» »

Backupiranje -> mnenje sledece resitve

Backupiranje -> mnenje sledece resitve

psychoshorty ::

Pozdrav,

za eno majhno podjetje pripravljam resitev backupiranja podatkov z cim-manjsimi zacetnimi stroski (gledano na samo hardware, programsko opremo - licence in smiselnost samega sistema). Posamezniki bi zeleli imeti urejeno avtomatsko arhiviranje podatkov na delovnih postajah. Moj predlog je bil sledec:

- nabaviti eno povprecno novodobno masino z 2x2tb diskovja (za software raid polje) + en sistemski disk (freenas)
- na tole masino namestiti freenas in ga ustrezno konfigurirati
- na kliente namestiti DeltaCopy programcek, kateri na posameznikovi delovni postaji deluje kot rsync streznik
- na freenasu uporabiti client rsync moznost in nastaviti parametre kdaj in kolikokrat naj se rsync izvede

Stranka bi zelela pac zaradi zelje po mobilnosti in dodatni varnosti imeti se urejeno dodatno backupiranje zgoraj omenjene backup masine na seperat NAS sistem. Tukaj seveda v moji izbiri pride v postev samo Synology serija in sicer 210 (2x2tb diska). Vse to bi bilo priklopljeno na ups.

Sama resitev vem da ni optimalna, ampak ker se gre za kar zmerno stevilo delovnih postaj (20) se mi zdi uporaba rsynca in inkrementalnega backupiranja se najbolj smiselna. Tukaj tudi pripomore tudi k temu software, kateri je zastonj. Kaj menite vi o predlogu?

Karlos ::

Ali se bo backapiral tudi outlook (.pst file)?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

psychoshorty ::

Ja, naj bi se.

Pyr0Beast ::

Najdražji backup je neobstoječ/nedelujoč backup. Šparati nekaj EUR na diskih se ne splača. Včasih se na tak strežnik kar pozabi in potem, ko se backup potrebuje, se pogrunta da dejansko ne obstaja saj je aplikacija zmrznila že dober mesec nazaj. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ales ::

Ja, backup je šele prva polovica rešitve. Enako ključen je restore :)

Ne, resno. Ne bi verjel človek, koliko rešitev vse planiranje podredi samo backupu, v krizi pa se pri restoru katastrofalno zatakne. Potrebno je narediti resen policy za celoten postopek in resničen test vsega, od začetka do konca...

A ta ločen NAS sistem naj bi bil nekakšen off-site backup?

Ker če ni, potem je verjetno bolje razmišljati v tej smeri. Spomnim se primera enega dizajn studija, ki je imel kar kvaliteten backup, a se je vse nahajalo v njihovih prostorih. Par let nazaj so po vlomu ostali brez vse opreme, kar jim je povzročilo še najmanjši problem... Lopovi so lepo pobasali vse različice backupa, skupaj z ostalo opremo. ;((

Karlos ::

psychoshorty je izjavil:

Ja, naj bi se.


Vedi da neposredno z DeltaCopy ne moreš backapirati zaklenjenih datotek, kar je recimo .pst datoteka ko je Outlook prižgan.

V praksi se izkaže to za kar velik problem.
Zaradi tega in ker na netu nisem našel kaj podobnega sem se lotil izdelave programa, ki bo združeval prednosti rsynca in programov, ki lahko backapirajo zaklenjene datoteke :D
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

zlobcek ::

WHS?

In back_up WHS nekam vun.

Tako imamo pri nas narejeno za glavne workstatione (projektiva - 8x). Že dve mašini odneslo, vse obnovljeno v parih urah. Je pa res da nam stoji en workstation v rezervi, da se ne zajebavamo s pokvarjenim ampak samo zamenjamo za tisti čas. Popoldne pa se potem zrihta pokvarjeno kišto, ki naslednji dan ponavadi že deluje. Ne-glavni računalniki v projektivi so pa od "študentov", ki delajo s podatki na workstationih - jih je pa 6.

Na rezervno mašino se aktualen projekt za delat prenese pač ročno takoj, ko se "rezervo" zalavfa (iz back_upa WHS).

Back_up pa se izvaja dnevno. Sistem služi kar uredu. Edini resen problem je, ker se varnostna kopija naredi med dopoldnevom in tistih 10 minut računalnik pač malo šteka.

Računovodske mašine, montaza, servisi in skladišče (6x) pa itak vse delajo preko remote desktopa na drugem serverju, katerega isto back_upira WHS.

WHS pa ima backup narejen na lokacijo pri direktorju doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

psychoshorty ::

Karlos je izjavil:

psychoshorty je izjavil:

Ja, naj bi se.


Vedi da neposredno z DeltaCopy ne moreš backapirati zaklenjenih datotek, kar je recimo .pst datoteka ko je Outlook prižgan.

V praksi se izkaže to za kar velik problem.
Zaradi tega in ker na netu nisem našel kaj podobnega sem se lotil izdelave programa, ki bo združeval prednosti rsynca in programov, ki lahko backapirajo zaklenjene datoteke :D


To mi je se kako jasno in dobro znano. No kakorkoli, v okolje te firme bom implementiral poizkusno delovno okolje za izvajanje backupa, da vidim, kako se bo obneslo. Sedaj namrec nimajo nic za izvajanje backupiranja, stroskov pa si kaj vec kot je zal ne morejo privosciti.

Ales ::

Bacula backupira tudi zaklenjene datoteke na Winsih, uporablja Volume Shadow Copy Service. Open source. Bacula seveda, ne VSS.

Je pa to precej bolj kompleksen sistem, kot goli rsync. Če so pripravljeni plačati količino dela, ki ga nastavitev takega sistema zahteva, potem ti Baculo priporočam, sicer pa ne ravno...

psychoshorty ::

Z Baculo sem seznanjen, vendar kot si omenil... njihov budget je omejen in za ta budget jim bom pac ponudil to, kar se mi zdi se nekako najbolj optimalno. Glede zaklenjenih pst-jev sem imel sestanek z vodilnimi podjetja, ker smo sli skozi faze in med njimi je bila tudi tocka zaklenjenih datotek. Sprejeli so sklep, da bodo pac uporabniki v casu neuporabe racunala programe zapirali dol, da le-te ne bodo v uporabi. Vsak posameznik bo tako odgovarjal zase. To je bil tudi moj pogoj, da se s tem spoznajo/sprijaznijo, preden se v kaj taksnega sploh spustim.

c3p0 ::

Brezplačni Cobian tudi že podpira VSS, tudi na 64 bitnih mašinah.

psychoshorty ::

Sem preizkusil Cobian in dela zelo lepo, tako da bom za klient na dp uporabil kar Cobian 10.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Real Time backup iz SSD na HDD

Oddelek: Programska oprema
161088 (705) Jst
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426620 (5426) wooted
»

izkusnje z rsync?

Oddelek: Programska oprema
222090 (1471) dëych
»

Sinhronizacija datotek in map na dveh lokacijah

Oddelek: Programska oprema
62784 (2696) Cokolesnik
»

Sinhronizacija map

Oddelek: Programska oprema
52224 (2053) urban99

Več podobnih tem