» »

Službeni avto

Službeni avto

skarniki ::

Pozdravljeni!

Imam vprašanje, ki se nanaša na uporabo službenega vozila. Podjetje se je odločilo, da mi bodo dali v uporabo služben avto v uporabo tudi za privatne namene. Delodajalec krije vse! Recimo, da je tržna vrednost avtomobila 20.000€. Letno bom naredil s službenim avtom cca. 70.000km samo za službene namene+privat. recimo, da imam cca 1000€ bruto plačo (za lažje računanje).
Kaj pomeni to za dohodnino (boniteta) in zmanjšanje osebnega dohodka. Malo sem zbegan lahko odklonim oz. kaj to pomeni zame.

Hvala za nasvet Miha

JOKER ::

Praviš zastonj ?
To dvomim,ker imajo določene firme narejeno tako da plačuješ mesečno za najem službenega vozila, ki ga uporabljaš ga pa tudi privat.
Uporaba je neomejena, servise, zimske gume .. itd krije firma, mesečno pa se od plače odtegne cca. 300€.
To govorim za določeno firmo, kjer dobiš avto in sicer Audi-ja.

To sem napisal zgolj zato, da ne boš mislil, da je to čisto zastonj.
________________________________________________________
Ka te češ ....

Tilen ::

70.000 letno je zelo veliko. Hoffer?:P

To je čez ~260km na dan! (izvzete sobote, nedelje, prazniki)

Ne gledat samo na to kaj lepega zastonj sluzbeno vozilo prinese ampak tudi glej na to, da bos moral biti (predvidevam) večino časa dosegljiv? Predvsem za Hoffer sem slišal že marsikaj. V nedeljo popoldan v Avstrijo n kilometrov na pot na izobrazevanje in nazaj in podobne. Pazi!

Lp
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

nurmaln ::

Določen odstotek vrednosti avtomobila se ti šteje kot boniteta in ti poveča znesek bruto plače od katerega plačuješ vse prispevke.
Kolikšen je ta odstotek je odvisen od tega koliko kilometrov mesečno boš naredil v privatne namene.

Za lažjo predstavo(recimo da od bruto plače dobiš 50% kot neto plačo):

Če imaš bruto plačo 1000 EUR potem plačaš 500 eur prispevkov, 500 pa dobiš neto plače na svoj račun
Če imaš bruto plačo 1000 EUR zraven pa dobiš še služben avto za prvat namene, pa ti obračunajo še nek odstotek vrednosti avtomobila (recimo 1%, kar pri vrednosti avtomobila 20.000 EUR znese 200 EUR), kar pomeni da sedaj ti sedaj ne plačaš 50% prispevkov od 1000 EUR ampak od 1200 EUR - torej 600 EUR.
S tem ko dobiš služben avto se ti je neto plača avtomatično znižala s 500 EUR (1000-(1000/2)) na 400 EUR (1000-(1200/2).

Ta izračun je ZELO pribiližen, ampak princip je pa točno ta. V svoj izračun moraš samo vnesti pravo plačo, pravi delež prispevkov od bruto plače, pravo vrednost avta in pravi odstotek obračunane bonitete, vse te zadeve boš pa našel na www.racunovodja.net.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

;-) ::

70.000 letno je zelo veliko. Hoffer?:P

To je čez ~260km na dan! (izvzete sobote, nedelje, prazniki)

Ne gledat samo na to kaj lepega zastonj sluzbeno vozilo prinese ampak tudi glej na to, da bos moral biti (predvidevam) večino časa dosegljiv? Predvsem za Hoffer sem slišal že marsikaj. V nedeljo popoldan v Avstrijo n kilometrov na pot na izobrazevanje in nazaj in podobne. Pazi!

Lp


Veliko firm je ko delajo po 300km dnevno potniki (Profi, Konus).

Tilen ::

70.000 letno je zelo veliko. Hoffer?:P

To je čez ~260km na dan! (izvzete sobote, nedelje, prazniki)

Ne gledat samo na to kaj lepega zastonj sluzbeno vozilo prinese ampak tudi glej na to, da bos moral biti (predvidevam) večino časa dosegljiv? Predvsem za Hoffer sem slišal že marsikaj. V nedeljo popoldan v Avstrijo n kilometrov na pot na izobrazevanje in nazaj in podobne. Pazi!

Lp


Veliko firm je ko delajo po 300km dnevno potniki (Profi, Konus).


Sam ti nimajo 1000 bto cca :).
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

skarniki ::

Oja

Hvala vsem za info, ampak ne delam za Hofer. Delam za tujo firmo in živim v Brežicah in delam v LJ. Sedaj bi pa radi mi dali službeni avto. Bo že kako. lp

bauci ::

Stvar je taka. Če uporabljaš službeni avto tudi za privat vožnje in narediš privat več kot 500 km na mesec (privat je tudi vožnja od doma do službe) potem boš imel boniteto cca 1,8% (bruto) od nabavne vrednosti avtomobila. Če je avto vreden 20.000€ boš imel 360€ bruto bonitete na mesec. To pomeni, da ne boš dobil nobenih potnih stroškov (prevoz na delo, kilometrina za službene poti in podobno) in tvoja plača bo manjša za cca 200€ (govorim o neto znesku). To se pravi, če imaš sedaj 1000€ plače, boš imel s službenim avtom samo 800€ plače (upam, da v 1000€ ni potnih stroškov). Vrednost 20.000€ se ti bo naslednjo leto zmanjašala za 15%, drugo leto še za 15%, tretje leto še za 15%, potem pa vsako leto za 10%. To pomeni, da boš vsako leto plačeval manj bonitete.
Res je, da služba nosi vse stroške ampak preračunaj ali se ti splača. Izračunaj koliko daš na leto na stroške avtomobila (bencin, servis, gume, ...) in koliko dobiš za potne stroške (prevoz na delo, kilometrina). Zraven še upoštevaj, da boš imel prvo leto vsak mesec za 200€ manjšo plačo.

Ejsi_Disi ::

Lahko pa se poizkusi zmenit za polovično boniteto. Se peravi, da naredi samo do 500 km privatnih.
Rock n' roll ain't noise pollution!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sluzbena pot - nadure (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
549429 (3409) Mato989
»

Vozniški izpit samo za privat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7312352 (9984) mikic007
»

Kako veliko bruto plačo imate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6521838 (16533) krneki0001
»

povračilo stroškov - služben avto

Oddelek: Loža
214418 (3665) Ejsi_Disi
»

ZDA

Oddelek: Loža
281855 (1338) cryptozaver

Več podobnih tem