TG Daily - Binarne oz. dvojne zvezde ter sistemi, sestavljeni iz več kot dveh zvezd, so dokaj običajni. Znanstveniki ocenjujejo, da je kar tretjina zvezd v naši galaksiji, Mlečni cesti, takšnega tipa, medtem ko sta preostali dve tretjini običajne, eno-zvezdne narave. Vseeno pa nedvomno izstopa 1600 svetlobnih let oddaljena binarna zvezda, poznana pod imenom HM Cancri oz. RX J0806.3+1527, kjer beli pritlikavki ena okrog druge zaokrožita v le 5,4 minutah. Zvezdni sistem, ki se nahaja v ozvezdju Raka, je tudi eden izmed najmanjših, saj zvezdi ena okrog druge krožita na razdalji le ~80.000 kilometrov, kar je približno četrtina razdalje med Zemljo in Luno.
Ta zvezdni sistem je bil sicer odkrit že leta 1999, a takrat znanstveniki, ki so ga odkrili kot vir rentgenskih žarkov, niso mogli verjeti, da je mogoča tako kratka orbitalna perioda. Zdaj so čas dobrih petih minut oz. 321,5 sekund, kolikor zvezdi potrebujeta za eno periodo, potrdili, kar jim je omogočila uporaba Keckovega teleskopa na Havajih. Potrdili so tudi, da materija teče z ene zvezde na drugo, kjer se razliva po ekvatorju.
Čeprav sta beli pritlikavki vsaka približno enako veliki, kot Zemlja, vseeno masa vsake znaša za polovico našega Sonca. To pomeni, da imata visoko gostoto, ki je običajna za bele pritlikavke. Zvezdi se v orbiti gibljeta s prek 1,5 milijona kilometri na uro, orbitalna perioda pa se vsako leto zmanjša za 1,2 milisekunde. To pomeni, da vsako leto zvezdi krožita dobrega pol metra bližje ter da je združitev nekoč v prihodnosti neizbežna.
Maso imata skupaj približno enako soncu, sta pa tudi povsem blizu, torej bi teoretično že par miljonov km stran lahko stabilno orbitiral okoli njunega masnega središča, seveda če bi bil primerno zavarovan proti sevanju, ki ga zvezdi oddajata.
Zgleda da si dvorita. Skratka vrtita se drug okrog druge. Pa še tekočine izmenjujeta. Nekaj bo že na tem. Tako da. Malo zasebnosti ne bi škodilo. Voajerji!
Mogoče s temi novimi sateliti, ki bodo 2014 izstreljeni (ako bo vse po sreči). Če še s tistimi ne zaznamo ničesar, potem je pa mogoče teorija zgrešena...
Hja ... že talni bi morali kej zaznat, pa niso. So se sekirali že davnega leta 1970, da bi jih telefonske linije med posameznimi nihali na Zemlji lahko privedle do false pozitivnih zaznav, pa še teh ni bilo.
Eno nihalo so imeli v Aziji, enega pa v Ameriki. Če bi prišlo do kakšnega potresa, se nihali nikakor ne bi zamajali sinhrono, skrajno neverjetno. Tako bi vsako istočasno nihanje skoraj morali tolmačiti kot posledico gravitacijskega vala, ki je prišel recimo od ene takel dvojne zvezde, naprimer. Sploh, ker je bilo tudi tretje nihalo, v Avstraliji.
Razen če bi eno nihalo zanihalo zaradi potresa in bi po komunikacijski (telefonski) liniji, s katero so te istočasnosti lovili, prišel recimo nek (infra) zvok in občutljivo nihalo premaknil. Tako inducirano sočasnost bi potem lakho imeli kot znak za gravitacijske valove - narobe, seveda.
Potrudili so se in precej zadenfali še to možnost. Samo zanihanja pa od nikoder, čeprav bi po izračunih morali biti. Odtlej gradijo vse večje "rezonatorje", vse bolj občutljive, ampak ni nič. Njente.
Kolikor poznam te zadeve imajo v usa dva velika laserja, ki bi morala že kaj zaznati, a očitno imajo ali neverjetno veliko nesrečo ali napačne enačbe na tabli.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
A to pomeni, da teh gravitacijskih valov sploh ni, ali le, da ne znajo prav meriti?
Ja jest tud ne vem. Če so leta 1970 pričakovali od tistih treh "viskov", da se bodo pod vplivom Einsteinovih gravitacijskih valov zamajali, bi človek mislil, da vedo kakšni dogodki bi tako velike, oziroma močne gravitacijske valove lahko sprožili. Če je bila teorija "settled" in se "je do 14. decimalke ujemala z eksperimenti".
Ampak očitno niso. Viski niso pokazali nič. Povrhu vsega, tiste čase takihle burnih dogodkov kot zanje vemo zdaj, niso še niti poznali. Kaj hudiča so mislili, kako hudiča so računali?
Za povrh se je ta scenarij še nekajkrat ponovil. Gradili so vse večje, dražje in bolj občutljive naprave, da bi vendarle ujeli "Einsteinovo valovanje časa prostora".
Iz vsega nula. Se izmika ko Higgsov bozon.
Pa tale bozon bi jim skoraj lažje oprostil, ker ga niso pozicionirali na neko določeno mesto, energetsko gledano. Tle se pa baje "vse ujema do 14. decimalke" že skoraj 100 let, gravitacijskih valov, pa od nikoder. Tudi če jih ujamejo 2014, kako bodo pojasnili, da so tako šibki?
V bistvu smo dokaj v temi. Tipamo sicer lahko in s tem vidimo neke obrise. Če bi pa nekdo naenkrat luč prižgal, bi nam pa kapnilo in bi se tolkli po glavi.