» »

AMD hoče trg veznih čipovij zase

AMD hoče trg veznih čipovij zase

X-Bit Labs - AMD se je dolgo hvalil, da je njihova največja prednost pred glavnim tekmecem, Intelom, prav raznolikost pri izbiri veznega čipovja. Čeprav je Intel, poleg svojih, podpiral tudi VIA-ina in SIS-ova čipovja, v časih procesorjev Core 2 pa tudi nVidiina, so bili prav ti trije igralci veliko močnejši pri izdelovanju veznih čipovij za AMD. A odkar je slednji kupil proizvajalca grafičnih kartic (in veznih čipovij, sicer nekoliko redkeje uporabljanih) ATI, so se močno osredotočili tudi na izdelavo lastnih veznih čipovij za svoje procesorje. S tem so pravzaprav dobili najmočnejšega in najboljšega zaveznika - samega sebe.

VIA, sploh pa SIS, že dolgo nista predstavila novotarij za AMD-jeve procesorje, VIA je npr. ostala še v časih DDR pomnilnika in Socket 939 procesorjev. nVidia je vseeno še vedno močno zastopana, s kar 43% tržnim deležem, a tudi njihova ponudba v zadnjih časih nekoliko šepa. to bi se znalo spremeniti po sporu z Intelom, a AMD-ju to ni po godu. Pravijo, da želijo, podobno kot Intel, postati edini proizvajalec veznih čipovij za vse svoje procesorje. To bodo že v prihodnjem letu dosegli na strežniškem trgu in trgu delovnih postaj, saj so že pred časom povedali, da bodo prekinili s podporo nVidiinim čipovjem. V prihodnosti želijo to doseči tudi v namiznih (in prenosnih) računalnikih, razlog za to pa navajajo večje prihodke pri vsakem prodanem sistemu. TO se v teh, finančno težjih, časih sliši logično, a obenem zna v prihodnosti zagotoviti tudi več dela za njihovega proizvodnega partnerja, GlobalFoundries.

Medtem ko so se pred nekaj leti, v časih do Pentiumov II in II ter v časih Socket A procesorjev, kupci komaj odločili za enega proizvajalca čipovij...

34 komentarjev

filip007 ::

Ja bi rekel, AMD plate so bile vedno, kar nekaj zmetano skupaj, pa linux gor da je bilo še slabše.

Zdaj je bolje, pa še ne čist dober...:P

Dobra plata je vedno zlata vredna!
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

PaX_MaN ::

Ja bi rekel, AMD plate so bile vedno, kar nekaj zmetano skupaj, pa linux gor da je bilo še slabše.

Na platah je bil Linux gor? Svašta.

tinlad3n ::

Najboljše plate so ble za moj okus ABIT plate (Nforce in Nforce 2 čipovja).

Dr_M ::

Tole so pa malo nizke poteze ;(
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Narcos Satanicos ::

klasična zloraba položaja s strani amdja in intela
SPORT THE WAR, WAR SUPPORT

WamPIRe- ::

Če bi katerikoli drug proizvajalec ponudil pravo čipovje za pravo ceno, IMO so tega ne bi prihajalo.

Mavrik ::

Misliš da ne? Kvečjemu bi do tega še prej prišlo, saj bi še več denarja odžrl Intlu/AMDju.
The truth is rarely pure and never simple.

Isotropic ::

um, saj v casu p2 ni bilo kaj veliko cipovij, najpogostejse (oz. najboljse) je bilo 440bx al kajze, ostali (via) so bili pa obcutno slabsi.

Lonsarg ::

TO je čisto logična poteza in nobena zloraba, itak da morajo sami delati čipovje za svoje procesorje, če pa mislijo v bližji prihodnosti vse na en čip premaknit. ko ob prišlo do tega, ostali tako ali tako ne bi mogli več čipov delati, ker bo vse v enem čipu. So pač mal pohitrili zadevo, pa že predhodno to naredili.

Izi ::

Jaz sem imel občutek, da so že nekje pri 90% in ne šele pri 57%.
Če malo pobrskate po spletnih trgovinah ima med okoli 20 AMD matičnimi, ki so ponavadi na voljo, v povprečni prodajalni samo še ena ali največ 2 Nvida čipovje. Pa še to tisti najcenejši. Na VIA in SIS pa nihče pri zdravi pameti ne bo niti pomislil.

Vezno čipovje je pa ja najpomembnejši del računalnika in tukaj nimaš kaj razmišljati. Na matično sodi samo najboljše čipovje in nič drugega. Nvidia ni nikoli delal dobrih čipovij. Za AMD so bili sicer še kar uporabni, za Intela pa jih nebi uporabil nikoli.
Trenutno pa tudi pri AMD nimajo več za burek.
Kar se mene tiče je Nvidia pri veznih čipovjih passe, enako kot VIA in SIS.

Sedaj bo manj skrbi pri izbiri matičnih. Vse Intelove matične bodo imele Intelov chipset, AMDjeve pa AMDjev chipset. Simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Blisk ::

Tudi jaz pravim da so bile boljše plate Abit. Ampak kljub vsemu se ne odrečem AMDju, ker dela odlično, kar za Intel ne bi mogel trditi.
Poleg tega pa če ostane samo Intel, bodo cene zrasle v nebo.

Izi ::

Blisk, kaj sploh mešaš Intel sem noter?
Tukaj se AMD bori z Nvidio, da ji prevzame še tistih 43%. Intel tako ni nikoli delal čipovij za AMD procesorje.

Edini, ki tukaj lahko propade je Nvidia.
Z Intelom so že tako ali tako v slabih odnosih in njhovih čipovij na Intelu skoraj ni več, sedaj se bo kot kaže enako ponovilo še pri AMDju.
Poleg tega Nvidii ne gre nič kaj dobro tudi pri grafičnih karticah. ATI jo že precej prehiteva.
Tako, da smo upravičeno lahko v skrbeh za Nvidio.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Lonsarg ::

Osebno bi v prihodnosti, z en čip serves it all, raje videl več kot samo dve firmi, ki izdelujeta x86 arhitekturo. Pogoje za arhitekturo, ki se uporablja po vsem svetu, bi moral biti več firm, tako kot za ARM, ne pa tako omejena, kot je x86.

BoLhCa ::

@Blisk Ampak kljub vsemu se ne odrečem AMDju, ker dela odlično, kar za Intel ne bi mogel trditi.
Se strinjam z zgornjo izjavo.
Za intel ne bi mogel trditi da dela odlično, ker dela superiorno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BoLhCa ()

Hexx ::

Blisk, kaj sploh mešaš Intel sem noter?
Tukaj se AMD bori z Nvidio, da ji prevzame še tistih 43%. Intel tako ni nikoli delal čipovij za AMD procesorje.

Edini, ki tukaj lahko propade je Nvidia.
Z Intelom so že tako ali tako v slabih odnosih in njhovih čipovij na Intelu skoraj ni več, sedaj se bo kot kaže enako ponovilo še pri AMDju.
Poleg tega Nvidii ne gre nič kaj dobro tudi pri grafičnih karticah. ATI jo že precej prehiteva.
Tako, da smo upravičeno lahko v skrbeh za Nvidio.

ampak, ati je v amdjevi lasti, tako da če gre amd dol gre z njim tudi ati>:D

Tarzan ::

Pred leti, ko se je AMD odločil, da se mu ne splača delati čipsetov za lastne procesorje (Čas Athlonov XP) mi je bilo precej žal, ker so imeli zelo solidno čipovje, za razliko od hroščatih nforcev, s katerimi sem imel nešteto problemov zaradi slabe kompatibilnosti pomnilnika. Zadeva se je zdaj zasukala in AMD skupaj z ATi-jem očitno dela edini logičen korak. Ni nujno to najbolje za uporabnike, je pa z vidika AMD to odlično. Poleg višjih zaslužkov več ne bo (ali pač) težav, ki bi bile posledica 3rd party chipset developerjev. Če bo zadeva dobra, bo dobra, če bodo naredili zanič čipset pa bodo s sabo potunkali tudi celo generacijo CPU procesorjev. As easy as that, kvaliteta CPUja je namreč premnogokrat odvisna v prvi vrsti od dobrega čipseta.

Blisk ::

@Blisk Ampak kljub vsemu se ne odrečem AMDju, ker dela odlično, kar za Intel ne bi mogel trditi.
Se strinjam z zgornjo izjavo.
Za intel ne bi mogel trditi da dela odlično, ker dela superiorno.

Tako misli zase vsak. Resnica je pa daleč.
Odkar sem imel težave z Intelom in njihova tehnična podpora ni hotela več sodelovati, od takrat ne maram več Intelov, pa ne glede na to, kako delajo!

Dr_M ::

Ce bi izdelovalci maticnih plosc delal boljse maticne z nvidia chipseti, raje uzamem njihov chipset, kot intelovega ali amd.
Z NF4 sem imel dalec najmanj problemov do sedaj (so bili problemi, ampak manjsi in hitro odpravjivi).
Da so slabi in hroscati govorijo pa samo tisti, ki jih nikoli niso imeli.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tarzan ::

Dr M, govori zase. Skupaj sem zmetal ogromno komponent in pri nForcu vseh generacij se je vedno zatikalo pri RAMu (šlo je za Corsair RAM in ne za kak noname shit). Epox, Abit, Asus, vse plate so imele probleme. Asusa iz tega časa še vedno deluje brez problemov, vse ostalo je šlo rakom žvižgat. Kar se tiče kvalitete, Abit in Asus so se mi še najbolj obnesle, Epox plate so imele probleme z regulatorjem napetosti in s slabimi kondenzatorji.
nForce4 sem pa na svojo željo preskočil. Tretja reinkarnacija se namreč ni prav dobro izkazala in sem šaltal na nov AM3 AMDjev čipset. Na srečo sem se odločil kot sem se, ti pa kar nforce4 imej, ti noben ne brani.

Daleč od tega, da bi nforce2 (in ostali) bil slab čipset. V času Athlonov XP, Bartonov in Duronov je bila to najboljša izbira. Dejstvo pa je, da so vse te plate imele chipset related hrošče, ne glede na proizvajalca matične plošče. Mene so uspeli te hrošči doseči, večine ostalih pač ne, sreča zanje, nesreča zame. ;)

Dr_M ::

In kaj ima pri AMDju veze chipset pri ramu? Aja nic, ker imajo AMD procesorji ze nekaj casa integriran mem kontroler. Mogoce ena novost zate.

Ja na moji epox tudi teamgroup ram ni delal, potem sem pa nabavil cheap OCZ ram in se sedaj dela odlicno (za TG ram pa se vedno krivim Epox, ne pa NF4, ker na drugih platah je ta ram delal bp).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tarzan ::

Ne govorim o nForce4. Govoril sem o Athlonih XP, ki pa memory kontrolerja še niso imeli vgrajenega.

Lonsarg ::

v časih nForce4 pa ja vsak, ki vsaj malo spremla te zadeve ve, da je nforce4 bil svetlobna leta pred ostalimi chipseti, ne pa samo bolši. Druga stvar je pa to kar imamo zdej. Zdej ma AMD odlične chipsete, sploh so fajn integrirane grafične notri, dobro za serverje:)

tiborrr ::

ULI 1695 > nForce 4, anyday, anytime. In ja, nVidijin zadnji dober čipset (kar pomeni vgrajen IMC) je bil nForce4 Intel Edition, vse od takrat pa je živa žalost. To, kar pa delajo danes proizvajalci, pa je tako ali tako samo še PCIe lane splitter + po možnosti integriran GPU, v southbridge pa stisnemo SATA, audio in FW krmilnik. In temu rečemo čipset :)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Dr_M ::

Kreh kreh, edina stvar, cesar ni vec v chipsetu, je mem kontroler.
In po cem se torej po tvoje loci chipset od "chipseta"?

ULI 1695 > nForce 4


Kaj pa je to ULi?? >:D Aja, to je tisto, kar nikakor ni moglo mimo NF4.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Wirko ::

Ni čisto jasno, na kakšen način naj bi AMD postopno dosegel 100% delež. Se bodo borili za kupce ali preprosto nVidii ne bodo dali licence za naslednje vodilo oz. podnožje?
[:4{#]

tiborrr ::

Dr_M: A res ne? Ne na pamet, prosim. To, če se ti ASRock 939 Dual SATA2 ni dopadla in da je bila malo počasna, še ni to krivda čipseta. ABIT-ova UL8 (ULI 1689, AGP inačica 1695) je izmed vseh S939 bila clock-to-clock najhitrejša, je pa res, da je prišla pol leta za nF4 (heh, morda pa ravno zato).

Kreh kreh, v čipsetu tudi ni več HyperTransport-a, ki je v času nForce Intel Edition bil (NB-SB link). Od 'čipseta' je ostal združek 'multimedijskih' in 'storage' funkcij, ki še zdaleč nima takega vpliva na performance računala, kot ga je imel čipset včasih. Stvar okusa, ne pa stvar opaznih zmogljivostnih razlik.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Dr_M ::

Ne na pamet, prosim.


Likewise boy.

To, če se ti ASRock 939 Dual SATA2 ni dopadla in da je bila malo počasna, še ni to krivda čipseta.


ABIT-ova UL8 (ULI 1689, AGP inačica 1695) je izmed vseh S939 bila clock-to-clock najhitrejša,


Torej. kaj bo, kriv chipset ali ni kriv. Zjasni se. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tiborrr ::

Mater smo picajzasti, da bi še kje drugje v življenju bil tako... Bo že nekaj na tem, da je ASRock-ov board imel slabo implementiran BIOS, jelda? Kot 3/4 njihovih plat...

Sicer pa ne vidim smisla dopovedovanja nekega dejstva nekomu, ki ob prvi priliki obregne v nekaj nepomembnega, samo da bi dokazal svoj prav. Mislim, da imam do sedaj dovolj OC kilometrov, da lahko iz izkušenj povem, kateri čipset je dejansko bil najhitrejši, ker sem posedoval tako nF3 kot nF4 in U1695 in če bi dobro po arhivih pogledal, bi še sigurno kje našel benchmark. Ti pač tupi svoje, če te to veseli.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Dr_M ::

Lej poba, ce nimas prav, to ni nic takega. :)

Sicer pa..ti trdis, da je bil ULI najboljsi zgolj zato, ker je bil rahlo hitrejsi. A zdej po temu merimo kvaliteto cipovja. Ce tako razmisljas, potem nisi vreden...ah, ne bom se dol spuscal na tvoj nivo. :)

Tudi jaz imam ze nekaj let racunalnistva za sabo, tudi navijanja. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Če gledamo celoten paket to lahko pomeni samo eno - nVidia ni vredna počenega groša. Težave z IDE krmilnikom so bile, sploh v nF4 časih, DODOBRA dokumentirane (kratkotrajno zmrzovanje sistema, ko je bralo optičen medij).

frudi ::

Da ne govorimo o gonilnikih za nForce plošče, ljubi bog, to je šele bil kup nestabilnega dreka. Ko sem še imel nForce3 in nato nForce4 sistem, je inštaliravanje nove verzije čipset gonilnikov običajno prineslo eno od naslednjega:
- mrežna kartica je nehala delovati
- Windows XP se niso več zagnali
- Windows XP so začeli crkovati s famoznim modrim ekranom smrti
- Windows XP so se zaganjali/ugašali po 20 minut
- Windows XP so se povsem sesuli, da ni pomagal ne safe mode, repair mode, recovery console, etc.

Mogoče, mogoče je katera verzija celo delovala iz prve, kot je morala. In prav nič ne pretiravam, vse zgoraj so dejanski tipični simptomi, ki sem jih doživel po inštalaciji nForce gonilnikov skozi tistih par let.

Za AMD še nimam lastnih izkušenj, kakšni so njihovi čipseti ob vsakodnevni rabi; ampak če je nVidia s svojimi nForci največ, kar je preostali trg v vseh teh letih uspel spocati skupaj, je tudi za potrošnike verjetno najbolje, da Intel in AMD kar lepo monopolizirata vsak svoja čipovja.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Izi ::

ampak če je nVidia s svojimi nForci največ, kar je preostali trg v vseh teh letih uspel spocati skupaj, je tudi za potrošnike verjetno najbolje, da Intel in AMD kar lepo monopolizirata vsak svoja čipovja.

My point exactly.
Na Intel sem osebno prešel ravno zaradi dodelanosti Intel veznih čipovij, ki nikoli ne povzročajo problemov.
Če pa bi Intel in AMD imela enakovredno neproblematična čipovja pa bi osebno raje bil na AMD, ker nudi več za denar v srednjem razredu, predvsem pa ima nogice na procesorju in ne na matični plošči.
Zaenkrat kaže dobro, nisem še nič slabega zasledil o novih AMD čipovjih po forumih.

opeter ::

Ja bi rekel, AMD plate so bile vedno, kar nekaj zmetano skupaj, pa linux gor da je bilo še slabše.


Jaz osebno nimam nobenih problemov z AMD-jevimi čipseti. Meni 780-ka lepo deluje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Dr_M ::

Zaenkrat kaže dobro, nisem še nič slabega zasledil o novih AMD čipovjih po forumih.


Ja, se dobro, da ATI ne pise gonilnikov za svoje chipsete, tako da z MS gonilniki se kar dobro delajo.:)

frudi: to si nastel, je bilo na zacetku res, ampak to so manjse napakice, ki se jih je dalo z lahkoto odpravit. Ce si znal in si se potrudil.
Jaz sem uporabljal gonilnike, ki jih je priredil en mozakar iz nforcershq in niti enkrat ni bilo niti najmanjsega problema. Je pa bilo vedno opozorilo, da se ne smes igrat z ide/sata gonilniki.

Sej ne recem, dalec od popolnega chipseta, ampak po dveh platah z AMD chipsetom, uzamem vedno nvidio prej (seveda, ce jih bodo se delal sploh v prihnodnosti). Ce jih ne bo vec, bo to nekako taka izguba, kot ce bi jih intel nehal delat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podpora SLI prihaja v AMD-jeva čipovja

Oddelek: Novice / Matične plošče
74008 (3512) Jst
»

nVidiini ekipi Tegra in nForce združeni

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
83109 (2568) FireSnake
»

ION 2 že naročen?

Oddelek: Novice / Matične plošče
123497 (2854) Dr_M
»

AMD hoče trg veznih čipovij zase

Oddelek: Novice / Matične plošče
343746 (2711) Dr_M
»

nVidia prekinja razvoj veznih čipovij (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Matične plošče
567925 (6560) Dr_M

Več podobnih tem