» »

s.p. ali d.o.o

s.p. ali d.o.o

Invictus ::

Zdravo,

ima kdo kako znanjje o tem, kdaj se bolj splača biti d.o.o in kdaj s.p.

Zanima me predvsem meja v dohodkih in kje plačati manj denarja. Seveda gre tukaj za malo večje cifre (nad 25.000 eur, ko si tako ali tako davčni zavezanec).

Če imaš s.p. moraš biti obvezno samozaposlen, ali samo plačaš 225 EUR prispevkov in je to to?

LP I.

IceIceBaby ::

Kaj se bolj splača je težko reči. Točne meje ni. Neko splošno pravilo je, da se pri višjih dobičkih splača bolj d.o.o. pri nižjih pa s.p., ampak tudi ni tako enostavno. Promet tukaj niti nima veze, ker si obdavčen od dobička.

Načeloma pri 25k letnega prometa s.p. ni slaba izbira, sploh, če imaš možnost nabrati nekaj stroškov, da prikažeš kakšnih 5, 6k eur profita konec leta.

Pri s.p. namreč velja dohodninska lestvica in pri teh nižjih dobičkih so obdavčitve še kar znosne. Pri d.o.o. je dobiček obdavčen z 20 ali 21% potem pa še enkrat z 20 ko si ga izplačaš (skupaj 37, 38%).

Če imaš s.p. si samozaposlen. To pomeni, da si plačuješ prispevke (minimalno teh dobrih 200EUR, lahko tudi več), plače pa si ne izplačuješ. Ves denar na računu je tvoj in prosto razpolagaš z njim.

Jaz ti predlagam s.p., če ne posluješ z velikimi podjetji in imaš kolikor toliko redne stranke. Če nameravaš iskati posel pri večjih strankah pa je d.o.o. boljša izbira, zaradi ugleda. Sicer zadeva nima racionalne podlage, ampak sem že večkrat opazil, da nekateri čisto drugače gledajo d.o.o. kot samostojne podjetnike (imam s.p. in d.o.o.).

ZePe ::

Same here. Le da je pri nama boljša polovica s.p., jaz pa sem lastnik d.o.o. "Večji" imajo nekako raje d.o.o.-je. Tudi sam ne vem zakaj.

Če primerjam s prej, ko sem bil še sam s.p. - prej je bilo precej lažje priti do denarja na računu. Je pa nekaj "luštno". Če greš za 6 mesecev na dopust, nima d.o.o. nobenih obveznosti (do države), če ni prometa, s.p. pa mora plačevati prispevke, tudi če "posluje" z nič prometa.
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

Invictus ::

Glede na to da tako ali tako pri 15.000 EUR dobička padeš v najvišjo dohodninsko lestvico (41%), davek na izplačan dobiček osebi pa je, kakor ste izračunali 37,38%, bi rekel da je za storitveno dejavnost s.p. še vedno bolj ugodna in predvsem lažja oblika zaradi birokracije.

Če si pri d.o.o zaposlen, ti mora d.o.o vsaj prispevke plačati (zdravstveno in pokojnisko + vsi ostali) saj drugače nisi ne zdravstveno zavarovan, niti leta ti ne tečejo ????

Večji imajo raje d.o.o, ker to zagotavlja kao večjo varnost (beri več zaposlenih in rezerva). Čeprav je ponavadi tako da je za eno stvar samo en stručko, ostalim se pa sanja ne. Sem zgubil že nekaj posla zaradi tega ...

LP I.

username ::

Če primerjam s prej, ko sem bil še sam s.p. - prej je bilo precej lažje priti do denarja na računu.
Kako pa prideš do denarje svoje firme, če imaš d.o.o.?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

djordjevic ::

Pomembna razlika med s.p. in d.o.o., ki je ni še nihče izpostavil je, da pri prvem kot samozaposlen odgovarjaš s svojim premoženjem, pri drugem pa ne. Torej če imaš d.o.o., ti ne morejo zarubit stanovanja na tvoje ime, pri s.p. pa. Torej, če ne misliš nabavljati velikih količin materiala in imeti podizvajalcev, zaradi česar bi bil močneje izpostavljen, predlagam s.p. Sploh če gre za storitve.
No grave is deep enough to keep us in chains.

ZePe ::

djordjevic je izjavil:

Pomembna razlika med s.p. in d.o.o., ki je ni še nihče izpostavil je, da pri prvem kot samozaposlen odgovarjaš s svojim premoženjem, pri drugem pa ne. Torej če imaš d.o.o., ti ne morejo zarubit stanovanja na tvoje ime, pri s.p. pa. Torej, če ne misliš nabavljati velikih količin materiala in imeti podizvajalcev, zaradi česar bi bil močneje izpostavljen, predlagam s.p. Sploh če gre za storitve.


To ni čisto res. Če si aktivni lastnik (direktor) lahko nastopaš kot "dolžnikov dolžnik". Seveda v primeru, če se dokaže, da je šlo za malomarnost pri poslovodenju. Ni pa nemogoče in je pomembno vedeti.

username je izjavil:

Kako pa prideš do denarje svoje firme, če imaš d.o.o.?


Povračila stroškov... ;)
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZePe ()

djordjevic ::

Aha, nov podatek zame. Dobro vedeti. Se izgovarjam na to, da se za d.o.o. praktično nisem zanimal. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Okapi ::

ali samo plačaš 225 EUR prispevkov in je to to
Ker so zvišali minimalno plačo, bo to sedaj 280 evrov.

Ena od bistvenih razlik med s.p. in d.o.o. je ta, da pri s.p. plačuješ prispevke glede na to, koliko dejansko zaslužiš in sicer po stopnjah. Kar pomeni, da če letno zaslužiš več kot 7100 evrov, plačuješ namesto 228 že 340 evrov, če zaslužiš več kot 17.300 evrov, pa 511 evrov.

Pri d.o.o. si lahko, ne glede na poslovanje firme, ves čas na minimalni plači in plačuješ minimalne prispevke.

O.

djordjevic ::

Pa ne vem, če je čisto tako. Mislim, da si direktor d.o.o.-ja ne more izplačevati najnižje plače oz. ima predpisano najnižjo, pri kateri pa potem prispevki znesejo okoli 600 evrov. Imam informacijo iz prve roke.

Okapi je izjavil:

ali samo plačaš 225 EUR prispevkov in je to to
Ker so zvišali minimalno plačo, bo to sedaj 280 evrov.

Oh, the joys of an imbecile government.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

A ima kdo link do lestvice prispevkov za s.p. ?

LP I.

Okapi ::

alien01 ::

Okapi je izjavil:

ali samo plačaš 225 EUR prispevkov in je to to
Ker so zvišali minimalno plačo, bo to sedaj 280 evrov.

Ena od bistvenih razlik med s.p. in d.o.o. je ta, da pri s.p. plačuješ prispevke glede na to, koliko dejansko zaslužiš in sicer po stopnjah. Kar pomeni, da če letno zaslužiš več kot 7100 evrov, plačuješ namesto 228 že 340 evrov, če zaslužiš več kot 17.300 evrov, pa 511 evrov.

Pri d.o.o. si lahko, ne glede na poslovanje firme, ves čas na minimalni plači in plačuješ minimalne prispevke.

O.


Pa še stopnjo se določi na podlagi preteklega leta, če se ne motim. Torej, če si imel prejšnje leto "dobro leto" in ti gre naslednje nekoliko slabše ti bodo lahko ti prispevki ogromno pobrali (se da med letom spremeniti ampak vseeno)...

djordjevic ::

alien01 je izjavil:

(se da med letom spremeniti ampak vseeno)...

Na izrecno prošnjo (zaradi izgube poslovnega partnerja, denimo), pa še to je potem vprašanje, ali ti odobrijo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Invictus ::

Pol je boljše konec leta zapreti s.p. in ga odpreti na ženo, kolega ali koga drugega ...

In tako vsako drugo leto ;-).

Prasci so povečali prispevke na 285 EUR !!!

LP I.

djordjevic ::

Invictus je izjavil:

Prasci so povečali prispevke na 285 EUR !!!LP I.

No, shit, Sherlock. :) Večina nas je bila proti administrativnemu dvigu minimalne plače ravno zaradi takih bonbončkov.
No grave is deep enough to keep us in chains.

alien01 ::

Mogoče kdo ve, kako je z zapiranjem s.p.-ja? Kdaj po zaprtju ga lahko spet odpreš (da maš spet min. prispevke)? Koliko stane zaprtje (računovodstvo, še kaj?) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alien01 ()

Chelios ::

Jaz pa bi vprašal če kdo ve kako je s prispevki pri d.o.o. kako se tam računa, kakšni so minimalni, oziroma kje najdem kaj več o tem? Thx!
Just juice me!

IceIceBaby ::

d.o.o. nima prispevkov. Če si zaposlen se prispevki in vse skupaj obračuna s plačo. Informativni izračun plače imaš na: http://www.manpower.si/domov/informativ...

alien01, zapiranje ne stane nič, samo zaključni račun je treba imeti narejen in poravnane morajo biti vse obveznosti. Postopek je malo bolj kompliciran kot odpiranje, ampak, če redno vse plačuješ ni kritično. Kdaj lahko spet odpreš pa ne vem.

Invictus ::

Ali imaš lahko d.o.o, kjer ni nihče zaposlen? Recimo v stilu "popoldanskega" s.p.ja ...

Kaj se šteje v osnovo za plačilo prispevkov pri s.p.? Prihodek ali dobiček?

Kolikor sem zadnje dni računal, se ti sploh ne splača imeti s.p. (govorim o storitvah, če ne preprodajaš robe), če zaslužiš več kot 20.000 EUR/leto (s tem mislim dobiček). Seveda lahko kreativno nabijaš stroške, ampak vseeno moraš imeti za kilometrino nek razlog zadaj ... kaj ostalih, večjih stroškov pa tako ali take ne moreš prikazat ...

LP I.

Vikking ::

ZePe je izjavil:

djordjevic je izjavil:

Pomembna razlika med s.p. in d.o.o., ki je ni še nihče izpostavil je, da pri prvem kot samozaposlen odgovarjaš s svojim premoženjem, pri drugem pa ne. Torej če imaš d.o.o., ti ne morejo zarubit stanovanja na tvoje ime, pri s.p. pa. Torej, če ne misliš nabavljati velikih količin materiala in imeti podizvajalcev, zaradi česar bi bil močneje izpostavljen, predlagam s.p. Sploh če gre za storitve.


To ni čisto res. Če si aktivni lastnik (direktor) lahko nastopaš kot "dolžnikov dolžnik". Seveda v primeru, če se dokaže, da je šlo za malomarnost pri poslovodenju. Ni pa nemogoče in je pomembno vedeti.

username je izjavil:

Kako pa prideš do denarje svoje firme, če imaš d.o.o.?


Povračila stroškov... ;)


Ali pa recimo da jamčiš z osebnim premoženjem (npr. lastno nepremičnino) za pridobitev leasinga, ki ga npr. potrebuješ za nakup osnovnega sredstva. Če potem podjetje ni sposobno poplačati leasinga gre hiša pa pa.

Začenjaš s podjetništvom, in ne računaš na velik promet, ter velike investicije v osnovna sredstva... potem odpri s.p. Z vsem ti bo lažje.

Trasher85 ::

Kako je pa s poročanjem DURSu? Nekdo, ki ima d.n.o. mi pravi, da poroča 1x letno. Je to lahko res?
Da vem za stroške računovodenja. Pri s.p.ju imaš na koncu leta zaključni račun in je to verjetno vse, ne?

IceIceBaby ::

Najameš računovodski servis pa oni vse uredijo.

Trasher85 ::

Ravno v tem je poanta. Rad bi vedel kolikšna je ta razlika za plačilo računovodskega servisa. Raje s.p. 1x na leto 200 eur za tisto zaključno, al d.n.o. za 100 eur vsak mesec?
Pač ne vem kako pogosto se rabi računovodstvo in poročanje dursu pri s.p. in d.n.o.

Okapi ::

Odvisno od prometa (števila računov), računovodskega servisa (razlike v cenah so velike) in tega, kaj boš pri vodenju knjig sam lahko postoril. Enostavno knjigovodstvo (s.p.) je precej preprosto, če imaš malo računov.

O.

IceIceBaby ::

V vsakem primeru je skoraj nujno, da imaš rač. servis.

Cena je odvisna od števila poslovnih dogodkov. Jaz sem imel na s.p. neprimerno višji račun kot na d.o.o., ker je bilo tudi neprimerno več računov in komplikacij.

Sicer pa okoli 100EUR na mesec lahko računaš za dober rač. servis.

Utk ::

djordjevic je izjavil:

Invictus je izjavil:

Prasci so povečali prispevke na 285 EUR !!!LP I.

No, shit, Sherlock. :) Večina nas je bila proti administrativnemu dvigu minimalne plače ravno zaradi takih bonbončkov.

Če ne zaslužiš kot sp več kot minimalca, predlagam, da se vpišeš še v kakšno šolo, zamenjaš posel ali karkoli, ker to že ni perspektivno. Vsak polagalec ploščic zasluži več, tudi če davčna ne ve za to, ampak zate vemo, da nisi tak.

djordjevic ::

Daj, berite malo bolje, no. Kdo pravi, da sem v prvem razredu? ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Utk ::

Ne vem zakaj te potem to moti. Kater privatnik ne zasluži za minimalca, se res naj loti česa drugega. Tako kot to rečejo delavcem. Samo da tak privatnik ima še na izbiro, da neha goljufat.

djordjevic ::

Zakaj me moti? Ker se bodo prispevki zvišali v vseh razredih. Ali naj po tvoje ploskam novim obremenitvam? Odloči se. Ti si prvi, ki peniš nad davščinami.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Utk ::

Ti si se pa penil, da niso previsoke. In ne bojo se ostali razredi zvišali zarad tega. Razen tega nas ta vlada tako in tako pelje v propad, ampak ta minimalna plače je še najmanjši prispevek k temu.

djordjevic ::

Utk je izjavil:

In ne bojo se ostali razredi zvišali zarad tega.

Te bom držal za besedo. Jaz sem rekel, da me trošarine ne bodo ugonobile. Če misliš, da dvigam roko za vsako zvišanje kakršnihkoli davščin, se hudo motiš.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Utk ::

Ni me treba. Razredi se bojo zvišali, ampak ne zarad tega. Ampak zato, ker je ta vlada nesposobna.

djordjevic ::

Argumentirana debata, pa to, a, Crni?
No grave is deep enough to keep us in chains.

Utk ::

Sem že napisal tu, lahko še enkrat, Pahor bo slej ko prej priznal, da si je obul prevelike čevlje. Upam, da bo že prej te muke konec, ne pa da bo to vlekel še 3 leta. Sej zarad mene ga naj zamenja Potrč, ali pa Golobič, ki ga sicer ne morem videt, ampak vsaj nesposobnost mu težko očitat.

Chelios ::

Razredi se bodo zvišali? Nebi rekel, se spomnimo kake debate so bile, ko so to že enkrat skušali uvesti? Če ne druga pa bodo zadeve prišle tako daleč, da bo boljše imeli firmo registrirano v tujini pa spet niso nič naredili.
Just juice me!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ustanovitev podjetja v Romuniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8114779 (12383) PrihajaNodi
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619316 (16853) wind
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013413 (8901) Vikking
»

Osnove podjetništva

Oddelek: Loža
425152 (4211) Yohan del Sud
»

dno ali doo

Oddelek: Loža
356412 (5631) djordjevic

Več podobnih tem