Celoten proračun znaša okrog 139 milijonov EUR (v vladni Excelovi preglednici je sicer navedena skupna vsota 110 milijonov EUR, vendar so nekatere formule v dokumentu nepravilne, končna skupna vsota v preglednici pa je napačna, saj ne upošteva celic z vejico -- če odpirate preglednico V Excelu, bodite pozorni na regionalne nastavitve).
Jure Čuhalev je na podlagi podatkov pripravil tudi grafični pregled načrtovanih stroškov (tim. treemap), iz katerega je mogoče hitro vizualno razbrati kakšen je finančni razrez po ustanovah in delež postavk znotraj posamezne ustanove. Z odtenki zelene barve so prikazani predvideni stroški za licence in vzdrževanje, z odtenki rjave pa predvideni stroški za strojno opremo.
Naj opozorimo, da podatki niso bili natančno pregledani, kljub temu pa grafični prikaz omogoča hiter oz. grob vizualni pregled stroškov.
v vladni Excelovi preglednici je sicer navedena skupna vsota 110 milijonov EUR, vendar so nekatere formule v dokumentu nepravilne, končna skupna vsota v preglednici pa je napačna, saj ne upošteva celic z vejico
A to je rezultat "izobraževanj" v katera gredo težki milijoni? LOL.
v vladni Excelovi preglednici je sicer navedena skupna vsota 110 milijonov EUR, vendar so nekatere formule v dokumentu nepravilne, končna skupna vsota v preglednici pa je napačna, saj ne upošteva celic z vejico
A to je rezultat "izobraževanj" v katera gredo težki milijoni? LOL.
Bod vesel, da imajo Excel! Ceb mel OpenOffice bi blo se vec narobe!!!
Not offtopic: Še vseeno se mi zdijo vse postavke preveč okvirne. 450xosebni računalnik za skupno tolk pa tolk, mi še vedno pove zelo malo. Kakšna je matična plošča (da ne dajejo slučajno k integirani grafikulji še eno za povrh)? Procesor (da ne dajejo v 'osebni računalnik' not tahuj ekstremneže od intela)? Mrežna kartica (isto kot pri grafični - poleg tiste na mrežni še eno)? Napajalc (ouverkil 1000W beštija)? Itd. Če so se pa kje slučajno kaj bolj razpisali, in jim delam krivico, do tell. Za softver ne bi rad bil pameten; že pri tisti razkriti MSjevi EA mi ni jasna zbrka z upgrade/not-OEM/OEM/WTF/OMG. Prva zanimiva se mi zdi postavka policije 38,337.06EUR za 38 - čitalnikov pametnih kartic... Jurja za čitalnik kartic? A je to kaka deluxe varianta, ki ti med dolsnemanjem skuha kofi in zarola tebi omiljen singl?
Očitno berejo slo-tech, ker v datoteki, ki sem jo pravkar snel iz zgornjega linka, je na koncu vsota 139 mio.
S katerim excelom si odprl? Na Macu mi niti Excel 2008 niti NeoOffice ne znata pravilno razclenit te datoteke. Morda deluje, ce imas slovenske windowse in slovenski excel pravilno nastavljen.
Excel 2008? Odprl sem z excel 2007, vendar na začetku zajamra, da je datoteka v drugačni obliki, kot je navedeno s pripono datoteke. Tako da ja, očitno je neki zmedena datoteka.
No sedaj vidim da jo lahko odpreš kar z notepadom, samo je mal težko kaj iz tega razbrat.
Datoteka ni v Excelovem formatu, pač pa gre za vrednosti ločene s tabulatorjem. In Excel bo take datoteke bral tako, kot določajo področne nastavitve - kar pomeni, da bo pri slovenskih nastavitvah videl 45222,3 kot številko, pri angleških nastavitvah pa kot besedilo.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.
spet bojo kupoval jajca od računalnikov s 19 inčnimi zasloni (kdo še to danes kopuje) + windowsi gor bojo itak čist sesuti, ker ne bojo poklicali servisa, ki bi jim za 10 min dela (formatiranje in namestitev računal 50EUR)
to je to če se grejo fdv-jevci lotevat tega
še izračun... recimo da povprečen pc (z windowsi) stane 1200...to je 115 833 računalnikov...nisem vedu da jih tok rabmo vem, da bojo kupili še specializiran licenčni software ampak še vedno je to veliko PC
@alexa-lol: Ti si res en velik lol! Ze slikca zgoraj daje vedet da bo slo vec kot polovica za SW. In to ne MS SW, kot bi kaksni osebki tule vcasih radi prikazali, ampak vecinoma custom SW ali pa kaksne podatkovne (DB) resitve. Potem pod HW se steje se mrezna oprema (a se ti sploh sanja kolk stane profi Ln oprema?), strezniki (in to ne made-by-doma-spackano predelan PC, ampak pravi strezniki), namenski PC-ji (recimo TEMPEST, ali pa za uporabo na terenu, kjer je cena takoj x5 ali x10 glede na navadno). Moj point? Ce gre 5% teh 140Mio za "navaden" HW je to veliko, in potem pri ceni 600EUR na masino pride cca 12k masin, kar je se vedno veliko, ampak glede na velikost nase uprave povsem logicno.
Ce se mi bo dalo, in ce bom nasel kakih 5 minut ko bo sef na cik pavzi bom naredil en parser zato da se preveri koliko dejansko stane povprecen PC in koliko jih pravzaprav je. Glede na to da gre za CSV format, ki ga lahko bere RES VSAK, to naceloma ni problem.
Kar me privede do naslednjega f$%k-upa. G. Cuhalev, upam da se kdo spravi nad vas zaradi takega javnega blatenja. Ce uporabljate sistem, ki vejice ne uposteva kot decimalne vejice, potem to ni napaka v "formulah" (dejanske "formule" v dokumentu namrec izgledajo takole: =SUM(L1-L123)), ampak PEBKAC (precej bolj pogosto in znano kot recimo PEBCAC) napaka. Vsak SW deluje napacno ce je napacno nastavljen! Ampak pri Macu itak vedno vse deluje kot mora, in nastavitve pac niso potrebne!
spet bojo kupoval jajca od računalnikov s 19 inčnimi zasloni (kdo še to danes kopuje) + windowsi gor bojo itak čist sesuti, ker ne bojo poklicali servisa, ki bi jim za 10 min dela (formatiranje in namestitev računal 50EUR)
to je to če se grejo fdv-jevci lotevat tega
Alexa, ti si res en velik LOL.
Prosim pojasni, kaj imajo/mo FDVjevci tukaj? Kvečjemu to, da smo bivši študentje FDV to datoteko s stroški našli, jo analizirali in spisali software, ki stroške pregledno prikaže. Ja, Jure in jaz sva FDVjevca.
Kar se tiče pa MJU, je pa stvar taka. Svoje "sposobnosti" so dokazali že s poznavanjem Zakona o splošnem upravnem postopku. In kaže, da nimajo resnega pregleda nad stroški za IT (glej članek v Dnevniku pred nekaj meseci). Za to bi moral nekdo odgovarjat.
Ja, kar dosti nas je FDVjevcev tukaj. Večinoma smo to tisti, ki smo že kaj konkretnega naredili v življenju. Kakšni so pa dosežki ostalih (čvekanje po forumih in življenje pri starših po 20. letu lahko izpustite)?
Ce uporabljate sistem, ki vejice ne uposteva kot decimalne vejice, potem to ni napaka v "formulah" (dejanske "formule" v dokumentu namrec izgledajo takole: =SUM(L1-L123)), ampak PEBKAC (precej bolj pogosto in znano kot recimo PEBCAC) napaka. Vsak SW deluje napacno ce je napacno nastavljen! Ampak pri Macu itak vedno vse deluje kot mora, in nastavitve pac niso potrebne!
Ubistvu jim je uspelo narediti ".xls datoteko", ki jo npr. Office 2008 na macu ni sposoben pravilno prebereti. Zato, ker pac ni .xls datoteka. Iste tezave imajo drugi openoffici. Meni se to zdi nepravilno pripravljena datoteka na njihovi strani, saj imamo dosti boljsih zapisov datotek, ki dejansko s seboj nosijo informacijo o lokalnih nastavitvah uporabljenih v datoteki in do taksnih tezav potem ne prihaja.
Razen seveda, ce nam je vseeno za interoperabilnost in si zmisljujemo lastne CSV standarde.
Hja, to da ima stvar koncnico xls je lahko zavajujoce, ampak saj vemo da ce se program zanasa na koncnico je to ze fail #1. Tako da to ni ravno izgovor. V nadaljevanju, imam povsem UK lokaliziran Arch Linux, z OO.org. Odprem link, me vprasa kaj je delimiter v datoteki, mu na podlagi preview-a povem da je to \t, in glej ga zlomka - "Skupaj: 139160505.03" Ocitno pravilen znesek.
... npr. Office 2008 na macu ...
See, there's your problem. Ampak to je OT in seveda trolling ;)
Ce se vrnem k problemu: Hoteli bi: a) Povsem odprte formate za stvari ki jih uporablja nasa JU (bolj odprto kot D/(C)SV prakticno ne gre) b) Hoteli da se vse zgodi avtomatsko na vseh sistemih, ne glede na starost/verzijo/skill uporabnika/... (aka Utopija)
Potem sledi vprasanje, ali lahko dokument ODS 1.2 odprem na Win9x stroju? Oh yeah, I can't --> Pa ko j%#e une kekce k majo tist crapware od Win9x, sej jih je sam par %. (s/win9x/linux/) Amidoinitrite?
CSV/TSV je obupen format za izmenjavo podatkov, kot smo ravnokar ugotovili - poleg problemov z decimalno vejico pri številih so še problemi s samim razmejitvenim znakom za polja (pri CSVju naj bi bila to vejica - ampak ne kadar uporabljaš lokalizacijo, ki uporablja decimalno vejico namesto pike, v tem primeru je podpičje), zraven pa je še kakšnih deset različnih načinov zapisa besedila, ki vsebujejo vejico, podpičje, narekovaje in prelom vrstice.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.
Sprejet je bil standard in sicer OOXML, ne štekam zakaj se ga ne držijo. Še pirati se držijo nekih dogovorjenih standardov... vse je lepo zararano, v točno določeni velikosti datotek, zraven sfv čeksami, nfo-ji, standardizirano poimenovanje fajlov. Pri nas se pa ne da ene uboge razpredelnice po standardu naredit.
Ko je ravno debata okrog CVSja s končnico XLS: to je izključno posledica žalostnega dejstva, da če bi bla datoteka poimenovana CVS 99% "žensk" nebi več vedelo kaj to je. Generatorji prave strukture XLS niso dostopni za vsa razvojna okolja, 3rd party zadeve pa za sabo potegnejo svojo prikolico težav. "Rešitev" je pač da podatke v programu spesniš v tab separated načinu, datoteke pa poimenuješ XLS da jih one ženske znajo odpret. Excel je za njih sinonim za preglednico. Jim rečeš, da jim boš dal podatke v preglednici in te gledejo ko zaklano tele. Buhnedej da omeniš tabulator. Takle mamo.
ender: Ne, ne morem ti ga najti. Ampak to ni to o čemer jaz govorim. Jaz govorim o tem, da sprejmejo standard (seveda slab) potem se ga pa še ne držijo. Se pravi dvojni fail.
Prakticno vse ga prebere, ter imamo tako parserje kot generatorje za vse platforme.
Pričaraj mi generator za PowerBuilder9, ki dela kot se spodobi, NE zahteva inštaliran Excel na klientu in nima neumnega licenčnega modela. Če pa že ni direkt za PB9 pa naj bo vsaj dobro dokumentiran DLL.
Če moram izbirat med štorasto varianto preimenovanega CSVja in 3rd party BlackBoxom, kjer se lahko samo praskam in delam workarounde okrog njegovih internih bugov - izberem prvo. Ko ne dela, vsaj vem da sm js kriv in lahko popravm. Nekaj je teorija, nekaj so pa realne omejitve. "Git er done" zmaga pred akademsko čistostjo, ko je treba vsak k* plačat.
@nny: rdeca je hardware, rjavkasta rdeca pa network
@WarpedOne: ce lahko klices python, imas super python-excel.org knjižnice xlwt in xlwr. Glede na to da je implementirano v pure python pa bi verjetno lahko portal na karkoli drugega v razumnem casu.
Lepo, da ste končno prišli do teh številk, ki so nas vse tako zanimale. Ampak te številke potrjujejo kar smo nekateri zelo neuspešno dopovedovali. MS licence predstavljajo zelo majhen procent stroškov, v podjetjih in v državni upravi. Res, da bi tu teoretično lahko prišparali maximalno 5 milijonov (niti na linuxu ni vse zastonj), ampak to ti prav nič ne pomaga, če se potem custom rešitve podražajo za samo 10-20 procentov. Čisto možno pa, da se bi tudi za 50. Pa še hw morda tudi kaj. Je pa tudi res, da bi blo prav, da se o tem naredi poštena študija (resno poštena, ne da jo enkrat delajo MS friki, drugič pa OK), ampak dokler je nimamo je moja ocena preko palca glih tako zanesljiva kot vsaka druga - da kaj dost tu ne bi prišparali, lahko se bi pa zgodilo, da bi bli na lepi izgubi. Pa ne rečt, da so v Parizu, Muenchnu in ne vem kje dost prišparali. Nekdo prišpara če vozi dizla, drug pa tudi z bencinarjem. Ni rečeno, da bi mi tudi. Pogoji v Franciji in v Nemčiji so sigurno dosti drugačni, ker imajo sigurno kar nekaj resnih podjetij, ki se ukvarjajo z linuxom.
@CrniE: Če bi šli na domače produkte, tudi če bi bili teh n-milijonov v zgubi, ki jih zmečemo za licence, bi kapital ostal v Slo in bi ostalo več za vse nas.
Seveda. Samo stvar je, da jaz tako NE pravim. Pravim le, da rabimo realne podatke (študijo), na podlagi katerih bomo podali realno oceno. Ne pa ugibanj.
Samo jaz nekaj ne štekam... veliko vas pravi da pri nas nihče ni sposoben zagotoviti podpore na ravni JU v primeru uporabe odprte kode. Ja in? Saj ni treba, da je izvajalec slovenska firma. Dobro Je če je, ni pa nujno da je slovenska. Saj smo ja že skoraj 6 let v EU in še vedno sami sebi preprodajamo vsak dan po višjih cenah...
Naj mi prosim nekdo pove, kako Slovenček doseže dodano vrednost nečesa kar preproda naši javni upravi? Kje je torej kakšen revenue? Sami sebi krademo in dajemo nazaj - delamo promet - to je pa tudi vse.