» »

Takojšnje sporočanje zamira

Takojšnje sporočanje zamira

BBC - Pred nekaj leti se je zdelo, da bo takojšnje sporočanje (angl. instant messaging) povozilo vse druge oblike komuniciranja. V nevarnosti je bila elektronska pošta, saj je takojšnje sporočanje še hitrejše in neposrednejše od nje. Le nekaj let pozneje se je položaj popolnoma obrnil. Takojšnje sporočanje se sooča z največjo krizo.

Še leta 2007 so Britanci 17 odstotkov časa na spletu namenili takojšnjemu sporočanju, letos pa je ta številka upadla na pet odstotkov. Rezultate so objavili le nekaj dni po AOL-ovi odprodaji ICQ-ja za 188 milijonov dolarjev, kar je več kot dvakrat manj kot je bila nakupna cena leta 1998. Podatek, ki je ravno tako zgovoren. Do podobnih zaključkov je prišla anketa iz preteklega leta, ki je pokazala, da so Američani v primerjavi z letom 2003 na spletu za komuniciranje prek e-pošte in takojšnjega sporočanja porabili osem odstotkov manj časa. Kaj se je zgodilo?

Nič kaj pretresljivega. Internet in navade uporabnikov so evoluirale. Pojav strani za druženje, kot sta Facebook in Twitter, je storil svoje, saj so lahko ponudile več od MSN-ja, ICQ-ja ali Skypa. Ena glavnih odlik novih strani je njihovo delovanje tudi na drugih mobilnih napravah, medtem ko je takojšnje sporočanje uporabnike priklenilo pred računalnik. Tega se zavedajo tudi podjetja. Microsoft v Windows Visto in Sedmico ni več integriral odjemalca za MSN, Google je zadovoljen s povsem povprečno rabo Google Talka, čeprav podjetje drugod blesti.

53 komentarjev

«
1
2

tinlad3n ::

Ja ok to se je zgodilo bumbarjem ki se jim zdi facebook boljši. Mislim, da MSN še nekaj časa ne bo zamrl.

bf4ed ::

Tako je.

r0ker ::

tako smo tudi za irc govorili ;)
ko boš mel samo še 5 semi-aktivnih kontaktov na MSNju...
mogoče pa facebook doda še kako cvetko za varnost osebnih podatkov in bo to konec tega sranja?

Lonsarg ::

Ne zamira IM, pac pa zamira AOL, ludje so pac saltali na druge oblike instant messeginga, recimo facebookov med drugim Pa tudi IM cist fino deluje na mobilnih napravah, ga uporablam izkljucno na mobitelu ze 3 leta.

shark_nm ::

heh nimam facebooka, če se imam s kom zmenit je MSN še zmerej ok, sicer pa so tej paketi mobilnih storitev dosti pripomogli zamiranju takojšnega sporočanja. Včasih ko so bili smsi dragi in smo mal gruntal kam jih pošiljamo je bil MSN idealen, danes poslati sms je praktično zastonj.... no 1000 na mesec :)

jest10 ::

Ena glavnih odlik novih strani je njihovo delovanje tudi na drugih mobilnih napravah, medtem ko je takojšnje sporočanje uporabnike priklenilo pred računalnik.


Avtor tega prispevka res ne ve, da imaš lahko xyz različnih takojšnih sporočanj preko mobilela?

Zmajc ::

Nebi rekel da instant messeging zamira ampak se ljudje selijo z par zelo popularnih klientov na druge altetrnativne.

driver_x ::

Čez par let bodo pogruntali nekaj novega in bodo v zatonu socialna omrežja. Izumrli pa ne bodo tako hitro ne maili, niti IM ali SO.

PARTyZAN ::

TeamSpeak/Ventrilo sta tudi naredila svoje med gamerji ;).

jlpktnst ::

jest10 je izjavil:

Ena glavnih odlik novih strani je njihovo delovanje tudi na drugih mobilnih napravah, medtem ko je takojšnje sporočanje uporabnike priklenilo pred računalnik.


Avtor tega prispevka res ne ve, da imaš lahko xyz različnih takojšnih sporočanj preko mobilela?


No daj mi zrihtaj gtalk za mobitel, symbian po možnosti ali pa java ME je tudi ok...

Drugače pa a ni facebook tud na nek način IM?

nekikr ::

Kupi iPhone, pa boš lahko imel kar hočeš :D

PARTyZAN ::

jlpktnst je izjavil:

No daj mi zrihtaj gtalk za mobitel, symbian po možnosti ali pa java ME je tudi ok...


Google much? http://www.fring.com/

Putr ::

Jebeš jest mam še vedno nonstop na drugem ekranu odprt IRC, in morem rečt da za resne stvari (shell community, game/site development teams ipd.) je še vedno najbl uporabna stvar.

Bakunin ::

prednost IRC pred ostalimi "IM":

- RES odprt standard
- odlicna podpora/preglednost skupinskemu "chveku"
- odzivnost
- SSL,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

nekikr ::

Palringo - v enem programčku združiš vse IM programe, push notification dela brez problema, super stvar za, mislim da, vse platforme. Pa še zastonj je...

jlpktnst ::

Heh, sploh ni programa ki bi men delal na M600, bedna gajba pač :D Fring hočejo mojo cifro, no way da jim dam, to ni več free. Palringo pa ne obstaja za uiq3. Agile ma edino, samo stane pa 45$, tolk pa ne dam za občasno uporabo.

Sem pred časom iskal to, pa sem obupal, bah. Mam gmail gor če je že kriza :D Itak so podatki dragi ko žafran če nimaš itak paketa ali kaj podobnega.

Matwic ::

IM se ne bo še kar tako hitro poslovil. Sicer obstaja FB chat, ki je pa tako bugast, nezanesljiv in poplnoma neuporaben za daljše pogovore, da skoraj ni omembe vreden.

MSN se bo držal še zelo dolgo časa, preveč evropskih in azijskih podjetij ga uporablja. Skype je pa skoraj nepotrebno omenjati, saj ravno zdaj doživlja največji razcvet. Sicer je njegova primarna dejavnost telefonija, ga pa ogromno ljudi uporablja tudi za pisanje.

Če se pa AOL in Yahoo utapljata pa ni nihče kriv razen njih samih. Šač niso bili sposobni naredit dobrega im protoka in klienta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matwic ()

jlpktnst ::

Pomoje nista prodrla svetovno aol in yahoo. To je finta, msn so tudi naši uporabljal, medtem ko se mi zdi da je prej omenjena dvojica bolj omejena na ZDA glede uporabnikov. Seveda pa lahko da se motim, tako se samo zdi, glede na to da nisem nikoli poznal koga pri nas ki bi uporabljal te programe.

Seveda pa se zdi da se reči premikajo naprej, da. Twitter sploh je neke vrste spamboard messenger, kjer samo pošiljaš sporočila v množico.

jest10 ::

jlpktnst je izjavil:

jest10 je izjavil:

Ena glavnih odlik novih strani je njihovo delovanje tudi na drugih mobilnih napravah, medtem ko je takojšnje sporočanje uporabnike priklenilo pred računalnik.


Avtor tega prispevka res ne ve, da imaš lahko xyz različnih takojšnih sporočanj preko mobilela?


No daj mi zrihtaj gtalk za mobitel, symbian po možnosti ali pa java ME je tudi ok...

Drugače pa a ni facebook tud na nek način IM?

ebuddy

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

desperados ::

MSN je zamrl že najmanj kako leto nazaj. Odmira tudi facebook, saj uporaba močno upada ljudje ne vidijo več razloga za uporabo. Pri meni ostaja le skype pa še to ne za IM ampak za voip, irc za vse odprte stvar, wave za vse kjer se je potrebno zmeniti z manjšimi skupinami in gmail (+talk) ker brez emaila (+google groups) zares nikoli ne bo šlo...

Za tiste, ki menite, da msn še ni mrtev in bi ga radi uporabljali na mobitelih obstaja wireless village protokol, servis za njega pa je včasih zagotavljal yamigo.com. Kontakte iz msnja si uvozil na yamigo vnesel podatke v telefon in že je delalo kot nekakšen proxy... Uporaba tega pa je zanimiva zato ker večina nokij, sonyericssonov, motorole (baje požrejo 10× več podatkov zaradi slabe implementacije) in mogoče še kakih proizvajalcev telefonov omogoča to že samo po sebi,... Zato ni potrebno poganjati požrešnejših java aplikacij in deluje tudi v ozadju... Ponavadi so meniji imenovani NS ali pa myfriends...

kopernik ::

Kjer je potrebna konstantna kolaboracija (v podjetjih), je IM še kako živ. Res pa je, da se protokoli in/ali klienti menjajo. Konkretno pri nas msn počasi umira, predvsem zato, ker ne preživi dobro spreminjanja konekcije (vpn on/off, pretikanje kablov in podobna telovadba), nadomešča ga gtalk.

bosmla ::

Jaz pa se posluzujem goloba...

M@73Y ::

Messenger za mobilno napravo - Ebuddy http://www.ebuddy.com/ Ima vse storitve od msn, fb, gmail... + brezplačen je.
Drugače pa za kratkočasenje je še vedno najbolj razširjen windowsov MSN.
..jump into psytrance tunnel..

Lonsarg ::

Ce ste vsaj malenkost geeka se komot ustima, da se ma MSN kontakte v Gtalku hehe, tut vse ostalo lahko zdruzis v gtalk. Kva je fajn kr iz gmail strani z MSN kontakti chatat, ker v slo je pac MSN in ne gtalk zazivel.

RoSeR ::

Gtalk, vse ostalo je le približek in odvečna inštalacija programov.

ahac ::

tinlad3n je izjavil:

Ja ok to se je zgodilo bumbarjem ki se jim zdi facebook boljši. Mislim, da MSN še nekaj časa ne bo zamrl.


Smešno je to, da so pred MSNom obstajal drugi IM programi, ampak se je bumbarjem zdel MSN boljši, čeprav ni podpiral niti najbolj osnovnih stvari, ki jih je konkurenca že takrat imela (offline messages, ...). ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

jlpktnst ::

Ne da je bil boljši, inštaliran je že bil v windowsih :D In potem si inštaliral še msn messenger pa sta ti laufala kar 2 :D

Seto ::

Gtalk uporabljam doma, v službi, prek telefona... Včasih sem msn, sedaj pa skoraj le gtalk in to kar precej. Ravno s pojavom smartphonov - predvsem Androidnih, pri katerih je gtalk serijski, se bo ta način komunikacije še bolj razširil, saj boš lahko nenehno dosegljiv, pa tudi z osebami na pcju lahko komuniciraš.
Slovenski Android portal http://slo-android.si

nekikr ::

Jaz pa mislim da je problem ravno tu - vsi pričakujejo, da boš ves čas dosegljiv in če nisi (in bog ne daj, da ne pokličeš nazaj v 10 minutah) je že cela panika. Jaz sem skenslal MSN (samo še za službene namene) prav iz tega razloga, ker imam dovolj tega, da sem vsakomur na voljo kadarkoli. Morda je pa še kdo tak in se tudi zato malo niža % uporabe IM...

Lonsarg ::

Jaz mam Gtalk/MSN vedno prižgan, če spim je pač status na spim, če sm na faksu je status na faksu, itd. Če nočem bit dosegliv imam temu primeren status, oziroma to opravlja zame aplikacija Locale za Android, ki mimogrede še nastavi na tiho itd, če me vseeno kdo klikne:)

energetik ::

Ja, še s tem se bom ukvarjal, da bo na statusu pisalo da spim in sem na WC. :|

Lonsarg ::

Ne na žalost lokacija ni dovolj natančna, da bi po sobah sprogramiral, recimo WC :D

P4ajo ::

Raja mladih se seli, to se pozna...

Svoj čas, sem imel velik odpor do uporabe msn-ja ravno zaradi tega, ker je bilo to množično zbirališče patoloških narcisov in vse prej kot uporabno orodje za neko resno dogovarjanje glede česar koli.
Potem je prišel facebook in spet je bil problem isti, samo še bolj izrazit (ker facebook s svojo zasnovo to omogoča v precej večji meri) in spet sem imel (in imam še) odpor do facebooka.
Zdaj, pa sem nekaj dni nazaj, se prijavil na msn in opazil da je vse sivo (nedosegljivo) in sem bil srečen, končno lahko msn praktično izkoriščam.
(Prej, zaradi povezave virtualnega z "fizičnim" svetom, to ni bilo mogoče (v moji generaciji)).

Zna se zgoditi, da se bo podobno zgodilo tudi z facebook in podobnimi, ki vsekakor imajo potencial za koristno praktično uporabo.

keberjan ::

"Ena glavnih odlik novih strani je njihovo delovanje tudi na drugih mobilnih napravah, medtem ko je takojšnje sporočanje uporabnike priklenilo pred računalnik. Tega se zavedajo tudi podjetja."

Amm....uporabljam Skype pa MSN precej na mobilnih napravah tako da ta trditev ne bo drzala :)

Lawler_ ::

Jast IM ne uporabljam že skoraj 2 let več. Samo še na FB hodim čekirat.

HardFu ::

Za racunalnikom vecinoma delam in me precej moti ko mi moji "kontakti" utrujajo z nepomembnimi vprasanji in pogovori, zato vsake toliko vklopim skype in to je to. Tako da ce sodim po sebi in nekaj znancih, novica vsekakor drzi.
http://codeable.io

Lawler_ ::

Pomoje tudi kr drži, več kot pol mojih kontaktov sploh ni več aktivnih na MSN-ju, pa že to je bilo lani, vse je šlo na FB, no ja skoraj :)

techfreak :) ::

Za online pogovor je IM verjetno najboljši, seveda poleg Skypea. Kdo bi čakal na pošiljanje/prejemanje emailov, če je IM veliko hitrejši?

Če IM res tako zamira, zakaj Facebook še vedno podpira Chat? Zakaj večina spletnih strani e-trgovin, e-storitev, ... omogoča Live Chat?

jlpktnst ::

Zato ker ljudje se nočejo pogovarjat. Ljudje limajo slike in želijo čimveč odzivov... sam dialog je dosti redkost v družbi, tistih ki se resno pogovarjamo ala dialog je malo.

34054 ::

Tako je, - nekih pravih (kaj šele globokih) pogovorov je vse manj in manj. Ljudje se hočejo bolj ali manj zgolj (po)kazati. IM in na splošno pogovori, tako postajajo odveč - FB je mali zasebni časopis, s katerim lahko vsak svojim 400 "prijateljem" sporoči da je (bil/a) v Franciji. Praktičnost tega je neverjetna. En upload slike, pa mogoče spodaj še komentar "me in paris..." pa vsi vedo, omenjena oseba pa že žanje "slavo", khm... 8-O
Odtujenost ki jo ta način komunikacije prinaša je seveda zaskrbljujoča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 34054 ()

Mavrik ::

A maš kake podpore za to al se ti samo "zdi"?
The truth is rarely pure and never simple.

Lawler_ ::

techfreak :) je izjavil:

Za online pogovor je IM verjetno najboljši, seveda poleg Skypea. Kdo bi čakal na pošiljanje/prejemanje emailov, če je IM veliko hitrejši?

Če IM res tako zamira, zakaj Facebook še vedno podpira Chat? Zakaj večina spletnih strani e-trgovin, e-storitev, ... omogoča Live Chat?


Samo četajo prek FB-ja ne MSN-ja :)

Lonsarg ::

Joj kdaj bo končno IM tako kot email, da bojo kompatibilni med sabo:) To je trenutno zelo velik setback.

Sicer pa nov standard za SMS/klic/... imenovan IMS, ki naj bi načeloma se skupaj z 4G uvedel podpira tudi IM, poleg SMSa in klica. Sam če bo potem v Džabestu poleg 1000SMSov še 5000IMjev zna bit čist zanimivo, če se bo seveda prijelo.

techfreak :) ::

Samo četajo prek FB-ja ne MSN-ja :)

Ampak tudi FB chat in live chat delno spadata pod instant messaging.

Lonsarg ::

Nič delno, sta IM. Če si do nedavnega še lahko rekel, da svojega klienta nima FB, pa zdaj že nekaj časa niti tega ne moreš več, obstaja tako kot za MSN zdaj polno klientov, ki podpira FB Chat, ker je pač šel na standard XMPP, kot tudi Gtalk.

Škoda edino, ker je ta podpora XMPP-ju delna, torej ne moreš recimo dodati facebook kontakt v gtalk, bi morda še koga dodal, ko sem v Gtalk prijavlen skoz, da bi vse z facebooka imel gor pa ne hvala:)

BlueRunner ::

Sicer pa nov standard za SMS/klic/... imenovan IMS


IMS ni standard. IMS je arhitekturen pristop, kjer se servisi izdatno zanašajo na IP protokole. Smisel prehoda na tovrsten pristop pa je omogočanje konvergence med fiksnimi in mobilnimi komunikacijskimi sistemi, ki v tem trenutku predstavljajo dva ločena in težko povezljiva svetova.

Tako, da te moram razočarati, saj IMS standard (nekaj kar ne obstaja) ne mo omogočal ničesar takšnega, kot arhitekturen pristop pa bo omogočil transparenten prenos kratkih sporočil iz mobilnega terminala na fiksnega in obratno. Prehod pa bo lahko recimo MMS v SIP ali pa SIP v GSM(SMS). Bistveno pa je, da bo storitev iz vidika uporabniške izkušnje popolnoma transparentna.

Iz vidika IM kot komunikacijskega kanala, pa je ta dejansko samo ena izmed splošnih pojavnih oblik komunikacijskega kanala med dvema ali več točkami v omrežju. Telefone in klice iz mobilnih na fiksne že desetletja ne gledamo kot nekaj naprednega ampak kot nekaj samoumevnega (v času pred mobilnimi terminali smo imeli radijske postaje, ki so živele v svojem lastnem svetu). Tako tudi prehod na v obdobje, kjer bo terminal povezan z internetom enakovredno komuniciral s fiksnimi in mobilnimi terminali, njihove zmožnosti pa bodo konvergirale, ni nekaj posebnega ampak nekaj samoumevnega, kar že prihaja. IMS je samo pristop kako raznorodne sisteme med seboj povezati v smiselno celoto (s prihrankom na investicijskem času in denarju), ne pa protokol sam po sebi.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

No, nima veze, če ga nočeš klicati protokol, je pa "stvar" ki omogoča(niti slučajno ni nujno da bodo to naredili, ampak tehnično bo možno) vpeljavo IM-ja v telefone na osnovi telefonske številke, ne nekega internetnega servisa, torej da boš ti videl status neke številke telefonske, če je ta online ali ne, če bo ta številka to hotela, oziroma pač mogoče bo instantno dobivati prejemati sporočila. V bistvu bolj enchanted SMS, kot nekaj popolnoma novega, kar se z stališča operacijskega sistema za mobitele tiče. Recimo da vse kar rabiš je, da imata obe osebi hkrati SMS odprt v telefonu in se to vzpostavi(ne piska za nova sporočila, kaže ko tipka itd) to bi blo dokej kul, upam da glave pri koritu majo kako tako dobro zamisel.

Ni pa to noben korak k temu, da bo konvergiral telefonski in internetni sistem komuniciranja, temu se telco operaterji močno upirajo...
Bi pa recimo lahko Google integriral Gtalk z tem SMS/IM-jem preko Google voice storitve, še bolj kul:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

pivmik ::

FAcebook in Gmail Chat FTW
LP, Gregor GRE^

Key Quest ::

bosmla je izjavil:

Jaz pa se posluzujem goloba...



Pidgin ne pomeni golob.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pidgin 2.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
153610 (660) MrStein
»

Izšel Windows Live Essentials 2011 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
8019108 (15919) Tilen
»

Takojšnje sporočanje zamira (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5310092 (7520) bf4ed
»

Ribarji nad uporabnike Gmaila

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
115594 (3680) FitnessBoy
»

Združitev Yahoo! in Windows Live Messenger

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
114053 (3376) Nejc Pintar

Več podobnih tem