» »

Namestitev Red Hat 7.3 <- priklop particije ??

Namestitev Red Hat 7.3 <- priklop particije ??

CWIZO ::

Onega dne sem si namestil linux mandrake 8.2.
Jaz sem pol to (nevem zakaj) dol vrgel.

zadnjič pa sem delal en page in se mi je PHP no-stop sesuval, in sem rekel da tko ne gre več naprej in da si bom jest linux nazaj gor dal.

Dobim od frenda cdjeod red hat 7.3 in poženem inštalacijo.

Pol se mi je pa zataknil pri razdelevanju diskov (v mandrake sem znal to).

Imam 40gb disk, ki je razdeljen na 3 particije.
Ena je 20gb NTFS (c) druga je 15gb NTFS (d) tretja pa 5gb fat32(e).

Linux nameravam namestiti na e.

Tm v unmu programu za razdelitev diska (delal sem v grafičnem programu in ne v fdisk-u). Sem zbrisal particijo e.
Pol pa nisem vedel kak naprej.
Tm je neki težil kam hočem da se particija priklop (/, /home, /root,...).

Mi loh en pove postopek kako nej pridem čez ta korak ? Pol bom že znal naprej (razen če je kej čudnega, al je ?).
Pol tist nisem nič naprej šel, in sem inštalacijo preklical tko de nisem še nič diska spreminjal pa nič.

PS : sem pogledal z iskalnikom pa nisem nič našel....:\
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

pajac ::

Zakaj pa ne bi fdiska uporabu sej je najlažje?Pol ti pa itak Linux med inštalacijo sam sformatira part. in ti jo spremeni v ext2 al kar koli že je.Jaz sem tako naredil imam pa tudi tri particije(četrta je RH 7.2.).

CWIZO ::

Hm sem zelo nevešč tega:8)

Bi mi loh razložil kako in kje naj to sotrim ?

Aja pa če ma kdo kšn link jer bi si zdljal kšne how-to je, za namestitev/konfiguracijo apacheja, phpja, mysqla, modema.
Pa to...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

suse80 ::

Sicer uporabljam SuSe Linux, ampak načelno gre vedno takole:

- s programom fdisk (za linux!!!) v instalacijskem programu, ki se zažene, če vstaviš 1 CD od RH in slediš navodilom, ustvari na
praznem delu diska
tele particije:
1. Boot particija-priklopiš na /boot, velikost tam do 16MB, filesystem je ext2 ali ext3 (Linux native)
2. Swap particija, tam do 96 MB, označiš kot swap (pri postavki filesystem označiš swap
3. Root particija, priklopiš na /, velikost do konca diska (grow disk option). Priporočam Reiser filesystem, če ga RH podpira, drugače pa isto kot pri boot.

Potrdiš vse postavke in greš na naslednje okno. Instalacijski program bo medtem ustvaril particije ,jih formatiral in ti predlagal pakete za instalacijo. Od tu naprej sledi logiki.

Pa še to: 100% imaš na 1. CD v direktoriju DOCs ali nekaj takega vsaj 50 FAQ sestavkov. Preberi jih!

Veliko uspeha!
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

CWIZO ::

Hm se prav, poženem inštalacijo, ko pridem do tm ko me vpraša s čim hočem razdlit diske, izberem fdisk. In pol sam tm neki probam zmutit ?

Hm, to dokler ne dam next se še nič ne naredi ?

A ni neki da mroš nastavit tok kokr maš spomina...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Ales ::

Suse72, načeloma imaš prav... nekoliko bolj specifična navodila za RedHat 7.3 pa bi bila:

- ponovi vajo, na čisto isti način, kot prvič
- ko te vpraša, kam želiš "priklopiti" particijo, izberi /
- poleg te particije kreiraj še swap particijo, katere velikost pa je odvisna od tvoje količine RAM-a. Priporočena velikost je RAM x2, zadošča tudi RAM x1 ali še manj, če imaš fizičnega RAMa dovolj.

Posebne boot particije ne potrebuješ več, ti časi so mimo... Če te bo pri kreiranju / particije kje vprašalo za file system, izberi ext3. Če se prav spomnim, je ta že po defaultu.

Še en nasvet: ko te RedHat vpraša če naj namesti firewall, izberi "high security" (oz. nekaj podobnega) ali "none". Pri obeh ti bo omogočil uporabo iptables. če pa izbereš "low security", dobiš namesto iptables v kernelu podporo za ipchains, česar najbrž nočeš...

Ko boš namestil zadevo, si oglej uporabo rhn_network in programčka up2date. Za eno mašino je brezplačno...

Če se ti bo še kje ustavilo, napiši... :)

CWIZO ::

A loh še en korak pred priklaplanjem poveš ?
Ker za zdej nimam nobene linux particije.

Pa da vidim če razumem.
Pri inštalaciji :

zbrišem particijo e ki je velika 5gb.
Pol nej pa kako razdelim ?

Res sorry k wam mormi s temi glupimi vprašanji, sam res si ne morem privoščit da bi izgubil podatke.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

JLP ::

Poglej si kle:
Red Hat Linux 7.3: The Official Red Hat Linux x86 Installation Guide - Partitioning Your System
Maš vse lepo razložen pa pe slikce so zravn. Tud za fdisk so navodila.
Live long and prosper!

Ales ::

- zbrišeš 5 GB particijo
- novo nastali prazni prostor razdeliš na swap particijo (določiš velikost glede na navodila v mojem prejšnjem postu) in pa na ext3 particijo (ves preostali prostor), ki jo priklopiš na /. To bi moralo biti vse, kar se tiče particioniranja za linux...

Jemlji / particijo tako nekako kot ekvivalent c:\, a veš...

Drugače pa je tudi JLP dobro povedal :)

CWIZO ::

Thanx za odgovore.
Bom dones če bom utegnil sprobal tole.
Bom povedal kako je bilo.

Pa upam da so na uni strani tut kšni drugi tut-i :\
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

CaqKa ::

če imaš na tisti fat32 particiji seveda kake pomembne podatke jih skopiraj predno boš v rh dal naj jo zbriše in formatira

suse80 ::

CWIZO, oprosti, ampak po branju tvojih vprašanj sklepam, da nimaš pojma
kaj pravzaprav moraš narediti. Res ti močno priporočam, da si najprej prebereš
kakšno knjigo in članek ter si razjasniš osnovne pojme, kot so particija, swap, priključna točka...
. To ni mišljeno kot žalitev. Tudi sam se moram kljub večletni uporabi Linuxa vedno znova zateči na pomoč k Lugos help listi in podobnim forumom.
Če se ti zadeva na Windows sesuva, je lahko vzrok tudi kje drugje, kot v družini Billa Gatesa.
Linux je bolj zahteven do hardware opreme. Stvar, ki ti deluje pod Windows, kjer deluje verjetno v počasnem, 16 bitnem načinu, bo lahko popolnoma odpovedala v
čistem 32-bitnem linuxu. Pišem iz lastnih izkušenj-
skoraj sem doktoriral poleg rahlo defektnega SCSI kontrolerja in diska. Vsaj 20x instaliral sistem.
Na win delalo počasi ampak ok, pod Linux pa samo nekaj minut, do prve obremenitve.
Potem mi je kapnilo in sem zamenjal kontroler.
Od takrat imam 5 let neprekinjenega obratovanja diska z manjšimi prekinitvami ob updatu sistema.

Toliko za by-the-way, sicer pa veliko uspeha. In beri How-to in FAQ sestavke. Zanesljivo delujejo.
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

CWIZO ::

Ja sej zdej mi je ratalo.
Vedel sem da moram za linux malo drugač particije narediti, sam nisem vedel katere, ker pri mandrake je to naredil avtomatsko.

Glede sesuvanja pa tkole : če se mi PHP na winsih obesi samo pri določenih skriptah in to pri tistih ki jih nujno potrebujem za pga ki ga delam je to nesprejemljivo.

Sam še en questio : Nameravam iti v tehnično knjižnico po kšno linux knjigo. Mi lahko poveste kere so "dobre" ?
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

suse80 ::

Jaz rad berem knjigo z naslovom
"Mastering Red Hat Linux", izposodim sijo v UKMB, če jo pa imajo drugje, pa ne vem.

Dobra je tudi "Linux in a Nutshell".
Kupil sem jo pri Pasadeni pred dvema letoma.
Takrat je stala 17000 sit, zdaj jo verjetno dobiš v kaki bukvarni za pol manj. Ali pa v knjižnici.
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

CWIZO ::

thanx
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux mi je zaklenil particijo!

Oddelek: Operacijski sistemi
342113 (1676) Lincolin
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211731 (1343) CCfly
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395578 (4173) TICKO
»

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

Oddelek: Operacijski sistemi
231778 (1506) dr.J
»

HOW TO: Poleg WIN2k se RedHat?

Oddelek: Operacijski sistemi
201839 (1665) twosocks

Več podobnih tem