» »

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

zan126 ::

Lep pozdrav,v zgornjem prostoru imam kabelski internet,sedaj pa bi ga rabil tudi v spodnjem štuku.Ne vem ali je boljše vleči oz.razdeliti kabel ali se odločiti za brezžičen prenos?
Hitrost je 1Mb/256Kb in deluje za moje potrebe kar solidno.Ne vem pa kako je,če bi se odločil za brezžično povezavo,ali bi se hitrost kaj upočasnila,ter kaj rabim kupiti za to,ker sem bolj slab na tem področju?

Hvala vam za pomoč

Invictus ::

Potegni si kabel. Precej bolje, sploh ko boš kopiral datoteke med računalniki.

LP I.

AndrejS ::

Še en glas za kabl. Cenovno ugodneje, boljša varnost, in še večja hitrost kot je povedal Invictus.

c00L3r ::

Cenovno ugodneje ni nujno. Sploh če gledaš, da moraš prebijat stene/tla, potem pa še krpat luknje. Če bi rad to povezavo naredil za deljenje interneta, potem je dovolj brezžično. Če pa nameravaš imet še kakšno deljenje datotek med računalniki, potem pa je bolje kabl.

Mertelj Pero ::

Samo za internet je wireless čisto kul... če pa še rabiš za prenos podatkov, pa je probaj kabel, a le v primeru da neš rabil delati lukenj ipd.

Karen ::

Sam za surfanje in kak file prestavt je škoda vihat rokave za kabel.

marS ::

kabel je še vedno zakon kakorkoli obrneš
...no more heroes...
https://ilbis.com/

c00L3r ::

Pri meni je problem, če hočem gledat kak film preko skupne rabe datotek. Takrat je dosti odvisno moči signala. Sploh če gledam HD mkv filme. Te moram prej skopirat na prenosnik.

Za internet in kake male stvari je wireless čist dovolj. Je pa res da kopiranje kar traja. In ne daj se zavest s 54mb/s, to je max hitrost. Na kabluboš pri kopiranju datotek imel skoraj polnih 100mbit/s. Pri kopiranju preko wireless pa odvisno 40, 30 mbit/s lahko tudi manj.

Veron ::

pri wirelessu 11g je max REALEN skupni (up+down) prenos nekje 20-25mbit (nekje 2.2MB/s)

edit: pozabil priprisat, da je to pri zelo dober signalu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

zan126 ::

Hvala za odgovore.Če prav razumem moram linijo razdeliti z nekim delilcem pred sedanjim modemom.Ali je ta isti modem potem za oba računalnika hkrati,tudi,če na obeh istočasno uporabljaš internet?

fosil ::

Rabiš router (usmerjevalnik), ki ga boš priklopil na modem in ti bo vzpostavil povezavo z internetom, nato pa na ta ruter priklapljaš domače računalnike.

Če nabaviš brezžični ruter boš imel lahko tudi brezžično omrežje.
Tako je!

zan126 ::

Jaz sicer navadni router že imam,vendar je to router skupaj z telefonskim adapterjem za ip telefonijo,ki je priklopljena.Za internet ima ta isti router samo dva vhoda-oba že sedaj polna.

-Se pravi,če hočem imeti navadno kabelsko linijo rabim kabel pripeljati iz tega routerja v nek switch od tam pa naprej deliti kable do obeh računalnikov?

-Če pa brezžično,pa rabim samo wirelles router za en računalnik,v drug računalnik pa prav tako iz wirelles routerja potegnem kabel do računalnika,ker je razlike med njima samo 2 m?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zan126 ()

c00L3r ::

Tako je. Edino en razumem kje je 2m razlike?

zan126 ::

Mislil sem razdaljo (2 m)od tam kjer je router oz.switch postavljen,pa do prvega računalnika.
Do drugega pa bom ravno tako potegnil kabel,zihr je le zihr,ker je vmes nekaj sten in betona pa ne vem kakšen bo domet z brezžičnim.Verjetno je treba uporabit 8 žilni utp kabel,ali se motim,skrbi pa me tudi razdalja kabla,da stvar deluje normalno?Da pridem do tam kjer je drugi računalnik rabim po ceveh brez "štemanja" enih 50 m kabla.
Hvala lp.

blackbfm ::

Kolikor sem zgooglu piše da bi UTP mogu zdržat okoli 100m. Jaz mam doma utp kabel dolg 25m pa deluje brez problema. Nekaj časa se pri men ni hotlo povezat s 100mbit, nevem točno kje je bila napaka..no tisti čas mi je delal samo če sem hitrost mrežne kartice znižu na 10mbit, slaba mrežna oprema I guess. Zdaj laufa na max:P

Phoebus ::

meja je 100m.

t3hn0 ::

meja je 100m.

no...naceloma se da tud to omejitev povecat z ojacevalnikom signala.

drugace pa se moje izkusnje...
trentno sem na stacionarnem kompu povezan preko wirelessa...trajalo je nekaj casa da sem si brezzicno mrezo zrihtal, da dela kot mora..pred tem sem imel redne izpade mreze (na 10-15min), kar je bilo res obupno...vendar pa ker veliko prenasam vecje datoteke med mojim kompom in streznikom, kateri je povezan preko kabla, sem prisel do tega, da si bom napeljal cat6 kabel in lepo uzival v 1gbit mrezi.
torej, ce imas moznost, bi ti priporocal kabel, ker je najmanj komplikacij :)
ce ti pa to predstavlja veliko dela, pa si poiskusi sposodit od koga brezzicni ruter, ter mrezno in poiskusi kako deluje.
^.^

telexdell ::

V stanovanjski hiši imam že nekaj let nameščen Wireless za namizni PC, dva prensonika. Včasih se priklopim še s telefonom ali prenosnikom gostov. Nikoli ne bi povezal prenosnika s kablom zaradi nekaj sekund (minut) hitrejšega prenosa mogoče ene ali dveh datoteh na dan saj mi brezžično omrežje omogoča svobodo. "Surfam" lahko v sobi, kuhinji, WC, balkonu, za hišo....

zan126 ::

Zanima me ali je za te stvari dober 8 žilni kabel ftp ali utp,ker ne vem katerega naj nabavim oz.kakšna je sploh razlika med njima?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zan126 ()

t3hn0 ::

ce se ne motim je razlika samo v izolaciji ^^
FTP foiled twisted pair -izoliran
STP shielded twisted pair -izoliran
UTP unshielded twisted pair -neizoliran


drugace je pa razlika med kategorijami, vsaka podpira drugo hitrost
cat5 - za 100mbit
cat5e/6 - 1gbit

ce ze napeljujes kabel, vzemi vsaj 5e, da mas v prihodnje se malo lufta...
^.^

Pyr0Beast ::

Shield je -oklep- :)

Vzami UTP, FTP, če ga boš vlekel še zraven kakšnih drugih kablov. Razlika je samo v ceni in oklepu :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

t3hn0 ::

no, sam v tem kontekstu je shield misljen kot ovoj/zascita :)
ce rabis oklep (proti fizicnim poskodbam), bos kabel vlekel znotraj kovinske cevi :)

da ne bomo pametovali
^.^

Pyr0Beast ::

Pardon, oklop, ne oklep :)
STP je oklopljena sukana parica :)

Sicer pa proizvajalci malce po svoje uredijo te oznake.

Tako boš našel UTP kabel ki je samo 4 parice in plastična srajčka.
FTP, 4 parice, aluminjast oklop, in plastična srajčka
S/FTP, 4 parice, vsaka parica s svojim oklopom ter vse skupaj še enkrat oklopljeno. Zunanja izolacija je isto PVC.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

anzy4 ::

Pozdravljeni,
da obudim temo po dolgih letih.
Želim povezati računalnik z internetom, ki je oddaljen od hiše kjer imam internet (brezžični router) cca 80 m - zračna linija. Če bi vlekel UTP kabel bi ga bilo čez sto metrov, ker ne gre naravnost, pa še problem je, ker bi bil ob trifaznem kablu, tako da sem ugotovil, da kabel odpade.
Torej, kaj pravite kakšna antena bi zdaj to morala biti oz. kaj vse potrebujem, in koliko približno me bo to stalo. Ker na tem področju sem pa popolni nepoznavalec.
Hvala

smacker ::

Power line adapter nabavi pa spustiš net po obstoječem trifaznem kablu ;) https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

Mavrik ::

anzy4 je izjavil:

Pozdravljeni,
da obudim temo po dolgih letih.
Želim povezati računalnik z internetom, ki je oddaljen od hiše kjer imam internet (brezžični router) cca 80 m - zračna linija. Če bi vlekel UTP kabel bi ga bilo čez sto metrov, ker ne gre naravnost, pa še problem je, ker bi bil ob trifaznem kablu, tako da sem ugotovil, da kabel odpade.
Torej, kaj pravite kakšna antena bi zdaj to morala biti oz. kaj vse potrebujem, in koliko približno me bo to stalo. Ker na tem področju sem pa popolni nepoznavalec.
Hvala


Če recimo hočeš malo boljšo opremo, zgleda da se da dobiti Ubiquiti LiteBeam AC usmerjene postaje za okoli 65EUR (rabiš dve) - https://www.amazon.de/Ubiquiti-LiteBeam...

Sodeč po internetih ljudje dobivajo tudi po 100Mbit+ na razdalji pol kilometra z direkt linijo. Poglej si še ostalo airMAX ponudbo pri njih.

smacker je izjavil:

Power line adapter nabavi pa spustiš net po obstoječem trifaznem kablu ;) https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...


Tole ne bo delalo nikakor na taki razdalji in po takih kablih.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

smacker ::

Mavrik je izjavil:

Tole ne bo delalo nikakor na taki razdalji in po takih kablih.

Domet 300m...

XS!D3 ::

anzy4 je izjavil:

Če bi vlekel UTP kabel bi ga bilo čez sto metrov, ker ne gre naravnost, pa še problem je, ker bi bil ob trifaznem kablu, tako da sem ugotovil, da kabel odpade.

Namesto UTPja vzameš optiko in ni nič od tega ni problem.

Mavrik ::

smacker je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Tole ne bo delalo nikakor na taki razdalji in po takih kablih.

Domet 300m...


Večina teh powerlineov ne pride niti do 100Mbit čez eno nadstropje, ne pa 300m. V končni fazi je tehnologija podobna WiFi, le z več motnjami in slabšim nosilcem.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

men leti cca 50-60Mbit na cca 150m kabla (povrh tega še staro kablovje iz godknows when). V isti bajti (2 nadstropja) mam 150-200Mbit, odvisno pač od motenj.

tako da vsaj za probat je.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

DeeCoy ::

Optika zraven štroma, pa ne bo nikoli problema, pa večna je. Kabel je zastonj, švasanje bo malo dražje, pa pretvorniki niso zastonj. Je pa stalna rešitev. Če že imaš cev ni tu kaj razmišljat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeCoy ()

Invictus ::

UTP zraven štroma je problem samo v proizvodnji, kjer se pretaka po kablu vsaj 20kW.

Doma to sploh ni problem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Potegni optiko, ni boljše in cenejše zadeve. ker boš hitro presegel tistih 100 m, kolikor gre UTP. Brezžične linke pa pozabi, če imaš opcijo potegnit kabel.

hojnikb ::

Yup, še en glas za optiko, če imaš možnost. Media konverterji tudi niso tako dragi, prav tako sam kabl. Magari kupiš že narejenga, če imaš dovolj velike kanale (nerabiš potem švasat).....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

starfotr ::

https://www.fs.com/products/29608.html

Drugače ti pa Fokab pri nas tole naredi brez težav. Ali pa kdo drug, nima veze.

anzy4 ::

Najprej se zahvaljujem za predloge,
Hja, poweline bi bilo najbolj komot, ampak gre za alu 3x35mm2 kabel (isti kot dovod za hišo) in to direkt iz elektro omarice. Je treba to nekako potem linijo do tja pripeljati ali kar nekje v hiši vklopiti v enofazno vtičnico? No pa saj itak pravite, da ne deluje.
Če bi optiko: potrebujem cca 100 m optičnega kabla in dva konverterja na vsakem koncu. Še kaj? A je potem to huda znanost za narediti, sprašujem zato, če bi bilo najboljše kakega majstra, da vse skupaj poveže in nastavi, da se jaz laik ne bom preveč razbijal glave z vsem skupaj.
Isto vprašanje za usmerjevalno anteno.
Sicer pa ne potrebujem ne vem kakih ultra hitrosti, gre namreč za gospodarski objekt in itak ne bom na tistem računalniku medijskih vsebin z interneta vlekel. Toliko pač da je povezano z netom, z računalnikom v hiši, za občasne nadgradnje programa in podobne manjše reči.
Hvala

starfotr ::

Spisek materiala, ki ga rabiš za optiko.

Če gremo po vrsti za začetka do konca:

Patch kabel utp 2 eur
Media converter 30 eur
patch kabel optika 10 eur
Optična doza z vtičnico ali kaseta 10 eur
Optični kabel 0,5 eur/m

in nato ponovljeno še enkrat v obratnem vrstnem redu na drugi strani.

Nastavljati ti ne bo treba nič. Isto bo, kot če priklopiš doma.

Predlagam single mode kabel, 4 ali 8 vlakenski. Nikoli ne veš, kaj se boš spomnil v prihodnoati. Kabel je praktično zastonj.

Nato pa moraš računat še delo. Če sam potegneš ali pa to naredi kaka ekipa elektičarjev. In dobro je, da ti to delajo taki, ki se ukvarjajo tudi z optiko. Ker potem ti bodo naredili še tiste zvare.

Lahko pa kupiš kabel, kot sem ti zgoraj dal link in 2 media konverterja ter 2 patch utp kabla in je zadeva rešena. V3ndar bolj primeren in pravi postopek je tak, kot sem opisal zgoraj.

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:


Patch kabel utp 2 eur
Media converter 30 eur
patch kabel optika 10 eur
Optična doza z vtičnico ali kaseta 10 eur
Optični kabel 0,5 eur/m

Običajno rabiš še SFP modul za single ali multimode fiber (odvisno od uporabljenega kabla), če ni že vgrajen v media converter.

Sicer pa če se na drugi strani rabi tudi switch ali router, bi jaz vzel takšnega, ki že ima SFP(+) uplink, in ne rabiš ločenega media converterja. Recimo Mikrotikov managed switch RB260GS ima 5 copper portov in 1 SFP, ki ga lahko porabiš kot optični uplink do centralne lokacije. Če je tudi na drugi strani switch, ki že ima kak SFP port, še toliko lažje.

starfotr ::

Res je, lahko imaš media converter s SFPji, lahko pa je že vgrejeno v sam media converter. Kar je tudi ceneje, ne rabiš posebej SFPjev.

jype ::

V naslovu je napaka. Namesto besede "ali" bi morala biti beseda "za".

starfotr ::

Ja seveda. Ti se toliko ukvarjaš s temi zadevami in bi lahko vedel, da je kabel neprimerno bolj zanesljiv, poceni in tudi hitrost ter motnje so čisto druga zgodba, kot na brezžični tehnologiji.

anzy4 ::

Hvala majstri :)
In kabel potegnem po alkaten cevi? Kaj pa je to SFP? @starfotr v tistem linku zgoraj pride kabl malce več kot pol evra na meter, a je to zato ker so konektorji na obeh koncih?
Zadeva bo izgledala takole: iz routerja bo z nekimi vmesniki seveda potegnjena optika do gospodarskega objekta, kjer bo računalnik , kakšen router tam ni predviden, razen če ni nujno potreben ali pa da je to ena od variant, ki je cenejša.
Je na Celjskem koncu kakšna trgovina al pa kje drugje, ki imajo te reči ugodno, da ne bom glih iz Amazona ali Alibabe vlekel opreme sem. Take reči rajši bi rajši ne kupoval iz spletnih trgovin, ker se bom ziher kaj zaštrikal, ker ne vem ravno veliko o tem.

Invictus ::

A te moramo še guglat naučit?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Zagotovo imaš v svoji okolici nekoga, ki se ukvarja s tem. Naj si pride ogledat zqdeve pa ti bo vse povedal in razložil ter dal ponudbo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP klešče (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7611317 (8083) gumby
»

FTTH Media konvektor

Oddelek: Omrežja in internet
221843 (1231) M_arjan
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205394 (4342) LuiIII
»

nasvet pri povezavi z 100 m oddaljenim računalnikom

Oddelek: Omrežja in internet
231516 (1220) Daedalus
»

optika T2 oprema in kabli

Oddelek: Pomoč in nasveti
4710475 (9537) Senitel

Več podobnih tem