» »

Prenosnik z 'uporabnim' 15" zaslonom

Prenosnik z 'uporabnim' 15" zaslonom

BlueRunner ::

Iščem, iščem, pa ne najdem.

Prenosnik, ki je naprodaj v EU, ima (relativno) sodoben Intel CPE (Core i3/i5/i7) z zaslonom, ki izpolnjuje sledeče zahteve:
- okoli 15" - ne 13", niti pod razno 17"
- najmanj 1024px navpično (1680x1050 je običajna dimenzija)
- mat premaz, ki preprečuje bleščanje (anti-glare)

Aha... pa cenejši od MacBook Pro. Če ni cenejšega, si bom pač kupil jabolko.

alphasaphir ::

geizhals

pri iskanju po želji spremeni izbrane resolucije in procesorje
edit: in namesto Avstrije izberi Evropo, pa bo več kot dovolj izbire

Zgodovina sprememb…

frudi ::

HPjevi EliteBooki 8540w serije, recimo? Je precej različnih modelov, začnejo se pa pri nekje 1300€, naprej pa odvisno od konfiguracije.
tale npr. izgleda ustrezen za tvoje zahteve. Še brez OS je, če boš slučajno na njem uporabljal Linux.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

krho ::

Če bi rad 16:10, potem ti ostane samo Lenovo Thinkpad T410 in Dell Latitude E6410 oba (1440x900),
Nato ti ostane samo še 16:9, in edina ločljivost 1920x1080.
V bistvu sta zgornaj modela razen Jabolk edina, kar je še 16:10, in oba sta z mobilnim Sandy Bridge šla na 16:9
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

BlueRunner ::

Gezihals ima "lepo" statistiko:
- 1280x1024 (0)
- 1680x1050 (0)
- 1920x1080 (51)
- 1920x1200 (1)

Torej je v normalnih ločljivostih (ja, 16:10 je recimo komaj še normalna, 16:9 za moje delo več ni normalna) na voljo natančno 2 prenosnikov...

Malo sem nerodno zapisal zahtevo "min 1024 vertikala". Nekako sem upal, da se kje še skriva kakšen 16:10 z normalno količino pixlov in normalnim vertikalnim DPI, da bom lahko te pixle dejansko videl. Pozabil pa sem dopisati normalen DPI.

Bolj pravilno bi moral napisati min 1024px vertikala in hkrati max 96DPI.

Po tem kriteriju verjetno vsi 1920x1080 izpadejo, ker so (pre)široki in hkrati v centimetrih prenizki. Če se motim, naj mi kdo pokaže kakšno izjemo.

Torej mi ostaneta MacBook Pro 15" za cca. 1800 in Panasonic Toughbook CF-52 za cca. 2800.

:|

opeter ::

Emmm ... ja. Žal je tako.

Mogoče pa bi bilo vredno premisliti o večjem ekranu? Recimo 17-17,3"?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jst ::

Jaz sem se ze pred nekaj leti sprijaznil, da nikoli ne bom dobil prenosnika po moji meri. Vedno je treba sprejeti kaksen kompromis.

Sedaj dajejo 16:9 zaslone, ki so dejansko neuporabni pri nativni locljivosti brez da bi povecal dpi v Win. A takoj ko povecas DPI, se polomi pol programov - ali kaj zgine ali zgledajo cudno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

fosil ::

Kaj ti pravzaprav hočeš?
Govoriš o ločljivosti, ampak pišeš o razmerjih. 16:9, 16:10 so razmerja širina:višina, ne pa ločljivosti.
Za začetek se izjasni, ali hočeš imet veliko ločljivost ali majhno ločljivost.
Če vzameš ekran 15,6 imaš na voljo 1366x768 ali 1600x900 ali 1920x1080.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

BlueRunner ::

15,6" pri razmerju 16:9 da 34cm (13,6") horizontalno in 19cm (7,6") vertikalno. To je pri vertikalni ločljivosti 1080 konkretnih 140-150 DPI. Torej je pixel na takšnem zaslonu tako zelo majhen, da bi moral povečati črke, da bi jih lahko normalno bral.

Oziroma povedano v malo bolj človeških enotah... Črka 'A', ki jo lahko s svojimi očmi na moji običajni razdalji med nosom in zaslonom normalno preberem, je velika malo več kot 2mm. Na zaslon lahko spravim (s presledki med vrsticami) 55 takšnih vrstic + title bar + taskbar. Moj trenuten zaslon je v višino cca. 21cm (1680x1050). Če naj na 2cm zaslona manj spravim enako število vrstic, kot jih imam sedaj, potem mora biti črka velika manj kot 2mm. S tem pa zame postane premajhna in me začne besedilo pri branju utrujati.

Če naj ohranim enako velikost črke, pa izgubim kakšnih 5 ali 6 vrstic besedila. Ne glede na to, da imam vertikalno ločljivost 1080, kar je več od trenutnih 1050.

Žal več nisem rosno mlad in za delo iščem zaslon s katerim bodo moje oči čim dlje trajale. Sem pa originalno zahtevo narobe sformuliral, saj sem poleg ločljivosti izpustil tudi bistven podatek o DPI, ki naj ne bi bil previsok.

Morda pa najlažje reči, da hočem prenosnik z zaslonom, ki ima vsaj 21cm vertikale (tako kot moj sedanji) in ustrezen DPI, da črke ne bodo postale kockaste. Pri temu pa ne želim 17" škatle s katero bom imel težavo redno prenašati s seboj - sem že ime 17" in žal se ni obneslo.

Se pa bojim, da ima krho prav... masovni trg vedno zmagal in moja pričakovanja odstopajo od pričakovanja povprečnega uporabnika, ki mu verjetno 16:9 format mnogo bolj ustreza, kot pa katera koli druga alternativa. Sem pa upal, da morda kdo ve kje za kakšen skrit biserček.

opeter ::

Najboljši so bili 4:3 formati (320x400, 640x480, 800x600 1024x768, 1280x1024, 1600x1200 itn.). Teg - žal - več ni.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

fosil ::

Razumem da ne maraš velike ločljivosti in s tem mikroskopskih črk, sem tudi sam enakega mnenja.
Ampak v čem pa bi bil problem ločljivosti 1366x768 na 15,6 ekranu?
Po moje je to še vedno bolje koker 1440x900 na 15,4 ekranu.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Tole z ločljivostmi je čisto odvisno od osebnih preferenc. Sam uporabljam HP nw 8440 z ekranom, ki je deklariran kot 15,4" pri ločljivosti 1920 x 1200 (WUXGA). Črke so res male, ampak so zame čitljive brez težav, tudi, če zadevo uporabljam več ur skupaj. Je pa res, da glavnina mojega dela ne obsega besedil, temveč 3D modeliranje. Čeprav moram kar precej pošte in podobnega spisat....

LP

Jože

jan_g ::

Ja, resolucije so na novejših laptopih res hude. Meni pomaga minimalističen window manager (xmonad), ki je tudi dost zmogljiv pri premetavanju oken in povečava fonta v programih, ki jih večinoma uporabljam (console, razni editorji in browser).

BlueRunner ::

Ampak v čem pa bi bil problem ločljivosti 1366x768 na 15,6 ekranu?

Hm... si bom enega 16:9 sposodil, da bom videl kako bo to res izpadlo. Ampak ne delam si ravno utvar, ker 15,6" 16:9 ekran dejansko pomeni 2cm manj v višino, kot pa jih ima 15,4 16:10 ekran. Ne glede na število pixlov po vertikali, to vedno, brezpogojno in v vsakem primeru pomeni občutno manj prikazanih vrstic besedila. Če pa že moram imeti tako blesav zaslon, potem pa seveda vzamem čim več pixlov - kolikor jih bo denarnica prenesla.

S tem, da se vedno bolj nagibam k MBP. Kakorkoli pogledam, trenutno res ne najdem prenosnika, ki bi mu lahko rekel "profi prenosnik" v smislu "profi zaslona" za branje velikih količin besedila (v konzoli ali drugače). Vsi, ki imajo za moje potrebe primerne zaslone, so obtičali v C2D svetu. ;((

Jst ::

>Vsi, ki imajo za moje potrebe primerne zaslone, so obtičali v C2D svetu.

Tu eden taksen maha z roko. :)


--

Moj stric ima nov prenosnik, ki ima 17.X" (I think) 1920x1080, 16:9 torej. Ko me kaj prosi da mu postimam, in ce zadeva traja kaksno uro, si sploh ne morem predstavljati, da bi moral jaz na taksnem zaslonu delati cel dan. On pa dela na gospodarskem ministrstvu, kjer si predstavljam, da mora na dan prebrati in spisati goro mailov/dokumentov. Res ne vem, kako mu uspeva. (Res pa je, da ga nisem vprasal, ce si na sihtu priklopi zunanji zaslon.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

fosil ::

En dober link za primerjavo - klik
Itak lahko bereš samo en vrstico teksta naenkrat :)
Tako je!

Gugie ::

mislim da je tole bomba za ta denar
http://www.ceneje.si/racunalnistvo/pren...

frudi ::

BlueRunner je izjavil:

Malo sem nerodno zapisal zahtevo "min 1024 vertikala". Nekako sem upal, da se kje še skriva kakšen 16:10 z normalno količino pixlov in normalnim vertikalnim DPI, da bom lahko te pixle dejansko videl. Pozabil pa sem dopisati normalen DPI.

Bolj pravilno bi moral napisati min 1024px vertikala in hkrati max 96DPI.

Po tem kriteriju verjetno vsi 1920x1080 izpadejo, ker so (pre)široki in hkrati v centimetrih prenizki. Če se motim, naj mi kdo pokaže kakšno izjemo.

Torej mi ostaneta MacBook Pro 15" za cca. 1800 in Panasonic Toughbook CF-52 za cca. 2800.

:|

Menda se zavedaš, da bi za takšne zahteve rabil 20" zaslon? Tudi 15.4" MBP s 1680x1050 zaslonom ima tebi očitno previsokih 128dpi; še 1440x900 verzija ima 110dpi. In če si že slučajno pripravljen pristati na 1440x900, se je verjetno bolje ozreti za 15.6" ne-apple prenosniki, kjer jih imaš cel kup z ločljivostjo 1600x900 in to za cca. pol nižjo ceno.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

krho ::

1280x800 na onih dveh 14,1" prenosnikih je 107 DPI. Pa oba sta i5
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

BlueRunner ::

Ja, DPI sem potem tudi jaz samega sebe pogledal, kaj sem eno neumnost napisal ;((

Milimetri veliko bolje povedo kaj si želim... 50+ vrstic čitljivega - t.j. dovolj velikega - besedila.

Bom pa še vedno poskusil kakšnega 15,6" z visokim DPI. Ker se mi gre izključno za čitljivost besedila, bom s tem preveril, če mi bo bolj oster (high DPI) zaslon omogočil dovolj velik "navpičen vpogled" (z manjšo velikostjo črk seveda), ne da bi me začele pri branju boleti oči.

Pyr0Beast ::

Pa naviješ DPI v sistemu če ti paše.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlueRunner ::

DPI kot fizična številka, ne DPI kot nastavitev OS-a... Nastavitev OS-a je tako ali tako samo faktor pretvorbe velikosti slikovnega elementa in nič drugega. Slikovni element zaradi tega ni nič večji ali manjši.

Torej imam pri visokem DPI (1080px/19cm - cca. 140DPI) morda možnost, da bodo črke lepo berljive zaradi gladkih in ostrih robov in bo to kompenzirano njihovo siceršnjo majhnost.

Najverjetneje pa bodo pri nizkem DPI (768px/19cm - cca. 100 DPI) zaradi slabo zglajenih robov slabše berljive, kot pa jih imam sedaj (1050px/21cm - cca. 120DPI).

Nikakor pa ne želim biti "z nosom v zaslonu", ker bi rad oči tudi tozadevno čim dlje ohranil brez težav... Zato se mi 1080px pri 19cm višine ne zdi ni ravno "varen nakup".

Zaj... pa sem, ker sem napisal 96 DPI, kar je tipičen namizni monitor, ki ga gledam iz večje razdalje. Za hi-res prenosnike je bilo do nedavnega bolj tipično 120 DPI. Slabši izgleda, da imajo sedaj cca. 100DPI, boljši pa cca. 140DPI. Sprememba DPI pa je posledica spremembe razmerja stranic pri isti diagonali. Jaz pa na prenosniku iščem čim višji zaslon (moj faktor uporabnosti prenosnika), ki pa naj ne bi bil preširok (moj faktor praktičnosti prenosnika).

Pyr0Beast ::

Potem išči 15" 4:3

1600x1200 je lepa resolucija.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlueRunner ::

Dejansko odlična. Ampak 4:3 je na prenosnikih postala znanstvena fantastika že pred leti. Tako, kot vse kaže, da postaja tudi 16:10 počasi misija nemogoče. Dobim stare modele s starimi CPE, ne vem pa kje najti karkoli novejšega s katerim izmed Core i3/5/7 CPE.

opeter ::

Pyr0Beast je izjavil:

Potem išči 15" 4:3

1600x1200 je lepa resolucija.


A to še sploh obstaja? Mislim, jaz imam 20,1" LCD monitor s to resolucijo, ampak prenosnika s tem razmerjem stranic (4:3) že dolgo nisem videl.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pyr0Beast ::

Dobim stare modele s starimi CPE, ne vem pa kje najti karkoli novejšega s katerim izmed Core i3/5/7 CPE.

Ja. Saj to je problem. Če hočeš dober ekran se moraš odpovedati dobremu CPUju in uporabljati zadeve iz prejšnjih generacij. :)

A to še sploh obstaja?

Samo legacy stuff je še tak-torej rabljeno ali stara zaloga.

Tako, kot vse kaže, da postaja tudi 16:10 počasi misija nemogoče.

Yup.

Tudi že 16:9 se bo počasi začel poslavljati če bo neumnost folka dovolj velika, ker gledajo samo na ".

Edina začasna rešitev je kupovanje blazno velikih notebook-ov, da ohraniš vsaj tistih 1080 vertikale.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsungov zaslon prehiteva Apple in Google (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
5819356 (16757) PrimozR
»

Novi Macbook Pro 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8611606 (9573) JayKay
»

Apple prenovil macbooke pro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
18442991 (36889) BlueRunner
»

Visoka resolucija + velik display = misija nemogoče?

Oddelek: Strojna oprema
353416 (2457) Matev
»

Prihaja 30-palčni Dell (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
699627 (7609) Nejc Pintar

Več podobnih tem