» »

RAID težavica, kaj naredi resetiranje v non raid

RAID težavica, kaj naredi resetiranje v non raid

Furbo ::

Zamenjal sem sistem in vanj vgradil dva diska v matrix raid, so far so good.

Ko sem pa priklopil še disk iz stare mašine, ki prej NI bil v raidu sem pa naletel na težavico.

Kolega ki ga je imel pred menoj, ga je imel v raidu ( jaz pa kot samostojni disk ) in sedaj krmilnik domneva da je ta disk del raida, kjer je en disk odpovedal. Očitno se kolega ni potrudil resetirati disk na non-raid predno ga je vrgel iz mašine.

Šel sem v bios od raida in oklevam pred možnostjo naj resetiram ta disk v ' navadni ' torej ne raid disk. Ob tej izbiri piše da se s tem izbrišejo interne raid strukture na disku in da bom izgubil vse podatke na njem.

Bo to resetiranje diska v non-raid, povzročilo izgubo podatkov ali ne ?

Disk je maxtor sata1, raid kontroler pa intelov z 955chipseta.
Ne morem priklopiti disk na kak drug kontroler, ker je na voljo samo eden, če pa izklopim raid, pa raid polje na katerega bi rad skopiral ne bo delovalo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

Ja, ce bos disk vzel iz polja, bos izgubil podatke.

Pa saj ce je bil raid-1 naj pac domneva da je en disk odpovedal. Skopiraj podatke z "broken" raida in zdravo.

Ce pa ni bil raid-1, pa itak nimas gor vseh podatkov.

Furbo ::

Disk ni v polju, prej je normalno in samostojno deloval v drugi masini, samo ker ta kontroler dela v raid nacinu ga je pac prepoznal kot raid disk ceprav to ni. Tezava je v tem da so to ostanki se od kolega ki ga je imel prej v raid 0.

Tako da me samo zanima kaj se zgodi ce ga resetiram na non-raid. Bo to izbrisalo podatke ki sploh niso bili zapisani vanj v raid nacinu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

Ne razumem :)

Ce so gor ostanki od takrat, ko je bil disk v raid-0, potem zdaj ni vec gor uporabnih podatkov.

Ce si potem disk uporabljal kot samostojen disk, si tiste podatke itak prepisal. Potem samo kontrolerju reci, da ta disk ni v raid polju. Ce tega ne mores, potem si out of luck (vecina raid kontrolerjev diska, ki ima na zacetku raid strukture, ziher ne bo hotla, ne da bi pobrisala zacetek diska in s tem tudi stran vrgla tvoje podatke).

Jaz ne bi tvegal, ampak bi enostavno poiskal navaden SATA kontroler.

Furbo ::

Ja, jaz za to da je bil ta disk nekoc v raid0 sploh nisem vedel, dokler nisem zdaj priklopil na ta kontroler ki je pac raid enabled.

Ok torej ne smem resetirati. Hvala.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

Hm, ampak ce si vmes disk formatiral in ga uporabljal izven raid polja, ne bi smel imeti vec gor raid struktur (razen ce nisi povozil celega diska in je to ostalo). V tem primeru bi moral disk na raid kontrolerju videti v JBOD nacinu (kot navaden disk).

No ja, vseeno pocakaj na jutri in pojdi v stacuno po navaden SATA, saj so okol 5 jurjev...

~Speed ::

Just a thought:

Ma tudi če raid polje prekličeš, podatki na disku/diskih ne bodo izgubljeni, le zakaj bi bili? Sej jih nisi fizično pobrisal, a ne.

Podatki so izgubljeni kadar se jih prepiše, drugače ne. Raid 0 in tudi ostale konfiguracije (3,5 itd...)se lahko rekonstruira tudi po preklicu raid polja.

HTH
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opcije glede RAID-a

Oddelek: Strojna oprema
342289 (1924) wave
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293525 (2284) element
»

RAID 0

Oddelek: Strojna oprema
302359 (1543) zee
»

je raid prenosljiv?

Oddelek: Strojna oprema
221884 (1486) All
»

raid problem...

Oddelek: Pomoč in nasveti
131389 (1233) nazz78

Več podobnih tem