» »

Bostrom

Bostrom

Thomas ::

Eva in Adam prva dva človeka, sta bila vedela, da če bosta častila svoje meso, Eva lahko zanosi otroka. In če bi ga, bi bila oba izgnana iz Raja in bi šla in prekrila svet z bilijardnim zarodom, ki bi z revščino in bedo prekril Zemljo.

Pa pride nekega dne kača k njima in pravi:

"Ššššššššššš! Če bosta objela eden drugega, bo Eva: ali spočela otroka - ali ga ne bo spočela.

Če ga bo, bosta vidva prva med milijardami ljudi. Pogojna verjetnost, da imata vidva tako zgodnji poziciji v človeštvu, je ekstremno majhna. Če na drugi strani Eva ne postane noseča, je pogojna verjetnost, da sta prva dva izmed dveh, enaka 1. Po Bayesovem teoremu je verjetnost, da bosta dobila otroka: 1 proti mnogim milijardam. Le pojdita, in si obilno privoščita vse mesene radosti. Za posledice - ne skrbita!"


:D

Je po vašem kača govorila resnico?

8-)





perci ::

Po mojem, da ne, ampak kaj pa jaz vem, ko sem družboslovc :D.

Odin ::

Kača se je lagala.

Moji razlogi:
Adam in Eva STA prva človeka in torej tudi nimata možnosti, da bi bila 49832a(miljardta).

Stavek, ki bi ga jaz popravil:
Pogojna verjetnost, da imata vidva tako zgodnji poziciji v človeštvu, je enaka 1.

Thomas ::

Eva mora razmišljati takole:

Če ne vidim svojih las in vem da od milijarde žensk je ena blond, je verjetnost da sem ta jaz - zelo majhna.

Enako kot za pridevnik "blond", velja za "prvorojena".

Torej verjetnost - če nima nobene druge informacije - da je prva iz milijard, je sila majhna.

Mirne duše gre zapeljevati in zapeljati Adama.

Še več. Če imata pa onadva v svoji votlini v Raju možnost zanesljive zanositve, in vitro recimo, lahko skleneta, da bosta to (prokreacijo) storila jutri ob 10 uri zjutraj, RAZEN če šepav jelen pride prej mimo votline, da ga bo Adam zlahka ustrelil z lokom in puščico.

Jelen bo zagotovo prišel!

Resno misli(m).

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Nekak ne razumem

> Pogojna verjetnost, da imata vidva tako zgodnji poziciji v človeštvu, je ekstremno majhna.

Kako je lahko ekstremno majhna, če pa Adam in Eva sploh nimata nobenih možnosti za drugo pozicijo. Pozicijo bo vedno prva, verjetnost pa bo vedno ista, pa če bosta imela 3 potomce ali trilijon.

Thomas ::

(Hipotetična) Adam in Eva nimata nobene informacije o prihodnosti, tako kot jo imaš ti zdaj.

Vse kar vidita je rajski vrt, kjer sta edina človeka.

Če bi tebi eden rekel:

nisi ploden XOR si zadel na lotu sedmico

- potem je bolj smiselno verjeti, da si neploden. Ker takih je precej več.

Enak premislek velja za Adama in Evo. Ker da si najstarejši od milijard ljudi, je še manj verjetno, kot zadeti na lotu.

Ja?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ales ::

Thomas: tvoje razmišljanje se mi v tem primeru ne zdi konsistentno...

Dejstvo: Adam in Eva vesta, da sta edina človeka v Rajskem vrtu in da Zemlja še ni naseljena.

Kačin argument, da je verjetnot, da bi imela Adam in Eva tako zgodnji poziciji v človeštvu, ekstremno majhna, je napačen. Sklepajoč iz dejstva, da sta Adam in Eva prva, edina in hkrati zmožna oploditve, je verjetnost neskončno velika.

Torej bi se strnjal z Začetnikovim prvim postom, kjer pravi, da je verjetnost, da imata tako zgodnji poziciji v človeštvu, enaka 1...

Thomas ::

Vesta kje je napaka? Vidva sklepata iz podatkov, ki jih imata vidva. Da se je človeštvo takole razmnožilo. Adam in Eva v nekem hipotetičnem vesolju tega podatka seveda nimata. Morata računati, da je pač le bilijoninka ali še manj verjetnosti, da se kaj takega zgodi, da prideta v tako neverjetno situacijo biti prva izmed milijard.

Zato je tudi bolj verjetno, da prišepa mimo tisti jelen na katerega vežeta zanesljivo in vitro oploditev. Če bi pa to vezala na neko kvantno fluktuacijo ki je pa manj verjetna - se ta ne bi zgodila.

Tole je na robu tistega, kar človeška pamet zmore - se mi zdi.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Kača je seveda imela prav.

Odin ::

Se mi zdi, da približno razumem.
Če bi recimo prišla zdaj kača in bi mi rekla, da če se bom poljubljal(ampak samo to:D ) s svojo punco, obstaja možnost, da bo zanosila. Ampak, da bi bila midva prva izmed kasneje nastalih milijardo ljudi(ogromna evolucijska sprememba!), obstaja minimalna možnost.
Če bo rodila, grema seveda v pekel.
Trikrat lahko ugibate, kaj bi naredil>:D

Thomas, je primerjava približno enaka?

Thomas ::

Tko, napol. Nekoliko.

Dve napaki. Ena je ta, da kača tule odvrača od greha in ne napeljuje nanj. To sploh ni nobena napaka. To je samo niansa v stilu.

Druga napaka, je pa v tem, da sklepaš da verjetnost nosečnosti zaradi poljubljanja, je majhna. To verjetnost vlečeš iz svojega znanja (človeške) biologije - in imaš seveda prav.

Adam in Eva pa sklepata na podlagi zgolj svojega obstoja. Da bi bil njun obstoj kakorkoli tako poseben - se jima zdi neverjetno. Pa to sklepanje seveda tudi drži.

Verjameš, da si ti človek, ki je v zgodovini imel največkrat praštevilo las na glavi od vseh?

Zelo neverjetno. Le zakaj bi kaj takega mislil? Le zakaj bi Eva mislila da ima ravno ona najnižjo številko od milijard?

Če bi ji Bog rekel, da bo imela pa vsega 100 potomcev, če bo Adamu "dala" - potem bi morala biti previdnejša.

;)

billy ::

Verjetnu tudi Eva ni imela predznanja kaj sploh sex je in da lahko od tega res zanosis in imas potomce.

Dokaj pametni so bili tisti, ki so si izmisljili to zgodbico o Adamu in Evi. Vsaka cast.

Ales ::

Thomas: pravzaprav sem se trudil ne izhajati iz našega sedanjega položaja, pač pa iz hipotetične situacije Adama in Eve...

Najina pogleda se razlikujeta zato, ker ti v tvojem logičnem sklepanju nisi naredil določenega popravka, ki sem ga naredil jaz:

če razčlenim kačino prigovarjanje: prvi del je logično sklepanje, s katerim se v celoti strinjam (do zadnjih dveh stavkov).

Kaj kača v tem delu še logično dokaže, poleg neskončno majhne možnosti zanositve? Da sta Adam in Eva prva dva človeka... Se tukaj strinjava?

Potem pa sledi drugo sklepanje, ki ga ti opraviš brez upoštevanja tega dokaza...:

Če bo obstajala miljarda ljudi, kolikšna je verjetnost, da imata Adam in Eva tako zgodnjo pozicijo v človeštvu?

Glede na kačin dokaz, da sta Adam in Eva prva človeka in na božje opozorilo, bi jaz rekel, da je verjetnost velika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

billy ::

Ales, hehe, a bi ti na Evinem mestu verjel kači, da bos res ti zacetnik celotne populacije? Jaz nebi :)

Ales ::

Hočeš reči, da bi se ti zdelo neverjetno zato, ker bi to bilo nekaj čisto novega, velikega... "neverjetnega"?

Meni bi se zdelo čisto možno, sicer pa pravijo, da sem itak malo odštekan :D

Sicer pa je to hipotetično. Če se postavim v vlogo Adama, bi si najbrž mislil takole: Eva je ful dobra bejba... kača, tišina, ne moti! :D

Tko da sploh ne krivit kače, ker najbrž ni mela prilike kaj povedat! :)

Thomas ::

Tisti, ki je rekel "Ne sexat!" je bil Bog. Kača je rekla: "Vidva kar brez skrbi!"

Če vzamemo da je Vsemogočni čisto resnicoljuben, potem mu gre verjeti, tudi ko reče kaj skoraj popolnoma neverjetnega. Vendar v tej zgodbici ne nastopa kot tak. (Tudi v Bibliji pravzaprav ne. Abrahama je lepo vrgel na finto, da bi prezkusil njegovo vero.)

Vse kar vesta Adam in Eva je pač v kontekstu te zgodbice, iz tega konteksta je treba računati verjetnosti. Tako kot zmeraj - iz vsega kar vemo in le iz tega. Kakršnokoli ugibanje slabša prediction rate.

Ja res je ta človek, ki se je tole izmislil precej pameten. Nick Bostrom - transhumanist.

8-)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zavo ::

Jaz pa takole pravim:

Če bi mi prišla neka kača mimo, ki zna govorit in da bi mi rekla, da lahko nabrišem to ful dobro raketo, valjda da bi ji verjel, da sva prva itd. Jaz bi vsaki govoreči živali verjel!

ajde,
Zavo

Thomas ::

Se strinjam! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

luni ::

Kdo pa pravi, da je Eva bila dobra bejba? Ali Adam privlacen dec? Ce bi Bog mislil resno o nerazmnozevanju bi ju pac naredil grda in neprivlacna, da zmanjsa moznost nepredvidene situacije :).
Artificial Intelligentia

||_^_|| ::

luni: čudna so pota gospodova:D

Mercier ::

Pravzaprav je bila Eva takrat absolutno lepa ...in grda. (in Adam ji je lahko brez moralnega mačka rekel: edina moja)

Thomas ::

Ja, zakaj me je Bog napravil tako ženskam všečnega, če noče da se zapletam z njimi?

:D

No, teli svetovi (Adam in Eva, UN++, Quantum Joe ...) so rudimentarni hipotetični svetovi, na katerih - iz katerih, izhajajo nekatere (šokantne) ugotovitve, uporabne tudi za tale naš realni svet. Dejstvo da si, ti že ogromno pove. Kozmologija grajena na čisti logiki je končni cilj vsega tega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Križanje psov

Oddelek: Loža
81585 (1298) Glugy
»

Človeštvo

Oddelek: Loža
201298 (1118) Okapi
»

Kreacionizem prihaja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14420953 (18085) donfilipo
»

Adam ni nikoli srečal Eve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8610467 (7059) BigWhale
»

Domače branje: "Zamjatin, Jevgenij. 1920. Mi."

Oddelek: Novice / Domače branje
416459 (5548) jype

Več podobnih tem