» »

Rošenje šipe v avtu

Rošenje šipe v avtu

«
1
2

PrimozR ::

Ima mogoče kdo rešitev, ki bi preprečevala rošenje šipe oz. šipo v avtu odrosila? zarosi se praktično takoj, ko se usedem v ato, odrosi je pa ne niti gretje in ventilacija na polno. Oz. odrosi praktično celo šipo, razen naravnost pred voznikovo glavo. To je seveda precej tečno, ker močno zmanjša vidljivost.

Torej, obstaja čistilo/premaz/kaj podobnega? Bi lahko pofejkal gretje šipe prek zadnje (z risanjem črt s kulijem, ki je namenjen za popravljanje grelnih črt zadaj)? Karkoli?

zee ::

Klima to pomaga.

Lahko pa das avto v garazo, odpres okna in jih pustis odprta nekaj dni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ABX ::

Ima mogoče kdo rešitev, ki bi preprečevala rošenje šipe oz. šipo v avtu odrosila? zarosi se praktično takoj, ko se usedem v ato, odrosi je pa ne niti gretje in ventilacija na polno. Oz. odrosi praktično celo šipo, razen naravnost pred voznikovo glavo. To je seveda precej tečno, ker močno zmanjša vidljivost.

Torej, obstaja čistilo/premaz/kaj podobnega? Bi lahko pofejkal gretje šipe prek zadnje (z risanjem črt s kulijem, ki je namenjen za popravljanje grelnih črt zadaj)? Karkoli?


Nehaj dihat. :)

Lahko tudi probaš z kuhinjsko krpo, vsaj tako sem jaz to reševal kot študent v Katri.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

PrimozR ::

Klima to pomaga.

Lahko pa das avto v garazo, odpres okna in jih pustis odprta nekaj dni.

Klima? V 13 let starem avtu, ki je po registraciji samo še za na odpad? Dobra :P

Garaža pa pač da se dobro prelufta?

Brez dihanja pa tudi neako ne gre ;)

subby ::

kakor je napisal zee, klima pomaga. če jo le imaš...
drugače pa recimo za čelade obstajajo nalepke proti rosenju, katere nalimaš čez cel vizir... morda bi blo kaj tazga tudi za vetrobranska stekla.. dunno

dzinks63 ::

Vse šipe najprej znotraj avtomobila dobro sčisti. Potem jih na tanko premaži z antifog tekočino (ali sprey), nazadnje pa še prebriši z suho mehko krpo. Antifog dobiš na bencinskih črpalkah ali avto trgovinah, mogoče celo v Šparu. Zadeva preizkušeno (lastno preverjeno) deluje in drži mesec ali dva, potem zadevo ponoviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

dragana ::

Samo gretje ti nič ne pomaga, če greješ notranji zrak. Obvezno moraš dovajat v kabino zunanji ogret zrak. Zelo pomaga, če malo odpreš eno okno, da lahko gre vlažen in topel zrak ven. Obstajajo tudi neki spreji oz pršilke z nekimi kemikalijami proti rošenju, ki ne delujejo ravno čudežno. Najbolj pomaga zelo čista šipa, če bi pa rad kaj mazal na šipo, potem je enako dobra kot spreji navadna milnica, ki zmanjša površinsko napetost in tako se namesto kapljic na šipi nabira voda v tankem filmu.

PrimozR ::

Čiščenje nima nobenega efekta whatsoever.

ABX ::

Nima veze čiščenje, vodo moraš pobirat stran od šipe.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

cinkaCR7 ::

Izenačiš zunanjo in notranjo temperaturo/vlago.Pač to pomeni, da se voziš z odprtimi okni. :))

amigo_no1 ::

Odpri okno za 1 prst ko se usedeš.
Preveri tudi če nimaš kje skritega kakega ribnika, npr., v prostoru za rezervno gumo, ali pod tepihi/sedeži.

Za kateri avto gre ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

PrimozR ::

97 Punto.

Timmah ::

šipe se veliko rosijo če imaš zaprt dotok zraka od zunaj, torej samo notranjo cirkulacijo
 tale knofek

tale knofek


če izklopiš tole bo zadeva veliko bolje
donde esta francesca

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Timmah ()

JerryP ::

Pr puntotu sm meu jst tud take težave. Problem je bil ker je blo stikalo za preklop med zunanjim in notranjim zrakom zlo zjahano in je skoz zapiralo dovod zraka od zunaj. To sem nekako rešu tako da sem stikalo podložil z nekim kartonom, da se ni premikalo.

teoo ::

jaz sem mel par let nazaj podobno zadevo, pa sem našel poplavo pod tepihi:)
defying gravity

PrimozR ::

Sploh ne vem kdaj je bilo stikalo nazadnje dano na notreanjo cirkulacijo, torej je izključno samo na zunanjo.

Aja, popalav sploh ni izključujoč faktor. Ob kakšnem deževju v ovinku izpod senčnika pri sprednji šipi rado pade par kapljic :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Opkow ::

Pri mojemu Puntotu je bil vzrok za izdatno rosenje sip pocen grelec za kabino. In je cisto malo puscalo vodo. Menjava le tega je odstranilo problem.

PrimozR ::

Ma sej ta odrosi šipo, razen naravnost pred gavo. Pri normalnem vozniškem položaju torej gledaš skozi zarošen 'flek'. Zračniki pod šipo tam niso zamašeni (pretok zraka je), drugje pa tudi s sovoznikom odrosi. 3 ali več ljudi pa tako ali tako naredi štalo... :S

Aja, a je kak simpl način za pregled grelca? Al je treba podreti pol avta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

LordTado ::

A ni rosenje?
Jaz sem mislil da hočeš porušit šipo:) ne odrosit...

Ted ::

Notranja stran šipe je toplejša kot zunanja, zato rosenje. Preden se vsedeš v avto ga dobro prezrači da bo temperatura enaka tisti znotraj. Prav tako uporabljaj ventilator, da bo dovajal hladen zrak in kasneje toplejšega.
Mah...

Pyr0Beast ::

Ko se usedeš prec vklopiš vpihovanje svežega zuananjega zraka, magari je mrzel.
Ko zapuščaš pusti vrata malo odprta da gre vsa tvoja vlaga ven.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

tvoj švic se mora nekje kondenzirat, sploh zaradi tega ker je zunanja T majhna, torej zrak lahko sprejme manj vode.
torej ti preostane ali segreti šipe, da se bo kondenziralo kje drugje, ali pa dovajat zunanji mrzel zrak, da noter ne boš imel preveč vlage.
sprej pa tudi verjetno pomaga, ampak na sprednji šipi ga rabiš isklučno zato, ker je ventilacija na šipo debilno zasnovana.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

OZZY ::

En je že prej napisal..premaži z antifog zaščito...Mam tud sam in dela super. Edino kar je je to, da se zna včasih namesto zarosti nabrat malo kondenza. Ampak to hitro rešiš, če mal vklopiš ventilacijo. Mam z antifogom premazano tudi zadnjo šipo in mi ni treba uporabljat nič gretja. Tko da razmisli o tem.
Go with the flow.

DareKri ::

Kaj pa rola papirnatih brisač?

Ejsi_Disi ::

Najslabše je nonstop čistit s cunjo ali robčki.
Rock n' roll ain't noise pollution!

PrimozR ::

Ja, če s čimerkoli potegneš po šipi, se praktično takoj za krpo zarosi nazaj, vsaj na pol.

Glede ventilacije, je lahko nonstop na polno (na 3. stopnji... od treh), valda, ko se vsedem v avto še mrzla, nato pa se segreje, pa ni efekta. Nisem sicer še poizkusil zračiti, pa bom. Škoda da je tako deževno vreme :/

jan01 ::

A sploh piha? Će ne , zamenjava kabinskega filtra...

PrimozR ::

Piha piha. Filtra pa mislim da ni, ker so pogosto v zračnikih kaki regratovi padalci oz. kak posušen list. Če se po dolgem času (začetek poletja) ventilacijo da z 1 na 3, v glavo dobiš tudi oblak prahu :)

TOP ::

JAO to me spominja na čase Yugecev in stuenk,ta avto dosti ne zaostaja.:))

PrimozR ::

Jah, glede na to, kaj se je vozilo takrat ob jugotih, je tole v primerjavi z današnjimi novimi avti dokaj isto :) Opreme je pa tudi tam tam z yugotom :D

jRk0 ::

sipa se rosi tudi v novih avtih. zato sem najbolj hvalezen za gretje sprednje sipe. clovek bi mislo da je to zopet samo razvajanje, ampak zadeva je tako hudo uporabna, da nocem vec avta brez gretja sprednje sajbe =) pozimi vzges avto, vklopis, skadis cik v miru in mas odledenelo sprednjo sipo, samo z brialci se pobrises, isto pa pomaga za rosenje.
You fuck up once, you loose two teeth.

JanK ::

Notranja stran šipe je toplejša kot zunanja, zato rosenje. Preden se vsedeš v avto ga dobro prezrači da bo temperatura enaka tisti znotraj. Prav tako uporabljaj ventilator, da bo dovajal hladen zrak in kasneje toplejšega.


Nak. Rosi se zato, ker je notranja stran sipe ravno tako hladna, kot zunanja. In ce na tako ohlajeno sipo dahnes topel vlazen zrak iz pljuc, vlaga kondenzira na hladnem steklu. Temperatura na drugi strani nima zveze.

Predstavljaj si, da je steklo debelo 1 meter in da si na Antarktiki - zunaj je -40C, ti pa resno prikuris kalorifer in segrejes prostor na 30C. Noben ne pricakuje, da bos lahko znotraj navlazil steklo z dihanjem... (zunaj pac).

Ce prezracis, nisi naredil prav nicesar kar se tice teperature. Lahko pa, ce imas vlazno notranjost avtomobila, iz kabine spravis nekaj vlage. Kar ni slabo.

Sami ::

JAO to me spominja na čase Yugecev in stuenk,ta avto dosti ne zaostaja.:))

Uf yugec je zakon, ga imam se doma v originalnem stanju. Jst vsak mesec ocistim sipe in pa seveda, ko je dez imam za prst odprto okno.;-)
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

LordTado ::

A nima avto one funkcije za odrosenje šipe?Pri klimi je ponavadi gumb?

PrimozR ::

Priprto okno je očitno kar pomagalo. Se mi pa zdi da mora biti 'poplava' nekje pod streho, v okolici zamakanja. Prav od tam, kjer je tekla voda, se namreč tudi širi rosenje.

LordTado preberi temo, pa boš vedel o katerem avtu govorimo. Nima niti ABSa oz. airbagov, začuda je mašina celo na vbrizg, kakšna klima neki.

JanK ::

Hja, ravno pred nekaj dnevi sem dobil avto nazaj od licarja, kjer so popravili luknjo skozi katero je zamakalo. Sedaj je precej bolje kar se tice zaroseosti v avtu. Tudi pri meni je bilo najbolj zaroseno v okolici luknje.

Poglej ce imas na karoseriji okoli roba prednjega stekla kje kaj rje. Pri mojemu se je videlo samo nekaj dvignjenih pikic barve na kaksnih 2 cm^2 (na hitro bi rekel: ah, nic hujsega), za letvijo pa je bilo dovolj rje, da je odmaknilo steklo od karoserije in mi kar dobro zamakalo.

LordTado ::

Saj ni treba met klime za odrosenje...
13 let ni veliko,16 let sttari avti imajo eni klimo...

A so ti mogoče kdaj menjavali šipo?Ker meni se je enkrat na starejšem avtu točno to dogajalo,ampak po menjavi šipe,ki je verjtno niso dobro not stisnli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

cojss ::

Sonax AntiMistCloth

Ko se mi je pokvarla klima sem v Baumaxu nabavil tole in je zadeva odlično opravljala svoje delo. Zdaj ima stalno mesto v predalu v avtu.

cojss ::

Saj ni treba met klime za odrosenje...


ni je treba met, vendar brez klime traja kako leto dve, da se šipe odrosijo, kajti klima dost uspešno "suši" zrak in opazno skrajša čas v katerem se šipe odrosijo.

;-) ::

Ja;) Kak ste eni smešni. Gledate iz strani fizike na stvar, v praksi pa sploh ni tak, če nočeš met rosne šipe je neboš mel če znaš uporabljat svoj avto. Sploh me rosa ne moti, včeraj smo veliko hodili iz avta in v avto, zunaj vlažno vreme, 4 komadi z bundami po vašem bi moralo teči od šip, ko smo stopili v avto, pa ni bilo niti najmanjše rose razen na zadnjih 2 šipah malce, ker je 3 vratni avto in zadaj ne piha po šipah.

Ti samo naštelaš zunanji zrak po vetrobranu in stranske tiste za usmerjat ventilacijo na stran proti ogledalu da piha po prednjih stranskih šipah, za zadnjo šipo vklopiš gretje-jaz imam skoz. In je zadeva rešena. Avto prižgeš prej ko stopiš vanj. Če jih je več v avtu odpreš okno za 1cm in je.

Če nimaš original šipe in nimaš dobro sčiščene pa zna bit problem, drugače pa nikakor.

tamarasi ::

Pomaga če šipa ni umazana. Svoje sem očistila z acetonom. Sicer se še rosi ampak sprednje šipe, ki so bile spucane z acetonom veliko manj kot zadnje.

energetik ::

JAO to me spominja na čase Yugecev in stuenk,ta avto dosti ne zaostaja.:))
Misliš, da fizika pri novih avtih ne velja? Šipa se rosi, kadar je temperatura šipe nižja od temperature rosišča notranjega zraka. Pika. Pa če je Yugo ali BMW.
Kako se tega rešiti? Ali segreješ šipo na višjo temperaturo (z nitkami v steklu) ali pa znižaš temperaturo rosišča zraka, kar lahko storiš na več načinov:
1. ogreješ zunanji zrak, ki vstopa v prostor, in izrineš starega, vlažnega ven,
2. poleg ogrevanja vklopiš še klimo, kjer vlaga iz zunanjega zraka že prej kondenzira na rebrih,
3. imaš dvojna stekla (termopan), tako da je notranja plast stekla toplejša.
4. Zmanjšaš količino vode v kabini tako da manj švicaš in dihaš :D, in se vsedeš suh v avto.
V praksi če nimaš klime pač daš pihanje na sprednjo šipo, povečaš gretje in ventilator, malce odpreš zadnjo šipo in preveriš, če ni kje puščanja vode oz. defekta pečke.

PrimozR ::

Ja, imajo 20 let stari avtomobili klimo, ampak ne italjanski superminiji.

Šipa precej verjetno ni bila menjana, razen če je bila v prvih treh letih uporabe avtomobila, ko ni bil naš. Za rjo in probleme okrog stekla še pogledam.

Sicer pa če ti dela z ventilacijo pa 4 folka v avtu, kul zate, tukaj to ne pali.

Pyr0Beast ::

Umm. Ali bi morebiti šlo limanje kakšne PVC folije gor, katera bi se hitreje segrela ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Tomay ::

Kolikor je meni znano na sprednjo šipo ne smeš lepit nobenih folij. No vsaj homologacije ne bo. Vem da sem jaz na podobnem puntu imel to težavo. Ravno pred voznikom ni pihalo. V reže na sredini sem vtaknil nekaj kosov plastike, ki so preusmerili tok zraka. Malo bolje je bilo ni pa rešilo problema.
Voodoo 4Ever

;-) ::

Prozorno folijo lahko lepiš kje ti paše. Temne ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

gruntfürmich ::

Šipa se rosi, kadar je temperatura šipe nižja od temperature rosišča notranjega zraka.

raje bolj po domače razloži folku, če hočeš da razumejo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

;-) ::

Vetrolux ftw

JanK ::

Šipa se rosi, kadar je temperatura šipe nižja od temperature rosišča notranjega zraka.

raje bolj po domače razloži folku, če hočeš da razumejo.


S tem se ne strinjam, razen ce razlagas predsolskim otrokom, saj gre za ciste osnove vremenologije, s katerimi se (ce se prav spomnim) spoznas v osnovni soli.

Se posebej se ne strinjam, ce gre za prispevek na internetu, na "tehnoloskem koticku spleta". Vsak ima moznost pogledati tisto, cesar ne razume. Npr., prispevka v slovenski Wikipediji: Rosišče in Vlažnost, kjer je vsa dodatna informacija, ki jo rabis.

T0RN4D0 ::

Odpri kakšno okno za kak centimeter pa bo, če ne gre drugače.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zamrzovanje šip od znotraj (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8720987 (7978) bambam20
»

Avto-rosenje šip-diy

Oddelek: Loža
293199 (2416) gruntfürmich
»

Audi A4 B8.5 - rošenje stekel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
506788 (5097) MostWanted
»

zarošene šipe, klima (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5319659 (18349) energetik
»

Problem z rošenjem stekel

Oddelek: Na cesti
419062 (7639) energetik

Več podobnih tem