» »

Visoka resolucija + velik display = misija nemogoče?

Visoka resolucija + velik display = misija nemogoče?

jedateruk ::

Po novem imam resolucijo 1440x900, ker je pri tej resoluciji razmerje širina ÷ višina (= 1.6)enako kot pri mojem monitorju.
Vendar pa je zdaj vse premajhno kot pa prej, ko sem imel resolucijo 1024x768. Ok, določene stvari sem povečal z nastavitvami velikosti v nastavitvah zaslona > Videz, ampak to vpliva samo na Windowse in MS Office programe.

Pa me zanima: je mogoče povečati resolucijo in ohraniti prikaz na isti velikosti?

opeter ::

Kateri OS uporabljaš? Uporabljaš slučajno očala?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

LordTado ::

to pa je neka out resolucija...

to je native za tvoj lcd?

bluefish ::

imajo nekateri prenosniki.

krho ::

Native 16:10 ločljivost za 19" WS ekrane. Ali 17" in 15,4" WS ekrane na prenosnikih.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

dzinks63 ::

Takšno resolucujo je imelo cel kup 19" Widescreen LCD monitorjev in sploh ni bila tako zelo redka.

Kar se tiče vidljivosti, lahko nastaviš v lastnostih monitorja DPI iz privzetih 96 na 120, se bo kar poznalo.

jedateruk ::

DPI ločljivost sem tudi že premaknil na 123, vendar tudi to na nekaterih programih nima efekta.

No, pa da se malo preusmerim: želel bi imeti resolucijo 1280x800, kar je isti klinc kot 1440x900 (razmerje višina-širina je ista), vendar mi sliko zelo vertikalno raztegne (pol opravilne vrstice gre "dol", na vrhu gre kak centimeter slike "gor") in je nikakor ne morem stisnit, da bi bila prav velika. Če pa grem spremenit hitrost osveževanja zaslona iz 60 na 75 Hz, mi pa sliko horizontalno zelo stisne, tako da imam na desni cca 30% zaslona črnega, torej, miškin kazalec ne gre bolj desno.
A se da kako poštimat to 1280x800 resolucijo? Bi mi seveda dosti bolj ustrezala, ker je pač bližja moji klasični resoluciji 1024x768.

krho ::

Zakaj sploh želiš ne native ločljivost na svojem ekranu?
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

jedateruk ::

Kaj je "ne native" ločljivost?? :)

krho ::

Privzeta oz. native ločljivost je ločljivost za katero je bil LCD zaslon narejen. Ti hočeš drugačno od te. Vse kar boš v bistvu dosegel je slika precej slabše kvalitete.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Duhec ::

Kaj če bi ti, avtor teme, predno pametuješ o resolucijah in razmerjih, najprej sploh povedal kak monitor imaš ! CRT, LCD, 17", 19", 22" ... Wide ? Najbolje, da napišeš tip /model monitorja, če ne veš kolko je priporočljiva ločljivost za tvoj monitor s strani proizvajalca !
Šele potem lahko določimo kaj je "nativna" in kaj je "ne nativna" resolucija !

GrimReaper ::

Pa ne vem zakaj uporabljaš VGA in se zajebavaš z nastavljanjem pozicije slike, ko pa ti preko DVI sam razpotegne sliko čez cel ekran.
In ne, ločljivosti pri LCD ne gre spreminjat, ker so rezultati porazni, spremeniš lahko v igrah če je kakšna zelo zahtevna, v Windowsih pa nikakor ne.

Pa 1440x900 za 19" widescreen sploh ni velika ločljivost, primeri:
19" 1440x900 - 89.4DPI
19" 1280x1024 - 86.3DPI
22" 1680x1050 - 90DPI
22" 1920x1200 - 102.9DPI - tolk mam jest pa se da čist normalno gledat brez da bi naprezal oči, je pa res da je Vista bolj primerna za velike ločljivosti, ker so ikone in gumbi desno zgoraj v oknih večji.
Pa zdej so tut 23" z 2048x1536, 111.3DPI. Pa da ne pozabimo laptopov, ki imajo vsi po vrsti velik DPI.
Tko da vse kar je pod 100DPI sploh ni vprašanja, to se teb samo zdi da je vse majhno, pa ne vem kaj točno s tem misliš, če je to tekst v browserju, ga povečaš s CTRL+srednjim gumbom.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

jedateruk ::

Model je Nec LCD 22wv in za ta monitor je default resolucija 1680x1050. Ampak pri tej resoluciji mi je vse premajhno! Vajen sem velikosti, kot sem jo imel pri 1024x768, vendar pa ko sem ta monitor kupil, mi je slika pri 1024x768 raztegnjena.
Torej, rad bi imel normalno sliko - z razmerjem 1,6 - vendar pa da ne bo vse tako majhno. Se da to kako naredit ali ne? Pa kot sem že rekel: Windowsi, MS Word in drugi Office programi izgledajo po povečanju DPI v redu, tudi brskalniki niso problem. Problem so programi, na katere sprememba DPI ločljivosti nima učinka, to so kaki programi in igre, ki delujejo v oknu. Primer: Hattrick Organizer je en program ali pa igre na Yahoo-ju, ki se odprejo v svojem oknu in tam povečevanje s Ctrl + mouse wheel ne dela.

Zgodovina sprememb…

_sem_ ::

Imam prenosnik 17" s 1440x900, tj wide-screen.
Kolikor se na hitro spomnim zna brez težav preklopit na non-native 1024x768, ko ga priključim na projektor z nižjo resolucijo (tako da oba prikazujeta enako sliko).
Pa mislim da je nekje v nastavitvah grafične kartice opcija ali naj pri tem na prenosniku
a) uporabi native resolucijo in torej izkoristi samo manjši osrednji del zaslona, brez povečave
b) poveča sliko do polne višine zaslona ob ohranjenem razmerju 4:3
c) poveča sliko na celoten zaslon, seveda je pri tem deformirana.
Kvaliteta slike pri b in c pač trpi, ker se deljenje ne izide.
Ne vem če to deluje pri igricah.
Poglej v nastavitvah grafične kartice, če najdeš kaj podobnega.
Tiste nastavitve DPI v Windowsih pravilno upošteva bore malo programov, eni imajo težave že z large/small fonts.
1280x800 resolucija bi morala bit uporabna, mi ni jasno zakaj bi ti jo "stiskalo", taki problemi so se pojavljali pri CRTjih, če niso sfolgali frekvence. A je monitor prikljičen preko DVI konektorja ali analogno?

element ::

Ločljivosti ne spreminjaj. Pusti native. Če si povečal DPI na 120, nastavil večjo velikost črk v brskalniku in ti še zmeraj ne odgovarja, priporočam obisk pri okulistu. Potrebuješ očala.

BigFoot ::

^ Bi se kar strinjal. Sam poganjam 1680x1050 (native res.) na svojem 22-inčniku in mi je ravno prav.
LG 77CX OLED TV; Marantz SR6010 7.2: 5x Focal Sib, 2x Focal Cub, 2x Focal
Little Bird; PS5, Xbox Series X, PS4 Pro, Xbox One, PS3, Vero 4K, Samsung
UBD K8500 4K UHD, Philips BDP2180/12

element ::

90 ppi je danes standard (+-10 ppi) za večino namiznih zaslonov. Seveda se bodo zdaj oglasili mutanti, ki gledajo 15,4" 1920x1200 zaslone (147 ppi) z dveh metrov in jim je ravno prav. Ampak pri 22" 1680x1050, ki se prevede v 90 ppi, naj ne bi imel zdrav človek nobenih problemov.

jedateruk ::

Ločljivosti ne spreminjaj. Pusti native. Če si povečal DPI na 120, nastavil večjo velikost črk v brskalniku in ti še zmeraj ne odgovarja, priporočam obisk pri okulistu. Potrebuješ očala.

Glej, Einstein, po tvoji logiki lahko z očali ali s popolnim vidom vidiš tudi vse mikrobe oz. vse tisto, kar se običajno vidi pod mikroskopom??? Jaz lahko vse preberem, samo če je bolj majhno, se moram bolj potrudit oz. mi več časa vzame. Zato bi rad povečal še tisto, kar se ne da povečati z nastavitvami Videz (pisava, ikone, naslovna vrsta itd...) in z DPI ločljivostjo.

Zgodovina sprememb…

Senitel ::

Glej, če se mučiš brat tekst pri ločljivosti, ki 95% populacije ne dela problemov, obišči okulista.

_sem_ ::

Na tem forumu je en kup ljudi, ki mislijo da delata tehnika in medicina čudeže zmeraj in povsod. Žal je precej takih ljudi, ki jim okulisti niti približno ne znajo zrihtat vida tako, da bi lahko videli tako kot 95% populacije. Meni je bolj nejasno to, da današnji OSi v splošnem še ne podpirajo poljubnega zoomiranja.

bluefish ::

saj ga, vendar pa se nastavitev ne prenese na programe.

Matev ::

kupi 27 inčni zaslon z 1920x1200
in bo pika velika 0,3mm

sedaj jo imaš pa 0,28 mm veliko

Matek ::

Kot si najbrž že ugotovil, pametne rešitve ni. Ohranjanje ločljivosti in istočasno povečevanje vseh grafičnih elementov oz. resolution independence, žal pa še ni najbolj celostno integrirana v sodobne operacijske sisteme in softver, kar si tudi sam opazil. Glede tega kaj dosti ne moreš narediti.

Glej, Einstein, po tvoji logiki lahko z očali ali s popolnim vidom vidiš tudi vse mikrobe oz. vse tisto, kar se običajno vidi pod mikroskopom??? Jaz lahko vse preberem, samo če je bolj majhno, se moram bolj potrudit oz. mi več časa vzame. Zato bi rad povečal še tisto, kar se ne da povečati z nastavitvami Videz (pisava, ikone, naslovna vrsta itd...) in z DPI ločljivostjo.


Se strinjam s tistimi, ki priporočajo okulista. Ne jemlji tega preveč osebno, ampak situacija je podobna, kot če bi rekel, da ti je velikost pisave v knjigah premajhna - večina knjig je natisnjena z neko standardno, za večino populacije sprejemljivo pisavo in podobno je s tvojim monitorjem, tako da je problem žal na tvoji strani. Uporabo pri ne-native resoluciji (karkoli drugega kot 1680x1050) podobno kot ostali odsvetujem, ker ima grozen vpliv na prikaz grafičnih vsebin, tako da ti najbrž res ostane samo nakup monitorja s še večjimi pikami (žal jih ni prav dosti), obisk okulista in/ali sedenje bliže zaslonu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

WarpedGone ::

Model je Nec LCD 22wv in za ta monitor je default resolucija 1680x1050. Ampak pri tej resoluciji mi je vse premajhno!

Kaj kupuješ stvari, ki ti ne odgovarjajo?

Dejstvo je, da spreminanje ločljivosti na LCDjih tako obupno razmaže sliko da je obup.
Če je njegova nativ (vgrajena) resolucija prehuda za tvoje oči, zamenjaj monitor.
Sprememba DPIjev je praktično vse kar lahko narediš. Programi ki to nastavitev ignorirajo so pogosti. Pritoži se pri njihovih avtorjih, saj si ja plačal zanje, mar ne?
Zbogom in hvala za vse ribe

_sem_ ::

Mislim ste eni pametni da bi bilo bolš če bi bili tiho, če ne veste fantu pomagat usposobit 1280x800 kar je prosil in ne štekate kako slabo so današnji compi prilagojeni slabovidnim. Med .28 in .31 veliko piko pač ni kej prida razlike, drugačnih v trgovini skoraj ne dobiš.
Non-native resolucija je šmorn, ampak
- je hud šmorn pri majhni razliki med resolucijama, z večanjem razlike se stvari počasi izboljšujejo
- pri celoštevilski razliki bi bilo skoraj OK, ampak žal 840x525 ni na seznamu
- hudo slabovidni tudi na nižji resoluciji vidijo slabo in jih zato tudi artefakti manj motijo kot vas.

V časih CRTjev je bilo treba za vsako resolucijo posebej fino nastavit velikost in položaj slike... je mogoče problem v analognem priklopu monitorja? Al je priključen preko DVI?

GrimReaper ::

Te DPI nastavitve sploh ne najdem v Visti, sem pa probal na XP in na 120DPI poveča črke pod ikonami da bi jih še slepec videl.
Jest lahko berem tale tekst na 2 metra, pa nisem nič povečal črk v Firefoxu, imam pa enako 22" s še večjo 1920x1200 ločljivostjo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

bluefish ::

desni klik na namizje > personalize > na levi strani.

element ::

Non-native resolucije so krš. Za zelo slabovidne je v Visti na voljo povečava črk in Magnifier. Control Panel -> Ease of Access Center.

dzinks63 ::

Če si bil do sedaj zadovoljen z 1024x768 in bi še rad naprej imel nekaj podobnega, potem ti je varianta npr: tv 32" z 1366 x 768. Povečava je enormna, za brskanju po netu bo dober.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

opeter ::

tedomedo, zakaj nisi rekel, da uporabljaš Windows Xp? Tam lahko nastavljaš do onemoglosti, pa ne bo nikoli dobro. Četudi povečaš resolucijo. Pri Windows Vista, je situacija rahlo boljša, vseeno pa menim, da ima to najboljše rešeno MacOS X. Tudi Linux (okolje GNome in KDE) ima povečavo pisav solidno izvedeno.

Sicer pa nikoli nisem razumel folka, ki kupuje 22" ali večje monitorje, potem pa ima nastavljeno na 1024x768 pik. Mogoče pa ravno zaradi takih dobimo privzeto v Windows 7, KDE 4.x in MacOS X z ikonami velikosti 512x512 pik?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

c00L3r ::

Pusti ločljivost na 1680x1050 in si daj ekran bližje. Če ga že imaš blizu pojdi do okulista.

jedateruk ::

Ok vidim, da ni rešitve. Ostal bom pri 1440x900, za nekatere programe in igre bom pa začasno dal kako drugo resolucijo, da bo slika večja.
Moderator, zakleni ali zbriši.

CaqKa ::

>>> Moderator, zakleni ali zbriši.

ja walda, da bo vsakdo ki ima podoben problem, spregledal to temo in rešitev v njej.

no kar je moje mnenje okrog tega je to, da je fizična velikost črk in ikon še vedno enaka kot na tvojem 1024 monitorju, razlika je samo v tem da je tale 22" in se zaradi velikosti verjetno vsedeš malo dlje od njega, drugo kar pa je, pa se ti zaradi same velikosti monitorja zdijo črke manjše, čeprav so dejansko fizično enako vlke (ok 10% razlike je).
povsem razumljivo je da se ti ZDI 1cm start bar na 15" zslonu velik in 1cm startbar na 22" majhen.
jaz sem tudi ob preklopu na 1400x1050 bil kar malo v šoku.
ampak čez kak teden sem se pa prav lepo navadil, vse se je dalo brat in ko pridem k komu na 1024, vsakič butasto gledam kak je vse vlko :)

Matev ::

čeprav so dejansko fizično enako vlke


to sploh ni res

pika pri 24 inčnem je velika cca 0,27mm

pri 27 inčnem je 0,303 mm

kar je ogromna razlika - se opazi - verjemi

CaqKa ::

10%

to pomeni da je start bar enkrat 1,1 cm drugič pa 1 cm.

to ni velikost zaradi katere naenkrat več ne moreš prebrat črke.

Matev ::

hmm

opazi se pa bolj kot si marsikdo misli

vsaj za nas ki že malo bolj slabo vidimo
ker smo imeli mogoče za 10% vešjo ločljiopvst na crt-ju kot bi morali imeti


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novi Macbook Pro 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8611605 (9572) JayKay
»

Prenosnik z 'uporabnim' 15" zaslonom

Oddelek: Kaj kupiti
253623 (2977) Pyr0Beast
»

Pomoč pri izboru monitorja in resolucije

Oddelek: Pomoč in nasveti
231989 (1676) GrimReaper
»

Vse slike se malo raztegnejo pri LCD Samsung 22" wide???

Oddelek: Pomoč in nasveti
71223 (990) Zheegec
»

Vaše mnjenje ali je 1440x900 prevelika resolucija za 14¨ prenosnik

Oddelek: Strojna oprema
142340 (2019) Witboy

Več podobnih tem