» »

Ali je že koga stresla elektrika?

Ali je že koga stresla elektrika?

«
1
2 3

Tero ::

No predvsem me zanima če je kdo kdaj kake resne zadeve imel in kako se tega spominja. Mislim da je večino električarjev je že kdaj streslo 230V.
Za sebe vem da je bilo najhuje ko sem z enim prstom se dotakne faze z drugim prstom pa nulo. Enkrat pa sem uriniral po el. pastirju :D
Zadeva je bila grozno neprijetna.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.
  • spremenil: Tero ()

r5r ::

Ja, spodrsnilo mi je ob električnem pastirju pa sem se ga oprijel.
And it makes me wonder.

Steinkauz ::

No pastir ni neki blazno hudo. Sm kot mulc lahko držal z prstoma brez problema :P

TehDucky ::

Kot mali sem se dotaknil vtičnice z obema prstoma(pač "oo dve luknici" pa sem stisno prste notri), pol naprej se pa ne spovnem več :D Verjetno ni bilo tako hudo glede na to, da sem še tukaj. Me je pa zaznamovalo, da sem se vpisal na vegovo kot elektrotehnik elektronike.

reeves ::

1500V Tester za prebojnost elektromotorjev.

Wrop ::

Ravno 4 dni nazaj sem probal prižgati na hodniku luč. Kar naenkrat začutim bolečino, kakor da bi me neka zverina ugriznila v prst. Seveda refleksi so naredili svoje in roko sem takoj odmaknil. Malo sem zaklel in pogledal kaj za hudiča je blo to. Potem sm pa videl, da manjka stikalo (sredina - gor dol).
V resnici niti ni blo nevem kaj hudo.

__Devil__ ::

enkrat ko sem bil mali, sem neki paradižnik v vtičnico "tišal" pa me je streslo ful :D 5 let sem bil star semizdi. Drugač pa vse strese vsak mesec skoraj, ko kaj delam ponavadi nič ne pazim :))

LP! xD

telexdell ::

Električni pastir oddaja pulze napetosti zato običajno ne povzroči resnih težav. Če se z dvema prstoma dotakneš faze in nule steče tok po najkrajši poti med njima. Problem pa je, če se prime le faze in stoji na dobro prevodnih tleh (parket, laminat ali sintetična talna obloga so slabi prevodniki). Če te res dobro strese in preživiš, začutiš močne krče in bolečine v delih telesa, po katerih je stekel električni tok. Na mestu vstopa (ali izstopa) el. toka se lahko pojavi opeklina. Še po odklopu toka se ti tresejo roke in noge. Močno si utrujen. Lahko ti postane slabo. Zaradi krčev v udih, te ti bolijo dalj časa.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

techfreak :) ::

Pri dveh letih sem se dotaknil vtičnice in me je zelo bolelo ... vsaj kakor so mi povedali.

Prb. 5 let nazaj sem pa nekaj novoletne lučke popravljal in nisem vedel, da je vklopljeno v vtičnico ter sem se vezal namesto ene lučke (nenamenoma). To je zaenkrat še najbolj bolelo in se prb. pol minute nisem najbolje počutil oz. sploh nisem vedel kaj delam.

Potem je pa tu še ostalo: nekajkrat sem se dotaknil faze, ko sem kaj delal, 1x ali 2x spraznil malo večji kondenzator na sebi.

@nny ::

Ja, hudo. Tega nočem več doživet. Notranji organi plešejo čačača, dihanje se zaustavi, srce neenakomerno utripa, pa boli kot sam hudič, vendar te bolečine sploh ne znaš opisat. Kot da boš kar umrl. Glavni krivec je bil gospodinjski pripomoček s precvikanim kablom. Brrr...
Ne zdaj o ženskah. Moški so krivi, ker niso zamenjali kabla.:P

techfreak :) ::

Ja, hudo. Tega nočem več doživet. Notranji organi plešejo čačača, dihanje se zaustavi, srce neenakomerno utripa, pa boli kot sam hudič, vendar te bolečine sploh ne znaš opisat. Kot da boš kar umrl. Glavni krivec je bil gospodinjski pripomoček s precvikanim kablom. Brrr...
Ne zdaj o ženskah. Moški so krivi, ker niso zamenjali kabla.:P

Nazadnje ko sem bral je pisalo, da naj bi FID preprečil kaj takšnega ...

@nny ::

To je FID? Fajn zadeva. Nekaj podobnega imamo v delavnici. V gospodinjstvu pa ne.

goranzaric ::

230V več ne štejem kolikokrat še posebej zaradi nepazljivosti napolnjeni kondenzatorji, nebom pa pozabil na 20.000V ki me je streslo (kaskada TV-ja)

Ciklamen ::

Sem imel tudi neprijetno izkušnjo z elektriko (ne pravijo ji zaman, da je edina k**ba ki se ne pusti šlatati)

Ni bilo enkrat, ampak ene 4-5x, ko smo obnavljali pa ni bilo stikala gor, pa sem jaz veselo se spozabil in hopla me je že troslo :)

Ni bilo nekaj hudo, ker so refleksi naredili svoje, vendar občutek je tak...kot bi te stresla elektrika :)
- End of the Post ->

Dri3r ::

Moja najhujša izkušnja je bila, ko sem hotel pod vodo splaknit palični mešalnik. V trenutku, ko sem se dotaknil kovinske pipe je tok prebil stikalo na paličnem mešalniku in stekel preko leve roke in skozi desno naprej v pipo. Zares neprijetna izkušnja, ki me je skoraj stala življenja :|
dri3r

McMallar ::

Najhujše je bilo, ko sem mirno zagrabil vodnik z 220V misleč, da je varovalka še zunaj. Še dobro, da sem imel cokle... Boli ko svinja pa še cel dan mravljinci v roki...
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

@nny ::

Dri3r - splakovat si šel vklopljen mešalnik? 8-O. Ou my..

M-XXXX ::

Sem imel tudi neprijetno izkušnjo z elektriko (ne pravijo ji zaman, da je edina k**ba ki se ne pusti šlatati)

Ni čisto res:D Tudi motorke ali cirkularja ne šlatat, verjemi, vem iz izkušenj>:D

Brane2 ::

Genau. Tole je v napačnem forumu. Moralo bi IMHO biti v "Problemi človeštva"...8-O
On the journey of life, I chose the psycho path.

balocom ::

Pri treh letih: vtičnica brez plasitke (baje sm se fajn jokov).
5 let nazaj: nazaj dajal plastiko na vtičnice (ni fajn biolelo, refleks pač).
4 leta nazaj: sestavljal usmernik, pa sm mislu, da tam kjer piše n da je res nula (iec konenktor).
1 let nazaj: pc napjalc brez ozemljnitve + rso filter + FTP kabel => skoraj polna napetost na oklopu kabla.
Pol leta nazaj: olfa nož ter kabel, za katerega sem mislu da ni pod napetostjo (tokrat je fid odklopu :)).
EDIT: Pozabu na fotrovo bliskavco (z izvijačem sem se dotaknil nezga priključka, pa je očitno plastičen ročaj prebil).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: balocom ()

Ciklamen ::

M-XXXX, gledano relativno :D

Potem marsičesa ne bi smeli šlatati, ne bomo šli v detajle :)
- End of the Post ->

M-XXXX ::

M-XXXX, gledano relativno :D

Potem marsičesa ne bi smeli šlatati, ne bomo šli v detajle :)

Ok, my bad, zdle pa takoj roko v žago porint:D:D

pingo76 ::

230V izmenično ene 2x i vedno sem se počutil kot da sem v šejkerju. Drugače pa ene 30x ISDN pri popravilih... Na vprašanje prisotnih kako pa zgleda ko te strese sem pa odgovoril: Boljše kot kava. :)

sprasujem ::

Pr men je blo najhuj ko sem se dotaknu šraufa zadaj od termostata stare termoakumulacijske peči. Tema za ene par sekund.
Kratki stiki, kjer se je kadil so bli tud. Hodu na elektro pa nikoli nisem mel tapravga filinga za to ku..o. Za to reč moraš res bit 100%. Sem se jo losu. Žal mi je da nisem šel na račulnalništvo.
No mata mi je pa šla.

techfreak :) ::

To je FID? Fajn zadeva. Nekaj podobnega imamo v delavnici. V gospodinjstvu pa ne.

Zakaj ga pa nimaš v gospodinjstvu? Kolikor vem bi moralo biti celotno stanovanje zaščiteno s FIDom.

BigWhale ::

Uf, mene ze precejkrat.

Najbolj zabavno je bilo, ko sem v eni vticnici (v fazi) opazil not tisti kovinski 'pin' od vtikaca, ki se je ven utrgal iz prikljucnega kabla za sesalec. In sem ga z roko ven potegnil. :>>

residual ::

ko je bilo še 220V, nekajkrat,
380 enkrat, upam da nikoli več
Tv kaskada, enkrat, zares upam da nikoli več
El. pastir, 9000V - 2x, mali tok, se potrpi.

T0RN4D0 ::

Hm, spraznil par kondenzatorjev na sebi (atx napajalc), parkrat električn pastir, ni pene, edino enkrat ko sm z glavo zadel v njega ko sem pod njim lezu kot mulc ni blo najbol lušno. 220se mi zdi da sem tud že božu enkrat, samo ne vem več kje, lahko da sploh nisem hahaha :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

jest10 ::

Max kar me je je bilo okoli 600V. En mali transformatorček sem priklopil obratno(220V na sekundar), vendar sem ob priklopu stal na žici. Sledil je konkreten skok v zrak:P

energetik ::

Trese me par kV skor vsak dan, ker sem po stanovanju položil hudičev laminat in v kombinaciji s šlapami se na 1 prehojenem metru že nabere ornk statika. Ob dotiku ozemljenih predmetov je pa veselo...
Drugače pa tudi pri meni: el. pastir, 230V AC (enkrat sem popravljal bojler in se 2x v isti minuti dotaknil faze :8)), enkrat sem se pa igral s 6 VA traflcom in na sekundar priklopil 15 V, ter držal za oba priključka primarja... :D
Začuda me pa na vajah na FE ni nikoli ruknilo...

Tero ::

Zdaj sem se še spomno ko je mel prijatelj ful zjebano nekaj elektriko. IN vedno ko si se prijel radiotorja te je ker pošteno streslo.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Maggio ::

220 pr 7 letih ko sem bil sam doma in sem se spravil menjat pokvarjen vtikač vrglo me je čez celo kuhinjo.

ziher me rukne 1x letno ker sem taka budala da vedno menjam štekarje ipd.. pod napetostjo.

;-) ::

Enkrat pa sem uriniral po el. pastirju :D


Lažeš. To je mit da če uriniraš po elektriki da te strese. Če pa že pa moraš biti mislim da 4cm blizu ali manj, da urin (kapljice) ni prekinjeno, kar pa je praktično nemogoče že po parih centimetrih. Tud pri mythbustersih je bila tema že predelana.

BigWhale ::

Enkrat pa sem uriniral po el. pastirju :D


Lažeš. To je mit da če uriniraš po elektriki da te strese. Če pa že pa moraš biti mislim da 4cm blizu ali manj, da urin (kapljice) ni prekinjeno, kar pa je praktično nemogoče že po parih centimetrih. Tud pri mythbustersih je bila tema že predelana.


K te ornk tisci in pritiskas je curek kar konkreten in pride 'v enem kosu' do tal. Vsaj pri meni. Ne verjames, pridi enkrat pogledat.

Mythbusterja nista ravno biser pri vseh zadevah. ;)

Mipe ::

Kdo še ni uriniral po električnem pastirju? Prisegel bi, da je to v Sloveniji narodni šport!

T0RN4D0 ::

Še nisem, nimam namena. :D Mimogrede, mythbusterja sta ugotovila da te ne more ubit če ščiješ po tirnicah, pastir in tresenje je druga reč. Za začetek precej višje napetosti, poleg tega žice ne ležijo na tleh ampak jih maš na različnih višinah, ponavadi ravno tako da tudi 4 centi stran nebi blo težko pridet. Poleg tega da te strese ne rabiš nekega resnega toka, medtem ko za zastoj srca rabiš malo več juice-a :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Aljaz1980 ::

kar nekaj sprazjenih kondenzatorjev na meni, ter marsikdaj se kje kakih 220 V prislonim

sem se a spomnil in mi je privabil nasmesek, ko je kolega rekle da ga ne bo stresl, da tolk pa ze pazi, ko je atx napajalnik nekaj vlacil po rokah z nabitimi kondenzatorji
ga strese fukne po mizi napajalnik, ga proba pobrat pa se 1x

;-) ::

K te ornk tisci in pritiskas je curek kar konkreten in pride 'v enem kosu' do tal. Vsaj pri meni. Ne verjames, pridi enkrat pogledat.


Z vrtno vevjo težko narediš da bi v enem kosu do tal prišla voda (to je okol 80cm od oka) mogoče se ti zdi.

Mimogrede, mythbusterja sta ugotovila da te ne more ubit če ščiješ po tirnicah, pastir in tresenje je druga reč. Za začetek precej višje napetosti, poleg tega žice ne ležijo na tleh ampak jih maš na različnih višinah, ponavadi ravno tako da tudi 4 centi stran nebi blo težko pridet


Ne mislim tirnice. Eden od niju je scal po ograji pa je mogo bit full blizu. Ja ne rečem da niso taki pastirji da nemoreš 4cm zravn prit, samo zakaj bi?

Tarzan ::

gospodinjski pripomoček s precvikanim kablom. Brrr...


Razočarane gospodinje? BrrrRrrRrrr. :))

c3p0 ::

Že večkrat 230V, na srečo nikoli skozi srce.

r5r ::

Kaj pa kakšne svečke pri motorju?
And it makes me wonder.

c3p0 ::

Vsekakor. V mladih letih držal kabel za svečko pri APN-u, hkrati pa "zakurblal". 230V se skrije.

dëych ::

Ene 5x 230V, sicer ni blo nevem kaj...enkrat sem pa ohišje tranzistorjev šlatal (+stal na betonu brez obutve), pa so odletel zarad tega (+60V enosmerna). V glavnem muska je nehala špilat. :P

Maggio ::

Kaj pa kakšne svečke pri motorju?


svečke so me pa itak nonstop

hahaa:D

McMallar ::

U bemti, svečke... Mi ni delal gumb za ugašanje motorja na APN6 pa sem kar med vožnjo potegnil "fajfo" dol s svečke. Še dobro, da je bil zraven mehek travnik :D
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

bond007 ::

Mene je ene 3X stresl. Ko sm bil mali sm neki uzad zmrzovalnika stiku, me je kr fajn stresl. Pol pa zlo zanimivo me je 2X stresl v roku ene minute, ko sm luč montiru. Najprej se dotaknem ozemljitve (rumeno zelena), pa me strese ... kr nisem mogu verjet, kak je električar to čudn zvezu. Izklopim fit, še enkrat probam, pa me še enkrat strese. Pol sm zvedu, da je ubistvu blo mišljeno, da bo tam senzorska lučka (ki bo mela senzorski + ročen vklop/izklop), zato takšna vezava. Kako je možno, da me je streslo kljub izklopljenem fitu, pa še zdej ne vem...

r5r ::

Pobereš glavne varovalke ven. 8-)
And it makes me wonder.

T0RN4D0 ::

Ajajaj jst sm avtomatika ugašu tako da sm vleku kabl s svečke dol (samo oluplen brez kapce)... Sej ponavad sem zadel kabl, sam čist zmeri pa ne. :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Loki ::


Za sebe vem da je bilo najhuje ko sem z enim prstom se dotakne faze z drugim prstom pa nulo. Enkrat pa sem uriniral po el. pastirju :D
Zadeva je bila grozno neprijetna.

haha

enkrat me je stresla trifazna (ampak verjetno ne s polno mocjo alpa kaj), pa ko sem bil majhen, sem se rad dotikal pastirja.:O
I left my wallet in El Segundo

Tero ::

Jao mene pa je pravkar streslo. :(
Precvikan kabel na likalniku.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moje nerazumevanje elektrike (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9732796 (30074) jest10
»

ko te strese elektrika

Oddelek: Loža
3316946 (15883) gruntfürmich
»

Menjava vtičnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5211054 (10178) francek1
»

Zakaj ozemljiti hišo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
289840 (9216) telexdell
»

Dvakrat preživel pod 220V (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
526911 (5507) tiborrr

Več podobnih tem