» »

Opcije glede RAID-a

Opcije glede RAID-a

bluefish ::

Ker mi je pred kratkim odpovedal disk, ki je za sabo odnesel kar nekaj podatkov in dela, resno razmišljam o RAID 1 polju.
Plata sicer to podpira, vendar bom slej ko prej menjal in ob tem ne bi želel izgubiti polja.

Če recimo uporabim PCI-e RAID kartico, ali lahko ob nakupu nove plate le prestavim kartico in ohranim polje?

Katera kartica bi bila dobra izbira za priklop max. dveh diskov? Prav tako mi zadošča le RAID 1.

Brane2 ::

Ne vem kako je na WInsih, a na Linuxu je RAID-1 trivialen in ti ne bi smel delati težav, tudi če zamenjaš plato ali kontroler.

Gre za totalno zrcalno sliko particije, tako da lahko namesto RAID-a komot zmountaš katerokoli polovičko kot posamezen ne-RAID disk. Le z fdiskom spremeniš tip particije iz "raid" v "normal" oz na Linuxu še tega ni treba.

Tudi bekih posebnih CPU zahtev ni, tako da je lahko komot magari povsem softverski, če ti Winsi to omogočajo.

Prej preveri kako je dejanjsko s tem na WInsih, jasno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

OrkAA ::

BTW, če slučajno še ne veš, raid NI nadomestilo za backup. Raid je samo pripomoček, ki ti pomaga pri doseganju čim manjšega downtime-a serverjev.

333333 ::

Kašno ploščo pa mas?
Spiritual

333333 ::

OrkAA pripomoček, ki ti pomaga pri doseganju čim manjšega downtime-a serverjev.


Je res sam to? Zakaj mam jaz pol recimo raid 0 za sistem pa raid 1 za podatke? :)
Spiritual

OrkAA ::

Jaz ne vem kakšni so tvoji razlogi za to odločitev, vem pa, da zanašanje na raid kot edino backup rešitev ne prinaša nič dobrega :)

333333 ::

Boljsa resitev za backup sistemskega diska za fizično stranko ne za podjetje bi pa bla?
Spiritual

bluefish ::

Gre se za Win sistem.
Torej teoretično lahko en disk, ki je v RAID 1, odklopim in ga brez težav priklopim drugam?

Se zavedam, da RAID kot tak ni nadomestilo za varnostne kopije.

OrkAA ::

Vsakodnevni backup na oddaljeno lokacijo, ki podpira restore po poljubnih časovnih točkah.

Kaj ti pomaga backup file-a na disku, ki si ga minutko prej prepisal z napačno vsebino? Pa tudi razni električni/vodni šoki ponavadi pobijejo vse diske v računalniku, zato je backup na oddaljeni lokaciji edina smotrna rešitev, če ti je res kaj do podatkov.

Brane2 ::

Pri meni to dela.

Na mojem serverju imam 4 diske in vsi so razdeljeni na natanko enake tri particije.

Prva je boot 1G , druga je swap 8G, tretja je vseh ostalih 1T.

Prve particije vseh diskov so povezane v RAID-1, od koder se sistem zažene.

Ker BIOS ne zna dealti z RAIDi, vidi samo posamezne diske RAID-1 in se zboota s prvega od njih.
Ročno lahko spremenim disk na katerega drugega v skupini brez problema.

BIOS jo vidi kot najnavadnejšo particijo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

333333 ::

Raid 1 se bolj uporablja zato da če ti en disk crkne da lahko delaš dalje. En disk lahko tudi odlopiš pa ga priklopiš na drug računalnik in bodo podatki vidni bp. Edino sistem se ti na drugem računalniku ne bo zagnal če bo drugi SATA (raid ali ne raid) kontroler.
Še 1x kakšno matično ploščo imas oz kateri raid kontroler ma gor?
Spiritual

bluefish ::

gre se za eno DFI z nForce 4 chipsetom in sodeč po manualu nVidia RAID-om, ki podpira 0, 1, 0+1 polja.

Pri vsem skupaj se mi gre za disk s podatki (shramba), sistemski disk je posebej in mi kopija ni pomembna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

333333 ::

Nvidia raid bi ti odsvetoval! Najboljše je da kupiš pci ali pci-e raid kontroler ga vstaviš v pc narediš raid polje v win namestiš gonilnike in je toto. Ko pa boš kupil nov računalnik pa prestaviš oba 2 diska in kontroler v novo kišto.
Spiritual

bluefish ::

no, saj nekaj takega sem imel že v izhodišču v mislih. Bi pa potreboval konkretnejše predloge glede kartic.

BigWhale ::

K ti bo plata crknila bos fucked. :>

Tko, preprosto povedano.

333333 ::

BigWhale zakaj bi blo konc ko plata crkne?

Moj raid 1. že vlečem preko 4 plat. 1. P5b DLX 2. X38dq6 3. x48dq6 4. EP45T. ICHR 8/9/10 so kompatibilni med sabo tako da bo tudi počasi na x58 delal bp. Če plata crkne rabiš isti kontroler oz isto ploščo da se ti postavi raid polje nazaj al pa če greš na roko reševat podatke... v primeru raid0 recimo. Pri raid 1 pa če že crkne kontroler oz plata in ne moreš do raid polja... odklopiš en disk ga priklopiš na ne raid in maš podatke a ne? :)
Spiritual

333333 ::

Moj kotroler za SSD je tale poceni vatijanta dela pa bp.
Spiritual

BigWhale ::

poe, v bistvu je vse odvisno od kontrolerja oziroma implementacije raida. Niso to redki taki, da samo en disk iz raid polja sam po sebi ni dovolj in da si moral v biosu povedati, da priklapljas raid1 konfiguracijo z enim crknenim diskom. :)

Dejan99 ::

Imam eno vprašanje na temo raida. A je za raid polje vredu vsak običajen disk ali mora biti kakšen 'spešl' raid disk?
Pa kako zgleda ko imaš dva diska v polju. Ko recimo inštaliraš OS, se ga vidi kot dva ali kot enega?

bluefish ::

A je za raid polje vredu vsak običajen disk ali mora biti kakšen 'spešl' raid disk?
Običajen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Dejan99 ::

A je za raid polje vredu vsak običajen disk ali mora biti kakšen 'spešl' raid disk?
Običajen.

Aha, vprašam ker sem videl neke raid edition diske, nevem kaj je fora potem.
Podprto mam raid 0,1,5,10, od vseh mi je najbolš raid 10.
Drugače se pa verjetno v biosu nastavi, da delala v raid načinu?

bluefish ::

Moj kotroler za SSD je tale poceni vatijanta dela pa bp.

Kako pa je pri tej zadevi s samim nastavljanjem? Preko gonilnikov, aplikacije,...?
Recimo, da odpove eden od diskov, je možno le tega odstraniti in priključiti novega praznega in obnoviti polje?

Drugače pa bom poleg RAID-a verjetno uporabil še en WD Passport za tiste bolj pomembne reči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Brane2 ::

Če ti je do zanesljivosti diska, potem mu moraš zagotoviti:

- mir. Brez mehanskih rukov in vibracij
- hlajenje. Temperatura diska čimbližje sobni temperaturi. Disk ne sme biti topel ali vroč.
- stalnost. Brez stalnih ugašanj in prižiganj

KAr se "spešl" diskov tiče, mogoče je dobro, ni pa ravno treba. Jaz sem laufal par let elcheapo WDCje 200GBje v RAIDu, pa laufajo še danes. Pa je takrat WDC utrujal, da če hočeš met diske v RAIDu, moraš vzet "spešl serijo", ker da so teli za nezahtevno domačo rabo ( verjetno predvsem ležaji).

Pa ni blo problema, le hladit jih je blo treba, prižgani so pa bili itak 24/7.
On the journey of life, I chose the psycho path.

333333 ::

Kako pa je pri tej zadevi s samim nastavljanjem?

Raid polje se nastavi v raid biosu, isto restore.
Spiritual

kockish ::

Pusti stat nezanesljive resitve na maticnih, bodisi naredis softwerski raid 1 v windows/linux ali pa kupi pcie kartico.

V win lahko vse uredis v Computer Management-Disk Management. Star disk pretvoris iz basic v dynamic in mu reces naj naredi mirror na drugega. Bootas lahko iz kateregakoli diska, ko ti en crkne samo priklopis drugega in spet naredis mirror.

ender ::

A ni v Windowsih mirror podprt samo na strežniških različicah?

Sicer pa, če hočeš kvaliteten RAID, vzameš eno Areca kartico in imaš mir.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

zee ::

Softverski RAID 1 v Windows okolju AFAIK ne mores nastaviti za C:\ disk.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kockish ::

A ni v Windowsih mirror podprt samo na strežniških različicah?

Res je, v xp/visti to ni omogoceno. Pri strezniskih pa brez problema, tudi za c:\

jype ::

Brane2> - hlajenje. Temperatura diska čimbližje sobni temperaturi. Disk ne sme biti topel ali vroč.

Temperatura zgolj ne sme nihat, je pa komot visoka. V serverjih po 10 let laufajo diski pri 50+, pa ni problema.

st0jko ::

mene malo mika da bi zrihtal dva nova diska za raid 0. kateri disk priporočate 500-640GB (WD preferred).

aja.. zadevo bi kar preko plate izvedel. dodatni stroški z raid karticami ne pridejo v upoštev.
keks?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: st0jko ()

wave ::

Definitivno 2x WD 640 GB v raid 0 načinu!!

st0jko ::

super, ampak kateri WD 640GB al je vseeno?
keks?

wave ::

WD 640 32MB predpomnilnika naj bi bil 5% hitrejši od 16MB. Sedaj pa sam presodi, ali se splača teh dodatnih 20€.

Pyr0Beast ::

Temperatura zgolj ne sme nihat, je pa komot visoka. V serverjih po 10 let laufajo diski pri 50+, pa ni problema.
Ko se ohladijo pa se zadeva ne zažene več :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

wave ::

Sej zato jih pa čim manjkrat ugašajo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394380 (1943) pegasus
»

raid 0 setup

Oddelek: Strojna oprema
362093 (1556) GrimReaper
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293581 (2340) element
»

RAID težavica, kaj naredi resetiranje v non raid

Oddelek: Pomoč in nasveti
61203 (1143) ~Speed
»

2X S-ATA => Raid

Oddelek: Navijanje
161881 (1505) Tilen

Več podobnih tem