» »

Zanimiv problem z računalnikom

Zanimiv problem z računalnikom

Jethro ::

Pozdravljeni forumaši!

Da opišem takoj problem, ki se noče in noče odpraviti.
Kot prvo bom navedel komponente, da bi napako lažje locirali in po možnosti tudi odpravili:

Matična - ASUS Rampage Formula
Procesor - Intel Q9550
Ram - Kingston HyperX 2x1GB 800MHz DDR2
Grafična - Sapphire 4890 VaporX
Napajalnik - Corsair 640W
OS - Windows7 Ultimate 32bit

Opis problema:
Ponavadi se računalnik normalno zažene, Windowsi prav lepo naložijo in pravzaprav vse deluje kot mora. Problem se pa preveč pogosto pojavi čez noč, ko računalnik miruje, zjutraj pa ostane samo temna slika, čeprav sistem deluje in moniotr tudi. Nikakor ne uspem karkoli delati z računalnikom, torej ga moram ponovno zagnati, kar pa postane prava avantura. Računalnik se pravzaprav po nalaganju BIOSa ne odziva več, pot v Windowse se ustavi in na ekranu ni nič, čista tema, kot bi monitor izklopil. Pojavi se hrup ventilatorja, ki pa ne vem dobro, če je od procesorja ali grafike. Ekranček, ki ga matična plošča ima, pa pokaže napis "VGA BIOS", to pa je tudi vse. Da je problem še bolj zanimiv, pa se tak zagon ponavlja in ponavlja, dokler ne izklopim glavno stikalo napajalnika in pustim brez toka cel sistem za malo dlje časa, recimo pol ure. Nakar se sistem naloži.
Upravljanje računalnika, programi in gre, vse poteka kot mora, le čez noč se zgodi to, da se računalnik ne odziva več, ne pa vedno!

Prosil bi vas torej za kak nasvet, karkoli bi lahko morebiti to težavo odpravilo, saj ni nobenemu jasno, kaj bi bilo, najmanj pa meni.

Hvala in lep pozdrav vsem!

srus ::

Bi rekel, da gre za probleme z napajanjem ali hlajenjem in posledično pregrevanjem sistema.

Stisni vse konektorje, preveri napajanje grafične, požokaj kartice v slotih, posesaj prah iz notranjosti in ventilatorjev, potem prepihaj s stisnjenim zrakom. Morda bo bolje.

Ali ima rač. dovolj praznega prostora okoli sebe, da se ne pregreva preveč? Če nima, ga začasno postavi kam drugam. Preveri temperature CPU in GPU med večurnim delovanjem - ali se ne spreminjajo ali se počasi višajo? Kakšna je njihova vrednost?

Poizkusi še začasno zamenjati grafično kartico s kakšno bistveno manj zmogljivo (single slot varianta), ki se bo manj grela in manj obremenjevala celotni sistem. Verjetno bo boljše.

MIHAc27 ::

Če čez dan PC dela potem je lahko težava z hibernacijo ali standby. Mogoče to ugasni za kak dan dva in boš videl če bo kaj bolje.

Jethro ::

Hvala srus, po logiki bi bilo pregrevanje kar možno, pa vendar ne verjamem, da do tega priohaja, zakaj:
na procesorju se nahaja Zalman CNPS9700 NT, kateri ne dovoljuje nobenega pregrevanja pri procesorju; grafična postane recimo slišna šele v kakšni igri, kjer so nastavitve na max pa še takrat dela vse perfektno; napajalnik sem ravno zaradi tega menjal in je nov, vroč zrak, ki se pa ustvarja, pa gre v celoti ven, saj je ohišje zelo dobro prezračeno in v njem vročine pravzarav ni. Res pa je, da se je napaka pojavil ob menjavi grafične, saj sem pred 4890 VaporX imel RX800, tudi od ATI.
Kar se tiče spremembe temperatur, toliko podrobno pa le nisem gledal, če so te res različne po več urnem delovanju. Tudi pri konektorjih sem že naredil, kar lahko, se pravi spucal, stisnil skupaj, pa nič. Da bi spihal s kakim stisnjenim zrakom, pa možnosti nimam. Hecno je le to, da se napaka pojavlja pogosti, ne pa vedno! In če bi se šlo za pregrevanje, bi se to poznalo tudi med igrami, ki najbolj obremenijo celoten hardware, pa se to ni 1x zgodilo.

Če imaš še kakšno varianto, kar sporoči. Pa še enkrat hvala ;)

MIHAc27:
Ta nasvet že imam in ga moram samo sprobat...logičen bi pa bil, ker pravzaprav gre v ta standby iz katerega pa ne pride več, hmmm. Bomo videli, hvala tudi tebi ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jethro ()

tony1 ::

Sem že dopoldne napisal (pa je post nekam izginil), da je po moje tole plata (razen seveda, če z drugo grafiko problem izgine - potem je seveda kriva grafična)... Meni se je to dogajalo s klinčevo Asrockovo plato kakšno leto, potem pa je dokončno crknila. Torej čakaj, dokler se stanje ne poslabša...

Jethro ::

tony1:
Upam, da ne ker je plata stara dobro leto :P

Jethro ::

Pozdravljeni,

pri odpravljanju omenjenega problema, ko sem izklopil praktično vse, od hibernacije pa do izklopa zaslona v določenem času, sem prišel do slednje ugotovitve:
pri izklopu hibernacije, pa spanja diska in še par zadev, se mi je računalnik spet zavil v temno sliko, kot bi zaslon bil pač temen, ne ugasnjen. Ko pa sem izklopil še zadnjo funkcijo in to je izklop zaslona zaradi varčevanja, napake ni več zaslediti, moram pač monitor ročno izklopit, nič hujšega. Torej imam zadnje vprašanje: Kaj vpliva na tole funkcijo, da mi je računalnik praktično vrglo v neko stanje, iz katerega ni več prišel, da sem moral znova zagnati? Je to napaka v Windowsih ali strojna, na DVI konektorju mogoče, glede na to, da je monitor priklopljen nanj?

Hvala na odgovorih in lep pozdrav vsem!

chrush ::

Pozdravljeni, tudi jaz imam podobno napako. Najprej komponente:
Matična - Asus Rampage II Gene
Procesor - QuadCore Intel Core i7 920, 2800 MHz (21 x 133)
Ram - OCZ XTC Platinum OCZ3P16002G DDR3 4GB
Grafična - NVIDIA GeForce GTX 285
Napajalnik - UKC 5550
OS - Windows7 Ultimate 32bit

Vsakič, ko hočem zagnati računalnik, mi monitor utripa. Če resetiram bios, zadeva steče in potem me vpraša če želim nastaviti bios pritisnem F1, za nalaganje privzetih nastavitev pa moram pritisniti F2. Če grem v bios in samo spremenim uro in datum, ter vse shranim in ponovno zaženem, se zadeva ustavi kot na začetku. Če pa naložim privzete nastavitve, pa se zažene sistem, s tem da moram potem nastavljati datum in čas v winsih.

Ima kdo kakšno rešitev?

LP, Chrush
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

smrekca ::

Kaj vpliva na tole funkcijo, da mi je računalnik praktično vrglo v neko stanje, iz katerega ni več prišel, da sem moral znova zagnati? Je to napaka v Windowsih ali strojna, na DVI konektorju mogoče, glede na to, da je monitor priklopljen nanj?


Napaka je lahko v gonilnikih. Probaj namestiti najnovejše gonilnike.
Problem je lahko nastal tudi takrat ko si menjaval grafično kartico, če stare nisi prej odinštaliral - in je zaradi tega prišlo do konflikta v windowsih.

Če si res pozabil uninstall stare grafične, ti priporočam, da jo ponovno vstaviš v pc in nato unistall (zbriši morebitini software, zbriše gonilnike, odstrani grafično iz device manager).

Upam da boš rešu problem.

chrush ::

Pozdravljeni, tudi jaz imam podobno napako. Najprej komponente:
Matična - Asus Rampage II Gene
Procesor - QuadCore Intel Core i7 920, 2800 MHz (21 x 133)
Ram - OCZ XTC Platinum OCZ3P16002G DDR3 4GB
Grafična - NVIDIA GeForce GTX 285
Napajalnik - UKC 5550
OS - Windows7 Ultimate 32bit

Vsakič, ko hočem zagnati računalnik, mi monitor utripa. Če resetiram bios, zadeva steče in potem me vpraša če želim nastaviti bios pritisnem F1, za nalaganje privzetih nastavitev pa moram pritisniti F2. Če grem v bios in samo spremenim uro in datum, ter vse shranim in ponovno zaženem, se zadeva ustavi kot na začetku. Če pa naložim privzete nastavitve, pa se zažene sistem, s tem da moram potem nastavljati datum in čas v winsih.

Ima kdo kakšno rešitev?

LP, Chrush




Še vedno nisem našel ustrezne rešitve. Tudi na tujih forumih ne najdem rešitve. Se je kdo že srečal s podobnim problemom?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chrush ()

smrekca ::



Vsakič, ko hočem zagnati računalnik, mi monitor utripa. Če resetiram bios, zadeva steče in potem me vpraša če želim nastaviti bios pritisnem F1, za nalaganje privzetih nastavitev pa moram pritisniti F2. Če grem v bios in samo spremenim uro in datum, ter vse shranim in ponovno zaženem, se zadeva ustavi kot na začetku. Če pa naložim privzete nastavitve, pa se zažene sistem, s tem da moram potem nastavljati datum in čas v winsih.

Ima kdo kakšno rešitev?


Monitor utripa? Misliš rečt da ti lučka na monitorju utripa, monitor sam se pa ne prižge, ali ti dejansko monitor utripa?

chrush ::

lučka ja, pardon, sem se narobe izrazil. monitor ne utripa ampak lučka
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

smrekca ::

Lahko je matična plošča kriva.
-ali ste imeli v zadnjem času kakšna izpadanja elektrike?
-ali so kondenzatorji na matični napihnjeni?

Probaj posodobiti bios, če je z matično vse vredu.
Imel sem že dva podobna problema - prva rešitev je bila, da je bil en ram čisto zaprašen s finim prahom. Odpri kišto in vse presesaj. Drugi primer je pa bil, da so kišto premikal in se je ena od komponent (mislim da grafična) čisto malo iztaknila iz slota. Prermikal so jo ko so npr. sesali stanovanje. In ker so imeli kable vse zelo napete, se je komponenta iztaknila, ko pa so kišto postavili nazaj je spet delal. Tko da odpri pa preglej če so vse komponente na svojih mestih. Lahko ti pomaga že če vse komponente iztakneš, presesaš in postaviš nazaj.


Če imaš še vedno garancijo, kišto enostavno odpelji na servis in je ne odpiraj.

Lahko pa poveš tudi malo več informacij da se lažje najde napako?
- a sistem dela brezhibno tudi po večkratnem zagonu račuanlnika, če resetiraš bios in naložiš privzete nastavitve?
- a si probal katero drugo nastavitev shraniti v biosu in potem probal z zagonom?
- kako je do napake prišlo? A si samo en dan prižgal rač. in se je to pojavilo, ali si pustil rač. prižgan in ko si se vrnil je bil ugasnjen/monitor temen in lučka utripala?
- ali si račuanlnik kaj navijal? Mogoče se pregreva.

chrush ::

Smrekca

Z matično je vse ok. Zadevo sem sestevil sam in vse je bilo novo in zpakirano. V kišti ni ne duha ne sluha o prahu. Probal sem tudi drugo grafično in se pojavi enak problem.
- biosa še nisem posodabljal
- ko se sistem naloži, dela brezhibno, vendar če želim priti do sistema, moram vedno prej resetirati bios s pomočjo iztaknjene baterije in odvzemom napajanja.
- probal sem več različnih variant nastavitev biosa, pa ni bilo uspeha. Probal sem recimo samo s tipko F1 priti v bios in tam naložiti default settings in jih shraniti, pa se že pojavi ista napaka.
- do napake je prišlo že pri prvem zagonu računalnika
- ničesar nisem navijal in tudi pregreva se ne, saj je recimo temperatura procesorja pod 30 stopinjami.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Bence ::

Jaz sem imel težavo z zagoni zaradi tega, ker mi je ob nadgradnji ramov nadgradil z enim ki ni popolnoma kompatibilen z ostalo strojno opremo, vsaj tako so mi rekli ko sem računalnik nesel nazaj na servis.

Sicer mi ni pisalo nič za bios, ampak je večkrat kar naenkrat se računalnik izklopil po nekaj času delovanja, včasih pa je delalo dlje časa...in ko se je včasih ponovno zaganjal nazaj ni šlo v windowse...drugič pa je je spet šlo

refosk ::

Jaz mislim da je nekaj narobe z driverji matične plošče ali pa grafične. MB sicer ne poznam ampak ali si naložil Asusove ATK driverje?

chrush ::

Ne more bit nič narobe z driverji, ker se računalnik sploh ne postavi tako daleč, da bi začel operirati z driverji. Zdaj bom poizkušal z nadgradnjo biosa, samo dela asusov ftp tako počasi, da bom update potegnil čez kako uro.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

smrekca ::

Sporoči če je bios update pomagal, če ni, bi jaz stestiral rame. Probaj tud res en drug ram dat notri, tko kot je že Bence napisal. A pa dobivaš kakšne piske al samo lučka na monitorju utripa?

chrush ::

Hvala za pomoč vsem, update biosa je pomagal. Nisem bil pozoren na seznam strojne opreme, ki je združljiva s tole matično. Ko sem zagledal na seznamu OCZ XTC Platinum, sem mislil, da itak mojega podpira, pa sem se motil. Nisem preveril frekvence. Zdaj pa dela. Torej potrebno je bilo update biosa. Update sem opravil s pomočjo programa asus update kar v windowsih.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne zbudi iz sleep mode (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
544417 (3537) dj cotto
»

2 beeps (POST)

Oddelek: Pomoč in nasveti
141063 (840) RuskiSnajper
»

Tezava z startom

Oddelek: Strojna oprema
401879 (1203) Ales47
»

[Windows XP ] NTLDR Missing...

Oddelek: Operacijski sistemi
201321 (1056) BigWhale
»

ne vzge se??!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
7786 (730) ddeben

Več podobnih tem