» »

excel funkcije

excel funkcije

nobodyelse ::

Problem!

V excelu hocem narest funkcijo:

Mam 2 pogoja za 1 rezultat, moznih rezultatov je 18
Probov sm z funkcijo IF in AND ampak excel podpira samo 7 nested if stavkov v eni funkciji (jest rabm 18) najdu sm neko razlago kako se nardi za vec kot 7, ampak v visualu.(ki ga pa se nikol nism uporablov in nimam blage...)

Ma mogoce kdo kaksen drug predlog kako bi se dal narest v excelu z funkcijami?

hvala

CitroX ::

Ne vem natanko, kaj si hotel narediti.
Verzija 2007 podpira več vgnezdenih stavkov brez težav.
Mogoče bi lahko namesto IF uporabil kaki LOOKUP (VLOOKUP ali HLOOKUP)
Verzija 2007 omogoča tudi SUMIFS - torej pogojeno seštevenje z več pogoji, ker v 2003 ne gre.
Poskusi navesti bolj konkreten primer.

Selotejp ::

Uporabil bom kar tole temo, da ne odpiram nove. V določeni preglednici želim v kriterij funkcije SUMIFS določiti rang datuma za vsak mesec posebej. Torej za januar, februa, marec....

1 pogoj - strošek
2 pogoj - kategorija
3 pogoj - "ime kategorije"
4 pogoj - določen mesec

Iščem informacijo, kaj vpisati v zadnje okence Criteria, da bi im Excel vrnil seštevek le za določen mesec.

Sem iskal že na veliko koncih, a nikakor mi ne gre.

otago ::

pivot table?

smetko ::

Poleg vrtilne tabele se lahko uporabi tudi funkcija sumproduct v kombinaciji z operatorjem --(pogoj). Ta operator spremeni iz TRUE/FALSE v vrednost 1/0.
Primer: V stolpcu C imaš datume, v stolpcu B številke, katere hočeš sešteti.
Formula: SUMPRODUCT(--(MONTH(A:A)=3);B:B) ti sešteje vse vrednosti v stolpcu B, za mesec marec.
No comment

Selotejp ::

Morda sem premalo opisal mojo željo. Konkretno gre za tabelo na enem listu, kjer se vpisujejo redni stroški. Znesek, kategorija, datum, lokacija... Na drugem listu imam zdej narejeno tabelo, kjer so stroški sfiltrirani glede na kategorijo (ločen seštevek za hrano, bencin, zabavo...). Iz te tabele imam narejene tudi grafe, ki se samodejno posodabljajo.

Problem pa nastane, ker slednja tabela zajema celotno obdobje evidence - želim pa imetu tudi pregled po mesecih. Razmišljal sem o dodatni tabeli za vsak mesec posebej, kjer bi lepo lahko videl koliko sem zapravil glede na druge mesece, poleg tega pa bi iz mesečnih tabel lahko naredil tudi grafe.

Vrtilna tabela ne pride v poštev, nekako verjamem, da se da zadevo speljati v smeri mojih želja...

joze67 ::

Saj morda veš, a morda ne: sumif ima (lahko) tri argumente. V tej konfiguraciji je prvi argument stolpec (oz. obseg - range) z meseci. Drugi je mesec, za katerega hočeš sešteti. Lahko je konstanta, lahko je npr glava tabele... No zadnji argument pa je obseg enake velikosti kot prvi, le da pokriva stvari, ki jih seštevaš.
Torej če so v stolpcu A meseci in v stolpcu D stroški, rečeš =sumif(A1:A200; "januar"; D1:D200)

Selotejp ::

Vem. Uporabljam SUMIFS in ne SUMIF.

smetko ::

Tvoj problem kar kliče po uporabi vrtilne tabele in vrtilnih grafikonov.
Funkcija sumproduct je uporabna za veliko več primerov kot sumif oziroma sumifs.
Kratka razlaga: http://stackoverflow.com/questions/2753...

Me pa zanima, kako prefiltriraš podatke za kategorije?
Grafikone se da ustvariti iz dinamičnih področji. Malo za okus: http://stackoverflow.com/questions/1827...

Če si pa hočeš zagreniti življenje so pa tu še array funkcije. https://support.office.com/en-us/articl...
No comment

Selotejp ::

Uporabljam SUMIFS:

1 pogoj - stolpec zneskov
2 pogoj - stolpec kategorij
3 pogoj - določen tekst v stolpcu kategorij, npr. "Bencin"

Funkcija omogoča filtracijo mislim da preko 100 dodatnih pogojev, zato sem imel v mislih četrtega, ki bi izluščil tudi datum. Sumproduct funkcije pa do sedaj še nisem uporabljal, bom pa pogledal malo kaj in kako se z njo dela.

Selotejp ::

No, sem zadevo mal predelal, in začasno uporabljam vrtilno tabelo. Moti me le, da moram podatke v njej redno osveževati ker se ne posodabljajo ob spremembi vnosa..


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Excel, avtomatsko seštevanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
5721 (541) bozicek
»

pomoč excel

Oddelek: Pomoč in nasveti
383262 (1986) sax8er
»

EXCEL vgnezdenje dveh vlookup funkcij?

Oddelek: Programska oprema
101707 (1406) prtenjam
»

Excel - analiza stroškov

Oddelek: Pomoč in nasveti
91379 (949) midiboss
»

Excell težava

Oddelek: Programska oprema
6875 (875) jc

Več podobnih tem