» »

Trošarine za tobak in alkohol

Trošarine za tobak in alkohol

1
2
»

MadMicka ::

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Tukaj imaš zakon, pa si ga preberi, če te zanima. Pomoje se DDV ne plačuje na trošarino, saj tu ne gre za dodano vrednost. Zgleda, da trošarinski zavezanci drug drugemu tega davka ne obračunavajo. Če bi se mi dal, bi pogledal, pa me res tolk ne zanima.

Okapi ::

Pomoje se DDV ne plačuje na trošarino,

Končni kupec za čike in alko plača x € + 20% DDV. V x je vključeno vse, tudi trošarina, torej se tudi nanjo plača DDV.

O.

V-i-p ::

Nisem bral cele teme, me pa nekaj zanima. Kolegica je včeraj v lokalu v Ljubljani kupila cigarete, ki se po uradni ceni prodajajo za 2,35€. Na računu pa je bila še bolj uradna cena 2,40€. Se to sploh sme, da lokal sam določi ceno?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zheegec ::

Mislim da se temu reče "free market".
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

WarpedGone ::

MadMicka:
Pomoje se DDV ne plačuje na trošarino, saj tu ne gre za dodano vrednost.

Naslednjič ko tankaš, si poglej številke na računu. Če ne gre na pamet, vzemi kalkulator.
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

> Mislim da se temu reče "free market".

oz. "kršitev zakonodaje".

Prodaja tobačnih izdelkov po drobnoprodajnih cenah, ki so višje od prijavljenih, ni dovoljena.
l'jga

WarpedGone ::

Kaj ko bi prebral svoj lastni citat?

ki so višje od prijavljenih


Na podlagi česa sklepaš, da niso prijavili višje cene? Še na računu so jo pravilno izkazali.
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

> Na podlagi česa sklepaš, da niso prijavili višje cene? Še na računu so jo pravilno izkazali.

na podlagi tega, da drobnoprodajno ceno ne prijavi trafikar ali pa gostinec ampak trošarinski zavezanec? in če je v eni trafiki na isti dan cena drugačna kot v drugi, je vsaj eden v prekršku.

> Kaj ko bi prebral svoj lastni citat?

lahko sedaj neham brat svoj citat?
l'jga

username ::

Pomoje se DDV ne plačuje na trošarino, saj tu ne gre za dodano vrednost.
Razmišljaš načeloma pravilno, ampak v praksi je pa točno tako, da se trošarina doda osnovni ceni, nato pa se DDV obračuna od seštevka. Torej moraš DDV plačati tudi od trošarine. Velja za goriva, tobak in alkohol.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

WarpedGone ::

na podlagi tega, da drobnoprodajno ceno ne prijavi trafikar ali pa gostinec ampak trošarinski zavezanec?


Trošarinski zavezanci so so proizvajalci trošarinskih izdelkov, pooblaščeni prejemnik trošarinskih izdelkov iz druge države članice, uvoznik trošarinskih izdelkov, pravna ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost trgovine na debelo s trošarinskimi izdelki.

Torej, ena recimo interevropa uvozi celo ladjo čikov in hkrati tudi določi točno po kaki ceni jo morajo vsi trafikarji prodajat?

Če je tole res, pol res ne vem kaj še delam na tej strani alp...
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

tvoji selitveni načrti so tule offtopic...
l'jga

Zheegec ::

maloprodajne cene lahko nastavljajo po želji, tako globoko v socializmu pa spet nismo. Pri nafti pa država določa najvišje maloprodajne cene, lahko tudi po nižji ceni prodaja podjetje, če si želi. Samo petrolu in omv ni v interesu da si konkurirata pri cenah in si zbijata maržo...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

borchi ::

> maloprodajne cene lahko nastavljajo po želji, tako globoko v socializmu pa spet nismo.


51. člen ZTro-UPB3

(9) Drobnoprodajna cena iz prvega odstavka tega člena je cena, ki jo določi proizvajalec imetnik trošarinskega dovoljenja oziroma davčni zastopnik oziroma pooblaščeni ali nepooblaščeni prejemnik oziroma uvoznik. Drobnoprodajna cena vključuje trošarino in davek na dodano vrednost.
(10) Oseba iz prejšnjega odstavka mora prijaviti drobnoprodajne cene pristojnemu carinskemu organu, in sicer 30 dni pred sprostitvijo tobačnih izdelkov v porabo po tako določenih cenah, drobnoprodajne cene cigaret iz najbolje prodajanega cenovnega razreda pa mora prijaviti najpozneje 45 dni pred sprostitvijo teh cigaret v porabo.
(11) Prodaja tobačnih izdelkov po drobnoprodajnih cenah, ki so višje od prijavljenih, ni dovoljena.


Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
France Cukjati, dr. med., l.r.



?!
l'jga

WarpedGone ::

na podlagi tega, da drobnoprodajno ceno ne prijavi trafikar ali pa gostinec ampak trošarinski zavezanec?

borchi, kaj pa če trafikar naslednjo pošilko čikov dobi po drugačni ceni? A mora pol na vsako šteko nalimat ceno al pa barkodo, da bo vedel po kaki ceni jo mora prodat? Prej si trdil, da je to ja nekaj nemogočega. Prosim, razsvetli me. Al si le poln s...?
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

> A mora pol na vsako šteko nalimat ceno al pa barkodo, da bo vedel po kaki ceni jo mora prodat? Prej si trdil, da je to ja nekaj nemogočega. Prosim, razsvetli me. Al si le poln s...?

pokaži mi kje sem rekel, da mora barkodirat, da bo vedel po kaki ceni prodat!

jaz sem ti razlagal, da je kar nekaj dela (ne da je nemogoče, celo eksplicitno sem napisal, da NI nemogoče), če hočeš prikazat koliko trošarine je bilo plačane za točno tisto šteko čikov.

al maš, kot ponavadi, težave z branjem?
l'jga

WarpedGone ::

borchi na prejšnji strani:
no, razen, če se WarpedOne-u zdi smiselno, da bi moral vsak prodajalček kosovno vodit zalogo in prodajo vseh trošarinskih izdelkov. bi jih blo hecno gledat kako barkodirajo vse škatlce cigaretov in telefonarijo po celi dobani verigi do trošarinskega zavezanca, da bi vedeli na koncu ob prodaji koliko trošarine je bilo dejansko plačanih na njih...

Sedaj pa trdiš, da morajo prodajat po cenah določenih ob nakupu. In da te cene določajo trošarinski zavezanci.
Recimo, da je to res. Kje točno je torej problem s prikazom trošarine? Če mora poznat ceno posamezne šteke, ve tudi pripadajočo trošarino.

No, trik je v tem, da cena v trafiki ni isto kot maloprodajna cena.

Prikaz trošarine na računu ni noben resen tehnični problem. Stvar (politične) volje.
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

> No, trik je v tem, da cena v trafiki ni isto kot maloprodajna cena.

ampak...?

> Prikaz trošarine na računu ni noben resen tehnični problem. Stvar (politične) volje.

še enkrat, kje sem trdil, da je to nerešljiv tehnični problem? je le malenkost bolj težaven kot npr. prikaz obračunanega ddv-ja, ker gre za kombinacijo specifične in proporcionalne trošarine in se trošarine tudi spreminjajo glede na podrobnejšo klasifikacijo tobačnih izdelkov (kar vse odpade pri npr. ddv-ju).

vse kar potrebuje naš ubogi trafikar je, da si nabavi ustrezen softver s podporo proizvajalca, ki bo za njega, proti plačilu seveda, sledil zakonskim spremembam ali pa bo sam skrbel, da ne bo sfalil kakšne spremembe zakona in pozabil ažurirati šifrant...

nič ni tako zapletenega, da ne bi birokrat znal upravičit z višjim ciljem...
l'jga

Zheegec ::

> maloprodajne cene lahko nastavljajo po želji, tako globoko v socializmu pa spet nismo.


51. člen ZTro-UPB3

(9) Drobnoprodajna cena iz prvega odstavka tega člena je cena, ki jo določi proizvajalec imetnik trošarinskega dovoljenja oziroma davčni zastopnik oziroma pooblaščeni ali nepooblaščeni prejemnik oziroma uvoznik. Drobnoprodajna cena vključuje trošarino in davek na dodano vrednost.
(10) Oseba iz prejšnjega odstavka mora prijaviti drobnoprodajne cene pristojnemu carinskemu organu, in sicer 30 dni pred sprostitvijo tobačnih izdelkov v porabo po tako določenih cenah, drobnoprodajne cene cigaret iz najbolje prodajanega cenovnega razreda pa mora prijaviti najpozneje 45 dni pred sprostitvijo teh cigaret v porabo.
(11) Prodaja tobačnih izdelkov po drobnoprodajnih cenah, ki so višje od prijavljenih, ni dovoljena.
Kaj hočeš s tem povedati?

Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
France Cukjati, dr. med., l.r.



?!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

borchi ::

ja, kr povej ALIEn3001...
l'jga

Aljaz1980 ::

trosarin ne pise ker bi v primeru da bi, kar hitro glave letele v Ljubljani ce bi pisalo na racuno, da mas vec ko 50% drazji bencin ali cigarete, alkohol zaradi drzave
mislim kod se danes vprasa, ko kupi pir ali cigarete ali gre tankat, koliko je dal drzavi

pa se nebi ostavil tukaj ampak bi kar naekrat bilo, pocakaj toliko denarja dobijo zakaj mormo met potem ta davek in ta davek
zakaj le, da majo v Ljubljani in Bruslu 7k plače, ter da v javnih upravah placujemo njihove sorodnike za to da mesajo luft

Zgodovina sprememb…

borchi ::

> pa se nebi ostavil tukaj ampak bi kar naekrat bilo, pocakaj toliko denarja dobijo zakaj mormo met potem ta davek in ta davek
zakaj le, da majo v Ljubljani in Bruslu 7k plače, ter da v javnih upravah placujemo njihove sorodnike za to da mesajo luft

vidite, eden je že tak, ki bi imel še breakdown trošarine in ddv-ja po postavkah proračuna. dejmo to naredit...

stvar (politične) volje.

(in denar nas, ki bomo programirali te blagajne...)
l'jga

GregiB ::

Dvomim, da je tako enostavno navesti trošarino na izdelek, saj tu še nihče ni navedel, kdo trošarino državi defacto plača... Je to zadnji trošarinski zavezanec v dobavni verigi (predvidevam, da je tako)... če je tako, lahko zadnji trošarinski zavezanec še uveljavlja vstopno in iztopno trošarino, a če trafikar npr. ni trošarinski zavezanec, je on tisti, ki trošarino plača skozi nabavno ceno in jo obračuna kupcu skozi prodajno, nima je pa kot vstopne oz. izstopne trošarine. Zato se dejansko lahko zgodi, da lahko za isti izdelek plača ob različnih dobavah različno trošarino. Poleg tega dvomim, da trošarinski "nezavezanec" sploh ve, kolikšna je trošarina v njegovi nabavni ceni in jo zatorej tudi ne more posredovati naprej... Problem bi seveda bi rešen, če bi bila tudi trošarina večfazna, kot je DDV in bi tudi trafikar imel vstopno trošarino, iztopna pa bi itaq bila k kupcu in bi jo on odvajal državi. Tako pa ob povišanju cen tobačnih izdelkov zaradi trošarin enostavno trafikar ustvari prevrednotovalne prihodke na zalogah, a za te plača le DDV, trošarine pa ne... al kako?! :D
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zheegec ::

(9) Drobnoprodajna cena iz prvega odstavka tega člena je cena, ki jo določi proizvajalec imetnik trošarinskega dovoljenja kar ni država oziroma davčni zastopnik kar ni država oziroma pooblaščeni ali nepooblaščeni prejemnik oziroma uvoznik kar ni država. Drobnoprodajna cena vključuje trošarino kar določi država in davek na dodano vrednost.
(10) Oseba iz prejšnjega odstavka mora prijaviti kar so najbrž jih, so ti jih tudi lepo izkazali na računu drobnoprodajne cene pristojnemu carinskemu organu, in sicer 30 dni pred sprostitvijo tobačnih izdelkov v porabo po tako določenih cenah, drobnoprodajne cene cigaret iz najbolje prodajanega cenovnega razreda pa mora prijaviti najpozneje 45 dni pred sprostitvijo teh cigaret v porabo.
(11) Prodaja tobačnih izdelkov po drobnoprodajnih cenah, ki so višje od prijavljenih, ni dovoljena. potrebno raziskati, če so jih tudi prijavili, ampak bodimo zaupljivi pa rečemo, da so jih

Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
France Cukjati, dr. med., l.r.


Evo, samo zate odebeljeno, Borchi. Zdaj mi pa najdi zakon, ki trdi nasprotno meni - da maloprodajne cene določa država. Se še nikoli nisi čudil, zakaj je liter Jacka v različnih trgovinah po različnih cenah? Ker pri tobaku in alkoholu država določa trošarine (in posledično tudi minimalne cene, če nihče noče v minus prodajati), pri nafti pa trošarine in najvešjo dovoljeno ceno (katere se večinoma prodajalci kar držijo).
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

borchi ::

> Zdaj mi pa najdi zakon, ki trdi nasprotno meni - da maloprodajne cene določa država.

nikjer nisem trdil, da drobnoprodajno ceno določa država. pokazal sem ti zakon, ki pravi, da drobnoprodajno ceno za čike določi trošarinski zavezanec (kar tisti gostinec, ki je V-i-p-ovi kelegici izstavil račun za čike, ni).

> Se še nikoli nisi čudil, zakaj je liter Jacka v različnih trgovinah po različnih cenah?

ne. ker pri pri alkotu je drugače kot pri čikih. tam ni zapovedane drobnoprodajne cene.

odebeljeno posebej za ALIEn3001-vega.
l'jga
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Carina oz pavšal za pregled po novem letu

Oddelek: Kaj kupiti
222871 (2318) darkolord
»

prevoz prtlažnika piva

Oddelek: Loža
142817 (2170) St235
»

Cena nafte (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13319132 (12727) krneki0001
»

Še malo pa bomo peš hodil (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13311457 (7796) jype

Več podobnih tem