» »

ubuntu 8.4.02 nova particija /data

ubuntu 8.4.02 nova particija /data

pozitron ::

Zdravo.

Vceraj sem instaliral ubuntu. shema particij je taka:
/root (primary/ext3)-30gb
/swap (logical/swap area)-4gb
/home (primary/ext3)-(ostalo cca.200gb)

zanima me, ce lahko oz kako bi naredil particijo /data iz velike /home particije. /home bi pustil 30gb in ostalo naredil /data. Skoda, da nisem takoj v startu sam naredil /data particijo. Odlocil sem se zato, ker sem opazil, da prihaja ubuntu 9.4 in bom verjetno tako lazje nadgradil oz mel manj tezav in da ne izgubim podatkov pri reinstallu v novo verzijo.

Se opravicujem ker ni sumnikov. (V sluzbi mam tipkovnico brez).

tico ::

Ce bi rad resizal particijo, je najboljse da zbootas sistem z ubuntu live cd-jem.
Nato pa uporabis program gparted.

Pri instalu nove verzije ostane /home particija nespremenjena, tako da nebi smel zgubiti nicesar.

Aja pa pri igranju s particijami obstaja moznost da gre kaj narobe zato naredi backup.

pozitron ::

Ostane pa nekaj config fajlov v /home, zato sem mislil, da ko bo cas za upgrade, formatiram tut /home, podatke (filme, glasbo,slike...) bi imel pa na /data. Sicer mam se en 640gb ntfs disk moutan na media. Bi bile tezave, ce podatke (filme, gasbo,slike, programe) prekopiram tja in potem nazaj po formatu/reinstallu?

Bom poizkusil z gparted, hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pozitron ()

tico ::

Lahko si posnames podatke na loceno particijo ali disk in jih po clean installu preneses nazaj. Pa da nebos pozabo prenesti mailov pa bookmarkov, itd. V home se posnamejo config fajli od programov ki jih uporabljas, tak da naceloma naredis install pa vsi programi ki si jih uporabljal prej delajo z nastavitvami od prej.

pozitron ::

Vidim, da potem ni neke potrebe po novi particiji. Bom mel pac vse to v /home.
Se nekaj me zanima. Prek virtualbox-a imam windows xp pro. Virtual disk je shranjen v /home. Ce reinstaliram ubuntu in ponovno namestim virtualbox ter pustim /home pri miru in virtual disk ne brisem, bo virtualna masina delala/naprej. Al bom moral se enkrat tut xp/je namescat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pozitron ()

tico ::

Sicer nisem probal samo bi IMO moglo delat, mogoce bos moral VirtualBoxu samo pokazat kje mas virtualne diske shranjene.

pozitron ::

Ok
Hvala za vse odgovore in pomoc.

jype ::

Zagotovo ne bo treba še enkrat nameščat XP.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu in Win7 Dual Boot

Oddelek: Operacijski sistemi
272045 (1680) Icematxyz
»

Pomoč pri prehodu na linux (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
96343870 (21172) Anteus
»

[ubuntu] koliko prostora namenim linux particijam?

Oddelek: Operacijski sistemi
61183 (1063) nicjasno
»

Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1165693 (5119) stalker
»

Vprasanja glede linuxa (suse linux) (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
805228 (4320) kriko1

Več podobnih tem