» »

IMFT omogoča še cenejše SSDje

IMFT omogoča še cenejše SSDje

8-gigabajten 25 nm čip z dvema bitoma na celico

vir: AnandTech
AnandTech - Intel in Micron, ki sta že leta 2006 ustanovila skupno podjetje IMFT (Intel Micron Flash Technologies), sta s tehnološkimi napredki na področju pomnilnika Flash, ki je glavna komponenta pogonov SSD, nadvse agresivna. Lansko leto je bilo v znamenju pomanjšanja pomnilniških čipov na 34 nm, s katerimi so že predstavili Intelovo (težavno) drugo generacijo SSDjev, medtem ko bomo že pred koncem letošnjega leta ugledali že napovedane 600-gigabajtne SSDje. Ti so namreč tesno povezani z naslednjim tehnološkim korakom, ki bo čipe pomanjšal na 20 do 30 nm. Skrivnosti ni več, saj bo proizvodnja potekala na 25 nm in bo Intelu ter Micronu omogočala izdelati 8-gigabajtni čip s približno enako površino, kot jo v 34 nm tehniki zaseda pol manj prostorno, 4-gigabajtno jedro. Če je bil 34 nm proces pol leta pred konkurenco, predvidevajo, da bodo vse konkurente s 25 nm prehiteli za kar celo leto. Masovna proizvodnja novih čipov naj bi se začela že v drugem letošnjem četrtletju, torej med aprilom in junijem, kar bo omogočalo predstavitev pogonov iz serije X25-M s kapacitetami 160, 320 oz. 600 GB še pred koncem leta. Kot 34 nm tudi 25 nm čipi na celico shranijo za MLC čipe običajna 2 bita, medtem ko so gostejši čipi (3 ali celo 4 biti na celico) zaradi nižjih hitrosti in slabše zanesljivosti uporabni predvsem za USB ključe in podobne, manj zahtevne aplikacije.

IMFT sledi 12 do 15 mesecev dolgemu ciklu, kar pomeni, da nova pomanjšanja lahko pričakujemo nekje sredi leta 2011.

12 komentarjev

FireSnake ::

Ce bo slo tako naprej, bomo v dveh letih res ze kupovali samo se SSD.

Jaz sem takoj ZA :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

preem ::

2 leti? Jaz bom spomladi menjal laptopa, pa verjetno si skoraj sigurno SSD umislim.

Lonsarg ::

Ah pa kaj se to prav, samo dvakrat večja hitrost kot navadni diski, hočem RAM hitrosti na diskih, tako da RAMa ni potrebno več uporabljati:) En navaden 250GB disk bo pa itak poceni takrat, ko bodo znali 2TB delat:)

preem ::

ja ok, jst pa quantum cpu...

ne, sam 256gb ssd bi bil že čist vredu diskič za laptopa

PrimozR ::

preem je izjavil:

2 leti? Jaz bom spomladi menjal laptopa, pa verjetno si skoraj sigurno SSD umislim.

Jah v dveh letih se bo mehanske diske uporabljalo samo za terabajte storagea.

MTm2H37rqt7B ::

Trenutno je omejitev SATAII. Na Sata 3.0 pa sem ze zasledil neke spekulacije, da je OCZ dosegel z SSDji 500MB+/s prenose.

Bwaze6 ::

Bah, kot eden zgodnjih posvojiteljev SSD tehnologije se mi vse skupaj zdi zdaj precej bedno. Ne sam izdelek, s svojim Super Talent Ultradrive GX 64GB sem čisto zadovoljen, ampak skoraj leto dni od nakupa ni na tržišču nič hitrejšega, ta disk ki sem ga kupil se je celo podražil v tem letu (iz ok. 140 EUR na 160 - 170 EUR), "popravki" v firmwarih in obljube trim v WIndows 7 pa so se izkazale za živo zmešnjavo.

Se mi zdi da izdelovalci kar malo spijo in lepo računajo mastne denarce za stare izdelke. Zraven pa že leto dni nategujejo s skorajšnjim prihodom blaznovelikih blaznohitrih diskov. Ki bodo, vsaj glede na rastoče cene starih SSD pogonov, pregrešno dragi.

tigrr ::

Je treba najprej s staro tehnologijo (diski) izcuzat še zadnje $$, potem pridejo taprave pocenitve SSDjev...

Zanimivo je, kako linearno raste gostota zapisa z leti (vir: Flash memory @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

arjan_t ::

tigrr je izjavil:

Je treba najprej s staro tehnologijo (diski) izcuzat še zadnje $$, potem pridejo taprave pocenitve SSDjev...


še dobro da največji proizvajalci SSD nimajo veze z običajnimi diski

Dr_M ::

Samsung je pa kar nekaj zaspal.
Tako s flash cipi, kot s kontrolerji.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Pa ni. Samsung je IIRC glavni kar se tiče mobitelov in podobno. IIRC je vse v iPhone Samsungovo (flash).

Dr_M ::

Ja pac izdelujejo jih, samo to se nic ne pomeni.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel in Micron na poti k 20 nm bliskovnemu pomnilniku

Oddelek: Novice / Diski
64240 (3801) kuglvinkl
»

Nakup pogona OCZ Vertex 2 ne bo več težaven

Oddelek: Novice / Diski
134278 (3562) PrimozR
»

Popravljanje napak v bliskovnem pomnilniku

Oddelek: Novice / Pomnilnik
63455 (2833) Gregor P
»

Znan Intelov delovni načrt za SSD-je

Oddelek: Novice / Pomnilnik
327378 (6009) Spock83
»

Sodelovanje Intela in Microna obrodilo sadove

Oddelek: Novice / Pomnilnik
72939 (2566) Dr_M

Več podobnih tem