» »

Za razpečevanje programske opreme 200 tisočakov

1
2
3 4

Daedalus ::

@gokky - kraja je odtujitev lastnine oziroma premoženja, zaradi česar ima tisto potem toliko tega manj. Ko bodo založbe lahko dokazale, da bi tisti, ki je downloadal program ali glasbo, to tudi kupil, če ne bi imel te alternative, potem bomo lahko govorili o kraji. Dokler pa stvari ne misli kupiti in jo pobere dol zato, da sploh vidi, če mu ustreza, pa ni govora o nobeni kraji, saj založba s tem nima nobene izgube.
Nasploh ne morejo založbe govoriti o izgubah, katerih sploh ni in jih nikoli ne bo.


Bi imel na disku shitload za en kurac muske, če bi jo moral plačat? Ne? Torej, si jo ukradel.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

CoolBits ::

Tukaj ne gre za nobeno krajo, da smo si na jasnem! Gre za kršitev avtorskih pravic, to je pa tud vse.
Isto je pri mp3 in filmih, v vseh primerih je samo kršitev avtorskih pravic, nobene kraje ni tukaj.

Daedalus ::

Aha, če nekomu ne plačaš nadomestila za uporabo rezultatov njegovega dela, pol mu nisi nič ukradel. But, wait...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

CoolBits ::

NE, kršil si njegove avtorske pravice.
Če nekaj dejansko ukradeš pol avtor tega več NIMA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

gokky ::

@gokky - kraja je odtujitev lastnine oziroma premoženja, zaradi česar ima tisto potem toliko tega manj. Ko bodo založbe lahko dokazale, da bi tisti, ki je downloadal program ali glasbo, to tudi kupil, če ne bi imel te alternative, potem bomo lahko govorili o kraji. Dokler pa stvari ne misli kupiti in jo pobere dol zato, da sploh vidi, če mu ustreza, pa ni govora o nobeni kraji, saj založba s tem nima nobene izgube.
Nasploh ne morejo založbe govoriti o izgubah, katerih sploh ni in jih nikoli ne bo.


V Sloveniji se v najlepših letih piratiziranja ni prodalo prav mnogo SW. Sedaj, ko se ne piratizira več v takšnem obsegu, se ga vsekakor proda več.

Recimo, da sem avtor glasbenega dela.

Kot avtor se lahko sam odločim, ali ti bom dovolil, da mojo glasbo najprej malo poslušaš, potem pa se odločiš, če ti ustreza ali ne. Ti, kot nekdo, ki samo vlečeš, nimaš nobene pravice o mojih avtorskih delih in načinih testiranja odločati namesto mene ali moje založbe.

Seveda pa je povsem MOJ (ali moje založbe) problem, če bom s svojo zadrgnjenostjo poskrbel, da ti od mene ne boš kupil ničesar.

Ampak v nobenem primeru pa ti ne smeš vzeti, ne da bi mi plačal, kolikor jaz zahtevam. In če si vzel, ne da bi plačal, potem si pač u-k-r-a-d-e-l, pa kakršenkoli izgovor že uporabiš za to.

Pa prvič slišim, da nekaj ukradeš, če najdeš na cesti. Kvečjemu si zadevo našel in jo vrneš, če si dober človek, če pa ne, pa nihče za to ne bo nikoli izvedel. Kako bo sploh tisti, ki je denarnico izgubil, vedel, kdo jo je našel in jo prosil nazaj?


Če nihče ne ve, še ne pomeni, da ti nisi kradel. Najdeno moraš prijaviti na policiji. Kolikor vem, se tam odločiš, ali bodo hranili oni, ali boš hranil ti. Po enem letu, če se oškodovanec ne javi, pa pripada tebi. Če se oškodovanec javi, ti kot najditelju pripada določen odstotek vrednosti kot nagrada. Če se odrečeš nagradi ali temu, da ti najdeno dajo, gre državi.

V obeh primerih gre za načelo poštenosti, ne pa za iskanje krivin v smislu, kako so založbe grde, kako so ljudje butasti, ker izgubljajo, kako SW firme samo nategujejo,...

Če hočeš imeti, plačaj kolikor zahtevajo, ali pa poslušaj drugo glasbo, uporabljaj druge programe ali pa - če ne dobiš ničesar, kar bi ti ustrezalo - napiši svoje. Samo kradi ne.

gokky ::

Bi imel na disku shitload za en kurac muske, če bi jo moral plačat? Ne? Torej, si jo ukradel.


Vso glasbo, ki jo imam na disku, sem plačal.

BlaY0 ::

Kakšno pa je to nadomestilo? One zillion bilions of dolars?

Daedalus ::

gokky - tisto ni letelo nate.

Kakšno pa je to nadomestilo? One zillion bilions of dolars?


Kakorkoli se postavi. Nekaj odloča lastnik, nekaj trg.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

gokky ::

Tukaj ne gre za nobeno krajo, da smo si na jasnem! Gre za kršitev avtorskih pravic, to je pa tud vse.
Isto je pri mp3 in filmih, v vseh primerih je samo kršitev avtorskih pravic, nobene kraje ni tukaj.


Lahko rečeva tudi kršitev avtorskih pravic, ampak po kmečko gre za to, da si nekoga na tak ali drugačen način okradel.

BlaY0 ::

V Sloveniji se v najlepših letih piratiziranja ni prodalo prav mnogo SW. Sedaj, ko se ne piratizira več v takšnem obsegu, se ga vsekakor proda več.

Ker se ga nikjer ni dalo kupit in nihče niti vedel ni da ga je treba kupit. Takrat pri nas ni bilo prodajalcev legalnega softvera.
Kanalščine tudi verjetno nisi plačal dokler ti VO-KO ni poslala položnice in spodaj dopisala, da si po tem in tem členu tega in tega zakona od zdaj naprej dolžan plačevati kanalščino.

BlaY0 ::

Lahko rečeva tudi kršitev avtorskih pravic, ampak po kmečko gre za to, da si nekoga na tak ali drugačen način okradel.

Čakaj malo... Werner ima koncert v sosednji vasi in se sliši do nas. Torej on mene posiljuje s svojimi avtoskimi pravicami. Kje so moje pravice do neposlušanja njegovih avtorskih del?

BlaY0 ::

Jaz nočem poslušati Wernerja, naj mi torej plača nadomestilo za mojo osebno pravico do neposlušanja njegovih avtorskih del vsakič, ko bom od kod zaslišal njegovo žvrgolenje.

Daedalus ::

Daj si čepke v ušesa.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Semantika je v tej debati brezpredmetna in sklicevanje na semantiko je samo jokanje free-loaderjev in krsiteljev avtorskih pravic.

Stvari, pa ce nekdo temu rece kraja ali pa krsenje avtosrkih pravic, ki se pocnejo niso dovoljene. Krsitelje treba poloviti in ustrezno kaznovati.

Se kdo ne strinja?

BlaY0 ::

Ne, zahtevam, da mi jih kupi Werner in mi jih tudi on v ušesa zatlači vsakič ko bo odprl usta. Pa še ostalim ki isto mislijo:D

BigWhale ::

Jaz nočem poslušati Wernerja, naj mi torej plača nadomestilo za mojo osebno pravico do neposlušanja njegovih avtorskih del vsakič, ko bom od kod zaslišal njegovo žvrgolenje.


Ce to pocne po deseti uri zvecer brez soglasja obcine in ustreznih dovoljenj ali pa to pocne preglasno, sredi dneva, potem poklici policijo, ga bodo ze utisali.

Drugace si pa lahko ti na glas pojes Trzinko, Na planincah in Po jezeru, ter ga preglasis.

BlaY0 ::

Semantika je v tej debati brezpredmetna in sklicevanje na semantiko je samo jokanje free-loaderjev in krsiteljev avtorskih pravic.

Stvari, pa ce nekdo temu rece kraja ali pa krsenje avtosrkih pravic, ki se pocnejo niso dovoljene. Krsitelje treba poloviti in ustrezno kaznovati.

Se kdo ne strinja?

Saj problem je v tem ker zadeve niso pravno eksaktno določene in pribite, zato pa zmaga vedno tisti ki ima dražjega odvetnika in zakon obrne v svoj prid.

BlaY0 ::

Drugace si pa lahko ti na glas pojes Trzinko, Na planincah in Po jezeru, ter ga preglasis.

Ne, jaz nočem tega! Jaz hočem samo svoje pravice uveljavit, tako kot on. Nič več in nič manj!

Ker če bom jaz začel "Trzinko" bo on začel z "Mala je dala", potem bom jaz še bolj naglas prbil "Na golici" pa bo on JDAM spustil in jaz nazaj MOAB in tako dalje. Kam torej to pelje?

BigWhale ::


Saj problem je v tem ker zadeve niso pravno eksaktno določene in pribite, zato pa zmaga vedno tisti ki ima dražjega odvetnika in zakon obrne v svoj prid.


Ja ampak marsikdo tukaj bi rad kar invalidiral vse avtorske pravice.

"Jest bom avtorju placal, ce se men zdi da je vredn!"

BigWhale ::

Drugace si pa lahko ti na glas pojes Trzinko, Na planincah in Po jezeru, ter ga preglasis.

Ne, jaz nočem tega! Jaz hočem samo svoje pravice uveljavit, tako kot on. Nič več in nič manj!


Tvoja pravica je, da ne kupis njegovega CDja in ne gres na njegov koncert.

Mene pa moti tvoj hrup, ko se peljes po dunajski cesti. Torej, hocem, da se nehas tam voziti.

A vidis, vedno se lahko najde nekaj bolj bizarnega.

Werner od tebe ne zahteva, da ga ti moras poslusati, ne rabis ga. Zahteva pa, da mu placas, ce ga poslusas. Povsem smiselno in logicno.

BlaY0 ::

Jaz sem avtor svojega miru in kdor krši moje osebne pravice do miru mi bo plačal na sodišču al kaj?

Problem je ker ne moreš postaviti vrednosti za to in nihče ne more v zakon zapisati ta pravica je pa vredna toliko kreditsov, neka druga pravica pa pol toliko. Avtorska pravica ni oprijemljiva in je zato problematična...

BlaY0 ::

Mene pa moti tvoj hrup, ko se peljes po dunajski cesti. Torej, hocem, da se nehas tam voziti.

A vidis, vedno se lahko najde nekaj bolj bizarnega.

Werner od tebe ne zahteva, da ga ti moras poslusati, ne rabis ga. Zahteva pa, da mu placas, ce ga poslusas. Povsem smiselno in logicno.

E vidiš kako je vse skupaj bizarno! Jaz od njega ne zahtevam da ne izvaja svojga cigumiguja, zahtevam pa da mi plača če mi bo kakorkoli ta cigumigu prišel na uho.

Daedalus ::

Ti si en troll. Ki pač ne dojema najbolje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

techfreak :) ::

Super, zdaj je korenček dobil nekoga s katerim se bo trudil dokazati svoje pravice, potrebnost piratske stranke in še nekaj ostalih stvari ...

pss-m ::

1. treba je definirati krajo.
torej če nekomu nekaj ukradeš ima okradeni manj tega kar si mu ukradel.
2. če kupim cd in ga posodim sosedu ali sem v prekršu, je moj sosec lopov? ne... kaj pa če mi tehnologija omogoča, da mu posodim nekaj brez da bi fizično šel do njega ter mu stvar fizično predal?
3. jaz osebno imam na svojem disku le muziko, ki jo dajejo avtorji na net zastonj, tako jih podpiram, spoznavam in ko imajo nastope kje blizu se jih udeležim kot "fan". medtem ko me razna komercionalna muska ne zanima saj so le produkti založniških hiš, ki jih štancajo kot pek piškote...

to da je shareing prepovedan je izkljuno zato ker so imeli eni veliko denarja za lobije in odvetnike, toliko o pravici.
in tudi če imaš kot se je nekdo izrazil shitload mp3jev na disku, ne pomeni da bi kupil shitload of CD's ker si jih ne bi privoščil, vse kar bi s tem dosegli je manjše spoznavanje avtorjev. in ne slepimo se da so tukaj oškodovani avtorji saj je njihov zaslužek od "avtorskih" pravic manj kot 1% ostalo gre založiškim hišam, ja točno tem, ki so lobirali te zakone,.. zakaj? zaradi denarja in ne zaradi avtorjev. če bi radi podpirali avtorje promovirajte njihovo glasbo in se udeležujte koncertov, na tak način so avtorji vedno služili in če je pravi muskonter v tem resnično uživa. to da enkrat izda cd in pričakuje še 70 let po smrti vlečt denar od tega ne spodbuja kreativnost!

Daedalus ::

Če ne plačaš nadomestila za recimo neko musko (predpostavljam musko, ki ni zastonj), pa jo vseeno od nekod preneseš, si avtorja oškodoval za nadomestilo, ki si mu ga dolžan plačat za uporabo tiste muske. Kaj je tu tako težko razumet?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlaY0 ::

to da je shareing prepovedan je izkljuno zato ker so imeli eni veliko denarja za lobije in odvetnike, toliko o pravici.

Točno to, čeprav ne obstaja noben zakon, ki bi ekplicitno definiral kaj je to internet šering, kaj se lahko in kaj je prepovedano, je postal kar defacto prepovedan. WTF.

Če bi imel jaz recimo zdajle "one gazillion millions of dolars" in se bi mi dalo s tem ukvarjat bi si najel najboljšo odvetniško ekipo na svetu in dokazal da avtorji s svojimi avtorski pravicami kršijo moje osebne pravice in takoj bi se veter obrnil in vsi bi jadrali v mojo smer in kar naenkrat bi vsi tožili založniške hiše in avtorje in vsi povrsti bi dobivali sodbe in odškodnine.

Ampak kaj je to ljudje božji? To je enostavno zloraba pravne praznine za individualno korist!

Daedalus ::

Točno to, čeprav ne obstaja noben zakon, ki bi ekplicitno definiral kaj je to internet šering, kaj se lahko in kaj je prepovedano, je postal kar defacto prepovedan. WTF.


Če si ne znaš interpretirat zakonodaje, je to tvoj problem.

Če bi imel jaz recimo zdajle "one gazillion millions of dolars" in se bi mi dalo s tem ukvarjat bi si najel najboljšo odvetniško ekipo na svetu in dokazal da avtorji s svojimi avtorski pravicami kršijo moje osebne pravice in takoj bi se veter obrnil in vsi bi jadrali v mojo smer in kar naenkrat bi vsi tožili založniške hiše in avtorje in vsi povrsti bi dobivali sodbe in odškodnine.


Bullshit.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlaY0 ::

Kako bi recimo Werner izvedel, da jaz na skrivaj njegovo muziko poslušam v kleti? Samo tako da bi kršil moje osebne pravice. In če ti na nelegalen način prideš do dokzanega materiala je ta ničen. RIAA pa dela točno to, na ilegalen način se bori proti ilegalcem. Skratka isti so kot pirati.

Daedalus ::

Ne pravim, da so postopki vedno legitimni. Samo na nelegalen način pridobljeni dokazi pa na sodišču ne preživijo. Tako da ne nabijaj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Ma nehajta bluzit oba skupaj. V zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah je prav lepo napisano kaj je dovoljeno in kaj ne. Preberite si ga vsi, ki ste mnenja, da stvari niso jasne in dolocene.

pss-m ::

bigwhale, saj ravno to je problem ker je to uzakonjeno....
nisem zastonkar in ne pričakujem da mi bo vse dano.... ampak razloži mi prosim kako lahko drugače izvršujejo tak zakon, če ni dodatnega zakona, ki pravi da morajo vse komunikacije biti nadzorovane in shranjene za dobo 1-2 leta ter del informacij (interneta) cenzuriran? večina zagovornikov avtorskih pravic se strinja s tem da bi moral internet biti kot telefonija in pošta (način komunikacije) ne-nadzorovan ter da je cezura neta zelo vprašljiva, ampak to ne gre če ne podpiraš fileshare-a. fileshare je in vedno bo, se bo pač premaknil v "underground" kjer bo vse inkriptirano... gre se za to da si ne želim da bi eu postala druga kitajska.

Daedalus, kako kaj mi ni jasno... če KUPIM cd in ga posodim sosedu, ga on posluša brez da bi plačal avtorju nadomestila za pravice... je sosed lopov? si zasluži iti v zapor? mogoče moram jaz plačati 2 mio ker sem mu posodil cd??? meni se vse to zdi blazno absurdno, tebi ne? dejstvo je da se bunijo ravno te ki imajo največ denarja, mali bandi (kolikor jih poznam)podpirajo fileshare. glasbena inustrija se je bunila, ko so bile aktualne kasete,kasneje ko so prišli zapisljivi cdji,... so morda propadli? jim gre slučajno na slabše? ravno obratno, večjo populacijo ko dosežejo, večji profit lahko dobijo. namesto da bi skušali zavirati tehnologijo, ter svobodo in zasebnost posameznikov, bi lahko malo pomigali in spremenili poslovne modele, al je to preveč za pričakovati?

še enkrat: nisem tip človeka, ki pričakuje stvari zastonj, ampak neke stvari na tem svetu so nesmiselne in aburdne in velika žalost je, da živimo v svetu, kjer so te absurdi del zakonika.

še kot primer koliko avtorske pravice pomagajo avtorjem...
http://www.dnevnik.si/novice/kultura/10...

edit:typO

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pss-m ()

MacQ ::

Jaz ne bi imel tričetrt zbirke originalnih CDjev, če se ne bi posluževal interneta na tak in drugačen način za spoznavanje nove glasbe. Ko še tega ni bilo sem se vse prevečkrat opekel s tem, da sem slišal en komad, ki mi je bil všeč, plata pa je nato bila zanič.

O nekih odškodninah pa tudi ne more biti govora, če nikomur s tim ne povzročiš nobene škode. Kako sem jaz na primer povzročil založbi ali avtorju škodo, če sem downloadal en album? A se jim je stanje na računih zaradi tega zmanjšalo? Ne. A sem potencialni kupec. Sem, ampak tako je tudi vsak drugi zemljan. A bom kupil plato ne glede na to, če je dobra ali slaba, samo zato, ker sem jo downloadal? Ziher ne.

Tudi če mi bo plata všeč in jo bom občasno poslušal, s tem nisem škodil ama nikomur. Enako kot če bi si vsakič pri sosedu sposodil CD in ga poslušal. Škode ni, le denarja od mene niso dobili, kar pa ga itak ne bi, če nisem nameraval plate dejansko kupiti.

Naj torej dajo ljudem kako socialno delo za kazen, ne pa urnebesne kazni, samo zato, ker jih niso mogli nategniti s svojimi reklamnimi kampanjami in idejami o temu, kaj je dobra muzika in kaj ne.

EDIT: Pa še nekaj. Če bi se ti ljudje tako vzneseno borili za človeške pravice in dostojanstvo, ne bi imeli svetovne lakote in siromaštva, ki ga imamo sedaj. Iz teh njihovih avtorskih pravic delajo take bruke, kot da bi bilo brez njih konec sveta.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MacQ ()

BlaY0 ::

Ne pravim, da so postopki vedno legitimni. Samo na nelegalen način pridobljeni dokazi pa na sodišču ne preživijo. Tako da ne nabijaj.

O hvala ker si me razsvetljil. Bah. Ker agenti RIAA in BSA dobro vedo, da so praktično vsi dokazi, ki jih imajo o tem da je nekdo nekaj enkrat poslušal pridobljeni na nelegalen način se poslužujejo raznih trikov, da od ljudi izsilijo priznanje. Ljudje ne vedo da so tudi ta izsiljena priznanja v večini primerov nična poleg tega nimajo dobrih odvetnikov, da bi se zoperstavili aparatu RIAA/BSA.

Mogoče se spomniš na kakšen način so poskušali pritiskat na nekatere profesorje raznih uglednih univerz, da bi jim pustili vohunit za svojimi študenti. Pa mogoče tega, kako so parim univerzam ponudili kao nek softver za preprečevanje nalaganja nelegalne vsebine pri tem pa sami kršili GPL in še kaj več (ta softver je bla v bistvu ena predelana Linux distribucija).

Vprašal sem tudi kaj je tisti ključni faktor, s katerim lahko opredelimo to kršenje avtorskih pravic pa mi ni nihče odgovoril? Je to fajl/datoteka na tvojem trdem disku?

Pyr0Beast ::

Lahko rečeva tudi kršitev avtorskih pravic, ampak po kmečko gre za to, da si nekoga na tak ali drugačen način okradel.
Lahko bi se reklo da si ga oškodoval, pa še to je prehud izraz.

In če si vzel, ne da bi plačal, potem si pač u-k-r-a-d-e-l, pa kakršenkoli izgovor že uporabiš za to.
Če si vzel, ne da bi plačal in nekdo tega artikla več nima je to res kraja. Drugače ni.

V obeh primerih gre za načelo poštenosti, ne pa za iskanje krivin v smislu, kako so založbe grde, kako so ljudje butasti, ker izgubljajo, kako SW firme samo nategujejo,...
Nima veze poštenost. V interesu založbe je * kupcev na suho, da se iz njih potegne kar se da veliko denarja.

Vse te pravice so v trenutnem svetu samo privilegij.

Ja ampak marsikdo tukaj bi rad kar invalidiral vse avtorske pravice.
Avtorsko pravo, IP na splošno po mojem mnenju nima kaj iskati pri digitalni tehnologiji.

"Jest bom avtorju placal, ce se men zdi da je vredn!"
Še kako je to res.

Bullshit.
Ne, je kar zanimivo dejstvo. Dokler so ljudje pod represijo so tiho kot ovčke, ko pa 'oblast' popusti pa se dogajajo revolucije :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlaY0 ::

Ja, druga resnica je pa to, da sami avtorji nimajo nič od vseh teh obsodb, večino pobašejo založbe, ki pa tako ali tako nikoli niso in ne bodo imele nobenih izgub. Če ne bodo nategnili dosti folka, jih bodo pa par tožili pa je stvar rešena.

Se morda kdo spomni Metalike in njihovih jalovih poskusov proti piratstvu? S tem so si ustvarili več škode kot koristi, več sovražnikov kot novih oboževalcev. Poznam ljudi, ki jih od tistega momenta dalje niso več poslušali.

BlaY0 ::

Evo, še tole, da malo osvežimo spomin.

Icematxyz ::

Spodbudno da višina kazni v novicah iz "dneva v dan" pada.

Tear_DR0P ::

Kako bi recimo Werner izvedel, da jaz na skrivaj njegovo muziko poslušam v kleti?

Ja, druga resnica je pa to, da sami avtorji nimajo nič od vseh teh obsodb, večino pobašejo založbe, ki pa tako ali tako nikoli niso in ne bodo imele nobenih izgub.

kako zdaj - kdo kaj pobaše?
btw - gostilna plačuje licenčnino za predvajanje glasbe glede na število ljudi, ki jih lahko sprejme. v kolikor za tvoje dvorišče ne plačuje nadomestila, jih mirne duše prijaviš in ti ne bo nihče zaračunal poslušanja vernerja, med tem ko gostilna bo morala plačat :)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BlaY0 ::

Ma sej vem, sej ni point v tem, point je v tem kolk bizarno je vse skupaj, v končni fazi pa pobače denar čisto en tretji.

BigWhale ::

bigwhale, saj ravno to je problem ker je to uzakonjeno....
nisem zastonkar in ne pričakujem da mi bo vse dano.... ampak razloži mi prosim kako lahko drugače izvršujejo tak zakon, če ni dodatnega zakona, ki pravi da morajo vse komunikacije biti nadzorovane in shranjene za dobo 1-2 leta ter del informacij (interneta) cenzuriran?


Tak zakon se lahko izvaja tako kot vsi drugi zakoni. Ce je nekje utemeljen sum, da nekdo krsi avtorske pravice potem se pri njem naredi preiskava. Tako kot se to stori sedaj, ce obstaja utemeljen sum, da si ti oropal sosednjo zlatarno.

Taksni zakoni so veljali se pred obstojem interneta in takrat je bilo stvari tezje nadzorovati in se jih ni, ker smo bili takrat se banana socialisticna republika. Dandanes bi te pa policaji kar hitro pospravili, ce bi videli, da prodajas en kup skopiranih CDjev in DVDjev na bolsjem sejmu.

Tehnoloski napredek nam je prinesel moznost kopiranja in razmnozevanja, ki je za nekaj magnitud vecja kot je bila prej. Imel si lahko deset kasetofonov in si presnemaval kasete, pa si nekaj pac nasnel. Danes z ustreznim linkom v pol ure reproduciras desetkat vec stvari kot si jih takrat v enem tednu.

Daedalus, kako kaj mi ni jasno... če KUPIM cd in ga posodim sosedu, ga on posluša brez da bi plačal avtorju nadomestila za pravice... je sosed lopov? si zasluži iti v zapor? mogoče moram jaz plačati 2 mio ker sem mu posodil cd??? meni se vse to zdi blazno absurdno, tebi ne? dejstvo je da se bunijo ravno te ki imajo največ denarja, mali bandi (kolikor jih poznam)podpirajo fileshare.


Prevec si zbanaliziral zadeve, problem ni tako preprost. Lahko pa poves, kolikim sosedom se lahko posodis CD? Enemu? Desetim? Stotim? Deset tisocim? V pol dneva. Kje si predstavljas, da je meja kaj je se sprejemljivo.

glasbena inustrija se je bunila, ko so bile aktualne kasete,kasneje ko so prišli zapisljivi cdji,... so morda propadli? jim gre slučajno na slabše? ravno obratno, večjo populacijo ko dosežejo, večji profit lahko dobijo. namesto da bi skušali zavirati tehnologijo, ter svobodo in zasebnost posameznikov, bi lahko malo pomigali in spremenili poslovne modele, al je to preveč za pričakovati?


Lahko bi jih spremenili ampak jih niso. Zal. Tudi meni se to zdi trapasto. Kljub temu ti vse skupaj se ne daje pravice, da krsis njihove avtorske pravice.

še enkrat: nisem tip človeka, ki pričakuje stvari zastonj, ampak neke stvari na tem svetu so nesmiselne in aburdne in velika žalost je, da živimo v svetu, kjer so te absurdi del zakonika.


Si podal kak predlog k spremembi Zakona o Avtorskih in Sorodnih Pravicah? Se na Slo-Techu je bila novica o tem. Si podal vsaj en predlog? Si se mogoce podpisal iniciativo Creative Commons Slovenia, ki se zavzema za spremembe ZASP? Vsaj to?

A vidis, v tem je problem. Ljudje ne razumejo, da s taksnim zastonjkarstvom delajo sami sebi medvedjo uslugo. Zaradi tega zastonjkarstva se zategujejo DRM pravila, opravlja se cedalje vec nadzora in panike. Vso vsebino bi se moralo zaceti preprosto ignorirati. To bi zalozbe bolelo in jih napeljalo k temu, da bi zaceli razmisljati o drugacnih poslovnih modelih in nacinih ponudbe. Zacni poslusat samo glasbo, ki je bila izdana pod Creative Commons licenco. Prepricaj prijatelje naj pocnejo isto. Ugasni vse torrente in zivi v tisini nekaj casa. Ignoriraj naslednji koncert tvojega banda in jim poslji fan mail, da si ga ignoriral zato, ker so pobrateni z zalozbo, ki je iz leta dva pa tri in ima zastarele poslovne modele in ti ne omogoca dovolj svobode.

Resnicna zmaga bo takrat, ko bo U2 koncert prazen in bo vsak potencialni obiskovalec poslal bandu email, da naj se pomenijo s svojo zalozbo.

Ali pa stopi do svojega poslanca in mu razlozi kaksne so zadeve in kako stojijo in mu obrazlozi, da je stanje kriticno in da je treba stvari popraviti.

Pametovanje na forumu in zgovarjanje na to, da imajo zalozbe ze tako ali tako dovolj denarja, pa ne prinese nic dobrega. V bistvu naredi vec skode nam, ki bi radi brez tezav vtaknili CD v katerikoli avtoradio brez, da bi se sprasevali, ce bo sploh deloval zaradi najnovejse zascite proti kopiranju. In, ki bi radi odigrali eno racunalnisko igro brez da bi se vmes desetkrat povezali na internet in bili prisiljeni v to, da je DVD vstavljen v racunalnik.

Na koncu na zalost najebejo posteni ...

MacQ ::

Tukaj se poraja še en problem. Namreč ta, da ko ti pretvoriš neko glasbo v mp3, jo dejansko spremeniš, saj brišeš informacije iz nje. Kar pomeni, da ni čisto enaka zaščiteni glasbi in je tudi manj kvalitetna.
To dejansko pomeni, da daješ na razpolago slabši izdelek, kot ga imaš sam, kar bi kvečjemu moralo olajšati okoliščine, če te že dobijo in jih ne podeseteriti ali postotiti.

EDIT: Če bolje pomislim, bi torej moral biti tožen zaradi spreminjanja avtorske vsebine in ne zaradi razpečevanja le-te. To pa mislim, da bi bilo dosti manj za plačati. :D
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MacQ ()

Pyr0Beast ::

Problem je neskladje moči med pravosodnimi organi/založbami/policijo in posamezniki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

MacQ,

V bistvu te lahko potetakem tozijo zaradi distribucije dela v spremenjeni obliki... Se hujs! ;>

MacQ ::

Ja, imaš prav.

Eh, ugotovil sem, da je najboljše, da več nič ne kupim. Niti tistega, kar sem nameraval. Bom si špilal to kar imam. Mogoče se bo potem kaj spremenilo, ko bodo vsi mojega mišljenja in bodo založniške hiše začele objavljati stečaje.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

pss-m ::


Tak zakon se lahko izvaja tako kot vsi drugi zakoni. Ce je nekje utemeljen sum, da nekdo krsi avtorske pravice potem se pri njem naredi preiskava. Tako kot se to stori sedaj, ce obstaja utemeljen sum, da si ti oropal sosednjo zlatarno.

tako je, pripombo imam na to, da je tak zakon napisan za neprofitno izmenjavo informacije in ker se to lahko izvaja le tako, da nam jemljejo pravice zasebnosti. če obstaja sum, da sem storil kaznivo dejanje naj policija preda sodniku dokaze in ta bo odobril ali mi lahko prisluškujejo (beležijo) moje komunikacije. dokler tega ni, mi nimajo kaj prisluškovati/me nadzirati. še manj pa hraniti vse te podatke za dobo enega leta.

Taksni zakoni so veljali se pred obstojem interneta in takrat je bilo stvari tezje nadzorovati in se jih ni, ker smo bili takrat se banana socialisticna republika. Dandanes bi te pa policaji kar hitro pospravili, ce bi videli, da prodajas en kup skopiranih CDjev in DVDjev na bolsjem sejmu.

mešaš jabolke in hruške, kot sem napisal se strinjam, da je tip v članku dobil kazen, ker on je PRODAJAL kopije in s tem SLUŽIL. namesto da bi avtorji dobili kos PRODANEGA cdja je ta lopov, zato je pravilno da take pospravijo. to pa nikakor ni isto kot neprofitni fileshare, čeprav se trudijo tako mišljenje vsem uturit v glavo, tebi so očitno že.

Prevec si zbanaliziral zadeve, problem ni tako preprost. Lahko pa poves, kolikim sosedom se lahko posodis CD? Enemu? Desetim? Stotim? Deset tisocim? V pol dneva. Kje si predstavljas, da je meja kaj je se sprejemljivo.

ni pomembno, če lahko posodim enemu, lahko dvema, ali trem,... zakaj bi bil problem stotim, a ne veljajo pravila za vse enak? kaj vsak stoti sosed gre v ječo al kako?

Si podal kak predlog k spremembi Zakona o Avtorskih in Sorodnih Pravicah? Se na Slo-Techu je bila novica o tem. Si podal vsaj en predlog? Si se mogoce podpisal iniciativo Creative Commons Slovenia, ki se zavzema za spremembe ZASP? Vsaj to?

sem podpisal iniciativo CC ker je to definitivno korak v pravo smer.

A vidis, v tem je problem. Ljudje ne razumejo, da s taksnim zastonjkarstvom delajo sami sebi medvedjo uslugo. Zaradi tega zastonjkarstva se zategujejo DRM pravila, opravlja se cedalje vec nadzora in panike.
ne gre se za zastonkarstvo ampak za pohlep, vsak zakon za katerega trdijo da je dober zate ali pa za vse nas, se je treba najprej vprašat kdo bo od tega imel korist in profit, kmalu vidiš čemu je zakon res namenjen.

Zacni poslusat samo glasbo, ki je bila izdana pod Creative Commons licenco. Prepricaj prijatelje naj pocnejo isto. Ugasni vse torrente in zivi v tisini nekaj casa. Ignoriraj naslednji koncert tvojega banda in jim poslji fan mail, da si ga ignoriral zato, ker so pobrateni z zalozbo, ki je iz leta dva pa tri in ima zastarele poslovne modele in ti ne omogoca dovolj svobode.

kot sem že rekel poslušam in pobiram le stvari, ki jih dajejo avtorji zastonj na net, tako mi ni treba živeti v tišini, in mi ni treba igorirati koncerta saj so mi omogočili, da jih zastonj poslušam zato jih z veseljem podprem in grem na tak dogodek. te ki bi jih bilo treba ignorirat, ne poslušam zato ni potrebe po jeznih mailih.

ABX ::

Ja, imaš prav.

Eh, ugotovil sem, da je najboljše, da več nič ne kupim. Niti tistega, kar sem nameraval. Bom si špilal to kar imam. Mogoče se bo potem kaj spremenilo, ko bodo vsi mojega mišljenja in bodo založniške hiše začele objavljati stečaje.


Problem je v temu da avtorska dela ostanejo v roki raznih hiš za vedno, tudi daleč po tem ko je avtor umrl.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BlaY0 ::

Si podal kak predlog k spremembi Zakona o Avtorskih in Sorodnih Pravicah? Se na Slo-Techu je bila novica o tem. Si podal vsaj en predlog? Si se mogoce podpisal iniciativo Creative Commons Slovenia, ki se zavzema za spremembe ZASP? Vsaj to?

A vidis, v tem je problem. Ljudje ne razumejo...

Ma ne seri BW. Kaj si pa ti naredil s tem, ko si podal recimo en predlog in se podpisal pod listo za iniciativo CC? Sam sebi si dokazal da si načelen to je pa tudi vse.

Saj nihče v to nit ne piše zato, da bi kaj dosegel, to bi bila utopija, še vedno pa ima svoje mnenje in ga tukaj izrazi. Zakaj ga tukaj izrazi? Ker ga lahko in ker recimo ni imel cajta, da bi šel na javno razpravo o ZASP ali pa se mu to zdi brezveze tako kot se tebi zdi brezveze, da se tukaj na tem mestu tuli v luno.

Nekdo pride sem enkrat na par let, napiše 10 postov, izrazi svoje mnenje, strese svoj gnev, se tako sprosti in gre lahko naprej otroke čuvat, eni so pa tukaj gor noč in dan pa kaj.

Če ti igraš načelnega poštenjaka in ne vlečeš torrentov, bo DRM postal standard eno stotinko kasneje kot bi sicer. Upam da zaradi tega od države ne boš zahteval doživljenske rente :D

Skratka jaz sem povedal kaj si mislim o vsem skupaj... niti so imeli in bodo imeli v rokah tisti, ki imajo denar.

Drugače imam pa doma na disku vse komade od Frajkinclarjev, in ko si katerega zavrtim, si v beležko naredim črtico. Ko taisti komad vrtijo na Radiu Veseljak pa preklopim kam drugam in tisto črtico v beležki prečrtam. A je to OK :D

Daedalus ::

Ma ne seri BW. Kaj si pa ti naredil s tem, ko si podal recimo en predlog in se podpisal pod listo za iniciativo CC? Sam sebi si dokazal da si načelen to je pa tudi vse.


Več ko ti, ko sam whinaš tule naokoli.

Če ti igraš načelnega poštenjaka in ne vlečeš torrentov, bo DRM postal standard eno stotinko kasneje kot bi sicer. Upam da zaradi tega od države ne boš zahteval doživljenske rente


Seveda. DRM je tam zaradi torrentov. So tak super izgovor za implementacijo nečesa takega.

Ostalo je pa itak brezvezno trollanje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::


DRM je tam zaradi torrentov. So tak super izgovor za implementacijo nečesa takega.


DRM je za legalne kupce. Na torrentih DRM-ja ni, no, vsaj v dobri verziji ga ni.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BSA: stopnja piratstva lani zrasla na več kot polovico

Oddelek: Novice / Ostale najave
296280 (4005) Dr_M
»

Kitajski preprodajalec programov v ZDA obsojen na 12 let zapora

Oddelek: Novice / Tožbe
186268 (4832) Furbo
»

Nov preobrat v tožbi RIAA proti Jammie Thomas-Rasset (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
11129072 (26292) Gavran
»

Saga Jammie Thomas-Rasset dobila epilog

Oddelek: Novice / Tožbe
4817244 (15589) [D]emon
»

Prva Microsoftova zmaga zoper piratstvo na Kitajskem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
7219248 (17351) MrStein

Več podobnih tem