» »

excel lookup

excel lookup

Adrijan0 ::

Zanima me, če se komu sanja v čem je finta pri lookupu, da npr. če imaš v eni tabeli 3 stvari in potem iz druge tabele to bereš vn in imaš tam npr. prostora za 10 stvari, mi vse izpiše prav če upišem vseh 10 v tabelo za unašanje, če pa jih npr. samo 3, potem pa mi zadnjih sedem izpiše isto kot tretji. Kaj morem narediti, da mi bo zadevo izpisalo prav. Izpisujem pa z lookupom glede na vrednosti od 1 - 10, in če imam vrednost, ki je ni u tabeli npr. bi rad da je tam prazno, ne pa da mi izpiše, vrednost ki je največja pred tisto npr. če je pod 3 "procesor" in je to zadnja številka, je potem od 4-10 tudi "procesor".

Bi bil zelo vesel, če bi mi znal kdo to povedat. Lahko tudi preko msnja, če je kak ki to zna.

Adrijan0 ::

Mi je uspelo.

Adrijan0 ::

Evo, spet imam enako težavo. Na istem listu mi nekje dela, drugje pa ne. V čem je fora mi ni jasno. Tko da bi spet prosil za pomoč, če bi mi kdo znal pomagati.

smetko ::

Na tvojem mestu bi uporabil funkcijo vlookup oziroma hlookup.
pri obeh teh funkcijah: če je četrti parameter false, ti vrne samo če je točno ujemanje (te opcije lookup nima).

Prepis iz pomoči za excel 2003:
Matrična oblika funkcije LOOKUP je zelo podobna funkcijama HLOOKUP in VLOOKUP. Razlika je v tem, da HLOOKUP išče lookup_value v prvi vrstici, VLOOKUP išče v prvem stolpcu, medtem ko LOOKUP išče v skladu z razsežnostmi matrike.

Če je matrika bolj široka kot je visoka (ima več stolpcev kot vrstic), gleda LOOKUP za lookup_value v prvi vrstici.

Če je matrika kvadratne oblike ali če je bolj visoka kot je široka (ima več vrstic kot stolpcev), gleda LOOKUP za lookup_value v prvem stolpcu.

HLOOKUP and VLOOKUP vam omogočata, da greste s kazalom navzdol ali počez, toda LOOKUP vedno izbere zadnjo vrednost v vrstici ali stolpcu.
No comment

Adrijan0 ::

smetko, hvala za odgovor. Bom takoj poskusil in sporočil.

toxius ::

smetko, hvala za odgovor. Bom takoj poskusil in sporočil.


predvsem pa še eno opozorilo, šifrant nastavi da je fiksni, se pravi, da se pri kopiranju ne spreminja (tipka F4, ki ti da $... in ti mora delovati OK)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toxius ()

Adrijan0 ::

toxius, hočeš reči da bi moralo delovati tudi z lookup?

V drugi tabeli mi ubistvu deluje samo z lookup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

Adrijan0 ::

Še zmeri mi začne podvjatati zadnje vnose. Npr.

Imam številke v tabeli 1,2,3,4,... in po teh številkah tudi gledam z lookup. Ko pa npr pogleda z 5, mi vrne isto kot je pod 4, isto z 6 ipd.

toxius ::

toxius, hočeš reči da bi moralo delovati tudi z lookup?

V drugi tabeli mi ubistvu deluje samo z lookup.


uporavi vlookup... Šifrant iz katerega "vlečeš" podatke naj ima vsaj 2 stolpca (po prvem išče, iz drugega pa vrne rezultat), šifrant zaklenjen z dolarji $, zadnji argument funkcije pa naj bo false (natančno ujemanje)....če boš imel več isto iskanih vrednosti v tabeli, kjer iščeš s funkcijo vlookup, potem bodo seveda podvojeni, potrojeni... podatki, če se ji želiš znebiti pojdi na podatki/filter/napredni filter in v naprednem filtru obkljukaj "unique records only" to je v office 2003, office 2007 ima pa že orodje, ki izloči duplikate...

Adrijan0 ::

Ma problem je v temu, da npr če iščem z lookup po vrednosti 6 in ne obstaja, mi da vrednost za 5, isto da tudi za 7, če 6 ne obstaja. Tako da imam potem vse podatke npr. če je zadnji podatek torta in imam lookup vrednosti od 1 do 10, torta pa je 5 podatek, so potem torte od 5 do 10.

toxius ::

Ma problem je v temu, da npr če iščem z lookup po vrednosti 6 in ne obstaja, mi da vrednost za 5, isto da tudi za 7, če 6 ne obstaja. Tako da imam potem vse podatke npr. če je zadnji podatek torta in imam lookup vrednosti od 1 do 10, torta pa je 5 podatek, so potem torte od 5 do 10.


ne more ti dati, če daš FALSE... mora ti dati N/A, N/V,... false pomeni, da išče NATANČNO ujemanje!!! če pa hočeš mi pošl kak fajl na ZS...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toxius ()

smetko ::

Ma problem je v temu, da npr če iščem z lookup po vrednosti 6 in ne obstaja, mi da vrednost za 5, isto da tudi za 7, če 6 ne obstaja. Tako da imam potem vse podatke npr. če je zadnji podatek torta in imam lookup vrednosti od 1 do 10, torta pa je 5 podatek, so potem torte od 5 do 10.


Ravno zato začni uporabljati funkcijo vlookup namesto lookup.
vlookup ima 3 obvezne in en opcionalen parameter.
1 in 2 parameter sta v vlookup in lookup funkciji enaki.
3. parameter pove, podatek iz katerega stolpca ti naj vrne(primer če daš tu 1 ti vrne podatek iz prvega stolpca, kar v praksi pomeni, da ti vrne podatek katerega iščeš). funkcija lookup tega parametra nima in ti vrne vedno podatek iz zadnje kolone
4. podatek pa je opcionalen in če tu napišeš false, ti vrne samo podatke z točnim ujemanjem. (to funkcionalnost funkcija lookup nima) oziroma #N/V če vrednosti ne najde.
No comment

Adrijan0 ::

smetko, tudi z vlookup, je ista težava. Če dam pa zravn false, mi vrne #N/V. Če nebo drugega, naj bo pa #N/V, bolje bi bilo če nebi vrnlo nič.

smetko ::

Da se tega znebiš vidim dve možnosti
1. pogojno oblikovanje (pri tem izpišeš vrednost z isto barvo kot je ozadje
2. preko funkcije if primer:
=IF(ISNA(dodaš cel vlookup stavek);"";ponoviš vlookup stavek)
No comment

Adrijan0 ::

smetko, najlepša hvala! Deluje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pomoč excel (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
587348 (2925) -JM-
»

excel funkcije

Oddelek: Programska oprema
102640 (877) Selotejp
»

Excel - uporaba formule INDEX - težave

Oddelek: Pomoč in nasveti
51078 (973) z00s
»

Excel, SiMobil račun - Zamenjava stevilk z imeni ?

Oddelek: Programska oprema
52028 (1917) ales85
»

[Excel]Vrednost celice = ime dokumenta

Oddelek: Programska oprema
314538 (3960) veteran

Več podobnih tem