» »

Razčlenjen tel. račun - maskirane štavilke

Razčlenjen tel. račun - maskirane štavilke

lopov ::

V veljavo je stopil nek zakon, ki določa da operaterji na razčlenjenih računih ne beležijo celotne telefonske številke in zadnje 3 "zamaskirajo". Prejle sem gledal elektronski izpisek in sm ugotovil, da mi to zakomplicira zadeve, ker imam določene stranke v isti firmi, ki imajo različne ravno zadnje 3 cifre (interne številke).

Se da to s kakšnim dopisom "vklopiti" nazaj? Gre za telefonsko podporo in dosedaj sem si sledenje olajšal ravno na ta način, da sem z izpiska prepisal čas za posamezno stranko :/

Lp,
b.

PacificBlue ::

Po moje najbolje, da povprašaš pri ponudniku storitev..samo, če je zakon tak boš bolj težko imo kaj dosegel. Sem bil pa presenečen tudi jaz, ko sem zadnjič na Mobitelu podal prošnjo za izdajo izpiskov...
I’m out.
:3

Ice-Heki ::

Gre za 22. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-B):

Operater izda razčlenjeni račun višje stopnje s takšno stopnjo členitve klicanih in klicočih oseb, pri kateri ni mogoče razpoznati njihove identitete, tako da izpusti oziroma izbriše zadnja tri mesta telefonskih številk. Celotno telefonsko številko klicane in klicoče osebe sme operater razkriti le na izrecno zahtevo naročnika, ki ji ta priloži pisno soglasje te osebe. Identitete klicanih in klicočih oseb operaterju ni potrebno prikriti v primerih razčlenjenega računa za klice med telefonskimi številkami istega naročnika. Razčlenjeni račun višje stopnje operater izda v elektronski obliki, razen če naročnik ne zahteva drugače.

BlueRunner ::

OK, malo se ponavljam, ampak nič ne de...

Če kdo potrebuje nepoxxxane telefonske številke, ki jih je v nekem obodbju klical, lahko, ne glede na določila ZEKom o razčlenjenem računu, te podatke zahteva in dobi na podlagi ZVOP. Pri temu pa se lahko sklicuje na mnenje IP-RS. Zahvale gredo tako polovičarskem delu zakonodajalca (če zahtevaš razčlenjen račun, jih dobiš xxxane, če zahtevaš po ZVOP pa ne), hramba teh podatkov pa je trenutno predpisana za 14 mesecev - torej ne rabiš hiteti.

lopov ::

Sem šel brati obrazložitev in me je zmotilo tole:

Če ste naročnik vi sami, vam je operater dolžan omogočiti vpogled v dohodne klice na tej telefonski številki za zahtevano časovno obdobje in sicer na podlagi 30. člena ZVOP-1-UPB1. Če pa je lastnik telefonske številke uprava, vi pa operaterju ustrezno izkažete, da ste uporabnik te telefonske številke vi osebno, pa lahko od operaterja prav tako zahtevate izpis dohodnih klicev na podlagi 30. člena ZVOP-1-UPB1


Govori o DOHODNIH klicih, medte ko imam jaz na računo samo ODHODNE klice, torej številke, katere kličem/sem klical in so na računu sedaj "maskirane".

Dohodni klici me ne zanimajo in se že dosedaj niso beležili - smatram, da s ta odgovor iz leta 2008 ne nanaša na sedanjo spremembo.

Če sem kaj spregledal se opravičujem :)

& hvala!

Še to - simobil ima možnost razčlenjenega računa "po defaultu" - vklopiš in ga maš. Kolikor vem ti Mobitel to vklopi le za določen čas (nikol nisem bil na mobitelu tko da ne bom trdil da je res!). Mal neumno se mi zdi da bi sedaj moral vsak mesec na simobil pošiljat prošnjo naj mi na podlagi ZVOP naredijo še en račun z nemaskiranimi ciframi. In to vsak mesec. Jao ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

BlueRunner ::

Zate je bistveno to: "Tudi pri odhodnih klicih, tisti ki kliče, sicer res obdeluje osebni podatek (telefonsko številko) tistega, ki ga kliče, a vsi ti podatki so informacije, ki so vezane na posameznika in (lahko) kažejo na njegovo stanje, razmerje do nekoga, na njegov življenjski stil, poslanstvo, navade, hobije, politično opredeljenost..., se skratka nanašajo na posameznika. Čeprav gre za osebne podatke drugih fizičnih oseb, so ti podatki takšne narave, da zaradi neločljive povezanosti postanejo tudi del osebnih podatkov uporabnika telefonske številke."

Iz tega sledi, da ti mora operater na zahtevo po ZVOP pri odhodnih klicih razkriti celotno številko, saj je ta postala neločljiv del tvojih lastnih osebnih podatkov. Pri dohodnih klicih pa se v mnenju našteva izjeme, kjer se številke lahko zakrije. Ker za odhodne klice ni nikjer zahtevano, da se številke zakrijejo, preteklo mnenje IP-RS pa je številko klicanega opredelilo kot tebi že znan podatek, vse skupaj pomeni, da lahko zahtevaš podatke po ZVOP. Če pa ti jih operater ne da, pa ga prijaviš na IP-RS.

Seveda to velja samo v primerih, kjer podatke zahteva fizična oseba. Pravne osebe tega ne morejo početi...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Maskirane so stevilke, ki sem jih JAZ klical? Hehe, funny. :)

BlueRunner ::

Mah, saj neka logika je v temu zakaj se naj bi jih zakrivalo. Na žalost pa je zakonodajalec, po svoji stari navadi, stvari spet "pomutil".

Pozitivna stranska posledica pa je, da podjetja (kako bi rekel - sumljivih moralnih načel) ne morejo več pridobiti razčlenjenega računa s katerim bi lahko nadzorovali svoje zaposlene. R.Č. je sedaj privzeto zakrit, ZVOP pa za podatke podjetja ne velja.

Seveda pa se bo vedno našel nekdo, ki mu ta ovira za šnofarjenje po telefonskih izpisikh zaposlenih, ne bo všeč.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Nobene logike ni zakaj bi se stevilke, ki sem jih jaz klical skrivalo pred mano.

BlueRunner ::

Logika ne velja zate osebno, ampak za plačnika računa. To sledi logiki iz obravnave ZEKom-A l. 2006 (ko bi le vedel kje so takratni magnetogrami), kjer se je vse vrtelo okoli tega kako zavarovati ženo, ki je klicala policijo, da prijavi moža, ki jo tepe, da mož ne bi ugotovil, da je ona klicala 112. To je bil tudi izvoren razlog, da se na razčlenjen račun ni pisalo številk posebnega pomena in brezplačnih številk (112, 113, 080-nekaj). Do tukaj še vse lepo in prav, saj so to klici, ki ne vplivajo na račun.

No, sedaj pa se stvar dokončno zamuti. Predlagatelj (vlada) se je o novih razlogih razpisal v predlogu sprememb. Konkretno si poglej 9. točko na 6. strani in povzetek transponiranja direktive 2002/58/ES na 9. strani.

Če je bila originalna logika "logična" z nekaj luknjami, saj je govorila o temu, da plačnik računa ni nujno oseba, ki je komunicirala, pa se je sedaj z novo dodatno razlago za utemeljitev zakrivanja stvar IMHO malo zamutilo.

Po novem pa se je zakonodajalec odločil, da ne želi kršiti zasebnosti klicanega v smislu obdelave njegovih osebnih podatkov brez njegovega strinjanja. OK, recimo, da sprejmem, da se lahko 2002/58/ES bere tudi tako. Vendar pa je s to svojo "razlago" in možno izjemo postavil nemogoče zahteve za operaterje in tako ali tako ni dosegel kaj veliko, saj je pustil odprto luknjo za osebne podatke, ki jih lahko zahtevaš na druge načine. Hkrati pa me sedaj zanima kako lepo bo nadzirati porabo, kjer bo 040123xxx enkrat obračunana po tarifi znotraj omrežja, drugič pa po tarifi zunaj omrežja. Sedaj pa kontroliraj operaterja, če ti je pravilno obračunal prenešeno številko.

Dodatna odprta luknja za zahtevanje nezakritih pa je ta, ki sem jo zgoraj omenil. Tako se v ZEKom-B s sklicevanjem na 2002/58/ES upravičuje zakrivanje, IP-RS pa s sklicevanjem na ZVOP, ki je transponirana 2002/58/ES meni, da si do podatkov upravičen... Če jih ne zahtevaš preko razčlenjenega računa, seveda. Hmm... direktiva je torej enkrat brana tako, drugič pa drugače.

"Zanimiva" zahteva za operaterje, ki izhaja iz trenutnega besedila zakona, pa je ta, da naj bi operater vedel in vodil neke vrste evidenco kdo je dal soglasje za to, da se mu številka ne zakrije in za katero osebo naj to velja. Torej spet nova zbirka podatkov, ki jih bo operater zbiral...

Hkrati me pa zanima kateri operater je sposoben v svojem informacijskem sistemu v tem trenutku (ZEKom-B namreč že velja) zagotoviti razčlenjen račun, kjer bodo odkrite vse številke mojega podjetja, zakrite vse ostale številke, vendar pa to samo v primeru, da razčlenjen račun zahteva moja žena. No, če sem pošten, potem za enega vem, da to na nek način počne, vendar pa zakon sedaj predpisuje še mnogo več, kot pa samo tisti del, ki ga operater že obvlada. Zato bo izvajanje tega določila v praksi kar zanimiv izziv za vse udeležene.

Sicer pa je ZEKom kar se tiče obdelave in varovanja osebnih podatkov nekako hecen. Po eni strani se trudi varovati, po drugi strani pa pušča luknje in se včasih bere tako, kakor da ZVOP ne bi obstajal s čemer povzoroča tudi nepotrebne zaplete.

Zgodovina sprememb…

harvey ::

To se je spet nekaj spesnilo v stilu, kot pri objavi osmrtnic/pogrebov, da mora biti objava brez letnice in imena ter priimka. Samo inicialke.

Res ne vem zakaj bi xxali številke, ki sem jih sam klical in za katere sem naročnik ter jih tako pooblastil, da jih lahko gledam.

vendar pa to samo v primeru, da razčlenjen račun zahteva moja žena


Tvoja žena ne more zahtevati razčlenjenega računa, ker preporosto ni naročnik/lastnik telefonske naročnine.

Triki zadeve nastopajo pri službenih telefonih, kjer je lastnik (pooblaščena oseba) eno, uporabnik pa drugo.

Počakajmo na kapaciteto na tem področju Pirc-Musarjevo, ki bo to razrešila z levo roko :D

BlueRunner ::

Tvoja žena ne more zahtevati razčlenjenega računa, ker preporosto ni naročnik/lastnik telefonske naročnine.


Ne, ne... izgleda sem čudno napisal, pa nisi poštekal.

Na RČ so vse številke privzeto zakrite. No, sedaj pa jaz dam svoji ženi pooblastilo, da lahko ona na svojem RČ vidi mojo številko razkrito, ona pa gre s tem pooblastilom k svojem operaterju. Operater pa mora zagotoviti, da je moja številka razkrita samo na njenem računu, na drugih pa ne. Potem pa mora shraniti še pooblastilo v neko novo zbirko naročniških podatkov, da bo razvidno na podlagi česa je razkril mojo številko.

Yay! Go forth and complicate.

Triki zadeve nastopajo pri službenih telefonih, kjer je lastnik (pooblaščena oseba) eno, uporabnik pa drugo.

Pa pri fiksni telefoniji tudi, ker za stacionarni telefon v predsobi ravno tako velja, da ga lahko uporablja katerikoli član družine, plačnik pa je samo en. Potem pa lahko plačnik nadzira komunikacije drugih oseb. Ali pa nadzira komunikacije najemnikov stanovanja. Ali pa ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako so v praksi videti prometni podatki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10544670 (38289) PaX_MaN
»

Dnevnik klicev na spletnih straneh operaterjev

Oddelek: Informacijska varnost
112570 (1817) krneki
»

Simobil in izpisek klicanih številk

Oddelek: Loža
2012130 (10277) St235
»

Uveljavljanje povračila škode (prometna nesreča na hrvaškem)

Oddelek: Na cesti
172743 (2352) Vrocipes
»

V veljavo stopila novela Zakona o elektronskih komunikacijah

Oddelek: Novice / Zasebnost
195767 (4543) poweroff

Več podobnih tem