» »

Collateral Murder

Collateral Murder

1 2 3
4
»

BigWhale ::

Brane2 je izjavil:

Zakaj je nekdo napokal dva mulca v avto in se spravil pobirat ranjence je popolnoma vseeno.
Nimaš ga pravice sredi mesta, brez neke bistvene nuje razkosat s kanoni na kose, če te ni eksistenčno neposredno ogrožal.


Glej, ne razumeva se.

Ljudje zivijo na okupiranem obmocju kjer se prakticno dnevno dogajajo spopadi manjsih in vecjih razseznosti. Kaj se sme in kaj se ne sme je popolnoma vseeno, ce vidis kaj se ti dnevno dogaja na ulicah. V taksni situaciji vlacit mulce na priloznosno pobiranje ranjencev je neodgovorno! Popolnoma vseeno je kaj je pravicno in kaj ne in kdo lahko koga strelja in s cim. Ce se strelja ne pocnes taksnih neumnosti.

Tudi ti ne bos pri zeleni luci na prehodu za pesce brezglavo rinil cez cesto, ce ves, da tam vsak dan nekoga povozijo tisti, ki peljejo skozi rdeco.

Na rehabilitaciji na soci ti ne bo pomagalo to, da si imel ti prav, oni, ki te je povozil, pa ne. Bi ti pa pomagalo to, da bi se ustavil pri prehodu in pogledal na levo, preden si zdivjal cez cesto. Sploh zato, ker ves kaj je 'track record' na tistem prehodu.

Okapi ::

Kit, lahko je nekaj teoretizirati v varni Sloveniji, kako hodiš čez cesto v Bagdadu pa vedo Iračani precej bolje od tebe. Ker v nasprotju s prepričanjem mnogih niso brezumni bebci, ampak čisto normalni ljudje, ki so se znašli v nenormalni situaciji in se obnašajo, kot se jim pač zdi, da je pravilno.

O.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Kit, lahko je nekaj teoretizirati v varni Sloveniji, kako hodiš čez cesto v Bagdadu pa vedo Iračani precej bolje od tebe. Ker v nasprotju s prepričanjem mnogih niso brezumni bebci, ampak čisto normalni ljudje, ki so se znašli v nenormalni situaciji in se obnašajo, kot se jim pač zdi, da je pravilno.

In otroci na zadnjem oziroma v tem primeru sprednjem sedezu se meni v nobeni situaciji ne zdijo primerna oprema za taksno stvar.
O.


No, nikjer nisem trdil, da so bebci. In nikjer ne pravim, da se ne obnasajo kot se jim zdi pravilno. A ravno zaradi situacije v kateri so, bi moral clovek trikrat, ce ne kar petkrat premisliti kako se bo opremil za pobiranje ranjencev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

st0jko ::

Whale.. Ti si torej eden tistih, ki na cesti vidijo ležat nekoga, pa se naredijo slepe in gredo mimo, brez da bi preverili situacijo in poskušali pomagat...

To, da poskušaš pomagat, če ob cesti vidiš ranjenega človeka v mukah, je namreč nekaj, kar se z vidika morale pričakuje od vsakega človeka. Zdaj je seveda lahko bit pameten, ko poznaš celo situacijo. Pomorjeni ljudje iz posnetka, pa v tistem trenutku, ko so bili v dani situaciji, niso imeli takšnih informacij, kot jih imaš sedaj ti. Namreč da v okolici kroži blood thirsty trigger happy prestrašen američan, ki vse kar vidi prepozna kot AK ali RPG, in z kanonom, ki je primarno namenjen uničevanju lahkih oklepnih vozil, strelja vse, kar se premika, četudi mu ne prestavlja nobene grožnje.

Jaz osebno bi verjetno storil enako, kot so storili ljudje z kombijem. Videli so nekoga, ki se ob cesti plazi z prestreljeno nogo(al whatever), in so mu poskušali pomagat. Jasno da niso pričakovali, da bodo na njih streljali, ko pa več kot očitno niso predstavljali nobene nevarnosti, nobenemu.

Ne morem verjet da nekateri sploh lahko kakorkoli zagovarjate takšne stvari. To si zasluži samo graje, ne pa kakršnega koli zagovarjanja. Se vidi kako ste razvajeni z mirom in svobodo ki ju uživamo v Sloveniji. Sploh pa si ne predstavljate, da so tisto tam spodaj na posnetku, čisto navadni ljudje, tako kot mi. Ampak dokler se takšne svinjarije dogajajo par tisoč kilometrov vstran, nobenega nič ne briga I guess..

Če pa argument da je "OK" ker "v vojni se pač pi*darije dogajajo" drži vodo, potem je pa itak še posebej potrebno nasprotovat vojni. Sploh takšni, ki vsem znano poteka samo zato, da se prodaja orožje in krade nafto. Z drugimi besedami: Zato da nekdo mastno služi.
keks?

BigWhale ::

Kako pa ves v katero skupino spadam, me poznas? :)

Vse kar si napisal je v bistvu popolnoma irrelevant, ker ne ves koliko in kaksne informacije so imeli tisti ljudje, ki so prisli pomagat ranjencem. Poleg tega si pa moje poste na pol bral, ker jaz nikjer nisem zagovarjal streljanja na civiliste in tiste, ki pobirajo ranjence.

Tudi tega ali so na tistem posnetku cisto navadni ljudje ne vemo. Bila sta dva novinarja, za ostale se pa ne ve. Nekaj orozja so nasli med njimi, mar ne?

In tudi taksno dejanje si ne zasluzi samo graje, zasluzi si konkretno preiskavo zakaj je do tega prislo. Ce te preiskave ni bilo, je pa to druga zgodba ...

PS: In zaradi tega, ker se v vojni dogajajo svinjarije to ni ok, je pa zaradi tega treba biti previden. Tudi vojaki z rdecim krizem na rokavu se ne sprehajajo po fronti kot turisti zaradi tistega rdecega kriza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Poldi112 ::

Vse to je res, ampak če odkloniš pomoč sočloveku v stiski, sploh ko pričakuješ, da je neposredna nevarnost mimo (kar predvidevam da so ti v kombiju sklepali), potem si, tako kot tisti debil v Apache-ju, ne zaslušiš naziva človek.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

st0jko ::

Amen.
keks?

BigWhale ::

Nad glavo ti frci helikopter, na tleh so mrtvi, dve ulici stran pa ameriska vojska napreduje na polozaj. Ali je nevarnost mimo ali ne v bistvu ne ves, kaj sele, da to pricakujes.

st0jko ::

A: Helikopterji verjetno dan in noč frčijo okoli po bagdadu.
B: Verjetno niso imel wallhacka, da bi videli 3 ulice stran bradleya in pehoto ki napreduje na položaj.

Toliko ko so oni naredili napako, da so šli pomagat(po tvoje), toliko večjo napako je naredil tisti v heliju. Ampak iz neznanega vzroka pljuvaš po tistih češ kaki bedaki so, da hodijo pomagat, in ne po pilotu/gunnerju.
keks?

krneki0001 ::

Kok mi je smešno, ko pol ljudi na forumu niti ne prebere celih postvo, pa pametuje. St0jko in poldi, pejta še enkrat brat BW-jeve poste. Pa cele preberta, da ne bosta v prazno tulila.

Namreč BW stalno piše, da si idiot, če greš na območje, kjer se je streljalo, pobirat ranjence z avtom, v katerem imaš še otroke notri.
1. otroci nimajo kaj delat med postreljenimi ljudmi
2. otroci nimajo kaj gledat postreljenih ljudi

Poldi112 ::

>Kok mi je smešno, ko pol ljudi na forumu niti ne prebere celih postvo, pa pametuje.

Kok mi je smešno, po pol ljudi ne dojame pointa, potem pa si to razlaga kot nerazumevanje drugih.

Mogoče greš sam brati poste. Jasno mi je kaj BW pravi in jasno je stališče mene in še nekaterih, da je pomoč sočloveku nekaj, kar bi moralo biti samoumevno in ne nekaj, kar naj bi se zaničevalo kot pomanjkanje inteligence.

1. otroci so bili pač zraven. Mogoče so bili na obisku, v šoli, cerkvi, bilokje. Ali naj bi jih najprej peljal domov, nato pa čez pol ure prišel nazaj pomagati?

2. Otroke v Iraku moraš zapreti v sobo brez oken, če hočeš, da ne vidijo postreljenih ljudi.

Ta scena je bila verjetno nekaj vsakdanjega za povprečnega Iračana in ker je imel srce je šel pomagati ranjenjcu. In je imel pač smolo, da ga je en bumbar ustrelil. Ampak hej, to se ti lahko zgodi kjerkoli/kadarkoli. Kje je potem dejansko meja? Biti v bunkerju 24/7?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

krneki0001 ::

Poanta je v tem, da če imaš s sabo otroke, naj drugi pomagajo, ti pa otroke odpelješ stran.

Poldi112 ::

Poanta je, da če bi vsi tako gledali nihče nikoli ne bi pomagal.

Človek je takrat potreboval pomoč in oni so bili tam.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

nurmaln ::

Poanta je da večina folka ne bi sprejela 10% tveganja za svoje otroke, tudi če to pomeni 90% verjetnost da bo oni drugi umrl.
Sicer otrok nimam, si pa predstavljam da če bi jih imel bi mi bila prioriteta njihova varnost, potem ZELO ZELO ZELO dolgo nič, potem pa vsi ostali.

In predvidevam da je podobno na stvar gledal tudi pilot v helikopterju. Če ne bi prej "očistil" in bi poslal svojo pešadijo, je mogoče samo 10% možnosti da bi padli v zasedo, pa je teh 10% še vedno preveliko tveganje za "naše".
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Okapi ::

si pa predstavljam
Problem je, ker si ne predstavljaš, oziroma si napačno predstavljaš, kako bi ravnal, če bi živel v Bagdadu. Kot sem že Kitu povedal, eno je teoretiziranje na varnem v Sloveniji, drugo pa resnično življenje v okupiranem Iraku.

O.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Egipt ugasnil še zadnjega delujočega ponudnika dostopa do interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
338539 (6815) McGregorSL
»

Zakaj svet potrebuje WikiLeaks (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
11232984 (29601) antonija
»

AK-47 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7210768 (9415) Jst
»

Reklama za slovensko vojsko.

Oddelek: Loža
442850 (1961) Vikking

Več podobnih tem