» »

C++ 2.letnik sr.šola

C++ 2.letnik sr.šola

JaksaPower ::

Imam tri naloge, ki jih ne razumem, saj te snovi sploh še nismo jemali. Nekaj sicer znam a ne v tabeli.

1.Imaš matriko celih števil 5*5. Napiši fiunkciji za izpis matrike in funkcijo, ki v matriko vnese naključna števila med 0-10. Napiši še glavni program, ki bo preveril tvoji funkciji.
2.za funkcijo f(x)=x2*sin(x) na intervalu od -1 do 1 vstavi vrednosti v tabelo 200 realnih števil. Potem pa seštej vse vrednosti v tabeli, ki so po absolutni vrednosti v tabeli manjše ali enake 0.1.
3.Imaš tabelo 100 celih števil. V prvi element polja prek tipkovnice vnesi poljubno število. V vse naslednje elemente pa vrednosti funkcije, ki uporabi za izračun vrednosti prejšnjega elementa: f(n)=f(n-1)2 % 39 + 1. Elemente v tabeli najprej izpiši, nato uredi po velikosti in znova izpiši.

ERGY ::

Torej pokaži kaj že imaš potem pa se pogovarjamo naprej. Te naloge so najbolj osnovne, da ti človek ne more verjet, da niste učili. Tko lahko nate*uje* starše doma, ne tu na forumu.

Tutankhamun ::

Pa ne sam da so osnovne, so ble že rešene!!!
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

krneki0001 ::

Za prvo nalogo je dovolj 2 for zanki za vpis, 2 for zanki za izpis in funkcija rand za naključna števila.

Jakeeec ::

mam eno prošnjo =)
sem 2.letnik elektrotehnika računalništva pa mam probleme z apj! prejšno konferenco mam ozitivno zdej ko mamo POLJA in FUNKCIJE je pa tema.nimam pojma..oz polja še zastopim funkcije pa ne..kok bi najlažje se to naučo? prosim za nasvet! oz. e-mail za tistga k bi pomagu kozorog.14@hotmail.com:)

Hvala!

Tutankhamun ::

Kaj pa je treba vedt pr funkcijah? A veš da je main funkcija :)? Pa še 2 argumenta ma, 1 integer pa eno polje stringov.
Več pa tko ne rabiš.

Drgač pa u knjigi ti 100% use piše. Al pa pejt u knjižnco po kšno knigco.
Drgač maš pa na netu tega malo morje. Evo tuki sm najdu nek beginner's guide to functions.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Jakeeec ::

ja to vem...sam js ne vem kako uporabit funkcijo oz deklarirat pa neke parametre..pa glavni program pa tko.
zdj probravam tko da vaje delam pa mi je mal bol jasn sam ne še čist..pr apj je itq sam to da vaje delaš pa boš znau drgač ne..js sm si to zdle na konc leta gor pršu pa j prepozn:|

Tutankhamun ::

// funkcia izpiše string, ki ga podaš kot argument funkcije.
void FunkcijaPrikazeIme (string ime)
{
   cout << ime << endl;
}

int main ()
{
   // pol pa nekje v main-u pokličeš funkcijo, ki ji kot argument podaš string (besedo, stavek)
   FunkcijaPrikazeIme ("Tutankhamun");
   FunkcijaPrikazeIme ("Jakeeec");
}


Lahko pa tudi brez funkcije, pa tisto vsebino preneseš v main.

Funkcije so zato, da kšna koda, ki se ti večkrat ponavlja, jo pač daš v funkcijo. Pa da glavni program ni naptrpan z pou tone kode, ampak kliče praktično samo funkcije, te pa pol neki delajo.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

bluefish ::

Funkcije so zato, da kšna koda, ki se ti večkrat ponavlja, jo pač daš v funkcijo.
Ej, ko bi tako na simple razložili namen funkcije na faksu bi zadevo takoj zakapiral, ne pa, da zraven vrine še tisoč drugih trivialnih reči.

Tutankhamun ::

Zakaj pa poslušaš foxe :). Preber si knigo, nared par programčkov, pa ti ni treba sploh več hodt na predavanja. Js nism bil nč na predavanjih iz računalništva (štromarji mamo samo prvi letnik računalništvo), pa sm naredu z 10 :) in to že januarja sm meu narejene oba semenstra :P. Sm foxu reku, da nam hodu na predavanja pa vaje, da mu nardim kar hoče. Pol sm mu pa prnesu en programček, ki sva se zmenla, da nardim pa je blo :P... Simpl pimpl
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

bluefish ::

Fajfar?

Ktj ::

"Diši" že po Fajfarju :P

Tutankhamun ::

fajfar = true; // :P

Kaj pa češ komplicirat. Če znaš, znaš. Kva boš še vaje delu pa brezveze ene otroške programčke tm pisu...
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Kaj pa češ komplicirat. Če znaš, znaš. Kva boš še vaje delu pa brezveze ene otroške programčke tm pisu...
Bo držalo. Tisti malo bolj "počasni" :) smo pa žulili tisto skripto.

Tutankhamun ::

Zakaj počasni, pač se prej niste srečal s programiranjem...

Uglavnem Jakeeec, če maš kej konkretnega za uprašat se ne zadržuj preveč :). Ti bomo že kej pomagal.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

bluefish ::

Saj, prvi semester s tistim dolgočasnim HTML in JS je še šlo mimogrede, C je pa potem že skorajda višja znanost ;) .

Tutankhamun ::

Aja, mi smo mel prvi semester assembler. Še sreča, ker html pa JS me pa res nč ne zanimata :). Čeprov neki znam, se mi nekak ne zdi, da to paše na štrom...
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Jakeeec ::

kje je fora v tem da prvo napišeš za "include" funkcijo pol pa tam spodih glavn program oz int main(). mam popravni izpit( funkcije in polja) polja zastopim funkcije pa ne:|

Tutankhamun ::

Ne vem kaj bi rad vedu.

Uglavnem funkcije morajo biti deklarirane pred funkcijo main, da jih prevajalnik "pozna" še preden jih ti v main-u sploh pokličeš.

1.
#include ...

void funkcija1()
{//pać ena koda}
void funkcija2()
{//pać ena koda}

int main()
{
funkcija1(); // pokličeš prej omenjene funkcije
funkcija2();
}

Lahko pa funkcije pišeš za main funkcijo, vendar jih moreš prej deklarirat pred main-om. Temu se pa reče prototip funkcije

// prototipa funkcij funkcija1 in funkcija2
void funkcija1(int);
void funkcija2();

int main()
{
funkcija1(); // pokličeš prej omenjene funkcije
funkcija2();
}

void funkcija1(int a)
{//pać ena koda}
void funkcija2()
{//pać ena koda}

Če je to to kar si hotu vedt.
Lahko pa funkcije shranš v drug file. Pol morš pa includat ta file (pred main).
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

Jakeeec ::

a bi lahk tle napisu sam en int main?

kr mi v šoli pišemo sam en in main ne dveh!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jakeeec ()

bluefish ::

saj ti je napisal:

int main()
{
neka koda ali klicanje prej definiranih funkcij
}

schtr4jh ::

tu maš napisana en program na dva načina ... loči ju "Lahko pa funkcije pišeš za main funkcijo, vendar jih moreš prej deklarirat pred main-om. Temu se pa reče prototip funkcije"

Jakeeec ::

ok..hvala vam:)

r0b3rt ::

Postoji kakšno obrazlaga, ker nisem zastopil: f(x)=x2*sin(x) na intervalu od -1 do 1 vstavi vrednosti v tabelo 200 realnih števi

Tutankhamun ::

Kaj nis zastopu?
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

roba87 ::

mene zanima, zakaj mi ko uporabim random v vec funkcijah izpise vedno isto nakljucno stevilo za vse funkcije? primer :

int funkcija1(int a)
{
	srand((unsigned)time(0));
	a = (rand()%6)+1;
	return a;
}

int funkcija2(int a)
{
	srand((unsigned)time(0));
	a = (rand()%6)+1;
	return a;
}
int main ()
{
	int a, b;
	cout << funkcija1(a) << endl;
	cout << funkcija2(b) << endl;
	return 0;
}

Tutankhamun ::

Kot prvo, srand() funkcijo klič samo enkrat. Recimo v main fnkciji čisto na začetku. Kot drugo, funkcijam pošiljaš v argument neinicialziran int. Pa sploh ga ne uporabljaš. Raj napiš:
int funkcija2()
{
	return (rand()%6)+1;
}


Fora, da dobiš skos isto je zato, ker maš prehitr računalnik. Če bi izpisu vrnejno vrednost time(0) iz obeh funkcij bi vidu, da sta vrednosti enake. Če pa daš med klicema funkcij eno pavzo recimo Sleep (500), pol pa bo razlika. Zato pa, kliči srand() samo enkrat, pol pa samo še rand() rand() ...
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

roba87 ::

ja, mislil sem da je logično da če napišem a = (rand()%6)+1 , da gre za števila tipa int med 6 in 1, se pravi da ne morem določit int na začetku (mogoče int a = 0), če razumem pojem inicializacija prav, ker pol rand() nima smisla. Upam da prav razumem :)


Dela pa tako kot sem hotel, le da sem srand prestavil v main na začetek. Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roba87 ()

Tutankhamun ::

to si čist prov reku, da gre od 1-6. Ampak nevem zakaj daješ sploh daš int kot argument funkcije, pa sploh ne uporabljaš? Edin če bi v funkciji napisu int a = rand()%6+1;.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

roba87 ::

aha, v bistvu je tvoja pot dosti lažja sem ugotovil zdaj :)... v bistvu sem hotel vrednost shranit v spremenljivko, ki pa sploh ni potrebna. hvala.

roba87 ::

Imam še eno vprašanje...

naredil bi program s 5imi naključnimi stevili(ki so lahko enaka med sabo) in bi rad izpisal, da sta recimo 2 števili enaki (recimo dve 4ki izmed 5ih naključnih števil). To sem mislil storit tako, da bi naredil 5 funkcij, ki bi zgenerirale 5 naključnih števil in bi potem z if stavkom naredil : if (funkcija1 == funkcija2 || funkcija1 == funkcija3 ||....) vendar bi to bila izguba časa... Zanima me kako bi lahko to najlažje naredil?

Tutankhamun ::

Odvisno od tega, kako bi rad izpisal. Dej mi en primer izpisa.

Drgač ena taka metoda, ni najlažja ampak ok.

Kreiraš polje velikosti 5 in ga nafilaš s 5imi naključnimi števili.
int polje[5];

for (int i = 0; i < 5; i++)
     polje[i] = (rand() % 6) + 1;


Potem to polje posortiraš, je že blo ogromn tem kako se to naredi. Izpis je pa pol otročje lahek.
for (int i = 1; i < 5; i++)
{
     if(polje[i] == polje[i-1])
          cout << "polji " << i-1 << " in " << i << " sta enaki" << endl;
}


So pa še lažje metode :)
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

roba87 ::

aha, razumem. Bom probal naredit s sortiranjem in prilepim jutri kodo... Je pa program igra s kockami, če sta 2 enaki je 1par, če so 3 je tris ...podobno kot igra s kartami.Zato se mi ne da delat nešteto if stavkov, ker se mi zdi da je izguba časa. Hvala.

Tutankhamun ::

Lažem, še hitrej se da brez nepotrebnega sortiranja. Narediš polje vseh možnih vrednosti, pol pa sam povečuješ vrednost... Na konc pa za vse vrednosti pogledaš kolikokrat so padle... To je najkrajš kar znam ;)

int main(int argc, char *argv[])
{
	srand((unsigned)time(0));

	int polje[6] = {0};

	for (int i = 0; i < 5; i++)
		polje[(rand() % 6)]++;

	for(int i = 0; i < 6; i++)
		cout << "Vrednost " << i+1 << " je padla " << polje[i] << "x" << endl;

        return 0;
}
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Postoji kakšno obrazlaga, ker nisem zastopil: f(x)=x2*sin(x) na intervalu od -1 do 1 vstavi vrednosti v tabelo 200 realnih števi

Funkcija je f(x) = x^2 * sin (x)
Interval pomeni območje vrednosti katere vstavljaš v funkcijo. Le-teh (vrednosti) pa je potrebno vstaviti 200, ki morajo biti realna (pozitivna, negativna, cela, decimalna, ulomki...). Torej interval -1 do 1, primer vrednosti, ki jih lahko vstavimo v funkcijo pa so -0.9,-0.8, -0.7....0, 0.1, 0.2.... lahko tudi 0.25, 1/8... vglavnem karkoli kar leži na številski premici med -1 in 1.
Potem pa sestaviš tabelo. Najprej izpišeš x, potem pa vrednosti katere ti vrne funkcija f(x)= x^2 * sin(x)
Primer:
x | f(x)
1 | 0.017

ker je x = 1
vrednost funkcije f(1) = 1^2 * sin 1
f(1) = 0.017

To ponoviš še 199-krat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Python - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
10317139 (7887) black ice
»

Pomoč pri programiranju z javo

Oddelek: Programiranje
203334 (2261) milc
»

C# (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9711407 (8242) Ericssony
»

Rabim pomoč z nekaj nalogami v c++

Oddelek: Programiranje
5660 (637) kopernik
»

C++

Oddelek: Programiranje
121196 (932) BALAST

Več podobnih tem