» »

Ali lahko namestim 64bitni OS?

Ali lahko namestim 64bitni OS?

c0dehunter ::

Zanima me, kako naj vem, če je moj hardware 64bitni? Za procesor vem, da podpira 64bitno računanje.
Trenutno imam sicer nameščen 32bitni OS, ampak 32bitni OS laufa na 64bitnem hardweru, 46bitni OS pa ne laufa na 32bitnem hardweru..
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Han ::

Za sistem je dovolj procesor, ki podpira 64 bitne ukaze. Za ostale komponente pa preveri, kako je z gonilniki...

mtosev ::

hardware ni 32biten ali 64biten ampak gonilniki. ce je 64bitni driver na voljo bo delalo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

c0dehunter ::

Se pravi če za vse hardware komponente obstajajo 64bitni driverji in CPU, ki že itak vem da podpira 64bit, potem ni straha da 64bitni OS kej zaserje?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

mtosev ::

Se pravi če za vse hardware komponente obstajajo 64bitni driverji in CPU, ki že itak vem da podpira 64bit, potem ni straha da 64bitni OS kej zaserje?

ne. bos pa tezko naso driverje za webcame in druge stvari ce je nek no name proizvajelec.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

c0dehunter ::

Eh jebeš pol to, sm mislu dat gor 64bitni OS, ker mam pač 4GB RAMa in mi je škoda da OS ne uporablja vsega.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

mtosev ::

poglej ce so 64bitni gonilniki za ves hardware. ce so ni problema. ce niso pa je problem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bluefish ::

Eh jebeš pol to, sm mislu dat gor 64bitni OS, ker mam pač 4GB RAMa in mi je škoda da OS ne uporablja vsega.
Če ga uporabljaš le za običajno domačo uporabo, potem je itak vseeno, ali je na voljo 3,2GB+ ali pa 4GB.

misek ::

Ali pa iz preostalega RAM-a narediš RAM disk (z Gavotte Ramdisk) in ga imaš za začasne datoteke in podobno.

c0dehunter ::

Ali pa iz preostalega RAM-a narediš RAM disk (z Gavotte Ramdisk) in ga imaš za začasne datoteke in podobno.


Bi lahko potem ta disk imel samo za paging file (Virtual RAM)? It's gotta be a catch, else everyone would do it :|
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Mavrik ::

Ja, catch je v tem: Nima smisla met paging fajla v RAMu, ker se paging file uporablja ko RAMa zmanjka :P
The truth is rarely pure and never simple.

Yohan del Sud ::

Naj malo otresem strahu pred 64 bitnimi sistemi. Sam uporabljam Xp64, tovarniško inštalirano v Dellovi fabriki že polna tri leta. In sem računalnik softversko, kot plačani tester pač, silno zlorabljal. Ne bom pretiraval, če rečem, da sem v tem času naložil in razložil gor vsaj 3000 kosov razno raznega softverja v razno raznih različicah. Ugotovljeno dejstvo je, da ti bo delalo vse napisano za 32bit sisteme, celo za 16 bit sisteme, kar bi ti normalno nelalo na 32 bit sistemih, na 64 bit, sistemih. In še emulatorji za nazaj. Upam da nisem koga tu izgubil. Problem so z levo roko napisane aplikacije, ki delajo probleme že v osnovi in se tu potencirajo. Problem je tudi seveda, da aplikacije 32bit in nižje niso optimizirane za delo s 64 bit aplikacijami. Ampak delajo in celo do neke mere kompenzirajo slab učinek z recimo več uporabe rama (adobi od CS naprej recimo). Če hočeš določene primere, lahko izpostavim edino driverje za prastaro mercuryevo antinapetostno zaščito (naprava sicer deluje, samo ne morem štelat parametrov iz računala), nekaj zastarelih (10+ let) crackov, modanih patchev in podobno, ter par (tudi sodobnih) zalo alpha demo različic raznih programov. In ene dve zanič spisani zastonjski igri (beri, se jim ni dalo ali niso imeli šanse testirati na takih sistemih in so v zagonski ini zapisali no go. Zbrišeš to in načeloma dela).
www.strancar.com

Yohan del Sud ::

Ahem, ja. Po drugi strani, priznam, da je sorazmeroma še zelo malo optimiziranih programov za delo s 64bit sistemih in še ti me niso prepričali. Pač ja porodne težave, ampak navezanost na preteklost načeloma ni toliko problematična, kot nekateri hočejo prikazat.
www.strancar.com

misek ::

Pa kaj ni point da imaš 64 bitni sistem tudi v tem, da lahko imaš odprtih več programov hkrati, ker imaš na voljo več pomnilnika? Pa tudi če so ti programi 32 bitni in ne znajo uporabiti vsega pomnilnika.

c0dehunter ::

Ahja, pol se mi ne splača preit na 64bit samo zarad 1 giga rama, mi bo kvečjemu prineslo le dodatne težave.
Tist z RamDisk pa... Če maš pagging file na RAMdisku je pol isto kot bi mel 4GB rama, ne - ok, mogoče je res mal večji odzivni čas. Ampak bolj kot študiram, bolj vidim da 4GB rama sploh ne potrebujem. Mogoče bom pa vseeno RamDisk uporabil za kak specifičen namen..
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

misek ::

c0dehunter, tiusti RAM disk uporabi npr. za začasne datoteke od brskalnika, editrojev, ... Vse, kar se drugače nabira v temporary folderjih.

c0dehunter ::

c0dehunter, tiusti RAM disk uporabi npr. za začasne datoteke od brskalnika, editrojev, ... Vse, kar se drugače nabira v temporary folderjih.


Ja, to sem mel v mislih, čeprav za brskalnik bi pač moral nekako naštimat, da shranjevalo na RAMdisk samo datoteke, ki jih po izklopu računalnika ne bom več potreboval, ker trenutno nisem doma in pride cache prekleto prav zarad počasne povezave.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ramm nadgrajen-sistem pa ga ne zaznava

Oddelek: Strojna oprema
81358 (1177) Spajky
»

Kako izkoristiti več kot 4GB rama na 32bitnem sistemu?

Oddelek: Programska oprema
274475 (3874) Blazz
»

Računalniki postajajo 64-bitni

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3311864 (10167) MrStein
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008614 (7423) opeter
»

Smrt Windows XP Home prestavljena na 30. junij 2010

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
445974 (2804) 1fris

Več podobnih tem