» »

Strojna oprema za domači server/router

Strojna oprema za domači server/router

XS!D3 ::

Enkrat bi si rad postavil domači strežnik, ker vidim vedno več potreb, ki bi jih lahko le ta potešil (NAS, print server, torrent-client, enostaven HTTP/FTP strežnik, itd.), poleg tega pa me že nakaj časa ob živce spravlja domači router, zato se mi zdi, da bi bilo najbolje spravit to na eno doma sestavljeno mašino, vendar sem nekako ugotovil, da mogoče ni najbolj pametno imeti na isti mašini router+home server. Zaenkrat bi se osredotočil na router, ki mi dela največ preglavic, vse ostalo pa so prazvaprav le bonbončki, ki bi jih kasneje porihtal na enem ekstra serverju. Vse skupaj se začne že z izbiro HW-ja, se pravi ne vem kakšne mašine ne rabim in ker ne bi dal celo premoženje za doma sestavljen router, bi rad našel neko optimalno zadevo, ki pa je vseeno dovolj močna, da vse skupaj poganja BP. Sicer ni tak problem najti ene stare mašine, vendar poraba takih mašin tudi ni prav majhna, če upoštevamo, da gre za zadevo, ki laufa 24/7 in se uporablja le kot router. Zanima me, kaj predlagate za ta namen, da ni predrago, z minimalno porabo ter hrupom in zadostnim performance-om (za router).
Je že kdo videl/probal/uporabljal kaj takega - PC Engines alix2d2, se to sploh dobi kje pri nas, oziroma se da kje naročiti za zmerno ceno. Zgleda zelo primerno, saj je majhno, ima 2 LAN porta, 2 MiniPCI reži, kamor bi lahko namestil WLAN kartico, za disk pa enostavno CF kartico not počš, poleg tega pa se zraven prodaja še primerno ohšije in napajlnik, vprašanje je samo še kaliko bi me vse skupaj koštalo (v Slo), ter kakšno porabo ima. Pridvidevam, da je zadeva dovolj močna za poganjat Linux router ala pfSense, right?
Za server sem pa recimo gledu mal razne Atom platforme, no pa tud mogoče kšno starejšo non-Atom Intel little valley vrjanto za router, vendar sem bil malo razočaran, ko sem prebral, da se na teh matičnih večinoma nahajajo chipseti, ki imajo precej večjo porabo kot sam procesor oziroma preostali sistem. Obstajajo že kakšne novejše vrjante z bolj učinkovitimi chipseti oziroma karkoli bolj primernega za domači strežnik ali router?
Alternativa bi lahko bila tudi kakšen rabljen Asus EEE PC, mogoče prva serija, magar brez enkrat, če bi ga dobil za primerno ceno.
Kako imate pa ostali rešen HW v takšnih primerih?

krho ::

Jaz sem kupil tole: MSI IM-945GSE-A
20Mbit torend DL in ravno toliko UL gre skozi s nekje 10-20% cpu obremenitvijo. skupaj s 1GB Rama in 2,5" 80G SATA diskom zadeva kuri 16W brez diska 2W manj.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

XS!D3 ::

S katerimi procesorji, ki so bili recimo uporabljeni v starejših prenosnikih,pa je primerljiva hitrost današnjih Intel Atomov (N270)?
Ker bolj kot gledam tele Atome in njihove cene, bolj si me zdi, da bi lahko ceneje sestavu to iz enga starga laptopa.

ABX ::

Novi CPU za file server bo vedno dovolj. Glede mreže pa rabiš od oka 100Mhz za 100Mbit.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Poldi112 ::

Saj poraba kakšnega 200mhz procesorja ni ravno visoka, za router bi pa moral biti dovolj močan. Pa glede na to da so zastonj je vprašanje če se ti par W razlike pozna dovolj da se splača investicija v kaj bolj varčnega. Če sploh porabi manj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

100Mhz za 100 linijo?
se pravi 200Mhz procesor bo sfural 200M linijo?
no way!

XS!D3 ::

A so za formate matičnih v notebookih kkšni standardi, bi blo možno spravt drobovje notebooka v eno mal bolj prostorno klasično ohišje?

krho ::

Bo prazna plata toliko kot plata z atomom. Tale plate ja tako draga zato ker:
- je plata za industrijske računalnike
- vsebuje GSE chipset (mobilno verzijo)
Saj zaradi mene lahko vzameš little fals s namiznim chipsetom, kjer samo ta kuri 22W....
pfSense pravi tole;
10-20 Mbps - No less than 266 MHz CPU
21-50 Mbps - No less than 500 MHz CPU
51-200 Mbps - No less than 1.0 GHz CPU
Pa tole je pri izklopljenem QoS...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Sehnsucht ::

Najprej nasvet glede strojne opreme, ker si tudi izrazil tako željo; in prav je tako, najprej hiša, nato notranja oprema:)

Za kakšen bolj napreden usmerjevalnik (router) ti definitivno priporočam alix-a. Zadeva je zmogljiva, dokaj dobro razširljiva in cenovno kar ugodna ter definitivno ni energetsko potratna. Kar je, vsaj po mojem mnenju, prva svar, ki bi jo morali gledati pri zadevah, ki tečejo 24/7.
Mogoče se nekomu zdi 40W zanemarljivih, a vsak mesec to znese skoraj 30kWh (približno 3€), okoli 10 % mesečne porabe povprečne družine.
Na koncu je vse odvisno le od tega, koliko si pripravljen odšteti za tak mini strežnik.
Osebno bi ti priporočal, da se zgleduješ po krhu (tudi jaz se bom v kratkem): mini-itx plošča s kakšnim atomom ali via procesorjem, seveda pasivno hlajeno, palčko rama ter 2.5" 5400 rpm disk ter kakšen picoPSU (da je zadeva čimbolj tiha) in bi morala biti poraba okoli 20 W. Znosno za primerno ceno okoli 150-300 €.
V kolikor si pripravljen odšteti še kaj več, pa ti priporočam ogled švedskih izdelkov Bubba Server ali Bubba|Two (excito.com) ali projekta fit-pc ter fit-pc2 (fit-pc2.com).
Nizka poraba (okoli 10W) ter primerna velikost ob sozvočju tišine.
Toliko za zdaj.
LP

blackbfm ::

O kakšni liniji pa sploh govorimo?

ABX ::

100Mhz za 100 linijo?
se pravi 200Mhz procesor bo sfural 200M linijo?
no way!


Na grobo da, sicer pa ne velja za torrente ali QoS.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Poldi112 ::

150-300 eur za domači route se meni zdi malo divje. Če takole vzamem tvoj izračun 3€ za 40W na mesec, in tvoja škatla verjetno žre cca polovico tega, potem potrebuješ 2 leti, da se ti računica povrne kar se porabe tiče. S tem da tu tudi predvidevaš da nič ne crkne. Če ti gre plata,...

Osebno imam raje p200, oz. alternativno kakšen linksys router. To žre še manj štroma in že je server ločen navadno povsem zadošča.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pyr0Beast ::

S katerimi procesorji, ki so bili recimo uporabljeni v starejših prenosnikih,pa je primerljiva hitrost današnjih Intel Atomov (N270)?
Ekvavilentno prastaremu prenosnemu P3 ki teče pri isti frekvenci.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krho ::

Drugače sem tudi sam gledal ALIXa samo sem potem hotel Gbit Intel mrežne kartice zato, da lahko vsaj 1 IPTV spravim čez.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Sehnsucht ::

Wrt54 "žrejo" okoli 5 W, odvisno od modela.
Glede p200 pa se mi zdi, da špekuliraš o njegovi nizki porabi. Ni toliko poanta v tem, ali se ti ekonomsko splača, gre bolj za "višje" ideje; mimogrede Al Gore je, hmm, je Američan, ki je prejel Nobelovo nagrado. Pa Lučka ni ravno svetla. Mislim, da sem povedal vse.
V kolikor avtor teme nima ravno neke ueber hude linije, bi moral njegovim potrebam zadostovati kakšen "dd-wrt oz. tomato" usmerjevalnik ala Linksys, Asus,...
In če smo že ravno Gorenjci in ne bi metali denarja stran, naj avtor teme pove, kaj je narobe s sedanjim usmerjevalnikom, mogoče mu lahko pomagamo (verjetno nestabilnost pri torrentih). Pa si nato samo še postavi neko nas napravo.

Pyr0Beast ::

Vsak W porabe prinese večjo ceno elektrike za 1€ letno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TV: m0n0wall

Oddelek: Novice / Ostalo
417084 (5029) levaky
»

Nov paket optike pri T-2 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
18422436 (11993) amigo_no1
»

Mini PC-like naprava

Oddelek: Strojna oprema
312992 (1911) trnvpeti
»

Optika 20/20 ft. linksys wrt54g (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
789172 (5401) Pyr0Beast
»

Embedded PCji kot firewall za optiko 20/20 ali več

Oddelek: Omrežja in internet
262254 (1502) PaX_MaN

Več podobnih tem