» »

Microsoft popravil površni generator naključnosti

Microsoft popravil površni generator naključnosti

Prvotni "random"

vir: ComputerWorld
ComputerWorld - Popolne naključnosti (brez namenske strojne opreme seveda) v računalništvu sicer ni, a generatorji psevdonaključnih števil so dovolj izpopolnjeni, da bi moralo biti sprogramirati za uporabnika dovolj naključno sekvenco mačji kašelj. Microsoftu vprvo to ni uspelo.

Govorimo o novem oknu za izbor privzetega brskalnika v operacijskem sistemu, ki ga je od Microsofta izposlovala EU. V njem se pojavi pet brskalnikov (IE, Firefox, Chrome, Opera, Safari), in sicer vsakokrat v drugem, naključnem vrstnem redu. Arhitekt programske opreme iz IBM-a Rob Weir je Microsoftu očital, da so naključnost sprogramirali površno. Zaradi začetniške napake (polje so posortirali s posebno primerjalno funkcijo) se je Chrome največkrat pojavil na prvem mestu, IE pa je bil v več kot polovici primerov skrajno desno. Firefox je imel manj možnosti za prvo mesto od Opere. Microsoftov predstavnik za stike z javnostmi Kevin Kutz je včeraj povedal, da so napravili nekaj sprememb v algoritmu za naključno razvrščanje brskalnikov v izbirnem oknu. Z novostjo se strinja tudi Weir, ki je pretestiral tudi nov algoritem in zadovoljno ugotovil, da imajo sedaj vsi brskalniki enake možnosti, da zasedejo katerokoli mesto na seznamu. Izčrpna analiza.

34 komentarjev

blackbfm ::

A je ta novica resna al se nekdo norca dela?

joebanana ::

Hmmm... kaj je treba tuki sprogramerat? Kličeš random funkcijo pa je...

Hexx ::

Hehe važno da je Microsoftov IE zadnji >:D

tristan ::

omfgzo xD.. To je taka bedarija, da mi je kar slabo.. saj kaj ma to veze kateri je prvi.. naj bo IE.. saj je od microsofta.. se zaradi take dečave stvari svajujejo-.-
Tristan

PaX_MaN ::

A je ta novica resna al se nekdo norca dela?

Seveda je resna!
Če ne znajo enega bogega randoma za bedno majhno polje urihtat kot je treba, kako jim lahko zaupamo pri drugih randomih, ki se uporabljajo pri saj-veste-katerem-Matthaijevem-področju?!

Pehko ::

safari jih pa kar owna edini z angleškim opisom^^

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pehko ()

luli ::

Opera je očitno dosegla brezplačen oglas v Windows. Zdaj samo čakam tožbo, da bo nekaj za to kampanijo plčala zaradi zavajujočega oglasa.

Brskalnik pohitri internetno povezavo?

P4ajo ::

Ali pa gre za napako v prevodu in bo MS spet kaznovan?

Mavrik ::

joebanana je izjavil:

Hmmm... kaj je treba tuki sprogramerat? Kličeš random funkcijo pa je...


"Random" funkcija ni popolnoma naključna.
The truth is rarely pure and never simple.

ProGTX ::

@luli: Opera Turbo navidezno res pospeši povezavo - na počasnih povezavah, torej pod enim megabitom. Mi pride zelo prav v šoli, ko imamo informatiko - mrežo imamo le 2 mega in ko vsi zaženejo Youtube... Gotovo pa imajo kje v drobnem tisku zapisano, da hitrim povezavam ne pomaga.

Bor H ::

Povezava je enako hitro, samo zaradi kompresije zgleda hitrejša.

frudi ::

Mavrik je izjavil:

joebanana je izjavil:

Hmmm... kaj je treba tuki sprogramerat? Kličeš random funkcijo pa je...


"Random" funkcija ni popolnoma naključna.

JavaScript-ov Math.random() je čisto dovolj dober v tem primeru, če se ga seveda uporabi na pravilen način. Uporaba v primerjalni funkciji, kot v prvi Microsoftovi rešitvi, ni pravilen način in v tem primeru ti niti pravi random ne bi prav nič pomagal.
Problem je bil torej v slabi implementaciji naključnega sortirnega algoritma, ne pa v pomankljivosti psevdo-random generatorja.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

joebanana ::

Mavrik je izjavil:

joebanana je izjavil:

Hmmm... kaj je treba tuki sprogramerat? Kličeš random funkcijo pa je...


"Random" funkcija ni popolnoma naključna.


Odvisno kaj je zate popolnoma. Pseudonaključni random generatorji so dovolj naključni za večino stvari vključno s tole... Sicer je bila napaka drugje kokr sm iz vira zasledu...

js osebno ::

Tale "ne-random", ko je random vklopljen ima pa tut Windows media player. Svoje čase sem ga uporabljal, naštimal 200 pesmi na random, na koncu jih je pa 10 ponavljal...

karagoth ::

Jao kire novice najdete...
So še revolucjonarne baterije bolš :))

metalc ::

Novica PMSM niti ni tako brezvezna, kot se zdi na prvi pogled. Zares "naključen" random je pomemben tudi pri generiranju kriptografskih ključev. Ali ni bila že cela frka, ko so v Debianu (in derivatih) nekaj zašuštrali in naredili "predvidljivega"?

xxxgeekxxx ::

Naj te naredijo, da bo šlo od mozile do IEja :D
Ke te češ

blackbfm ::

Zakaj se morajo brskalniki sploh pokazat v naključnem zaporedju?

Hexx ::

ker nekateri klikajo samo next in bi vedno enakega inštaliralo. Pa tudi "reklama" za prvega

poweroff ::

joebanana je izjavil:

Hmmm... kaj je treba tuki sprogramerat? Kličeš random funkcijo pa je...

Niti ne... ker nekatere PRNG funkcije so zeloo pristranske. Konkretno je imel Windows resne težave s tem. In posledično tudi jaz, ki sem nekaj časa njihov PRNG uporabljal za neke zelo pomembne izračune. Me je izučilo in sem potem začel uporabljati Mersenne Twister...
sudo poweroff

fiction ::

Se cisto strinjam s tem, da je PRNG generator zelo vazna zadeva, posebej za kriptografsko uporabo. Ampak RC4 je precej enostavno implementirati in uporabiti kot PRNG generator, tako da to ni tak problem.

Ljudje bi se morali zavedati tudi tega, da ni cisto vseeno, ce recejo le srand(time(NULL)). S takim stilom programiranja, brez razmisljanja kaj izbrano "seme" v bistvu pomeni, je velika verjetnost, da bodo enkrat, ko bo treba sprogramirati nekaj bolj resnega povzrocili (dobro skrito) varnostno ranljivost. Za seed je dobro, ce je odvisen od precej bolj natancnega casa ali kaksnih drugih (bolj nakljucnih) dogodkov (npr. premikanja miske uporabnika). Isti seed namrec pomeni, da bodo generirana tudi ista "nakljucna" stevila.

Ampak tukaj ni slo za problem v zvezi s tem - naslov je torej ze sam kar precej "biased". Kar je Microsoft naredil je nasteto pod drugo tocko tukaj Namesto z vedno manjsega intervala je bila nakljucna stevilka vedno izbrana iz celotnega intervala. Torej ni slo za to, da bi koga prefererirali ali koga zanalasc "premestili".

"[This] is more in the nature of a 'naive algorithm,' like the bubble sort, that inexperienced programmers inevitably will fall upon when solving a given problem," Weir explained in a long entry to this personal blog on Saturday. "I bet if we gave this same problem to 100 freshmen computer science majors, at least one of them would make the same mistake."
Razlika je v tem, da bubble sort cisto dobro opravi svojo nalogo. Sicer bi se dalo z manjso casovno kompleksnostjo, ampak rezultat je pa 100 % pravilen. (BTW: me zanima kdo bi sam brez kakrsnegakoli background knowledga pogruntal quicksort). Ta shuffle algoritem jasno ni bil pravilen. Ok, slo je za typo, ampak ce bi dal 100 ljudem to za narediti, sem preprican, da bi vecina po "kmecki logiki" naredila prav. Mogoce pa da bi bilo vse skupaj precej pocasnejse.

[D]emon ::

A se ta novica dela norca? Naslov napisan kot da gre za napako v CSPRNG ki se uporablja za kriptiranje bog-ve-cesa.

And no, Shannon's perfect secrecy is not mandatory here.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

xyxyxyxy ::

Danes mi je Windows Update naložil tole izbirno okno, vendar ga do sedaj še nisem ugledal. Moram imeti IE za privzeti brskalnik, da se zadeva prikaže?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xyxyxyxy ()

techfreak :) ::

xyxyxyxy je izjavil:

Danes mi je Windows Update naložil tole izbirno okno, vendar ga do sedaj še nisem ugledal. Moram imeti IE za privzeti brskalnik, da se zadeva prikaže?

Nimaš na namizju ikone?

frudi ::

Tudi pri meni ni na spregled nobenega izbirnega okna, čeprav sem ga naložil preko Windows Update; in to na dveh mašinah. Je pa res, da so na obeh že inštalirani vsi našteti browserji, privzeta je pa Opera. Ampak vseeno bi pričakoval vsaj kako ikono na namizju ali start menuju, ali pa da se mogoče prikaže ob zagonu IE8... pa nič.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

techfreak :) ::

Meni se je to okno pokazalo ob namestitvi tega update-a, ko sem pa kliknil "Izbral bom pozneje" pa mi je na desktopu naredilo ikono.

MrStein ::

Saj če si že naložil in instaliral drug brskalnik, recimo Firefox, in ga določil tudi za system default, pol nima smisla, da te ta program še enkrat vpraša, saj si se že očitno odločil za FF.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

xyxyxyxy ::

techfreak :) je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

Danes mi je Windows Update naložil tole izbirno okno, vendar ga do sedaj še nisem ugledal. Moram imeti IE za privzeti brskalnik, da se zadeva prikaže?

Nimaš na namizju ikone?


Nobene ikone, ničesar. :|

ender ::

Okno se pojavi samo če je privzeti brskalnik Internet Explorer.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

frudi ::

Aha, sej po eni strani smiselno - v nasprotnem primeru bi verjetno marsikdo udrihal po Microsoftu, da tistim, ki so že izbrali drug browser, spet skuša vsiliti kaj druga (IE).

Ampak po drugi strani - a tisti uporabniki, ki so npr. dobili računalnik s prednameščenim in privzetim Firefoxom, pa ne zaslužijo možnosti izbire?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

poweroff ::

Kdo jim ga je pa prednamestil? Mirko?
sudo poweroff

frudi ::

Če Mirko dela pri kakem sestavljalcu ali prodajalcu računalnikov, potem lahko tudi on, ja.

Ne vem, koliko računalnikov se sicer proda s prednameščenimi alternativnimi brskalniki - ampak cifra je zagotovo večja od 0.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

tristan ::

Moj računalnik je prišel z firefox-em.. in računalnik od soseda tudi.. zdaj pa nevem.
Tristan

cryptozaver ::

Ajme majo eni preveč cajta...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

http://www.browserchoice.eu/ ni random?

Oddelek: Loža
71440 (1065) 5er-->
»

IE še vedno izgublja, Chrome pridobiva

Oddelek: Novice / Brskalniki
3612075 (9793) dux
»

Opera še vedno nezadovoljna z Microsoftom

Oddelek: Novice / Brskalniki
436904 (5256) Icematxyz
»

Microsoft popravil površni generator naključnosti

Oddelek: Novice / Varnost
347768 (5941) cryptozaver
»

EU in Microsoft sklenila dogovor, obtožbe zavržene

Oddelek: Novice / Tožbe
154765 (4163) mtosev

Več podobnih tem