so lahko napisani v HTML5, CSS ali JavaScriptu. Za razvoj se je potrebno prijaviti v Safari Developer Program. Safari Reader je še ena pomembna novost, ki s strani odstrani ves trušč prikaže le vsebino v zgoščeni obliki, primerni za natis.

46 komentarjev

Khamul ::

Podaljške? Kako lahko "extensions" prevedete v "podaljške"?! To so razširitve in pika!

Drugač pa ja, Safari ni nek neverjeten browser. Apple se bo moru precej potrudit, da izboljša uporabniško izkušnjo. Obstaja namreč ogromno področij, kjer zaostaja za recimo FF.

zee ::

Da, prosim. Safari+Adblock na OS X = 8-)

Podaljski za druge funkcionalnosti me niti ne zanimajo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

CoolBits ::

Khamul je izjavil:

Drugač pa ja, Safari ni nek neverjeten browser. Apple se bo moru precej potrudit, da izboljša uporabniško izkušnjo. Obstaja namreč ogromno področij, kjer zaostaja za recimo FF.

Ni neverjeten ne... je pa njegova uporabniška izkušnja na osx, daleč pred ostalimi brskalniki... tukaj drugi zaostajajo. Ne vem pa za winblows.

Khamul ::

Ne vem, CoolBits. Kljub temu, da imam osx (ne winblowsa, kot špekuliraš), uporabljam FF, ker mi je veliko bolj ušeč kot Safari. Je pa res, da sem nekakšen "extension freak", tako da se zadeva utegne spremeniti, odvisno od tega, kako kvalitetne dodatke bojo spisali za Safari. In prosim, povej, v čem drugi zaostajajo? V hitrosti? To se bo že jutri spremenilo. Edino, v čemer je safari korak pred ostalimi, je podpora html5.

CoolBits ::

Ja nimam časa čakat FF da se naloži. :)
V safariju pa omogočiš developer menu v nastavitvah in dobiš precej funkcionalnosti, ki jih ima ff le z extensioni.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Khamul ::

Ja, in če in če mu dodaš še nekaj extensionov, postane to odličen brskalnik. Jaz jih imam okoli 20, pa mi še vedno dela in se naloži prav tako hitro, kot safari.

CoolBits ::

Ah dej no... še brez extensionov mora parkrat poskočit preden se naloži... :)
Vsakemu svoje pač.

Khamul ::

Hja, jaz mam pač svoje mnenje. 3 sekunde, kolikor pri meni potrebuje za zagon, bom ma pač počakal...

CoolBits ::

Sam kaj pa imaš to zaenih 20 extensionov vse? :O
Po mojem pa brskalnik, ki potrebuje toliko dodatkov, da deluje kot hočeš, ni lih dober... nevem no.

V službi uporabljam FF na windows ja... na osx probal ampak ne sede, preveč je okoren.

ozbolt ::

Drugače pa čestitke za napredke v HTML5. Naj mu ostali (Mozilla, Opera, Google in M$) sledijo, da bodo web developerji mel lepš živlenje.

Kami ::

Readability bookmarklet (alternativa Safari reader funkciji) je super zadeva pa še deluje povsod :)

Jaka83 ::

Mi lahko kdo prosim pomaga - kako v Safari na Windows mašini dodam certifikat za spletno banko?

lurker ::

Ni treba nič dodajat v Safariju. Dodaš v Windozov certificate manager al karkoli pač ma...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Mitja358 ::

Evo, da se ne bodo hvalili glede hitrosti sem naredil en test braskalnikov:

http://file.si/public/view/full/46079

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

xyxyxyxy ::

Mitja358 je izjavil:

Evo, da se ne bodo hvalili glede hitrosti sem naredil en test braskalnikov:

http://file.si/public/view/full/46079


Tole niso najnovejše verzije brskalnikov, Opera je že pri 10.60, toliko o tem. Je bila pa 10.53 hitrejša od Chroma v prav vseh testih, ki sem jih videl, tako da ne vem kakšen sistem imaš to.

Še test najnovejših različic, med njimi žal (še) ni Safarija (lepo se vidi, da Opera močno vodi v vseh testih, razen Data):

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Jaka83 ::

lurker je izjavil:

Ni treba nič dodajat v Safariju. Dodaš v Windozov certificate manager al karkoli pač ma...


Aha hvala, dela.

Mi je všeč ta clean look Safarija, ampak mu manjka še kar nekaj funkcionalnosti. Mogoče bo zdaj z razširitvami kaj boljše. Še vseeno mi je pa bolj všeč Chrome.

amigo_no1 ::

Opere 10.60 jaz ne najdem.

http://www.opera.com/browser/download/?...

PacificBlue ::

Jaz tudi ne..sem dal v Operi check for updates pa mi javi, da uporabljam zadnjo verzijo.(10.53)

Ted ::

Opera 10.60 je še alpha:

http://www.opera.com/browser/next/
Mah...

Mitja358 ::

xyxyxyxy je izjavil:

Mitja358 je izjavil:

Evo, da se ne bodo hvalili glede hitrosti sem naredil en test braskalnikov:

http://file.si/public/view/full/46079


Tole niso najnovejše verzije brskalnikov, Opera je že pri 10.60, toliko o tem. Je bila pa 10.53 hitrejša od Chroma v prav vseh testih, ki sem jih videl, tako da ne vem kakšen sistem imaš to.

Še test najnovejših različic, med njimi žal (še) ni Safarija (lepo se vidi, da Opera močno vodi v vseh testih, razen Data):



Zakaj mešaš Operao 10.60 Beta tu zraven? Potem lahko vzameš še Chrome 6. Jaz sem testiral končne različice - najnovejše. 10.53 ni hitrejša od Chroma 5. Od verzije 4.1 pa mogoče.

Edit: Celo Opero Alpha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

IvoJan ::

lihkar inštaliral! me likez :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Stark ::

Na PCju Safari zelo redko uporabljam, ker zaradi službenih potreb dosti rabim IE. Drugače pa na Mac OS X 99% časa uporabljam Safari. Ne menjam...

xyxyxyxy ::

Mitja358 je izjavil:

Zakaj mešaš Operao 10.60 Beta tu zraven? Potem lahko vzameš še Chrome 6. Jaz sem testiral končne različice - najnovejše. 10.53 ni hitrejša od Chroma 5. Od verzije 4.1 pa mogoče.

Edit: Celo Opero Alpha.


Kaj ti ni jasno? :) Zakaj omenjaš, da bi lahko vzel Chrome 6, ko pa je ravno ta tudi testiran? Test najnovejših različic brskalnikov, saj sem napisal.

Glede 10.53 sem pa tudi že povedal. Bi še enkrat naredil test pa ti prilepil sliko, pa trenutno žal nimam časa. Mogoče kasneje.

Edit: na sliki ga žal ni, sem pa preizkusil tudi zadnji Chromium, 12000 točk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xyxyxyxy ()

Hexx ::

Stark je izjavil:

Na PCju Safari zelo redko uporabljam, ker zaradi službenih potreb dosti rabim IE.

Kaj ima IE, česar ostali nimajo? Le zanima me ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hexx ()

buneech ::

ActiveX?

Mitja358 ::

xyxyxyxy je izjavil:

Mitja358 je izjavil:

Zakaj mešaš Operao 10.60 Beta tu zraven? Potem lahko vzameš še Chrome 6. Jaz sem testiral končne različice - najnovejše. 10.53 ni hitrejša od Chroma 5. Od verzije 4.1 pa mogoče.

Edit: Celo Opero Alpha.


Kaj ti ni jasno? :) Zakaj omenjaš, da bi lahko vzel Chrome 6, ko pa je ravno ta tudi testiran? Test najnovejših različic brskalnikov, saj sem napisal.

Glede 10.53 sem pa tudi že povedal. Bi še enkrat naredil test pa ti prilepil sliko, pa trenutno žal nimam časa. Mogoče kasneje.

Edit: na sliki ga žal ni, sem pa preizkusil tudi zadnji Chromium, 12000 točk.


Glede Chrome 6 sem čist spregledal. My bad. Vsaj zame so pomembni le stabilni brskalniki.

P4ajo ::

Mitja358 je izjavil:

Vsaj zame so pomembni le stabilni brskalniki.

Vsakemu svoje, vidiš, jaz pa dnevno uporabljam najnovejše opera snapshote, pa razlike niti ne opazim, oz. se mi ne zdi vredna omenjanja... no ja, razen, da mi slo-tech-a ne prikazuje pravilo v zadnjih 2eh.

Drugače pa smatram, da razen za OS X (kjer stanja ne poznam) prostora za safari ravno ni, oz. si ga niso izborili.
Niti so najbolj inovativni, niti je najhitrejsi, niti je (meni osebno) pretirano lep, pa dvomim, da bi omogočal kaj več produktivnosti (sicer ga nisem nikoli pretirano testiral/uporabljal, ampak tak vtis sem dobil).

Relanium ::

Hecno kak se IE drži povsod zadaj na testih, zgleda da sploh ni več uporaben.

Kar pa se ostalih brskalnikov tiše, imam instalirane vse 4 ampak še vedno sem najbolj navajen na FF, se mi pa zdi da so po hitrosti vse en isti šmorn.

dejanslo ::

For f&%'#" sake, zakaj ne dela "undo" ko pišeš reply na phpbb, tukaj pa dela?! ;(
There`s More Than One Way To Do It

Stark ::

Hexx je izjavil:

Stark je izjavil:

Na PCju Safari zelo redko uporabljam, ker zaradi službenih potreb dosti rabim IE.

Kaj ima IE, česar ostali nimajo? Le zanima me ;)



rabim ga, ker razvijam spletne aplikacije. Večina ljudi za katerih razvijamo pa v službi še vedno uporablja IE, nekateri celo IE6. Kar je jeba, ampak tko je...

Bakunin ::

teste opravite s TRENUTNIMI (stable) verzijami.
Nenazadnje bi lahko testirali tudi "CPU optimized FFox build" ter spremenjen user.js

jlpktnst ::

Jah, tudi trenutna verzija opere povozi chrome. Pa tudi če je chrome 10% hitrejši ima featurebase prekleto siromašen napram operi. Seveda škoda da večina ljudi ne vidi in ne uporablja opere - ker če bi bilo več uporabnikov bi tudi spletne strani delovale bolje tam kjer mogoče ne trenutno (se je pokazalo da je tako na firefoxu).

Je pa zanimivo firefox katastrofalno počasen glede na vse teste in praktične izkušnje, ok dobro IE je še počasnejši, samo tega niti ne jemlje več kdo resno glede hitrosti. In ja, tudi RL se pozna nora počasnost IE. Firefox vem da več kot 5 tabov ne upam odpret pa še to ga itak zalaufam samo kadar rabim 3 različne brskalnike odprte. Enostavno prepočasen :)

Safari je menda po hitrosti kar visoko, nekaj za opero in chromom sicer - samo nimam ravno želje apple installerja dat gor. Googleupdater je dokaj nevsiljiv zadnje čase, pa tudi crasha že dolgo nisem imel zaradi njega (da, google update in chrome so mi sesuvali pc svoj čas!). Če dam pa safari gor pa bog ve koliko dodatne navlake bom nabral, podobno kot itunes, ki sem ga nehal uporabljat ravno zaradi tega.

xyxyxyxy ::

10.60 je povsem stabilna, v bistvu ne pomnim, kdaj nazadnje se mi je katerakoli verzija Opere sesula, pa namestim čisto vse builde.

PARTyZAN ::

jlpktnst: jaz imam v FF konstantno odprtih 24 tabov, pa mi _sloh_ ni hudo. Ubistvu teh akrobacij drugje sploh ne morem izvajat, ker imajo vsi ostali browserji katastrofalen tab managment.



Browser benchmarki mi pa ne pomenijo nič, ker mi je prilagodljivost veliko bolj pomembna od par milisekund hitrejšega renderiranja strani. Zato se pa FF še vedno drži na vrhu kljub temu, da je v primerjavi z konkurenco "počasen".

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Mitja358 ::

xyxyxyxy je izjavil:

10.60 je povsem stabilna, v bistvu ne pomnim, kdaj nazadnje se mi je katerakoli verzija Opere sesula, pa namestim čisto vse builde.


Saj verjamemo, da povečini delajo poskusne različice v redu, ampak mogoče npr. ne bodo. Zato vsaj jaz gledam samo stabilne verzije.

joebanana ::

PARTyZAN je izjavil:

jlpktnst: jaz imam v FF konstantno odprtih 24 tabov, pa mi _sloh_ ni hudo. Ubistvu teh akrobacij drugje sploh ne morem izvajat, ker imajo vsi ostali browserji katastrofalen tab managment.



Browser benchmarki mi pa ne pomenijo nič, ker mi je prilagodljivost veliko bolj pomembna od par milisekund hitrejšega renderiranja strani. Zato se pa FF še vedno drži na vrhu kljub temu, da je v primerjavi z konkurenco "počasen".


A se men sam zdi a brskalniki ratujejo zmer bl chromu podobni po UI...

KaRkY ::

Chrome rules minimalistični izgled veliko okno v katerem je dejansko stran ne pa neki meniji. FF neuporablam že kako 1 leto pa pol vsake toliko ga spet probam ampak je vedno počasnejši zagon okoli 15 sekund. Safari pa sem poskusil pa je hitrost odpiranja ista kot pri FF vsaj na pogled.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

PARTyZAN ::

FF se ti zaganja 15 sekund? Nekaj delaš narobe. Resno.

techfreak :) ::

Meni se FF zažene v 17s (Firebug + YSlow + Developer Toolbar), Chrome pa v 4s.

IvoJan ::

meni se vsi browserji v manj kot minuti.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Bananovec ::

PARTyZAN je izjavil:

FF se ti zaganja 15 sekund? Nekaj delaĹĄ narobe. Resno.

ĆŒe misliĹš, da vsepovsodi vse dela z svetlobno hitrostjo, potem je s tvojim življenjem delaš nekaj narobe.
FF je star
Opera dobra, a ne prikaĹže vseh strani vredu
Safari dober, a zaostali brskalnik.
Chrome hiter in dober, a z nekaj malimi pomankljivosti.
Za navadnega uporabnika je Chrome najboljša izbira. Razne razširitve so en k, pravtako nesnaga v UI. Na netbooku z malim ekranom hočem videti čimveč strani in ne čimveč razširitev.

Zgodovina sprememb…

Mitja358 ::

Hladen zagon pri FF-ju res traja in traja. Bi bil že čas, da izdajo novo verzijo.

zee ::

V Safariju 5.0 v 32-bitnem načinu dela stara verzija Adblocka (0.40).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

KaRkY ::

PARTyZAN je izjavil:

FF se ti zaganja 15 sekund? Nekaj delaš narobe. Resno.


Ja nevem kaj bi naj delal narobe? 15 sekund se zaganja ko so winsi že pri sebi. Da ne govorim če kliknem takoj ko se zaženejo. Chrome takoj ob zagono mogoče 6 sekund ko pa so winsi že pri sebi pa 2 sekundi start.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gregor P ::

Meni se včasih zaganja več kot 30 sekund (sploh ga nastradam, ko se najprej prikaže okvirček z možnostjo posodobitev dodatkov; to vse skupaj podaljša vsaj na minuto ali več), medtem ko rabi Chrome kakšnih 5, Opera pa recimo 7. Zakaj, ne vem in me tudi ne zanima, če ostali (razen seveda IE) delujejo praktično brez težav (lahko da imam nameščenih preveč dodatkov, je kaj morda res kaj narobe z mojim računalnikom itd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

bluefish ::

joebanana je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

jlpktnst: jaz imam v FF konstantno odprtih 24 tabov, pa mi _sloh_ ni hudo. Ubistvu teh akrobacij drugje sploh ne morem izvajat, ker imajo vsi ostali browserji katastrofalen tab managment.



Browser benchmarki mi pa ne pomenijo nič, ker mi je prilagodljivost veliko bolj pomembna od par milisekund hitrejšega renderiranja strani. Zato se pa FF še vedno drži na vrhu kljub temu, da je v primerjavi z konkurenco "počasen".


A se men sam zdi a brskalniki ratujejo zmer bl chromu podobni po UI...
Počakaj šele na Firefox 4, ki ima po nekaterih začetnih buildih precej podoben izgled.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome praznuje 10 let

Oddelek: Novice / Brskalniki
397517 (5142) gendale2018
»

Kateri najhitrejši brskalnik je v deželi tej? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
9027644 (24297) JohanP
»

Safari 4 gre za med

Oddelek: Novice / Brskalniki
465713 (3696) arjan_t
»

Apple izdal boljši brskalnik od Opere (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8513448 (7674) techfreak :)

Več podobnih tem