» »

Množica celih števil

Množica celih števil

«
1
2

Fave ::

Ali obstaja ime za množico celih števil, katera so deljiva s seštevkom lastnih števk brez ostanka? In če, kako se imenuje?

Zanima me še, kakšen smisel ima tlačit števila v takšne in drugačne množice? Že samo na Wiki jih je cel regement.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

A. Smith ::

Zanima me še, kakšen smisel ima tlačit števila v takšne in drugačne množice?
Če ne zaradi drugega, pa zaradi lažjega zapisovanja ob matematičnih izvajanjih. In to še zdaleč ni majhen razlog.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

kopriwa ::

Fave ::

@A.Smith: Ne, saj nisem hotel, da bi moj stavek izpadel kot: "Tlačt števila v množice je pa iracionalno!". Samo ne poznam vseh plusov tega.

@kopriva: Hvala.

Kaj pa recimo konstukt, ki temelji na seštevku števk, pod kvadratnim korenom? A take manipulacije.....a to že vse obstaja?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Fave ::

Tnx Thomas! Točno to sem rabu.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

Malo za hec sem si izmislil novo zaporedje števil in ga uspešno registriral.

Klik.

Ali je že kdo od tu registriral kakšno zaporedje?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Thomas ::

Jaz sem registriral že dve. Sam zdej ju ne najdem več.

Fave ::

Fajn. Hvala za užitek ob sobotnem predavanju.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Oh, welcome. Drugič me pocukaj za rokav, greva na flašo vode ali kaj drugega.

Al si me?

Fave ::

Jaz bi te povabil na vodo, vendar sem sam bolj za pivo.

Na NEST sem pa prišel samo na tvoje predavanje. Glede na to, da sva oba z gorenjskega konca ... ja, naslednjič ti odtrgam rokav:D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

innerspace ::

Hej, numerologi...ce mi napise, da the terms do not match anything in the table...Pomeni, da tako zaporedje se ni registrirano ali da ni "smiselno"?

Thomas ::

Če boš povedal, po kakšnem receptu si sekvenco naredil, potem bodo morda zadevo sprejeli. Če bi bila vsaka random sekvenca kar dobra, bi bil sajt ogromen in brez veze.

innerspace ::

Ne gre se za random. Verjetno se ne znam pravilno izrazit, ker nisem v matematicnih sferah. Tako da ne me vzet za besedo.
No, gre se za 2 funkciji in za izmenicno alteriranje zaporedja vsake od njih.
Mene pa zanima kako se spreminjajo koti med crtami, ki povezujejo te funkcije v njihovih resitvah(na grafu seveda).
Ker mi je matematcni del mozganov zaruznjen, mi je malo muka to racunat.

Fave ::

Mislim, da bodo registriral, če sekvenco podkrepiš z ustrezno enačbo/pravilom. Poizkusi registrirat, saj ti vzame samo par minut. Za vpis v bazo pa je treba počakat par dni. Poročaj, če ti uspe.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

innerspace ::

Bom poskusil, najprej pa moram enacbo skomponirat.
Imam priblizen graf, se nekaj preslikav poskusim nardit, pa bom videl kaj pride ven.
Ce pa bom nucal kako pomoc, se oglasim.

Fave ::

Ali mogoče obstaja stran ali strežnik, ki bi preveril število, če je le-to Mersennovo?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Žal ne obstaja. Preveritev košta vsaj 1000 €, za vsakega kandidata. Toliko computinga je potrebno vložiti, da pokuriš toliko elektrike.

Ampak to je samo kandidat. Da bi zelo verjetno našel Mersena, bi po mojem rabu milijardo € budžeta.

Fave ::

Kaj pa program, ki bi znal iz zapisa 2n-1 zgenerirat to število, ga zapisat v datoteko in ga preverit. V parih mesecih bi najbrž z domačim računalnikom prišel skozi.

Saj bi ga sam napisal, ampak Quick Basic katerega "govorim" gre samo nekaj čez dve miljardi. Mau premau :(
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Sigurno maš za QBasic kakšno knjižnico, kjer je obdelano računanje s poljubno bitnimi števili. Komot najdeš.

Žal ti bo tvoj računalnik, pa če imaš najnovejšega, kako leto dolgo testiral tvojega kandidata za praštevilo. Raje 10 let. Raje 1000 let! Pa če maš optimalno napisano, v strojnem jeziku.

Tam smo zdaj. Tako velike eksponente morš probat in tako time consuming so že.

Fave ::

Včeraj so mi objavili še eno zaporedje. Sicer je pravilo podobno prejšnjemu...
http://www.research.att.com/~njas/seque...

(seštevek števk števila) na tri = zmnožku števk taistega števila - to je definicija prejšnje sekvence

(seštevek števk števila) na štiri = zmnožku števk taistega števila - to je definicija nove sekvence

Sedaj me pa zanima, a se da matematično dokazat:

(seštevek števk števila) na >=5 ni enako zmnožku števk taistega števila

Testi do dobrih dveh milijard pravijo, da ne.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Tale enciklopedija sekvenc celih števil, je meni všečna zadeva.

Mislim, da bi jo bilo potrebno razširiti na enciklopedijo vsakršnih bitnih stringov. Zdajšnje sekvence bi bile samo podmnožica.

Vsakemu zapisu v enciklopediji, bolje rečeno v repozitoriju bitnih stringov, bi sledilo tolmačenje, za kaj sploh gre. Če tolmačenje ni vsaj pol krajše, če Kolmogorova kompleksnost ni vsaj 2, string ne more not.

Oziroma, notri naj bo samo milijardo ali koliko najkompleksnejših končnih bitnih stringov, v Kolmogorovem smislu. To je takih, katerih algoritem generacije je bistveno krajši od rezultata, ali pa so sami takšen algoritem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

A se da vsako sekvenco opisat z algoritmom? Saj Critticall zna zgenerirat algoritem za sekvenco, ampak ali je vedno uspešen?

Ker, če 100% najde algoritem za vsako sekvenco, potem je ta stran (OEIS) brez veze.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Thomas ::

VEDNO obstaja končni algoritem, za vsako končno sekvenco. Vendar štejejo le taki algoritmi, ki so KRAJŠI os sekvence. Krajša sekvenca pa PONAVADI ne obstaja.

Namesto "končna sekvenca" jaz raje rečem "bitstring".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

A obstaja tudi stran, kjer bi bili zbrani tudi matematični izreki? Recimo:

a = b + c
a = b / c
a = b * c
a = 2b3/c ...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

mathworld.wolfram.com je najbrž najbolj ekstenzivna matematična stran.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

Malo sem razmišljal.

Ali obstaja stran, kjer bi imel zbrane matematične enačbe in bi potem na podlagi vnosa spremenljivk poiskala ustrezno enačbo.

Primer:
(recimo, da še ne poznamo Ohmovega zakona)

V nekem vezju imamo znan upor, na katerem merimo padec napetosti in tok, ki skozenj teče. Napravimo eno ali več meritev pri različnih vrednostih napetosti in rezultate (v določeni obliki) vpišemo v iskalnik strani, ki sem jo opisal zgoraj. Iskalnik potem poišče ustrezno enačbo.

V bazi enačb bi bile tudi take, ki (za enkrat še) niso uporabne v vsakdanjem življenju. Zraven vsake enačbe bi še pisalo kaj katera spremenljivka pomeni (a = U = napetost, b = I = tok, ...)

Ali kaj takega že obstaja?

A razumete kaj mislim?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

gzibret ::

Morda bi ti lahko kaj pomagala baza celoštevilskih zapordij. Sicer ni to točno to, kar iščeš, pa vseeno...

http://www.research.att.com/~njas/seque...
Vse je za neki dobr!

Fave ::

To mi je že Thomas pokazal in je super. Ampak ni to to, kar opisujem.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

http://www.research.att.com/~njas/seque...

Tole so moje sekvence na tej strani. Nič posebnega. Priznam. Meni se še najbolj zdi zanimiva tale, kjer sem ugotovil, da:

(seštevek števk nekega števila)^x = (zmnožek števk taistega števila)

ne velja, če je x > 4

Ali kdo ve kako se to matematično zapiše?

Še vedno me zanima, kaj mislite o tem kar sem opisal tri poste nazaj.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Thomas ::

Cubed sum of digits of the number equals the product of digits of the (same) number


To je zanimivo. Tega se prej ni še nihče spomnil. Ni tko brezveze kot si bo večina mislila da je. Čestitam. Deluj naprej, ne porajtej na "pametne"!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

Hehe... No tole pa da zaleta ;)

Končno sem našel zamenjavo za Quick Basic. Sedaj uporabljam Liberty Basic, ki teče na Windowsih in omogoča računanje z bistveno, bistveno večjimi števili, a kljub temu ne s poljubno velikimi.

Trenutno se pasem mal okol Mersenna. Bomo vidl, kaj se bo izcimilo iz tega. Če se sploh bo kaj...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

HairyFotr ::

Če zaporedja ni v bazi, je na voljo še superseeker, ki poskuša po različnih metodah najt opis zaporedja.

Fave ::

Meni ni našel tele sekvence, ki sem jo kasneje registriral:

Report on [ 1,666666,1377789,1377798,1377879,1377897,1377978,1377987,1378779]:
Many tests are carried out, but only potentially useful information (if any) is reported here.


Even though there are a large number of sequences in the table, at least one of yours is not there! Please send it to me using the submission form on the sequence web page http://www.research.att.com/~njas/seque...
and I will (probably) add it! Include a brief description. Thanks!

o Take a look at my web page which does lookups "online"! Go to:
http://www.research.att.com/~njas/seque...
o The whole sequence table is also visible there, as well as
an explanation of the symbols used in the table.
o If the sequence you looked up was not in the table,
please send it to me using the submission form on the web page!
o The server sequences@research.att.com does a simple lookup in the
On-Line Encyclopedia of Integer Sequences o If the word "lookup" does not appear you will be sent the help file.

Sequentially yours, The On-Line Encyclopedia of Integer Sequences, N. J. A. Sloane, AT&T Research, Florham Park NJ 07932-0971 USA njas@research.att.com


To je ta sekvenca http://www.research.att.com/~njas/seque...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Jaz sem prispeval tudi dve, že precej nazaj. Ni ju več, izginili sta, čeprav en čas sta bili.

No, napisal bom program, ki bo zgeneriral milijone algoritmov za takele sekvence. Pravzaprav vse. Pravzaprav sem ga že.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Isotropic ::

Fajn. Hvala za užitek ob sobotnem predavanju.

kaksno predavanje to? kje, na FRI?

Fave ::

Ne, na NEST-u.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

Hello Neil!

I wonder why this sequence is not published? Is something wrong with it?

Best regards,

Boris



The following is a copy of the email message that was sent to njas containing the sequence you submitted.

All greater than and less than signs have been replaced by their html equivalents. They will be changed back when the message is processed.

This copy is just for your records. No reply is expected.

%I A166165
%S A166165 1,16,
%T A166165 662818605424187176105172864214479748588986673875686419462793267420461248113287928124072014075084032555900857691049061274135779819474602180821485109388447092848836753879024702508785576075431392037236950553064188689954912598712398079759040464474717726449363185622056684690721420542800623411346656785162817900551337542270334990205437212700131838846883
%N A166165 a(n)=(((n)^1!)...)n!
%e A166165 a(3)=(((3)^1!)^2!)^3! a(5)=(((((5)^1!)^2!)^3!)^4!)^5!
%o A166165 (Other) FOR i = 1 TO 3:s = 0:p = i:DO:s = s + 1:p = p ^ s:LOOP UNTIL s >= i:PRINT:i^p:NEXT i %K A166165 nonn %O A166165 1,2 %A A166165 Boris Hostnik (megpplus(AT)siol.net), Oct 08 2009

---

Yes, the third term is too big for me,
and without it the sequence is not interestind.

My programs can't handle numbers that big, sorry!

Best regards
Neil

Neil J. A. Sloane
AT&T Shannon Labs, Room C233,
180 Park Avenue, Florham Park, NJ 07932-0971
Email: njas@research.att.com
Office: 973 360 8415; fax: 973 360 8178 Home page: http://www.research.att.com/~njas/

---

Škoda, da ima take omejitve.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Zaenkrat ima pač monopol in se tako obnaša. Tudi njegov frontlook po sekvencah je nemoderen. Manjka pač royal tour skozi sekvence.

Kliče po konkurenci!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

http://www.sspectra.com/math/OEISMovie.... - na koncu filmčka vse piše.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

smash ::

Eden je zgoraj napisal kako dobiti enacbo iz kopice podatkov...

link

Fave ::

@smash: Hvala za tole. Uporabno in enostavno. Ali se da poiskat s tem orodjem tudi enačbo za določeno končno sekvenco?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

smash ::

heh..pojma nimam...nisem nek matematik da bi se s tem ukvarjal..sem pa sprobal na majhnem primeru in zadeva začuda dela..dobro si je ogledati 2 videa, ki sta na tisti strani

snow ::

Tista Eureqa je za odkrivanje formul, ki povezujejo neke sete podatkov. Verjetno zadaj leži en genetski algoritem. Nekaj podobonega dela tudi en komercialni paket genexpro, ampak je zanimivo da je tole sedaj zastonj.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Dej mu Fibonačijevo zaporedje, pa ti bo jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Fave ::

Dej mu Fibonačijevo zaporedje, pa ti bo jasno.


Ne zaporedja, ampak enačbo za odvisnost ene ali več spremenljivk napram enmu rezultatu. Tukaj se obnese kar v redu.

Nekaj časa nazaj sem bral eno (starejšo) temo v kateri si dal Critticcalu žvečt predikcijo naslednjega Mersennovega števila (dal si mu par prvih vrednosti in se je zmotil za 1 (ena)...nevem al je blo namesto 107, 106...če najdem, bom prilepil link.

To mi je dalo mislit. Namreč, če drži to kar si enkrat odgovoril meni (mislim, da celo v tej temi), da obstaja za vsako KONČNO sekvenco algoritem (in s tem se strinjam), potem je nemogoče ustvariti predikcojo, ki bo določila naslednjo vrednost, ker je vrednost naslednje vrednosti lahko od -neskončno do +neskončno.

Moje znanje matematike je siromašno (in lačno), kot cerkvena miš in tega se zavedam. Po svoje mi je žal, da mi je matematika postala zanimiva šele deset let po srednji šoli.

Ampak, ko bom velik, bom to obvladal bolje kot ti! ;)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Thomas ::

Ja, ja, Critticallu to lahko daješ in pogrunta. Na več načinov. Po novem letu bomo lansirali Akritos, Critticall overhauled za ravno ta namen.

če je:

2 + 3 = 10
7 + 2 = 63
6 + 5 = 66
8 + 4 = 96


Koliko je:


9 + 7 = ????


Tole je formula za izračun rezultata



rezultat

vse spremenljivke so na začetku nula, razen predicted je 10 – začetna vrednost

work_var3=read2+read1;
predicted=work_var3*read1;
--
Lep pozdrav !


No, niti predicted ni treba da je v začetku 10. A zdaj (po nepotrebnem) je in to je še ena od stvari ki bi jih blo treba popraviti čez praznike.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Še nekaj. Medtem ko un program Eurequa pojma nima kaj je Fibonacci, je Akritos splošen. Če obstaja funkcija ali splošnejši algoritem - pogrunta. Jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

Ja Eureqa je samo za matematične izraze ("fizikalne povezave"), ne za algoritme. Tako mu tudi težko daš fibonaccija notri. Ampak iskanje takih izrazov se navadno dela v znanosti in tip je zadevo (čeprav nič novega, ampak lepo zavito v celofan) objavil v Science, ki šteje za eno najboljših revij - gledamo po SCI indeks.

Se javim za testerja Akritosa ;)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

noraguta ::

eureka je za fiting funkcije. nobenga kunšta zadej.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naloga iz zaporedij

Oddelek: Šola
61049 (976) Fave
»

Pomoč pri algoritmu kombinatorike

Oddelek: Programiranje
191016 (735) Pawle
!

Z&T povezave

Oddelek: Znanost in tehnologija
839920 (33627) snow
»

text to speach

Oddelek: Programska oprema
91495 (1315) Stajerc
»

Program za nadaljevanje zaporedja

Oddelek: Programiranje
5868 (833) noraguta

Več podobnih tem