» »

Ali je že koga stresla elektrika?

Ali je že koga stresla elektrika?

1 2
3
»

clix ::

Ravnokar me je usekala 220V, delam diy headamp, pa sem se naslonil na konektor, zdej me pa še mal roka boli. Pa še voha se požgane kocine.:))

Aston_11 ::

Sej je verjetno dobro, da te vsake tolko malo ušlata. Moraš biti v korak s cajtom (sinhroniziran).:))

nikigre2 ::

Mene je pri petih letih ko sem pokvarjeno akumolatorsko luč dal polnit pa je pri vtičnici kabel raztrgalo.
pri 10 ko sem v vtičnico priklopil daljinski vtikač in sem prijel za plus minus in dodatni plus!!
L.P Nik

Goran's Blog ::

Velikokrat!
Najbolj hudo mi je bilo pri nekem motorju 12kV in 30mA toka sem padel potleh. Izmeniča mislim, da me ni nikoli.

Riff ::

električen pastir smo ga pozabili izključit ko sm odpirali ograjo :D

Machete ::

Mene je ruknila strela, katera se je splazila po mokrih tleh preko pohodne palice. Bil je močan naliv.
Malo je odbilo roko vstran in zabolelo, drugače pa ni bilo posledic. Očitno je vsekala dovolj daleč :)

Pezdicek ::

A je že koga stresel kondenzator na elektro motorju?

FoxKnox ::

A veste tisto, ko pravijo da ti elektrika tako stisne mišicee, da ne moreš spustiti žice? Preverjeno deluje. Sem lastnoročno preizkusil pri menjavi vtičnice pod tokom s slabo izoliranim orodjem. Vzpostavil sem popoln tokokrog skozi obe roki preko ramen. In res ne moreš spustit. Kar fajn je treslo, luči okoli so se mi zdele kot stroboskopi, tako se je bliskalo. Rešila me je moja teža, saj sem se s pomočjo nje prevrnil po tleh s čepečega položaja in iztrgal oprijem žic. Roke pa tako bolijo kot če bi cel dan kvihtal

FlyingBee ::

Kaj za vraga pa so varovalke, lol.

A. Smith ::

FlyingBee je izjavil:

Kaj za vraga pa so varovalke, lol.

Varovalke ščitijo inštalacijo, ne uporabnika. In zapišite si za uho to tudi tisti, ki nimate elektro izobrazbe. Tipična gospodinjska varovalka ima 10 ali 16A. Smrtonosen tok, ki povzroči fibrilacijo srca je pa 30mA (po nekaterih določilih celo samo 5mA). 10A te speče ko odojka, varovalka pa za to tudi vedela ne bo.

Uporabnika ščiti stikalo na diferenčni tok (FID po domače), ki preverja, ali je ves tok, ki je pritekel po faznem vodniku, odtekel nazaj po nevtralnem. Tipično dopušča 30mA razlike, kar je dovolj, da odneseš celo kožo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

vilicarist ::

mi ko smo bli v oš smo bli na nekem pohodu in smo najdli en električni pastir (pač je varoval ogrado s kravami) in smo šli stavit kdo ga najdalj lohk drži

je blo ful zanimivo, ker ko ga primeš te rukne, pol neki časa nč, pol rukne, ....
bmw = brings me women

FlyingBee ::

A.Smith, recimo, da sem bil dovolj jasen, da se vtičnice pod tokom ne menja, kot je opisal FoxKnox.

mertseger ::

Sprobal 20 let nazaj na inštalaciji kako zgleda ko ne moreš več spustit. Na sreo je bil kabel kratek in sem se vrgel stran da mi ga je spulilo iz rok drugače bi bil danes na Žalah. Ugasnjeno stikalo je še vedno prevajalo :)). V glavnem po EKG-ju so rekli da sem vredu. Od takrat tudi ko izklopiš še vseeno preverim z inštrumentom da ne bi imel 2x te sreče.

mirator ::

Zavedati se je potrebno, da pred direktnim hkratnim dotikom faze in nule ali dveh različnih faz, ni zaščite. Da bi odklopila varovalka, steče premajhen tok, FID pa tudi ne zazna napake, saj po fazi in nuli steče enak tok in je tako v njem vsota tokov enaka nič.
Velja pa si zapomniti varnostna pravila, ki so znana kot 5 zlatih pravil:
1. izklop
2. zavarovanje proti nehotenemu ponovnemu vklopu
3. ugotovitev breznapetostnega stanja
4. ozemljitev in kratka sklenitev
5. prekritev in ograditev bližnjih delov, ki so pod napetostjo
Predvsem sta pomembna 1. in 3. ukrep, sledi jima pa 2. Ukrepa 4 in 5 se uporablja smiselno odvisno od situacije. Pri zamenjavi stikala za luč, se jih prav gotovo ne bo izvajalo.

FlyingBee ::

Varovalko se odklopi pred delom, a ne.

energetik ::

mirator je izjavil:

Zavedati se je potrebno, da pred direktnim hkratnim dotikom faze in nule ali dveh različnih faz, ni zaščite. Da bi odklopila varovalka, steče premajhen tok, FID pa tudi ne zazna napake, saj po fazi in nuli steče enak tok in je tako v njem vsota tokov enaka nič.
Velja pa si zapomniti varnostna pravila, ki so znana kot 5 zlatih pravil:
1. izklop
2. zavarovanje proti nehotenemu ponovnemu vklopu
3. ugotovitev breznapetostnega stanja
4. ozemljitev in kratka sklenitev
5. prekritev in ograditev bližnjih delov, ki so pod napetostjo
Predvsem sta pomembna 1. in 3. ukrep, sledi jima pa 2. Ukrepa 4 in 5 se uporablja smiselno odvisno od situacije. Pri zamenjavi stikala za luč, se jih prav gotovo ne bo izvajalo.
Pa delo z eno roko v žepu :)
Mal za hec pa mal resno. Pri delu z 1 roko zelo težko skleneš tok L-N preko vitalnih organov.

mirator ::

In največ nesreč se zgodi ravno zaradi heca.

c3p0 ::

Na varovalkah pogosto piše eno, nanje zvezano pa je nekaj druga. Tip top elektro omarica z natančnim popisom vsega, je pogosta kot Yeti.

Preizkuševalec napetosti oz. "faznprufer", prej ga seveda testiraš na kaki live vtičnici. Je kdo umrl, ker je mislil, da je delujoč.

m0LN4r ::

Jaz sem dolgo dolgo nazaj razbil eno zarnico, pa sem potem "izklopil" luc pa sel z roko odvit preostali del zarnice.

Tjah, ravno obratno luc je bila vklopljena (jebemu mast, ki narobe montira stikala). Ce nebi bil na stolu, da bi dol padel bi bilo se zanimivo.

Stisnilo me je kr po celem telesu, po tistem pa je bilo kot, da bi imel zeleni filter pred ocmi, sem videl vse zeleno, rumeno za ene 5 minut.

Enkrat me je pa stresel kondenzator od enga LC power napajalnika, ko sem ga razdiral, da zamenjam ventilator. Nic posebnega, samo preklinjal sem konkretno pa napajlnik je letel cez celo sobo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Raindancer ::

Da potrkam na mizo, samo hate/hate razmerje z električnimi pastirji.

Enkrat v borovnice, dež, in valda da mama trdi, da je ekeltrični pastir izklopljen. No, moja lastna koža je potrdila, da ni.

Dodatno šteker v kopalnici, bolj podobno neprijetnemu bolečemu brenčanju kot čemurkoli drugemo. Ali pa elektronski vžig plina na štedilniku. Speče, in to nič kaj prijetno.

Moj problem je bolj to, da me 'lovi' statična elektrika. Grem k avtu ali iz avta, in strese. Ali v trgovini, če primem kljuko. Včasih je dovolj že kakšen 'nedolžen' kovinski drog, če so zvezde za tisti dan bolj slabe volje.

energetik ::

Raindancer je izjavil:


Moj problem je bolj to, da me 'lovi' statična elektrika. Grem k avtu ali iz avta, in strese. Ali v trgovini, če primem kljuko. Včasih je dovolj že kakšen 'nedolžen' kovinski drog, če so zvezde za tisti dan bolj slabe volje.
To ni tvoj problem, ampak je odvisno od zračne vlage, obleke, čevljev, materiala sedežev, talnih oblog itd.

stara mama ::

vilicarist je izjavil:

mi ko smo bli v oš smo bli na nekem pohodu in smo najdli en električni pastir (pač je varoval ogrado s kravami) in smo šli stavit kdo ga najdalj lohk drži

je blo ful zanimivo, ker ko ga primeš te rukne, pol neki časa nč, pol rukne, ....

Nisi naletel na pravega pastirja. Imamo enega, ki če ga primeš ti garantiram da boš pristal na kolenih in zatulil zraven. Je pa že na meji legalnosti oz. vprašanje če je sploh dovoljen.
Ekologija™ in Trajnost™

ejresnevem ::

enkrat me je, ko sem bil še živ, pa res...

Kvatebrigic ::

Uf mene je že velikrat. Ko sem bil mulc sem suvereno prijel razbit podaljšek in pošlatal fazo. Stal sem bos na betnou - veselica.
Na šolskem športnem dnevu smo lezli pod pastirjem za konje - tisti širok bel trak. No prehitro sem pogledal navzgor in ga dobil na čelo, se je zataknil v očala. Tako mi je v glavi počilo da sem podnevi zvezde videl!
Najhujši do sedaj pa capacitor bank v močnem flashu - 2F/330V, iz ene roke v drugo. Roke in prsi bolele ko prasica! EKG pravi da sem ok :)

Cange ::

Meni je elektrika razjasnila zakaj človek potrebuje počitek. Kot mladenič sem hotel odvit vijak, ki drži žico, misleč da je podalšek izklopljen. Ko se mi je uspelo "odklopit" sem se prvo usedel za lep čas, imel sem občutek da je šel mimo cel mesec. Komolci so boleli. Nikoli več ni bilo niti približno tako močnega "stresa".

A. Smith ::

mirator je izjavil:

Zavedati se je potrebno, da pred direktnim hkratnim dotikom faze in nule ali dveh različnih faz, ni zaščite.


Podobno velja za delavnice, ki so ščitene s trifaznim diferenčnim stikalom, uporabnik pa se bo dotaknil dveh faz - zaščita za to ne bo nič vedela.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

zmaugy ::

Me je, zaradi enega prfuknjenga in pijanega majstra, ki je prišel brusit parket - ko sem bil še precej majhen, tam v prvem ali drugem razredu.
Sem se ponudil, da jaz vklopim vtič v trifazno vtičnico, vtič očitno ni bil dobro izoliran, ampak sam tega nisem opazil.
Me je vrglo čez pol garaže, tisti pijani bedni gnoj se je pa smejal. Če bi bil kdo od staršev doma, bi tip verjetno končal v bolnici.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

beer2peer ::



tip pri 1:13 ;(( pa smeh njegovega kolega :)) nevem kaj je hujše.

Zgodovina sprememb…

Mehmed ::


Ce bo kdo kdaj sprobal prosim za opis.

Pezdicek ::

No mene je lepo stresel kondenzator na enofaznem motorju. Pozabil da ostane nabit še kar nekaj časa...
Kar fajn rukne ja.

vres.ales ::

Uh že večkrat, vsaj 2x na leto. Ko kje kaj popravljaš je lažje vse delati na živo :D
Tudi 380 že, ko sem v službi hotel menjati kontaktor in nisem pogledal, da imam izvijač po katerem se lahko tolče in je bil skozi kovinski :D

mirator ::

Se pravi, da se nič ne naučiš iz svojih napak? Zna biti ena usodna, zato pamet v glavo. Da si pa premostil dve fazi, moraš biti pa precej neroden.

vres.ales ::

Ničenje imamo po celi firmi in sem bil na elektro omaro naslonjen.
Pa ja, enkrat me bo moglo korektno, da bom vzel pamet v roke. Metalo čez sobe še me ni zaenkrat

Dag ::

Mehmed je izjavil:


Ce bo kdo kdaj sprobal prosim za opis.


A niste kot mulci preverjali, koliko je še "soka" v 9V bateriji tako, da ste jo dali na jezik? Jaz sem znal na ta način kar dobro oceniti, katera baterija je še ok in katera je za v kanto.

Sicer pa moje izkušnje:

- Kondenzator fleša v fotoaparatu za enkratno uporabo. Sem v mladih letih med poletnimi počitnicami delal v foto labu. Da si prišel do filma v fotoaparatu za enkratno uporabo, si moral odpret cel aparat. Če nisi pazil, si se dotaknil kondija in je lepo usekalo. Ko še nisem imel prakse, sta dva fotoaparata letela čez cel prostor :)

- Električni pastir, smo v hribih zašli s poti in se je bilo treba plaziti pod njim. Sem se ga dotaknil s prešvicano majico. Občutek je bil, kot da bi me nekdo s kolom usekal po hrbtu. Pa še ene pol ure čuden občutek v glavi kot da bi imel prazno glavo.

- Enkrat montiral menjal luč v kopalnici. Izklopil varovalko za luči, ampak tista luč je bila vezana na vtičnico. Ornk je počilo, ko sem naredil kratek stik z izvijačem, takoj je vrglo ven varovalko. Na srečo me ni streslo, je bilo pa hudičevo blizu. Od takrat naprej vedno 2x dodatno preverim in se ne zanašam samo na izklopljeno varovalko.

energetik ::

mirator je izjavil:

Se pravi, da se nič ne naučiš iz svojih napak? Zna biti ena usodna, zato pamet v glavo. Da si pa premostil dve fazi, moraš biti pa precej neroden.
Verjetno ni premostil 2 faz, sicer vprašanje, če bi tukaj pisal...
Če se je pa 1 dotaknil, pa to ni 400V, ampak "navadnih" 230V do tal.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moje nerazumevanje elektrike (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9732708 (29986) jest10
»

ko te strese elektrika

Oddelek: Loža
3316905 (15842) gruntfürmich
»

Menjava vtičnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5211017 (10141) francek1
»

Zakaj ozemljiti hišo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
289821 (9197) telexdell
»

Dvakrat preživel pod 220V (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
526891 (5487) tiborrr

Več podobnih tem