» »

3d tiskalnik

3d tiskalnik

««
28 / 46
»»

BigWhale ::

Ne, resil sem po kmetavzarsko. Obrnil kable na servotu. Kako je prislo do tega se zdaj ne vem.

Zdaj cakam nekaj materiala po posti, ker bom delal upgrade X osi, ker je spet vse razpadlo. :D Tisti profil in kolescki so tko zanic in tud novo sprintan carriage ne dela najboljse. Zdaj sem narocil 8mm palice in bom delal rail upgrade. Zraven bom pa zamenjal se hotend in vse jermene.

   -S\/\/-   ::

Kaj za en hotend boš pa dal?

BigWhale ::

Nekaj kar je prakticno enako kot to kar sem imel, samo da je znotraj teflonska cevka, zdaj imam vse jekleno in se mi filament dostikrat zatakne.

   -S\/\/-   ::

Daj retraction na minimum.

mzakelj ::

BigWhale je izjavil:

Ne, resil sem po kmetavzarsko. Obrnil kable na servotu. Kako je prislo do tega se zdaj ne vem.

Zdaj cakam nekaj materiala po posti, ker bom delal upgrade X osi, ker je spet vse razpadlo. :D Tisti profil in kolescki so tko zanic in tud novo sprintan carriage ne dela najboljse. Zdaj sem narocil 8mm palice in bom delal rail upgrade. Zraven bom pa zamenjal se hotend in vse jermene.


Če boš kupoval linearna vodila ti svetujem tega proizvajalca. Ima odlična za svojo ceno ...
https://www.aliexpress.com/item/3282932...
Glavo daj to gor :
https://www.aliexpress.com/item/3284408...
Extruder :
https://www.aliexpress.com/item/3291702...

Klone teh extruderjev in glav se splača jemati samo od Triangelaba. Vse ostalo je šrot. Sem kupil preko 30 glav do sedaj in vse podaril ali zavrgel ali porabil kje drugje za kak podstavek dokler nisem prišel do Triangelaba. Tipi so specialci glede kvalitete. Sploh glede na ceno. Sva s kolegom primerjala s industrijskim mikroskopom lukno skozi katero gre fila do nozla od Triangelaba in original na allmetal verziji. Ker nisva morala verjeti sem potegnil še drugo glavo s predala, isto od triangelaba in glej nobenih špen not, nič. V originalu sva morala malo spolirati da je lepo teklo. Zame je samo še Triangelab in nič drugega. Recimo PETG tiskam na 60-70mm/s s allmetal glavo na bovden sistemu ( corexy) in izdelek pride fenomenalen ven. Na cartesian nisem dobil nikoli takega ven. Malo je corexy ker se miza samo umika izdelku malo naredi 32 bitna elektronika, malo Klipper , nekaj pa doda izredno KVALITETEN klon glave od Triangelaba.

   -S\/\/-   ::

Jaz sem šel sedaj na original V6 od E3D.

   -S\/\/-   ::

mzakelj je izjavil:


Glavo daj to gor :
https://www.aliexpress.com/item/3284408...
Extruder :
https://www.aliexpress.com/item/3291702...


A ima tale vulcano grelec enake moči? Sem razmišljal o taki postavitvi za drugi printer: ali vulcano in neposredno nad njim klon BMG ekstruderja ali pa mogoče dva vulcana in dva ekstruderja za dvobarvno tiskanje (preko bovdnov).

Zgodovina sprememb…

mzakelj ::

Ti imajo 40W grelce. Sem pa videl se da nabaviti tudi 60W. Samo ponavadi je podlaga problem v gretju ne hotend. Sploh če daš čez vulcanota se tisti silicon sock. Pa kalibracijo PID-a narediti na pojstli in hotendu, seveda za vsako temp posebej. Sam imam tako in potem imam v profil materiala pid zapisan. In ga prebere v štartu ko gre printat in upošteva. Zanimivo je da imam volcanota na dveh printerjih. Na corexy imam 3.5mm retraction in isti retract na moji verziji all metal prusa i3 s linearci. Pa ni razlike v printu. Ok i3 nisem še tolko gonil ker sem ga končal dva dni nazaj in je še v testiranju in finem nastavljanju.

darkolord ::

PID ni treba delati za vsako temperaturo.

mzakelj ::

darkolord je izjavil:

PID ni treba delati za vsako temperaturo.


Se nekako ne bi strinjal. Če printaš na 215 in recimo drug material na 240 je čisto druga vrednost. Tudi kalibracija PID se dela na točno določeno temperaturo. In so razlike.

BigWhale ::

mzakelj je izjavil:


Glavo daj to gor :
https://www.aliexpress.com/item/3284408...
Extruder :
https://www.aliexpress.com/item/3291702...


Tale glava ne gre na stock carriage al pa tisti, ki so stock compatibile na Anet A8/E10. Bom moral mal carat, da to gor spravim oziroma kak adapter sprintat.

   -S\/\/-   ::

BigWhale je izjavil:

Tale glava ne gre na stock carriage al pa tisti, ki so stock compatibile na Anet A8/E10. Bom moral mal carat, da to gor spravim oziroma kak adapter sprintat.


Tole je klon E3Djeve glave in nastavki se dobijo. Jaz sem si ga ravno včeraj natisnil za Enderjev voziček.

mzakelj je izjavil:

darkolord je izjavil:

PID ni treba delati za vsako temperaturo.


Se nekako ne bi strinjal. Če printaš na 215 in recimo drug material na 240 je čisto druga vrednost. Tudi kalibracija PID se dela na točno določeno temperaturo. In so razlike.


Koliko in kakšen vpliv na tisk pa lahko ima napačna nastavitev PID-a?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

   -S\/\/-   je izjavil:

Tole je klon E3Djeve glave in nastavki se dobijo. Jaz sem si ga ravno včeraj natisnil za Enderjev voziček.


Ja, nekaj na hitro sem pogledal ampak nisem nasel nic pametnega. Zato sprasujem.

mzakelj ::

BigWhale : https://www.thingiverse.com/search?q=en...
SVV: ima ima, sploh pri natančnejših printih, oziroma tam kjer mora biti trdnost ( letalski modeli .... ). Recimo Klipper firmware sploh ne dela če nimaš kalibrirane glave. In je že sedaj ko je še v globoki razvojni fazi boljši od Marlina. Vsaj zame. Hitrejši in tudi printi so lepši, vsaj za moje pojme.

darkolord ::

Če so PID parametri narobe nastavljeni, potem bo temperatura skozi nihala okrog želene temperature ali bo odziv prepočasen.

Če so parametri pravilno nastavljeni (kar ne pomeni nujno auto-tuning), potem bo regulacija delovala zelo dobro v celotnem območju delovanja. Če imaš pa opazno nelinearnost že znotraj tega območja, je pa - sploh pri tako enostavni temperaturni regulaciji - narobe nekaj drugega in se je bolje posvetiti temu.

Zgodovina sprememb…

   -S\/\/-   ::

No, ampak napačne PID parametre bi se videlo iz grafa temperature v Octoprintu?

BigWhale ::

mzakelj je izjavil:

BigWhale : https://www.thingiverse.com/search?q=en...


Anetov E10 ma mal drugacen x carriage kot E3, pa zdaj se glih spravljam delat predelavo, da bo carriage na railih. :) Bom ze neki skupi spacal. :))

BigWhale ::

Je kdo ze probaval Bigtreetech boarde? Njihovi 32bit boardi so skupaj s TMC2130 driverji smesno poceni in Marlin 2.0 dela z njimi.

Tole recimo: https://www.aliexpress.com/item/4000052...

Razmisljam, da bi tole vrgel v mojga Aneta. Skupaj s kaksnim vecjim in tisjim ventilatorjem.

   -S\/\/-   ::

In zakaj bi menjal board?

BigWhale ::

Tale je 32biten in je kar precej razsirljiv, bltouch mam zdaj nahackan na Anetov board in je vse cist flimsy. Cela zadeva se ful greje in ce ze podiram za menjavo ventilatorjev lahk se board zamenjam. :D Plus na Anetov board ne gredo TMC2130 driverji s katerimi so servoti ful tisji.

mzakelj ::

Sam imam SKR 1.3 v corexy v navezi s TMC2130. Sicer bi vzel 2208 , vendar Klipper zaenkrat še ne deluje kot bi moral na teh driverjih. Marlin pa deluje b.p. Super plate, vendar so pa občutljive, ena mi je odpovedala kar hitro ker sem narobe vent obrnil. Sicer mi je čudno ampak j... ga. Za tak dnar je odličen board.
BigWhale : si mislil koračni motorji ne servoti ? ;)

darkolord ::

Če že delaš kakšne večje upgrade, bi jaz priporočal upgrade plate na 32 bitno. Predvsem je fino to, da imaš ful več prostora gor in ti ni treba izbirati ali boš imel en ali drug feature (zaradi prostora) ampak lahko vklopiš vse, ki so ti všeč.

BigWhale ::

mzakelj je izjavil:

BigWhale : si mislil koračni motorji ne servoti ? ;)


Servoti, stepperji ... Sej skor isti smorn. ;)

Ja. :)

darkolord je izjavil:

Če že delaš kakšne večje upgrade, bi jaz priporočal upgrade plate na 32 bitno. Predvsem je fino to, da imaš ful več prostora gor in ti ni treba izbirati ali boš imel en ali drug feature (zaradi prostora) ampak lahko vklopiš vse, ki so ti všeč.


Ja, men je blo cist bizarno, ker nisem mogel imeti vklopljene podpore za BLTouch in za manual mesh bed leveling. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

mzakelj ::

BigWhale : uf niti približni ni isti šmorn.Sej nočem biti tečen, vendar servomotorji so nekako mokre želje vsakega izdelovalca 3d printerjev. Za razliko od koračnih so neprimerno bolj natančni. Ampak tudi kar nekajkrat dražji.

borisk ::

dve strani nazaj sem napisal da sem nabavil anet ET4, pred treni dnevi je prišel, zaenkrat zelo zadovoljen. Ima že serijsko 32bitno ploščo, nima pa zamenjivih driverjev, prvi print je včeraj uspel iz prve (program priložen printerju), čez vikend bom probal še kaj drugega in večjega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

BigWhale ::

mzakelj je izjavil:

BigWhale : uf niti približni ni isti šmorn.Sej nočem biti tečen, vendar servomotorji so nekako mokre želje vsakega izdelovalca 3d printerjev. Za razliko od koračnih so neprimerno bolj natančni. Ampak tudi kar nekajkrat dražji.


Kako ni? Sevede je. ;) Mislim, uporabljajo se za _priblizno_ isti namen. Pa na nek nacin je mal manj dela z njimi al pa mal vec, cist odvisno. :))

dottor ::

Imam SKR E3-DIP. V škatlah pa sta še SKR v1.3 in SKR Mini.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

OK, tole sem nabavil in zdaj malo testiram različne nastavitve...

Zgleda še kar v redu samo mestoma se pojavljajo prekinjene linije, v bistvu under extrusion. Original nastavitve za PLA s katerimi sem testiral so bile:

temp 195
speed 60 (20 prvi layer)
flow 100

...potem sem dvignil temperaturo za par stopinj, hitrosti v bistvu nimam več kam nižat (zadeva se dogaja tudi na prvem layerju kjer je 20), dvignil sem flow za par procentov, zategnil malo vijak na extruderju pa ni nekih bistvenih razlik.

A je še kakšna zadeva, ki sem jo pozabil?

dottor ::

Kalibracija extruderja, X, Y in Z osi narejena?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

Predvidevam, da je to tovarniško, jaz nisem nič čaral kar se ekstruderja tiče. A zdaj bom moral še to?? Kaj je mišljeno pod kalibracijo X, Y in Z osi?

dottor ::

Tovarniško je vsaj extruder dokaj zanič skalibriran, je pa zelo enostavno imaš ogromno tega na jutubu, prav tako za X,Y in Z kalibracijo, ki je pomembna da dobiš kose ven pravih dimenzij skupaj s skrčkom.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

Kar se tiče pravih dimenzij je vse v rangu 0,1mm. Bom preveril extruder... ne morem pa dejansko kalibrirat ker nimam zadeve še povezane z računalnikom. Poročam glede ekstruderja, koliko potegne notri...

darkolord ::

BlaY0 je izjavil:

A zdaj bom moral še to??
Glej, kupil si igračo.

Z njo se da narediti zelo fine stvari, ampak moraš biti pripravljen, da boš šraufncigr imel vseskozi zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

dottor ::

Imam Anycubic i3 Mega in ga še nisem šravfal, le podmazoval in čistu. V primerjav z Ender 3 ko ga več šravfaš kot tiskaš nimaš skoraj d anič dela z i3 Mega razen da tiskaš.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

Sej ni panike to je meni čisto OK, sem pa mislil da je le malo boljša igrača kot pa kakšen Anet, al sem pa jaz too picky.

V glavnem sem pomeril in namesto 100mm ga potegne slabih 98,5mm... je to dejansko toliko premalo, da mi zna to počet kar sem zgoraj napisal?

BlaY0 ::

dottor je izjavil:

Imam Anycubic i3 Mega in ga še nisem šravfal, le podmazoval in čistu. V primerjav z Ender 3 ko ga več šravfaš kot tiskaš nimaš skoraj d anič dela z i3 Mega razen da tiskaš.

Ja saj zato sem pa napisal oziroma dal link na to kaj sem nabavil... za Anycubice sem prebral dosti pohvalnih reči in tudi to, da je tako rekoč plug'n'play. Evo še enkrat sem spustil komande za extrude in tokrat je blo v piko. Torej extruder je OK, X,Y,Z pa v mejah 0,1mm.

A še malo zategnem knof na ekstruderju? Mogoče pa ne more lepo obračat koluta, ki ni na okrogli štangi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

rezator ::

"Zgleda še kar v redu samo mestoma se pojavljajo prekinjene linije..."

Če prav razumem se pojavi na določenih intervalih? Tako sem imel jaz, ko sem menjal extruder na CR10. Potrebno bo skalibrirati zadevo. Drugače boš imel tiske zelo krhke in se ti bodo razpadali.
Some people feel the rain. Others just get wet.

BlaY0 ::

No, tako hudo pa spet ni, samo vseeno bi rad to eliminiral če se da kako. Kot rečeno extruder je skalibriran:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

sslavc ::

Zamenjaj filament.....

BlaY0 ::

Misliš z drugo firmo?

dottor ::

Zategovanje vojaka na extruderju ne bo nardilo kej dosti razen dodatnih problemov, naredi kalibracijo kot se zagre, pol še flow porihtaj in je to to. Pri meni je točnost kosov +/-0,03mm.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

Kaj lahko še s flow-om počnem razen da ga višam?

dottor ::

Nižaš? Ampak načeloma ga ne rabiš tikat 1x ko poštimaš kalibracijo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

          ::

BlaY0 je izjavil:

Kaj lahko še s flow-om počnem razen da ga višam?


Pravilno nastavi e step in premer filamenta.

hojnikb ::

kaksni smiselni upgradi za ender3 ?
glass bed ze mam, pa tudi nekaj sob, s katerimi se se nisn mel sanse poigrat
#brezpodpisa

Matevz96 ::

hojnikb je izjavil:

kaksni smiselni upgradi za ender3 ?
glass bed ze mam, pa tudi nekaj sob, s katerimi se se nisn mel sanse poigrat


Jaz sem zamenjal plastični podajalec filamenta s kovinskim.
#hooldthedoor

dottor ::

hojnikb je izjavil:

kaksni smiselni upgradi za ender3 ?
glass bed ze mam, pa tudi nekaj sob, s katerimi se se nisn mel sanse poigrat

Moj seznam nadgradenj:
Hardware:
BIQU SKR E3-DIP plošča + 3xTMC2208 driverji za X,Y in Z ter A4988 za extruder
Trianglelab Titan extruder
Creality Ultrabase
microSD na SD adapter

3D printed:
protivibracijske nogice iz TPU40D
Hero-Me hladilna "glava"
DirectDrive Titan Extruder adapter
distančnik pokrova elektronike z držalom SD adapterja
klipi in držala kablov
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlaY0 ::

          je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Kaj lahko še s flow-om počnem razen da ga višam?


Pravilno nastavi e step in premer filamenta.

Beri zgoraj... e step je pravilno nastavljen.

Bom še premer filamenta nastavil... v povprečju 1,76mm.

Še kak hint?

sslavc ::

BlaY0 je izjavil:

Misliš z drugo firmo?

Poizkusi z drugo firmo ali drug tip filamenta.
Tudi jaz imam Anycubic i3 Mega že dve leti. Praktično je nespremenjen. bistveno je to, da je zaprt v ohišje.
Nikoli nisem imel kakih večjih problemov. Tiskam v glavnem PETG in ASA. Par dni tiskam NAYLON. Nobenih težav.
Res mi ni jasno zakaj vas ima večina težave. Uporabljam pa izključno Trčkov filament.

jest10 ::

Ma ni treba drugo firmo, tudi druga rolca iste firme je lahko popolnoma drgačna.
Še pri kao dobrih (recimo azurefilm) je kdaj kakšen kolut popolnoma faljen. Ravno imam enega 0,5 kg modrega PLA, ki se tiska obupno. Under extrusion, preskakovanje extruderja, pa tudi če nabijem temperaturo na 230 stopinj. Filament je točno 1,75mm in na prvi pogled popolnoma ok.
««
28 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d printer

Oddelek: Strojna oprema
121051 (833) _Denny_
»

3d tiskalnik za zacetnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
161999 (1354) sslavc
»

3D tiskaliki za domaco uporabo

Oddelek: Strojna oprema
183158 (2781) mihec87
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307243 (6493) avian2
»

3d printer

Oddelek: Kaj kupiti
3810086 (8355) stalker

Več podobnih tem