» »

Oplodni reaktor

Oplodni reaktor

Snohman ::

Za določeno nalogo raziskujem glede oplodnega reaktorja. V njem sprožamo reakcijo v gorivu, ki je lahko U235, Pu239 ali U233, no to niti ni bistveno. Okoli sredice je zložena srajčka iz snovi, ki ni primerna za reakcijo, se pravi U238 ali Th232, ki se nato bogati(''oplodi'') do Pu239 ali U233.

Breeding faktorji so teoretično lahko do 1.5, torej pridelamo 1.5 krat več goriva kot ga porabimo.

Bega me 2. zakon TD; če bi bilo to res, nikoli več ne bi imeli težavo z jedrskim gorivom, saj bi iztrošenega samo postavili v srajčko in ga kasneje, že oplojenega, namestili nazaj na mesto za reakcijo.

Česa ne vidim?

Recimo, da porabimo 1 kg goriva U235, okoli katerega je zloženo 3 kg U238. Iz 3kg U238 se, če je breeding faktor 1.5, v Pu239 predela 1.5kg U238. Tako bi lahko 1.5kg Pu239 porabili za gorivo za reakcijo in naše težave bi bile rešene.

Kje brcam v temo?

Hvala vnaprej.

Pyr0Beast ::

Bega me 2. zakon TD; če bi bilo to res, nikoli več ne bi imeli težavo z jedrskim gorivom, saj bi iztrošenega samo postavili v srajčko in ga kasneje, že oplojenega, namestili nazaj na mesto za reakcijo.
Saj načeloma ga lahko. Samo, ko se iztroši ga je potrebno koncentrirati do uporabnih nivojev.
(Masa materiala pa še vedno pada)

Breeding faktor se mi zdi da se nanaša na mole in ne kilograme.

Breeding faktorji so teoretično lahko do 1.5, torej pridelamo 1.5 krat več goriva kot ga porabimo.
Da. Za vsako kilo ki jo pokuriš zraven lahko oplodiš še 1.5x to 'maso'. To pa ne pomeni da boš imel iz ene kile U238 kar eno kilo in pol Pu239.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Ali še raje preprosteje:
Če je faktor nič ne boš oplodil nobenega goriva in samo 'kuril' tvoj vir nevtronov.

Če je faktor ena, boš za toliko kot si pokuril goriva, oplodil ne-fisijskega materiala.
1M goriva -> '0M' goriva +energija +nevtroni +preostanek fisijskega razpada
1M ne-cepljivega materiala +nevtroni -> 1M oplojenega materiala

Zraven dobiš še nekaj beta delcev in podobne šare.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Bega me 2. zakon TD;če bi bilo to res, nikoli več ne bi imeli težavo z jedrskim gorivom, saj bi iztrošenega samo postavili v srajčko in ga kasneje, že oplojenega, namestili nazaj na mesto za reakcijo.


V jedrskem reaktorju ne kuriš snovi, temveč MASO. In mase v vesolju ni neskončno, tako da bo tvojega goriva enkrat zmanjkalo (Pa pustimo zaenkrat ob strani podrobnost, da znamo cepiti samo težke elemente).
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Snohman ::

Vem, da se v energijo spreminja masa, pa tudi to, da znamo cepiti samo težke elemente.

Pyrobeast; vem da ne dobim iz 1 kg U238 1.5 kg Pu239. Ampak; ali iz 1 kg v sredici cepljenega U235 pridobim toliko energije, da se v srajčki iz U238 v Pu239 pretvori 1.5 kg tega U238?

Sem strojnik, pa jedrska fizika ni ravno moja močna stran:))

Pyr0Beast ::

Ampak; ali iz 1 kg v sredici cepljenega U235 pridobim toliko energije, da se v srajčki iz U238 v Pu239 pretvori 1.5 kg tega U238?
DA!

Načeloma oplodni reaktori proizvedejo toliko goriva da samo od viška čez 15 ali 20 let zaženeš še enega !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

TESKAn ::

Energija je že prej v materialu, ti jo s tem reaktorjem samo spremeniš v obliko, ki jo lahko uporabiš. Kot recimo rafinerija nafte. Ta ti (recimo) zato, da proizvede 1,5 litra dizla, skuri 1 liter dizla. Lahko bi tistega 1 l začetka skuril v motorju, samo motorji na surovo nafto pač ne delujejo najbolje. Ne kršiš nobenih zakonov termodinamike.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Icematxyz ::

masa - energija

več ene - manj druge

T0RN4D0 ::

A kdo spremlja, se kaj dosti dela na razvoju oplodnih reaktorjev ali smo jih bolj ali manj odkrižali? Zadeva je kar zanimiva, sploh ker toliko goriva ostaja in bi najbrž dobili kar dobro plačano, da ga sploh vzamejo. :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Nisem računal. Ampak po občutku bi se dalo shranjeno odpadno gorivo v NEK ponovno kurit vsaj kake 5 let.

Zraven ga pa še zreduciramo na nulo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

sj v NEKu se kuri na plutonij proti koncu cikla.
oplodni reaktorji pa so tudi prihodnost, ker se vložena energija zelo dobro izkoristi.
ali pa se že sedaj izrabljeno gorivo reciklira, kar pa je zelo umazano početje.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

najboljš je reciklaža že sproti :)

Nek nima bajno visokega breeding faktorja in zmeče kar precej goriva stran
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

noh ja. če ne veš operirat s številkami iz neka, potem je to brezveze. dejansko se nekaj zmeče stran, ampak ker je že vhodna obogatitev nizka, pod 5%, tega potem ni zelo veliko. poleg tega se v Pu pretvarja iz U238, kar je tudi čisti dobiček.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gulfstream ::

No zaenkrat se nič ne meče stran, ampak leži vse skupaj v hladilnem bazenu...ko sem bil v NEK je tip razlagal, da nameravajo gorivo v prihodnosti ponovno ali obogatiti ali recikliralti (ko se dovolj ohladi).

Pyr0Beast ::

Ohladilo se je že dovolj. Samo problem so dodatni odpadki, tisti pleh je kontaminiran.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zee ::

Raketa - smer sonce. Najenostavnejša rešitev. IMO.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pyr0Beast ::

What ? Ko že misliš da ima folk kako dobro idejo ....
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

JohanP ::

IMO je Tokamak primernejši za jedrsko pretvorbo (transmutacijo), kot pa trkanje z nevtroni v cepilnih reaktorjih, ki zaleže le za izotope s kratko razpolovno dobo...

gulfstream ::

Ohladilo se je že dovolj. Samo problem so dodatni odpadki, tisti pleh je kontaminiran.


Tisti 20 let stari elementi so se mogoče že ohladili, mnogo pa se jih še ni. Drugače pa čakajo, da bo tehnologija recikliranja/ponovne uporabe cenejša.

Raketa - smer sonce. Najenostavnejša rešitev. IMO.


Pa najdražja tudi :)

Krško skuri 50kg goriva dnevno (2kg čistega U235, ki stane ~35000EUR/kg).

Transportiranje bi stalo samo ~pol miljona EUR na dan, da bi vse v orbito spravil. V orbito, ne do sonca :)

TESKAn ::

Raketa - smer sonce. Najenostavnejša rešitev. IMO.

Dokler jih tolk pade nazaj...danes je samo zelo drag ognjemet, če bi imeli na krovu 10 ton odpadnega jedrskega goriva...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

T0RN4D0 ::

lmao @ najenostavnejša rešitev. Mislim da je precej enostavneje zadevo pokopat 50m pod zemljo in zalit z betonom, kot pa pa vse skupaj odpeljat v vesolje... (Espeshuli ko kaj odpove in je potrebno vklopit selfdestruct, kot so že rekli). Ampak niti ni v interesu zadeve zakopat, kajti zadevo mislijo še ponucat. Neuradno sem slišal da elemente nehajo uporabljat ko imajo najvišjo kocentracijo torija, kar naj bi ameri potem pokurli v svojih elektrarnah.

Če zadeve približno prav razumem (čisto možno da jih ne), bi lahko tudi CANDU (težkovodni) reaktorji popapal takšno gorivo?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Brane2 ::

gulfstream je izjavil:


Krško skuri 50kg goriva dnevno (2kg čistega U235, ki stane ~35000EUR/kg).



Po teh cenah izpade, da so samo stroški goriva €0,00483/kWh ali €4,83/MWh... :|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

T0RN4D0 ::

Hm, mislim da se tebi zdi da so 10x večji kot si v resnici izračunal. Pol centa na kWh... Sounds about right :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Brane2 ::

Ne, ravno to sem študiral. Se pravi,d a je cena goriva ene 10% v končni ceni štroma brez omrežnine...
On the journey of life, I chose the psycho path.

T0RN4D0 ::

Meni se sliši logično. Koliko pa misliš da bi morala biti?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Brane2 ::

Meni tudi. Le ugotavljam, tehtam in v bistvu bolj sprašujem, če sem to prav zračunal...
On the journey of life, I chose the psycho path.

gruntfürmich ::

Če zadeve približno prav razumem (čisto možno da jih ne), bi lahko tudi CANDU (težkovodni) reaktorji popapal takšno gorivo?

da, candu obratuje tudi na čisto naraven uran, torej brez obogatitve.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

JohanP ::

CANDU sprejme vse možne variante ja, od naravnega torija, odpadkov lahkovodnih reaktorjev, MOX,....
Upam, da bodo naši dovolj pametni in zgradili težkovodni reaktor. Če me spomin ne vara, je v prvotni zasnovi NEKa bil tudi dodatni težkovodni reaktor, ki bi požiral odpadke NEKa in ostalih porabnikov v bivši Jugi.

gulfstream ::

Po teh cenah izpade, da so samo stroški goriva EUR0,00483/kWh ali EUR4,83/MWh...


Gorivo predstavlja samo 20% stroškov obratovanja elektrarne. Imaš še amortizacijo, zaposlene, vzdrževanje..

Drugače pa ja, vseeno je svinjsko poceni, in dosti ceneje od vsega ostalega.

Evo, sem malo poračunal...

Na 18 mesecev zamenjajo za 40,000,000EUR gorivnih elemetnov. Pri proizvodnji 700MW (sicer proizvede 730MW, a jih 30 porabi zase) to znese 91 980 000MWh. Oziroma 4,348EUR/MWh.

EDINO kar nisem 100% je, ali so cene v EUR, ali so v $ (ker kupujejo gorivo od Westinghousa).

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Ma, kake "najenostavne" rešitve... Na tanker naložit pa odvreč odpadke v morje nekje pri Somaliji. Saj to je redna praksa, pa še zelo poceni je - v primerjavi s stroški izgradnje podzemnega odlagališča! >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

gruntfürmich ::

JohanP je izjavil:

CANDU sprejme vse možne variante ja, od naravnega torija, odpadkov lahkovodnih reaktorjev, MOX,....
Upam, da bodo naši dovolj pametni in zgradili težkovodni reaktor. Če me spomin ne vara, je v prvotni zasnovi NEKa bil tudi dodatni težkovodni reaktor, ki bi požiral odpadke NEKa in ostalih porabnikov v bivši Jugi.

če so naši pametni bodo kupili lahkovodni pwr reaktor, takšen kot ga že imamo. ker tvoj predlog ni ne pameten, ne rentabilen, in ti tudi nisi strokovnjak ki bi se spoznal na to...
odpadki pa sploh niso nobeden problem. trenutno jih gre nekaj kar se lahko kuri na sežig na sever, ostanek pa se skladišči na lokaciji nek-a. ko so odpadki tam, nobenega ne motijo. načrtuje pa se še eno veliko skladišče radioaktivnih odpadkov, mislim da srednje in malo radioaktivnih, tudi nekje na tej lokaciji.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T0RN4D0 ::

Tisto kar se zažge in spreša so nizkoradioaktivni odpadki... Razne vrečke, obleke in podoben šrot. Odpadki nobenega ne motijo danes, ampak čez nekaj 10 let bo pa treba zadevo sanirat. Pa tudi naše skladišče je zasedeno ~90%. Ako se mene pita, naj ruknejo en CANDU reaktor zraven za tretji blok :D

Sicer pa, če gorivo predstavlja par procentov končne cene štroma, je najbrž ekonomsko bolje kurit obogaten uran, kot pa se matrat z ostanki in proizvest pol manj štroma, zato da si prihranil tistih 10% pri gorivu...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Tudi če jo predstavlja. Letna cena goriva je 40mioEUR afaik.

:)

Poračunaj kaj lahko narediš z 20mioEUR letno. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

Sploh pa, če me spomin ne vara, zaloge samega urana niso večne.

Poleg tega so te zadeve politično občutljive in je verjetno fino, če lahko zmanjšaš svojo odvisnost od dobave.

Pa še problem z odpadki se ti zmanjša...
On the journey of life, I chose the psycho path.

JanK ::

Nekaj malega okoli odpadkov: NSRAO (nizko in srednje radioaktivni odpadki) so vec ali manj neproblematicni in resitve so ze zdavnaj znane. VRAO (visoko radioaktivni odpadki) in SF (Spent fuel rods) pa so popolnoma druga storija - SF je itak treba nekaj 10 let hladiti v bazenih, da pade toplotna moc, pri nacrtovanju odlagalisca je treba uposatevati toplotni output (da se ne bi zgodilo, da bi podtalnica zavrela). Ker je v VRAO in SF tudi precej dolgozivih radionuklidov, je treba zagotoviti mehanicno in kemicno stabilnost (recimo z vitrifikacijo). V nasprotju s tem so NSRAO vecinoma neproblematicni, jih je pa veliko. V Sloveniji se kolicine NSRAO ob koncu zaenkrat planirane obratovalne dobe (do 2023) ocenujejo na 3600 m^3 obratovalnih odpadkov, 13000 m^3 dekomisijskih odpadkov (od razgradnje elektrarne), 1000 m^3 drugih odpadkov iz NEK in 600 m^3 neelektrarniskih odpadkov.

Kaj bomo v Sloveniji naredili z VRAO in SF se nobeden ne ve. Najverjetneje bomo pocakali na konsenz okoli regionalnih odlagalisc. Izgradnja odlagalisca VRAO je namrec tako draga, da se pocasu uveljavljajo ideje, da bi se v Evropi skupaj zgradilo nekaj skupnih odlagalisc. Ampak do tega je se dalec, je politicno zelo obcutljiva tema, zato pa cakamo.

Lokacija odlagalisca NSRAO je vec ali manj dolocena - nekaj 100 metrov od NEK nizvodno. Odlagalisce bo tipa vkopan silos, pri cemer en silos zadostuje za slovenski del odpadkov. Celotna zasnova pa je narejena tako, da je trivialno dodati se enega ali vec silosov. PMSM se bo zgodba s hrvaskim delom odpadkov koncala tako, da bomo dodali se en silos in hrvatom zaracunali skladiscenje, ampak to so samo moje spekulacije. Lahko pa se doda se en ali dva silosa, do skupaj 4 in s tem zagotovi prostor za odpadke morebitnega drugega bloka.

Odlagalisce NSRAO naj bi zacelo z obratovanjem 2013 :) kar se seveda ne bo zgodilo, so pa stvari ze precej dalec - ARAO je lani poleti izpeljala razpis za vse varnostne preracune za celotno odlagalisce za nekaj let naprej, ze dalj casa se dela karakterizacija lokacije,...

Pyr0Beast ::

Od hrvatov ne bo nič, lahko že sedaj rečem. In zanašati se na njih je neumnost.

Poskrbeti moramo za vse odpadke in potem je mir. Odlagališče SF in VRAO pa je treba zgraditi nekje v triglavskem narodnem parku, da se bodo tistega področja ljudje ogibali kar se le da in pustili 'naravo' pri miru.

2 muhi na ne mah.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mipe ::

Pa še triglavi kozorog bo idealna maskota :))

Pyr0Beast ::

Heh, zakaj pa ne ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

mislim da se lahko iztrošeni gorivni elementi hranijo kar v elektrarni - VSI. imho je dovolj placa, pa še nevarno jih je tovoriti naokoli. tam ko pa so sedaj, nobenega ne motijo. če pa je placa za vse še za 30 let obratovanja, pa se sploh ne rabi posebno skladišče za njih.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T0RN4D0 ::

Mja, 30 let hitro mine, bazeni pa tudi niso večni. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

WarpedGone ::

>> Sploh pa, če me spomin ne vara, zaloge samega urana niso večne.
>> Poleg tega so te zadeve politično občutljive in je verjetno fino, če lahko zmanjšaš svojo odvisnost od dobave.
>> Pa še problem z odpadki se ti zmanjša...

To je vse res, vendar ko je treba ta plus zmerit z denarjem, takrat pa je nenadoma obstoječ koncept Good Enough™.
Oplodne zadeve bomo kurili, ko bo njihova cena postala sprejemljivo višja od klasike.

Oboje skupaj samo pomeni, da je fuzija zguba časa in denarja.
Zbogom in hvala za vse ribe

gulfstream ::

Tudi če jo predstavlja. Letna cena goriva je 40mioEUR afaik.


Motiš se, gorivo menjajo na 18 mesecev in ne 12. (včasih je bilo na 12, pred desetimi leti).

mislim da se lahko iztrošeni gorivni elementi hranijo kar v elektrarni - VSI. imho je dovolj placa, pa še nevarno jih je tovoriti naokoli. tam ko pa so sedaj, nobenega ne motijo. če pa je placa za vse še za 30 let obratovanja, pa se sploh ne rabi posebno skladišče za njih.


Tako je, bazen ima kapaciteto za celotno gorivo, ki se bo potrošilo v času življenske dobe. Tam ko so sedaj odpadki nikogar ne motijo in ni razloga, da bi jih kam vlačili.

Pyr0Beast ::


Motiš se, gorivo menjajo na 18 mesecev in ne 12. (včasih je bilo na 12, pred desetimi leti).

Tudi res.


Aniway.

Vlada RS je leta 1996 sprejela >>Strategijo ravnanja z izrabljenim jedrskim gorivom
in visoko radioaktivnimi odpadki<< (MGD, 1996), ki analizira različne moţnosti
dolgoročnega ravnanja z IJG in VRAO ter moţne trajne rešitve. Strategija odsvetuje
predelavo izrabljenega goriva in kot trajno rešitev priporoča neposredno odlaganje
gorivnih elementov.

Bravo naši
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

JohanP ::

...kot trajno rešitev priporoča neposredno odlaganje
gorivnih elementov
v obalni pas Somalije ?

gruntfürmich ::

jah pyro, ni tko enostavno. gorivni elementi so visokoradioaktiven odpadek. kaj to pomeni!?
da je potrebno imeti nad njimi venomer 7m vode da je delo varno. da se morajo neprestano hladiti še verjetno par desetletij. da je potrebna borirana voda da ne poteka cepitev še naprej. da je potrebna pazljivost pri rokovanju da ne poči srajčka in spusti plina ven... če boš videl tak element na zraku v bližini, boš v hipu dobil smrtno dozo...
če vse to vzameš v obzir, morda ni junaka, ki bi si upal te elemente transportirat v francijo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Ni ?

Za dober denar se vse najde.

Cena izvoza je tam 1.000.000.000 EUR za vso zalogo in skladiščenje iz nek.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

nisem dobro zasledil če se ti dopade predelava ali odlaganje?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Raje predelava in nato ponovno kurjenje.

Drugače pa skladiščenje, dokler se predelava ne izplača.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je torijski jedrski reaktor res tako enostavna nadgradnja uranskega?

Oddelek: Znanost in tehnologija
214292 (3000) Invictus
»

Vetrne elektrarne ne vplivajo na gnezdenje ptic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10515837 (12553) Pyr0Beast
»

Pa pa lučka pa folding (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5230439 (29204) Matev
»

65 let jedrske dobe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
556656 (6647) pablic

Več podobnih tem