» »

Tajvanci usposobili Nvidiin SLI na nepodprti plošči

Tajvanci usposobili Nvidiin SLI na nepodprti plošči

Tweak Town - Zdrava pamet nam pravi, da za paralelno delovanje dveh grafičnih kartic potrebujemo dve grafični kartici in matično ploščo z dvema identičnima režama, kamor ju vtaknemo. Tehnologijo Nvidia imenuje SLI, ATI CrossFire, ni pa to nič posebej novega, saj smo SLI lahko občudovali že pred desetimi leti v časih Voodoojev 2. Žal Nvidia od proizvajalcev zahteva, da so plošče, na katerih naj SLI deluje, certificirane. Vezni nabor X58 je namreč Intelov, tako da tantieme od njegove uporabe prejema procesorski gigant; da bi tudi Nvidia pristavila lonček h koritu, so se spomnili certificiranja plošč kot SLI-združljive in zaračunavanja tega pildka.

Sedaj pa TweakTown poroča, da so zviti Tajvanci odkrili način, kako SLI omogočiti tudi na plošči brez uradnega blagoslova. Za žrtev so si izbrali Gigabytovo ploščo EX58-UD4 in nanj zapisali BIOS F6 plošče GIGABYTE UD4P, ki pa SLI tovarniško podpira. Orodje za nadgradnjo BIOS-a seveda postopka ne pusti izvesti, ker je prepisovanje BIOS z verzijo za različen model sila tvegano, ki se običajno konča s črnim zaslonom in nadležnimi piski. Da bi to zaščito zaobšli, so poiskali univerzali program SPIFLASH, in vse je šlo kot po maslu. Še en dokaz več, da je omejitev povsem ekonomska in ne tehnološka.

13 komentarjev

tiborrr ::

Nič novega, vse to smo že počeli z DFI nF4 Ultra-D in kar je bilo še te nForce4 solate 0:)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Pyr0Beast ::

Samo da tam še flashati ni blo treba kaj veliko :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

blackbfm ::

Važno da se za 2 zmogljivi grafi najde denar, za plato pa ne.

Wrop ::

Važno da se za 2 zmogljivi grafi najde denar, za plato pa ne.

zakaj bi dal še za plato recmo 20€ več, če pa lahko dela na cenejši.

st0jko ::

...samo da je za dobro SLI plato treba dat 100 in ne 20€ več od dobre CF.
keks?

filip007 ::

Ne razumeme x58 naj bi podpiral SLI in CF...kaj blokirajo SLI potem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Valvoline ::

Intelovi chipseti nazadnje podpirajo samo crossfire. Če hočeš sli morš nvidiin čipset oz plato z njim nabavit. Vse lepo in prav vendar se pr nvidia chipsetih c2d in c2q navijajo obupno.
Mislim da z tem k nimajo free SLI podporo nvidia sama sebi škoduje,ker si dejansko zmanjšuje število potencijalnih kupcev 2x kartic za sli.
Tut jaz sem bil jezn ker moja ex p5k je imela samo CF in ne SLI,ker sem hotu 2x 7950gt vezat v sli.

Furbo ::

Zdaj bo na internetu kmalu kopica 'enable SLI' biosov, v njih pa virusi. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

squngy ::

lol, sam res...

PrimozR ::

Intelovi chipseti nazadnje podpirajo samo crossfire. Če hočeš sli morš nvidiin čipset oz plato z njim nabavit. Vse lepo in prav vendar se pr nvidia chipsetih c2d in c2q navijajo obupno.
Mislim da z tem k nimajo free SLI podporo nvidia sama sebi škoduje,ker si dejansko zmanjšuje število potencijalnih kupcev 2x kartic za sli.
Tut jaz sem bil jezn ker moja ex p5k je imela samo CF in ne SLI,ker sem hotu 2x 7950gt vezat v sli.


Nope, SLI deluje tudi na X58 platah. Da je vse skupaj samo zakelp v driverjih se ve že DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLGOOOOOOOOOO, navsezadnje je neki rus v nF4 časih usposobil SLI na 955 oz. 975 plati. Zdaj pa pač dodajo v BIOS flag, ki ga prebere driver in omogoči SLI. Če tega flaga ni, SLI ne dela, plati pa sta fizično POPOLNOMA enaki. Da bo mogoče flešanje BIOSa pa se je prav tako sumilo že precej časa.

Tiborrr a se ni na DFIjkah le povezovalo mostičke na PCBju čipseta?

deco16 ::

ja tko ko ati 9500 --> 9700 pro ;)

Bistri007 ::

Intel X58 chipset podpira SLI. Če plačaš nVidii licenco, potem imaš SLI. Če ne plačaš nVidii licence, potem nimaš SLI. Tu ne gre za prodajo nVidiinega nabora, zato dodatna licenca.

Če je proizvajalec matične plošče plačal licenco, potem lahko da SLI v BIOS, drugače ne. Tajvanci so pač prepisali BIOS od plošče z tistim, ki ima licenco.


da bi tudi Nvidia pristavila lonček h koritu, so se spomnili certificiranja plošč kot SLI-združljive in zaračunavanja tega pildka.

Saj tudi MSFT hoče nekaj sto evrov za dve nalepki na računalniku - eno zgoraj in eno pri disku. Kaj je tako težko razumeti, da lahko tudi proizvajalec HW zaračuna za IP?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

oldguy ::

Tiborrr a se ni na DFIjkah le povezovalo mostičke na PCBju čipseta?


Jap, na DFI Ultra-d si le povezal mostička na chipsetu, pa si parktično dobil SLI-d plato z polno funkcionalnostjo. Ampak razlika v ceni je bila v rangu parih jurjev tolarjev...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov Računalnik 1155 Sandy Bridge (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15925433 (22348) jazbec
»

new gaming rig tips

Oddelek: Pomoč in nasveti
171710 (1526) cinkaCR7
»

Sestavljam si računalnik- kaj kupiti ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
514243 (3404) energetik
»

kakšne komponente?

Oddelek: Kaj kupiti
71195 (1074) dzinks63
»

Matična plošča Gigabyte GA-MA790X-UD4

Oddelek: Kaj kupiti
201833 (1545) TOP

Več podobnih tem