» »

Nekaj o programiranju

Nekaj o programiranju

«
1
2

ChiefThunder ::

Zdravo!

Nekaj me zanima in upam, da mi boste znali svetovat;

Upoštevajoč dejstvo, da imam poleti veliko časa, dela pa nobenga, sem razmišljal, da bi se naučil enega od programskih jezikov. Kokr vem, je takšno znanje dobro plačano, kar bi se mi obrestovalo na malo daljši rok. Vprašanje je seveda, če se vse skupaj sploh splača? Kateri jezik se mi splača naučit in kakšna je njegova zahtevnost in čas priučitve?

Naj povem, da s temi stvarmi nimam izkušenj (razen nekaj osnov Worda, Excela, Accessa), rad pa delam z računalnikom in imam širše gledano tudi celo šolsko leto na voljo (kot hobi, seveda). Star sem pa 17, če ma to kaj veze.

Torej, vsi predlogi ter nasveti so dobrodošli in nikar ne skoparite z njimi. :)

najlepša hvala že vnaprej

lp
... po liniji najmanjšega odpora. ;)
  • premaknil: sketch ()

NoUse4AName ::

o bog. Tole se bo spremenil v se en thread, kjer se bomo kregali o tem kateri programski jezik je najboljsi.
Programskih jezikov je veliko, katerega se pa hoces nauciti je pa odvisno od tebe. Ce te racunalniki zanimajo in zelis postati programer potem je najboljsa izbira C++, pa ce ti kdo rece da je C++ pretezek za zacetek ga ne poslusaj, ker ne ve o cem govori. C++ programi so DOS, ce hoces delati windows programe v C++ se moras najprej nauciti C++ pol pa Visual C++.
Ce pa hoces kr takoj skociti v windowse pa se lahko gres uciti VisualBasic ali pa Delphi. Ta dva jezika sta nareta tako, da je vse cim bolj poenostavljeno. Problem s tem je, da se ne bos naucil "lepega" programiranja, ker je vse tak na easy (seveda se VB in Delphi programerji s tem ne bojo strinjali, but who cares).
Torej vse je odvisno od tega kako resno te zanima programiranje.
Pa kot zanimivost: igre in operacijski sistemi so pisani v C/C++, tako kot tudi vsi ta veliki programi (photoshop, maya, autocad,..)

darh ::

ne bom na široko besedičil in podajal nesmislov kot Rapsey 8-), ampak ti povem tole:

Stvar se ti bo obrestovala, definitivno, ker je programerjev na slovenskem trgu premalo, trg se bo pa samo širil. Pa ne glej vse s te perspektive, ampak malo pomisli nase, če boš trpel v nekem poklicu se ti to ne bo obrestovalo.

V tej panogi je še mnogo drugih smeri in če te veseli računalništvo, še ni nujno da boš programer.

lp,x
Excuses are useless! Results are priceless!

NoUse4AName ::

nesmislov?

darh ::

neč konkretnga nisi povedu...
sej sm dal smajlija gor... ne se jezat
Excuses are useless! Results are priceless!

TESKAn ::

Hm, jaz rečem najprej malčk assemblerja (da malo pogruntaš, kako deluje zadeva v osnovi), potem pa al C al pa C++.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

.:joco:. ::

Jst bi ti pa rajš predlagal, da greš lepo počasi po stopničkah. Spletno programiranje:
-HTML
-JavaScript
-PHP
Ko boš to nekako znal, boš lahko že malo ponosen nase, potem pa se lotiš C++.

Jst se sicer nisem učil PHP-ja, ampak sem namesto tega predelal ASP. Že dolgo pa me je mikal VC++, Zdaj pa sem se kar lotil Visual C++ in ti povem da je zadeva zelo zanimiva. Res je da ni tolko enostavna (vsaj od začetka), ampak imam eno zelo fino knjigo, kjer gre vse lepo po korakih in razlaga kot 6 letnemu otroku. Sem že na 30. strani :D(od 800 :\)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

ChiefThunder ::

Kokr sem že povedal, naj bi šlo zgolj za hobi, ne za nek fiksen poklic (mogoče tudi, sčasoma). se je v tem primeru sploh smotrno učiti nekega jezika?

kakšna je pa pravzaprav kompleksnost določenih programskih jezikov?

xbite: omenil si, da je premalo programerjev. zakaj je temu tako?

ok, mal teorije: recimo, da obvladaš več programov za spletno programiranje, zraven pa še kaj od ostalih programeskih orodij, za nameček pa še kakšen Photoshop ipd. s temi znanji si lahko močno olajšaš življenje, ni tko? zakaj torej več ljudi tega ne prakticira?

lp
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

Mercier ::

ChiefThunder

ok, mal teorije: recimo, da obvladaš več programov za spletno programiranje, zraven pa še kaj od ostalih programeskih orodij, za nameček pa še kakšen Photoshop ipd. s temi znanji si lahko močno olajšaš življenje, ni tko? zakaj torej več ljudi tega ne prakticira?
He, he - olajšaš si izbiro: kako skuriti prosti čas in kakšno barvo las met? (tipkanje in siva)

Malo težko boš programiranje opravičil skozi utilitarnost. Če boš profi, potem je jasno zakaj programiraš, če pa ne, pa mora biti razlog veselje do zadeve.

asPeteR ::

... Ker to ni tko siml, kot zgleda!

Za programiranje, potrebujes ogromno zivcev, ogromno idej, poznavanje jezika kot takega (ukazi, pseudo ukazi) to je pa itak, cista osnova.

Ce zelis postati dober programer, vsekakor to ne bos postal, ce bos zacel (in verjetno koncal) pri visjih programiskih jezikih. Zelo pametno je, da zacnes na dnu - assembler - katerga koli procesorja, tako spoznas kako stvari pravzaprav delujejo!

Res pa je, da to NI tko sipml, zatorej ne mrgoli programerjev.:)

ChiefThunder ::

Nekolme: zakaj pa nebi mogel zadeve upravičit iz povsem dobičkonosnih razlogov?

eventuelno tudi iz veselja do zadeve, če ti zadeva potegne, namreč izkušenj nimam, da bi lahko govoril.

hmm, se bom soočil s zadevami in bom videl reakcijo. :))
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

freejack ::

Za programiranje, potrebujes ogromno zivcev, ogromno idej, poznavanje jezika kot takega (ukazi, pseudo ukazi) to je pa itak, cista osnova.

Živcev? UUUU JAAAAIdej? Če nimaš veliiko živce, potem ogromnopoznavanje ukazov? tehnike programiranja, algoritmi, se med programskimi jeziki ne ralikujejo veliko, bolj ali manj gre samo za različne ukaze,..tko da, če recimo dobro obvaldaš osnove, assemblerja, C++, potem se lahko brez problema lotiš kakšrnih drugih programskih jezikov,..od Delphija, Jave, itd., ko jih prej še pogledal nisi..Če se misliš amatersko ukvarjat s tem, se osredotoči predvsem na enega, tistega, ki ti daje naveč fleksibilnosti in v njem piši programe...Kar se pa lepega prograiranja tiče,..hja, za začetnike je dobro, če se naučijo tega zarad osnov, itd., ker lahko stvari tako zakompliciraš, da se sv. Duh ne bo znašel v tvoji izvorni kodi, kaj šele sam. Mahnjič ima prav, da daje glede tega povdaerk na Oberonu, sam je pa res, da je Oberon samo lepo, čisto programiranje, koristi od jezika pa itaq ni, ker je do qrca, neuporaben do daske,.Skratka,.C oz. še bolje C++ bo verjetno najboljš zate, al pa Java bi ti tut prišla prav pr kakšnih HTMLjih ipd.

skorc_norc ::

Ja ChiefThunder poslušaj kaj ti fantje govorijo. Najprej začni s kakšno osnovo u asemblerju, recimo simulator mc6803 je primeren za začetne osnovo pa še veliko se na netu najde v slovenščini, ker ga uporabljajo v srednjih šolah.

Potem se pa loti programiranja v C++ pa sčasoma preklopi na objektni Visual C++ pa še tuki je en zlo zanimiv program Colobot - ki te nauči programiranja v C ju skuzi igro. Ti si en tak tip pol pa ene robotke okol sebe programiraš in začne se s čistim osnovam, kot so pojdi, naprej, obrni se,...

Lahko pa se tudi po osnovah assemblerja lotiš kakšnega pascala in potem preklopiš na objektni Delphi in za oba se dobi ceu kup gradiva na slovenskem netu.

Potem boš pa sam videl, koliko te bo stvar veselila. Lahko, da boš use skupi poslau nekam pa prodal računalnik pa si kupu en uber kolo:\ al pa postal uber programer:D

NoUse4AName ::

jst ne kapiram, od kod vam priporocilo da naj zacne pri assemblerju? se ga noben vec ne uporablja? razen ce delas operacijske sisteme, pa se to je samo en majhen delcek napisan v assemblerju. Res je da je dobro zacet pri osnovah, sam to je overkill. Bo se voljo zgubil preden bo sploh prav zacel.
btw, ce mislite, da so igre pisane v assemblerju se motite.

Zgodovina sprememb…

skorc_norc ::

Rapsey kolikor je meni znano je lahko samo jedro operacijskega sistema napisanega v assemblerju. Drugače pa ni potrebe, da se pol leta ukvarja z assemblerjem, ampak samo osnovne ukaze dela z akomulatorji pa pomnilnikom pa kakšne osnovne računske operacije.
Meni se pa poznati osnove assemblerja zdi dobro zato, ker se malce pobliže spoznaš, kot prvo seveda s strojno kodo pa tudi šesnastiškim pa dvojiškim številskim sestavom.
Res pa je, da meni dozdaj za samo programiranje neposredno assembler ni prišel nič kaj prav me je pa naučil osnove programiranja (algoritem, potek, spremenljivke,...).
Poznavanje assemblerja ti tako nič ne škodi pa tudi kaj preveč te ne stane saj je assembler čista logika in je, vsaj kar se tiče osnov, zlahka osvoljiv.

Zgodovina sprememb…

darh ::

skorc_norc: jedro katerega operacijskega sistema?
Excuses are useless! Results are priceless!

NoUse4AName ::

skorc_norc: lepo si potrdil mojo trditev, da je znanje assemblerja totalno nekoristno. Sam si rekel da ti ni znanje cisto nic koristlo, osnove programiranja pa se lahko naucis v bilokaterem jeziku

Zgodovina sprememb…

skorc_norc ::

Ups:\ v zgornjem postu mi manjka besedica lahko:8) - se opravičujem.
Primer ''The Radiant Operating System" oziroma "RadiOS" pisan za 386+, napisan samo v assemblerju ali pa bozOS, ki ima boot loader in jedro tudi napisano v assemberju.
Že popravljam zgornji post:8)

MH0 ::

A ni tak, da bi tipson rad samo nekaj malega zaslužu? Zakaj potem Assembler, C++ in tak naprej? A zato, ker smo nekateri pač doživeli ta razvoj od npr. ZX81 pa do danes in nas je tako močno definiral, ali zakaj? Glede na to, da močno dvomim, da bo postal pravi zanesenjak in SW-Guru bi mu priporaočal, da vstopi čim višje!!! Da za podlago ne vzame assemblerja ampak, da dobro naštudira razne platforme, od OS preko Web Servisov do Baz podatkov. Potem pa kaki VS.NET ali pa če hoče ostati bolj skromen pa kar Delphi.

ts ::

Jaz ti za začetek priporočam en lahek jezik kjer hitro vidiš rezultate:
Excel in Word macroti, JavaScript, Basic.
Loti se delanja takih programčkov ki so ti zanimivi, da ti bodo tudi kaj koristili.
Če boš začel s pretežkim jezikom moraš imeti veliko potrpljenja.

skorc_norc ::

Rapsey pa saj ne mislim, da je treba postati assembler expert, ampak lepo je, če malo spoznaš kako delujejo stari v osnovi, na strojnem nivoju. Če ne drugega, ko ti pokaže delphi CPU window vsaj približno veš kaj so zdaj vsi ti ''nepotrebni'' podatki:))
Pa nobenega ne bo owerkill -al, če se bo dan ali dva z assemblerjem zaj*
Konec koncev tudi ne bo konec sveta, če se z assemblerjem nikoli ne sreča/š in ni kakšna oh in sploh nuja ampak vseeno neke osnove strojnega jezika dobiš in vidiš, kako stvar poteka na procesorskem nivoju.
Po prvem dnevu muke z assemblerjem pa prešaltaš na C al pa Pascal pa začneš z ''Hello World'':D

Fury ::

Ce se ti gre za hitr dnar pol drkaj delphi/visual basic in se zaposli kot izdelovalec poslovodnskih programov.. sam bos pac mel tugo od sluzbe.. dobr placan.. sam tuga

Ce pa hoces met sirse podrocje dela pa se uci c/c++ in bos lahko delal kar bos hotu (assembler lahko preskocis ce ti zasmrdi - ceprov je kul za optimizacije sam to te se na zenima :))

Ce ti je pa web design usec pol pa HTTP/JAVA/JAVA SCPRIT/PHP/ASP.. cgi pa itak lahko u cju pises

NoUse4AName ::

dobro napisana c/c++ koda je priblizno enako hitra kot assembler koda(razlika je zanemarljiva), tako da se tale argument odpade za assembler.

asPeteR ::

Da bi se ucili assebljerja zaradi hitrosti; to v danasnjih casih odpade.

Toda, kot jih je že nekej omenilo, asseblerja se je pametno vsaj malce naučiti, to pa zaradi osnovnega razumevanja. Kako pravzaprav programi delujejo ... ničle in enice ... :O

alesrosina ::

jah, jst priporocam da zacne ravno obratno - recimo z html, pol ksni scripti, pol se ksni server-side scripti (asp. php, ..) pol na jezik, ki je soroden scriptnemu jeziku (recimo iz asp na VB ali iz php na delphi al visualC++). Ze to znanje zadostuje, da sluzis mastne denarce ..... Pol ce te pa zadeva, veseli gres pa se naprej .... Vsaj jst tko vidm zadevo.:D

Thomas ::

Dober assembler je lahko za 3 ali večkrat hitrejši od C++.

Vendar jest bi reku tkole - prihajajo supercompilerji, ki bodo program algoritemsko optimalno prestrukturirali in prevedli v strojni jezik. Prvi naj bi bil na trgu 2003. Ta naj bi znal vsak Java program strašno optimizirati. Za njim (supercompilerjem 2003) stojijo eni Nemci.

Potem bo lahko vsaka stara mama vrhunska programerka. Samo da bo za silo obvladala Javo.

Premislite tudi to.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

b ::

CGI-ji v C-ju? Ce mi nekdo prinese tako buco na pladnju ga samo brcnem cez vrata.

CGI-ji morajo bit napisani v skriptnih jezikih (Perl, Python, shell,...), zato da brez tezav delajo kamorkoli jih das.

Vec kot enkrat se mi je ze zgodilo, da sem moral prenasat kaksen website (na drug streznik) in pol CGI-jev ni delalo, ker jih je nek klepec napisal v C-ju z uporabo neke totalno nestandardne knjiznice, potem pa je noter se hardcodal poti do recimo /bin/mail. Ki je na kaksem drugem sistemu morda /usr/bin/mail. Ampak to je ze sloppy programiranje, ne slabost CGI-ja napisanega v non-interpretable jeziku. Problem pa se je pojavil, ko ni bilo sourca. Jebes C za CGI-je.

lp,
Borut.

NoUse4AName ::

"Dober assembler je lahko za 3 ali večkrat hitrejši od C++."
v sanjah.

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Loki ::

ASPmaster ucenje skriptnih jezikov z nule je muka; sem izkusil na lastni kozi...
ce ze koga mika to (tj. spletno programiranje), naj se najprej vrze v Pascal in C, da bo spoznal osnove.
ASP in Visual Basica (pozor v6 in ne .net) se tudi nima kakega posebnega smisla uciti, ker sta ze rahlo zastarela (.net platforma je prihodnost; poleg tega nima kaj dosti skupnega z starim ASP in VB, tako da sta le-ta zgolj zapravljanje casa - IMHO)

kaksna je pa kej Java za zacetnike?

ChiefThunder ::

Jao. no fantje, dejte mi še neki povedat. recimo, da znaš določen jezik in znaš programirat. kaj na delovnem mestu sploh zahtevajo od tebe, programiranje česa, namreč?

Men se zdi spletno programiranje nekak bolj privlačno in nekak širše uporabno. (ali se motim?)

no, pa da začnem z asmblerjem, nato C, C++ (kaj je razlika). od tukaj mam dobro izhodišče za večino stvari, rajt?

še enkrat, najlepša hvala

PS: omenili ste, da se da asembler na netu dobit. imate morda kakšen uporaben link?
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

ToniT ::

Če se že hočeš igrati z assemblerjem imaš tukaj en link. Zraven so tudi navodila, kako se prijaviti na VAX-a, da boš lahko poganjal programe v assemblerju.
Mislim, da je za osnove to najboljša zadeva (če imaš čas).

alesrosina ::

Loki: jst sem tud najprej se naucu ASP pol sem zacel se ma VB delat in je slo cist lepo, brez muk ;) Je pa res brezveze, da bi se zdej zacel ucit asp/vb iz nule, ker se gres rajs asp.net/vb.net ucit. Kar bom tud jst pocas mogu narest, hehe :D

ChiefThunder ::

ToniT, hvala.

dejte folk, pomagajte mi. s katerim jezikom naj začnem, če gre za spletno programiranje? in pa katero je bolj širše uporabno; navadno ali spletno?

lp
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

NoUse4AName ::

ce se nisi opazil se je ta thread spremenil v eno veliko zmedo, tako kot se vsak thread taksne vrste. To pa zato ker je milijon jezikov in vsak bo govoril, da tisti ki ga on uporablja je najboljsi. Torej ce bos tak spraseval ne bos nikamor prisel.

ChiefThunder ::

jah, opažam...

dobro, mi pa povejte tole; odločil sem se za C++. kaj rabim? kako se temu programu reče s celim imenom, je kaj važna verzija?

evo to je konkretno vprašanje.
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

.:joco:. ::

Zanimiva odločitev glede na to, da ti za čisti začetek nobeden ni tega priporočal. Upam da si po značaju potrpežljiv in trmast človek, če ne boš hitro odpovedal.

Najboljše je, da si za začetek prebereš vse uvodne članke tukaj in tukaj pa še kje...
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

R0K ::

Moje mnenje. Sam sem se začel prvo učit C++ (mel sem pa kr nekej podpore iz HTML in web zadev) pa sem si nabavu knjigo 'Spoznajmo C++' od Dirka Ammelburgerja. Knjiga je izšla pri založbi Flamingo (www.flamingotrade.si), ki jo boš dobil za male pare.

Notr v knjigi maš pa res čist vse kar rabi začetnik. Razložen vse čist do potankosti. VSe od tega kaj pomeni stavek include, pa spremenljivke pa do obbjektno programiranje. Sam cela knjiga je pa o programiranju v DOSu, tko da ga boš mogu po dolgem času spet zagnat. Se pa ni nič za bat. Ko boš to znal (kolikor toliko na pamet), si lohk pa mirne volje kupiš knjigo 'C++ na kolenih', ki pa te pol vodi od te knjige naprej v Windows programiranje.

Pa velik uspeha, velik kofeta ponoč in močne živce!

NoUse4AName ::

ja itak je v dosu, ce je pa C++ v osnovi programski jezik za dos.
ChiefThunder: vse kar rabis je knjiga in compiler(program v katerem pises druge programe). Pa ne rabis zaganjat dosa. Priporocam ti en borlandov c++ kompiler, obstaja se en microsoftov imenovan visual c++ ampak je namenjen windows programiranju in je prezapleten za nekoga, ki lih zacenja.
Pa pazi, da ne bos dobil builderja, samo navaden borland c++.

ChiefThunder ::

hmm, je tole pravi naslov za dolpoteg? izberem "Complier" ane? :8)
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

NoUse4AName ::

ja sam tole kaj pri borlandu ponujajo zastonj je samo compiler in cisto nic drugega. To pomeni da bos pisal programe v notepadu pol pa zagnal program da ti jih bo prevedel, pa se helpa ni (ki ga pa rabis).
Poglej na kaksnem warez serverju ali pa pri svojem lokalnem piratu ce ma kaj >:D

Gandalfar ::

Rapsey: ali pa ce obstajajo popolnoma legalne resitve: http://www.rhide.com/ v povezavi z http://www.delorie.com/djgpp/

NoUse4AName ::

kdo bi si mislil :D

R0K ::

Ki so 3x bojl zajebane za začetnika.

Borlandove produkte imaš pa na www.inprise.com C++Builder6 si lahko snames zastonj tukaj.

Zgodovina sprememb…

ChiefThunder ::

dobr fantje, bom nehu težit. najlepša vam hvala za pomoč in nasvete.

zdej se pa lotmo tega... :)

lp
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

napsy ::

Se opravičujem, da sitnarim, čeprav je tema že zaključena in problem rešen, ampak nekatere stvari me gnjavijo po glavi, da se jih moram znebiti.

Torej težko je reči človeku, ki ima resnično samo osnovno znanje o računalnikih, kot so obvladovanje Worda, Excel pa šarjenje v Windowsih, naj se nauči programirati. Ta človek bi imel ogromno problemov, ker ne pozna osnove delovanja PC-ja. Assembler nebi priporočal človeku, ki se šele bo srečal s programiranjem. Res je, da se resnično naučič OGROMNO o računalnikih, ampak assembler je vendarle PLAIN procesorski jezik in ravno za lažji razvoj so razvili jezike kot C, Pascal, Basic ...

Nekaj mi tudi ni jasno. A se učiš C al C++? C je programski jezik brez objektno orientirane podpore, C++ pa "novejša verzija" C-ja, ki ma nekaj dodatkov in podporo za objektno orientirano kodo.

Kar se tiče o tistih "izi" programskih orodjih, kot so Borland C++ Builder(kar ga ni nobeden omenu) ali pa Delphi, so čistu vredu. Še bolje, postajajo prenosljivi! Ne vem, zakaj bi Visual C++ bil tako super. Saj je navadni C++ editor s lastnim compilerjem in debugerjem. Je super ampak za programiranje z Windows je vseeno boljši Borland C++ Builder, ker je resnično RAD orodje.

Moje osebno mnenje je, da je človek, ki ga zanima računalništvo in ima nekaj predznanja o delovanju računalnikov, se lahko nauči C v 2 mesecih(če si priden in da maš čas). Jst sm naprimer uporablu leto pa pol Quick Basic, nato Visual Basic. NATO sem se spravil učiti C in se mi ga je uspelo naučiti v 5 mesecih.

lepe pozdrave!

NoUse4AName ::

noben mu ni priporocal visual c++, ampak smo mu rekli naj uporablja borlanda.

ChiefThunder ::

no, lepo, da se nekdo potrudi in spiše tak post. :)

za informacijo: dol sem si potegnu prav Borland C++ Builder 5.5. kodo pišeš v notepad, pa pol v dosu sklanfaš "bcc32 *.cpp". sicer sem komaj začel, delam pa v C++... bomo vidl kako bo šlo...

aja; vsaka nadaljna informacija/opomba je dobrodošla.

lp
... po liniji najmanjšega odpora. ;)

NoUse4AName ::

to da pises v notepad je slabo, ker kolko vem tista verzija nima niti helpa, ki ga pa rabis. Razen ce razumes vse napake ki ti jih ven vrze kompiler

ChiefThunder ::

hmm, če je potemtakem tale verzija nekakšna "okrnjena" varianta (meri 8mb), kakšna je cela verzija? baje meri 50mb+ kar je veliko več...

aja; help je,samo so le osnovni ukazi razloženi, definicije erorjev pa ni...

ali se da morda samo help fajl kje dobit ali moram nekje celo verzijo staknit?
... po liniji najmanjšega odpora. ;)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programski jezik za 13 letnika - NA NOVO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9416505 (12950) blackbfm
»

Nova anketa - Znate programirati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
828534 (6098) Roadkill
»

Kateri jezik je bolji?

Oddelek: Programiranje
462115 (1652) Monster
»

Programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
846267 (4865) Thomas
»

ucenje...

Oddelek: Programiranje
292904 (2440) JLP

Več podobnih tem