» »

Prodaja na spletu - vprašanja

Prodaja na spletu - vprašanja

gakiko ::

Vem, da je najhitrejši odgovor "ustanovi s.p.", ampak bi raje prišli skoz s čim manj stroškov, vsaj dokler ne vidimo, a bo kaj iz tega.

Torej, hipotetična situacija: želim prodajati svojo e-knjigo/knjige (PDF) na spletu. Sem avtor knjige. Imam redno službo. Ne pričakujem blaznega zaslužka, pozitivna nula bi bila pa vseeno zaželjena. Vprašanja:

1. Ali je to osebno dopolnilno delo?
2. Ali je treba odpreti s.p.?
3. Kaj je z davki, če ni treba odpreti s.p.-ja? Ali (eventualni) zaslužek enostavno prijavim v dohodnini in je to to?
3 1/2: Kaj je pa s stroški (npr. hostanje domene ipd), ali to lahko potem odštejem v obrazcu za dohodnino?
4. Kako je s prejemanjem plačil - a mi bo DURS vdrl v stanovanje in mi zaplenil vse, kar imam, če dobivam preko Paypala na kreditno vsake toliko časa nekaj evrčkov? Kaj pa, če mi folk nakazuje na TRR?
5. Kakšna je razlika (s pravnega in davčnega vidika), če stvar prodajam v ZDA ali v SLO ali npr. na Hrvaškem, kot rezident Slovenije? Ali sploh lahko prodajam stvar v tujini?

Tudi na splošno me zanima, kako je pri nas z obdavčenjem raznih "spletnih" prihodkov (AdSense, poker, payperclick, itd itd). Hvala!
  • spremenilo: gakiko ()

Invictus ::

Prodajaj jo preko paypal accounta in se ne ukvarjaj z našo davčno. Odpri račun in VISA kartico v tujini, pa ne bo naš DURS nič vedel.

Še vedno lahko kasneje narediš samoprijavo.

LP I.

Gost ::

Odgovarjam po vrsti:
1.) Ne.
2.) Ne. Lahko odpreš tudi d.o.o., d.n.o ...
3.) To je potem delo na črno.
3.5.) Vse stroške, ki nastanejo v povezavi s tvojim podjetjem, lahko beležiš za zmanjšanje osnove.
4.) Ni čisto tako grozno :) Stvar preizkave.
5.) Lahko.

V Sloveniji morajo biti vsi taki prihodki, razen nekih zakonsko določenih (v zavarovalništvu in še nekje), zabeleženi. Načinov kako to narediti, je kar nekaj. Recimo, če tvoj prihodek pokerske igre ni nikjer uradno zabeležen in oni ne sporočijo podatkov dursu, potem je to en primer.

Pri prodaji izdelkov je pomembna tudi izdaja računov in s tem povezana garancija. Brez podjetja pa take zadeve ne grejo, kajne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gost ()

gakiko ::

Gost,
saj tudi z osebnim dopolnilnim delom lahko izdajaš račune, če se ne motim?

Gost ::

Imaš prav, vendar ne verjamem, da spada tvoj primer v to delo:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Preberi si prilogo 1 spodaj.

gakiko ::

Res je. Ampak se mi zdi naravnost absurdna situacija, da bi človek moral urediti celo goro papirologije in plačati državi, računovodstvu itd. vsaj ene 300-500 evrov na leto zato, da proda lastno delo za cca 50 evrov na leto (predviden prihodek).
Kaj pa tisti, ki (pre)prodajajo na Bolhi ipd? Njim ni treba odpreti d.o.o.-ja, a ne?

A je opcija, da se prijavim za samostojnega kulturnega delavca? ;)

Gost ::

Hm, sem malo spregledal, da prodajaš lastno avtorsko delo. Seveda. Vedno so opcije, da postaneš kulturni delavec.

Kaj pa, da bi nekdo prodajal to v tvojem imenu? Neko podjetje s.p., d.o.o., s katerim se dobro razumeš?

gakiko ::

Tisto o kulturnem delavcu je bilo bolj za hec, saj sem po izobrazbi in poklicu daleč od kulture...

Kakšnega s.p.-ja sploh ne poznam, da bi se lahko dogovorili za sodelovanje. Bo pa to pač ena izmed backup opcij.

Kaj pa razprava tukaj? Odvisno razmerje? Ne vem, kaj to pomeni praktično.

IceIceBaby ::

Če računaš na 50EUR dohodka na leto potem se ti imho ne splača sploh ukvarjati s tem :) Oz...če res pričakuješ 50EUR na leto (tudi če je to 50 na mesec) se ne sekiraj za s.p., davčno in podobno. Odpri paypal račun in prodajaj v tujini pa je. Sicer je to načeloma delo na črno, ampak za take zneske se noben ne bo zmenil za tebe.

Če računaš na malo višje zneske ti predlagam s.p. oz. kako drugo obliko podjetja.

black ice ::

Do 200 EUR na mesec se ne smatra kot delo na črno. Verjetno je že bilo omenjeno na tem forumu.

MrBrdo ::

black ice: lahko to še malo poveš? kakršnokoli delo, če je pod 200EUR/mesec lahko delaš na črno? sounds too good to be true :P
seveda v praksi verjamem da te noben ne bo lovil za take manjse zneske ampak tako me zanima...
MrBrdo

black ice ::

Bom poiskal temo v kateri sem zasledil zgoraj napisano.

St235 ::

Aktivnosti, ki se ne štejejo za zaposlovanje na črno, pa so:
? kratkotrajno delo,
? malo delo,
? nujno delo ter humanitarno, karitativno, prostovoljno in dobrodelno delo po ZPDZC in po drugih predpisih.

Glede na to, da gre za prodajanje avtorskega dela, to žal ne pade v nobeno od kategorij. tistih 200 EUR oziroma 50% najnižje plače velja za malo delo (nima veze z sedaj predlaganim zakonom).

Stvar je ap v tem, da če boš ti dejansko prodal za 50EUR na mesec, se v to ne bo nihče spotaknil. Sploh ker gre za elektronsko knjigo, pa nakazila na paypal... Če bodo zneski zrastli je pa druga zgodba.

gakiko ::

Ok, hvala vsem, torej legalno poslovanje brez stroškov tukaj ni možno. :) Če pa slučajno ratamo milijonarji od biznisa, takoj odpremo d.o.o. ;)

St235 ::

Kdo bi si mislil, da dandanes ni možno služit plačevanja dajatev. Čuden je ta svet...

amigo_no1 ::

Odpri si Moneybookers/Neteller račun in zaprosi za njihov Mastercard -> lahko dviguješ na bankomatu (Moneybookers je bolj ugoden kar se tega tiče, manjša provizija, po drugi strani je pa Netellerjev Mastercard zastonj).
Odpri si še Paypal/AlertPay računa (Personal pro ali Business), tako da imaš 4 možnosti plačevanja (PP & AP, MB &NT) in to upaj da kaj prodaš.

Btw, na PP/AP lahko potem linkaš Moneybookers/Neteller Mastercard kartici, tako da vse dvigaš preko MB in NT kartic.

Vem za ljudi, ki prejemajo po 500 EUR mesečno preko AP in nimajo nobenih problemov z davčno(služijo s klikanjem preko PTC strani), tako da s tvojimi 50 EUR letno paničariš in si delaš nepotrebne skrbi.

Veliko uspeha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

petrcech12 ::

Imam še jaz eno vprašanje?
Recimo, da dobiš iz tujine določeno količino izdelkov,z računom in plačanim davkom (če jih uspeš spraviti preko carine :), ali lahko nato te pošiljaš svojim ''prijateljem'' po evropi, in na paypal račun prejmeš nadomestilo za poštnino. Je tudi to proti pravilom, in ali lahko ob tem doživiš kakšen ''nenapovedan''obisk?

St235 ::

Pri teh stvareh je vse odvisno od zneskov in tega komu se zameriš in pošlje prijavo. Načeloma se davčna v majhne stvari ne vtika, če boš pa kar naenkrat s tem služil plačo pa se zna kaj zgodit. Drugače pa je takšno preprodajanje seveda prepovedano. ker gre za neregistrirano pridobitno dejavnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fosil ::

Davkarija tudi zelo rada izvaja "akcije". Sedaj imajo recimo akcijo in kontrolirajo gradbenike. In če ravno padeš pod tako akcijo imaš veliko več možnosti za kakšno kontrolo.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014664 (12391) djmisq
»

Osebno dopolnilno delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10621864 (18871) Okapi
»

Legalna prodaja programa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6416384 (13878) Lonsarg
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21541091 (35928) kkk7

Več podobnih tem