» »

Odkrit orjaški prstan okoli Saturna

Odkrit orjaški prstan okoli Saturna

vir: NASA
NASA - S pomočjo spitzerjevega vesoljskega teleskopa, ki nebo opazuje v infrardeči svetlobi, so astronomi odkrili orjaški obroč okoli Saturna. Čeprav je obroč zelo redek in ne oddaja vidne svetlobe, ga je mogoče videti zelo bledo v infrardečem delu spektra. Obroč je orjaških dimenzij in je nagnjen za 27 stopinj glede na doslej znane obroče.


Vsekakor izjemno zanimivo odkritje, dobesedno pred našimi vrati.

Vir:
NewYork Times
Nasa

24 komentarjev

kixs ::

Zelo zanimivo :)

sparklyslo ::

Prstani so ostanki razpadlih satelitov ?

nobodyelse ::

Vprasanje je od kje sila ki goni ta prstan. Tisti standardni prstan saturna je nastal in obstaja zaradi lun..

bosmla ::

Pa saj Phoebe laufa v tem prstanu.

Ko smo ze pri Nasi je zanimivo jutrisnje dogajanje na Mesecu (sicer se s tem ne bi strinjal...)
Bomba na Mesecu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

carota ::

"Čeprav je obroč zelo redek in ne oddaja vidne svetlobe..." - saj niti drugi, doslej znani obroči, ne oddajajo vidne svetlobe - jo odbijajo.

BigWhale ::

Verjetno je bilo misljeno, da ne odbija vidne svetlobe. :)

energetik ::

Zanimivo! Čudno sem mi zdi samo, da prej niso že obrnili Spitzerja tja. Tole je res orjaško, če bi odbijal vidno svetlobo, bi ga verjetno videli s prostimi očmi.
PS: aja sej so napisal v original članku, da je velik za 2 polni luni na našem nebu..

Double_J ::

Al sem samo jaz bolj pozoren, ali je naenkrat polno novic o planetih?
Dve šivanki...

jype ::

nobodyelse> sila ki goni

Kakšna sila? Kaj goni?

Double_J ::

Jure ja to je tko kot obroč okoli plesalke, more ga gonit z boki da ne pade dol.:P
Dve šivanki...

jype ::

Pomoje energija pride od tega k atmosfera ohlaja planet :P

Double_J ::

To bi Thomas vedel. Morda tudi, zakaj življenje v solarnem sistemu ni možno, brez da ima plinski orjak obroče.:)
Dve šivanki...

Thomas ::

Tle sta (bla) paglavca, navihana. Aha ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Looney ::

Waw! :)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

LordPero ::

Ja, to je tud mene spresenetlo, da niso še Spitzerja tja usmerli.

In ja, prah je od Fibija in se bi dalo s tem pojasnit tudi črnobelost Iapetusa (vse to že u originalni novici).

Člank je sicer objaulen tuki in novička tuki.
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

gzibret ::

> "Čeprav je obroč zelo redek in ne oddaja vidne svetlobe..." - saj niti drugi, doslej znani obroči, ne oddajajo vidne svetlobe - jo odbijajo.

Sorry, lapsus....

Morda bi bilo tudi dobro še enkrat reševati gravitacijske enačbe za centralni objekt in nekaj satelitov. Morda obstajajo do sedaj neznani lagrangovoi pasovi?
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

gruntfürmich ::

da ne bodo s kakšno drugo frekvenco 'našli' še kakšne bolj čudne pasove/skulpture, in mi se jim bomo morali čuditi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Wirko ::

Nasa pravi, da obroč oddaja infrardečo svetlobo.

Pa še to, da je Spitzerju kasneje zmanjkalo hladilnega sredstva - torej ne bo še kmalu novih posnetkov.

Samo ne razumem, zakaj so objavili samo risbo - obroč je odkril "multiband imaging photometer", že po imenu bi se lahko sklepalo, da ta zadeva dela fotografije.
[:4{#]

.:joco:. ::

Bogve kolk peska kroži okol zemlje.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Pithlit ::

Bogve kolk peska kroži okol zemlje.


Nima grozne veze... še par let pa bomo imeli shiny ring of trash. Je pa res da ga Spitzer verjetno ne bo videl.
Life is as complicated as we make it...

nobodyelse ::

nobodyelse> sila ki goni

Kakšna sila? Kaj goni?


Sej bolj malo poznam to, ampak sem pomoje enkrat bral da: saturnov prstan je ratal tako, da se je nek asteroid zaletel v planet in se je vse skupaj razletelo na miljone delov, nato so se ustvarile lune, ki so začele krožiti okoli planeta (torej lune se vrtijo okoli planeta zaradi gravitacije) isto se je pa zgodilo z vsemi malimi delci. v Orbiti ostanejo zaradi gravitacije lun in ne samega planeta, torej ce saturen nebi imel 15 al 16 lun nebi blo nobenga obroca, ker sila luna povzroča, da se vsi delci obroča giblejo okoli lun.

LordPero ::

Mogoče bi si še enkrat prebral (pogledal kak diagram s silami), zakaj en predmet z maso lahko kroži okrog drugega (oz. oba okrog težišča) -ne pravim, da ne razumeš, samo da se ti bo bol razjasnilo.

In glede lun in obročev, če ni več lun je težko (malce dolgoročnejše gledano) več obročov, ker drugače bi se prej ali slej usi delci združli v en predmet (kakor recimo nastane večina lun), če pa maš delce med eno in drugo večjo zadevo/luno, lahko ti ostanejo v orbiti brez večjih orgij (thus halo).
Sicer pa tehnično gledano obroč komot lahko obstaja nekaj časa brez lun (konec koncev, tako nastanejo lune).

In glede IRja, ja, seveda material (tud če ma res sam 80K) seva u IR svetlobi.
Itaq pa je ta material tako redek, da pač lahko govorimo samo, da pač je tam.
LordPero

nobodyelse ::

Sej cisto priznam, da mam bolj malo pojma o tem...

Kako si ti razlagas ta material, ki se ga vidi v IR svetlobi okrog saturna? Zakaj je tam?

LordPero ::

Ker ga je Fibi spustila od sebe (verjetno zaradi raznih meteoritov).

Če si mislu to: nevem, če je (kolk je) zadeva stabilna, al sploh so druge (precej majnše) lune dost blizu al ne, sam itaq je to za rečt u pouprečju majn gosto kot naš "prah".
LordPero


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Z vbrizgavanjem nanodelcev dobili miši, ki vidijo v temi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
196366 (4280) zmaugy
»

Nova najbolj črna

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
137766 (2070) kopriwa
»

Apple predstavil iPhone X, iPhone 8 in iPhone 8 Plus (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
888202599 (167347) shadeX
»

Zelena luč za gradnjo največjega teleskopa doslej

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
388615 (6216) gzibret
»

Rimski cesti odrezali dva spiralna rokava

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
136567 (4770) CaqKa

Več podobnih tem