» »

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Goran's Blog ::

Pozdravljeni.

Kateri kabel bi vzel UTP ali FTP:
Potrebuje ga od zunanje omarice kjer pridejo varovalke do notranje omarice v hiši za adsl2+.
Vem, da je FTP veliko boljši ker ma dodatno plast zaščite ter tudi nima toliko izgub, ampak a ne bi bil tudi UTP uredi?

Lp

Frenckie ::

Napelji UTP - CAT 6.
FTP mora biti na obeh straneh ozemljen, da ima potem polno funkcionalnost.

Goran's Blog ::

Ne bo narobe ker gre 10m kabla po zraku izven hiše??

Frenckie ::

Kabl FTP po zraku s slabo ozemljitvijo je najslabša varianta - oplet je kot antena za pobiranje motenj.

Goran's Blog ::

Kupil sem UTP CAT 6, če je sedaj stvar delala po 30 let starem kablu bo tudi po tem šlo.

mojca ::

(Morda naslov ni najprimernejši, a najbližje od doslej odprtih tem.)

Kakšen/kateri Cat 6 kabel priporočate?
Najcenejši Cat 6 kabli so iz aluminija. Gledala sem npr. tega. Vijolična mi sicer ni všeč, ampak OK.

Gre za objekt, kjer utegne biti do 100 uporabnikov naenkrat, medsebojne razdalje med mrežno opremo utegnejo biti nekaj deset metrov (počitniška lokacija, ki se lahko potencialno uporabi za kakšno konferenco) in v tem trenutku Cat 6 morda res ni potreben, a se mi zdi nesmiselno na novo vleči "stare" kable. (Naročili bodo 120 Mbit-no internetno povezavo.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

SeMiNeSanja ::

@mojca - če razumem, to ne bo povezava med DVEMA objektoma ampak nameravaš povezat VEČ objektov, ki bodo med seboj oddaljeni po nekaj deset metrov?

Potem moraš imeti na umu, da ne moreš vleči samo en kabel, ampak bi morala za vsak objekt vleči svojega.

Alternativno bi lahko imela v vsakem objektu nek mali 4-portni switch, ampak bi si s tem nakopala več težav kot koristi, saj je že dovolj, da na 3. objektu nekdo izključu elektriko, pa potem vsi ostali izza njega ostanejo brez povezave.

Najbolje je napeljati en kabel čimbolj centralno, tam postaviti eno spodobno razdelilno omarico in vse objekte povezati nanjo - vsakega s svojim UTP kablom.

Invictus ::

Najbolj znana firma je Brandex.

Število uporabnikov pač ne vpliva na kvaliteto kabla.

Če ne misliš delati 10Gbit mreže, potem je CAT5 čisto dovolj dokler so razdalje pod 100m.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Poldi112 ::

Frenckie je izjavil:

Napelji UTP - CAT 6.
FTP mora biti na obeh straneh ozemljen, da ima potem polno funkcionalnost.


Na obeh pač ne.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mojca ::

SeMiNeSanja je izjavil:

@mojca - če razumem, to ne bo povezava med DVEMA objektoma ampak nameravaš povezat VEČ objektov, ki bodo med seboj oddaljeni po nekaj deset metrov?

Potem moraš imeti na umu, da ne moreš vleči samo en kabel, ampak bi morala za vsak objekt vleči svojega.

Alternativno bi lahko imela v vsakem objektu nek mali 4-portni switch, ampak bi si s tem nakopala več težav kot koristi, saj je že dovolj, da na 3. objektu nekdo izključu elektriko, pa potem vsi ostali izza njega ostanejo brez povezave.

Najbolje je napeljati en kabel čimbolj centralno, tam postaviti eno spodobno razdelilno omarico in vse objekte povezati nanjo - vsakega s svojim UTP kablom.


Ja, gre za več med seboj povezanih objektov. (Najbolj neumno je to, da so bili vsi objekti povsem obnovljeni leta 2012, nekateri še kasneje, pa lastniku takrat ni padlo na pamet, da bodo gostje verjetno spraševali po internetu. Koaksialne kable je napeljal, UTP-ja pa ne.)

In ja, zavedam se vsega povedanega. Samo lastnik ne razume dobro vsega in bo potreboval še malo pranja možganov. (Jaz sem samo potencialni uporabnik infrastrukture in si želim, da bi čim bolje delala, ko jo bomo mi uporabljali.)

Invictus je izjavil:

Najbolj znana firma je Brandex.

Število uporabnikov pač ne vpliva na kvaliteto kabla.

Če ne misliš delati 10Gbit mreže, potem je CAT5 čisto dovolj dokler so razdalje pod 100m.


Hvala. To je torej ista znamka kot na mojem linku.

Število uporabnikov sem omenjala izključno zato, ker je vseeno malce razlike, ali omrežje postavljaš zase ali za (pretiravam) celo univerzo.

Ne mislimo postavljati 10 Gbit mreže, vsaj ne ta hip, ampak pred par leti je bila 100 Mbit/s mreža znanstvena fantastika (še 8 let nazaj sem delala na 28 kbit/s povezavi, zdaj pa že občasno jamram, če je hitrost "samo" 200 Mbit/s). Ne vidim poante, zakaj bi hotel šparat tistih par centov na meter kabla, potem pa čez nekaj let ugotavljati, da je infrastruktura prešvoh za sodobne namene. Razen če je razlika med Cat5e in Cat6 dejansko zanemarljiva. Tega ne vem. Cat 7 je trenutno predrag in ni smotrn za kupovanje "na zalogo".

SeMiNeSanja ::

Koliko pa je teh 'objektov'? 10? 20? Več?

Če do vsakega vlečeš svoj UTP iz vozlišča, že pri 10ih kablih to postane kar zajeten snop.
Potem se poraja vprašanje, kako spraviti ta kabel od objekta do objekta - ali ima položen kakšen kanal, cev,.... - pa če se bo toliko kablov na koncu sploh dalo napeljati v obstoječi kanal ali karkoli že ima. Direktno po zraku jaz teh kablov, ki so za 'notranjo uporabo' nebi napeljeval in jih izpostavljal atmosferi, ker se lahko zgodi, da jih bo treba čez par let menjavati, ko bi prepereli.

Kabli za zunanjo uporabo pa so višjega cenovnega razreda... Imaš tudi takšne, ki so ojačani z jeklenico, da jih kakšna žled ne more kar tako potrgat... Ampak to potem že stane toliko, da bi šel preveriti, če se nebi dalo ceneje zakopat cev, po kateri bi napeljal kable.

Ampak mogoče pa že ima dovolj široke kanale med objekti, pa ne bo problema za tiste par kablov?

Invictus ::

mojca je izjavil:


Ne mislimo postavljati 10 Gbit mreže, vsaj ne ta hip, ampak pred par leti je bila 100 Mbit/s mreža znanstvena fantastika (še 8 let nazaj sem delala na 28 kbit/s povezavi, zdaj pa že občasno jamram, če je hitrost "samo" 200 Mbit/s). Ne vidim poante, zakaj bi hotel šparat tistih par centov na meter kabla, potem pa čez nekaj let ugotavljati, da je infrastruktura prešvoh za sodobne namene. Razen če je razlika med Cat5e in Cat6 dejansko zanemarljiva. Tega ne vem. Cat 7 je trenutno predrag in ni smotrn za kupovanje "na zalogo".

1 Gbit mreža ni znanstvena fantastka že vsaj 10 let.

Glede na to da doma 10 Gbit ne zafila skoraj nobena naprava, je tam niti ne bo.

V tvojem primeru bo pa tako uplink bottleneck, ne lokalna mreža. Razen če bo kdo naredil butast design.

Drugače, pa če je več objektov, se splača vmes položiti optiko.

Transiverji so že poceni.

http://geizhals.eu/?cat=transc&xf=7096_...

Drugače, pa če je več objektov, se splača vmes položiti optiko.

Transiverji so že poceni.

http://geizhals.eu/?cat=transc&xf=7096_...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Frenckie ::

@mojca - uporabi se naj Cat6 trdožilni.
Instalaterji ga največkrat uporabljajo, pa tudi priključne vtičnice in konektorje je najlažje montirati nanj.

SeMiNeSanja ::

@Invictus - optika je že cool.
Ampak samo s transceiverjem si pa tudi ne moreš nič pomagat.

Če sem zadevo prav razumel, se gre za nekakšne počitniške hišice, kjer bo na koncu prišla montirana ena UTP vtičnica (kar zna biti tudi rahlo kritično).
Ljudje so razvajeni, pa bi radi imeli priključek v bivalnem prostoru in v spalnicah - ali pa po možnosti še celo WiFi po hišici.

Čim bi rad napeljal v objektu več vtičnic, potrebuješ v vsaki hišici svoj switch, in potem še transceiver za vsakega, če se želiš iti optiko. Vse skupaj potem zadevo že tako podraži, da je bistveno ceneje napeljati en UTP in gor priključiti en WiFi poceni routerček, po možnosti s 4 prostimi UTP porti, ki jih potem lahko razpelješ do dodatnih vtičnic. Ampak če imaš WiFi, ponavadi vtičnice niti niso več nujno potrebne, saj se vsakdo najprej poskusi priključiti na WiFi.

Čim imaš WiFi v vsakem objektu, pa imaš tudi solidno pokritost....

Optika pa je cool, ker imaš lahko bistveno tanjši snop kablov, ki jih moraš napeljati. So pa problem razni media converterji, ki ti podražijo vso zgodbo. Kolikor jaz razumem, je treba zadevo izpeljati za čim manj denarja. Tu potem 'profi' varianta z optiko odpade.

Invictus ::

Dokler OP ne pove kaj sploh ima, je težko planirat ... Ampak 100 uporabnikov da nek hint ...

Itak pa za transiver rabiš switch. A je nivo Slo Techa toliko nizek da je to treba posebej povedat?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Dokler OP ne pove kaj sploh ima, je težko planirat ... Ampak 100 uporabnikov da nek hint ...

Itak pa za transiver rabiš switch. A je nivo Slo Techa toliko nizek da je to treba posebej povedat?

Switch za 20€ nima porta za transceiver - kaj dosti več pa predvidevam, da investitor ni pripravljen investirat na vsak 'objekt' (počitniško hišico/bungalov?).

Drugo je, če se pogovarjaš o campus-u ali blokih s 50+ sobami. Logično, da boš tam potreboval switche, ki bodo že v osnovi imeli tudi porte za transceiverje.

Ampak ja... OP skopari s podatki, kot da se boji, da bomo odnesli posel, če bomo kaj preveč izvedeli.

mojca ::

> 1 Gbit mreža ni znanstvena fantastka že vsaj 10 let.

Ma ja. Ampak google pravi, da so že pred letom dosegli 255 Tbit/s. Že danes je gigabitna (lokalna) mreža praktično nujnost, čez par let boš morda gigabit downlink dobil za "dva bureka". Glede na to, da kablov v zidu ne menjaš vsake tri leta, verjetno ni pametno, da greš zdaj šparat 10-20 EUR na račun tega, da boš moral čez pet, deset let nujno na novo napeljati vse kable?

> V tvojem primeru bo pa tako uplink bottleneck, ne lokalna mreža.

Tega si ne bi upala a-priori trditi. Na lokaciji, o kateri je govora, brezžične točke trenutno dostopajo v svet preko električnega omrežja. Skoraj bi stavila, da obstoječi pretvorniki ne dosegajo hitrosti, ki jo zdaj tam dobiš že za male pare (200 Mbit/s).

Tako pri meni doma kot v službi je bottleneck lokalna mreža. Doma zato, ker je bil najcenejši možen paket 100 Mbit/s, pa router tega ne prebavi. V službi pa smo priklopljeni na gigabitno omrežje, ni pa še dovolj potreb (in denarja), da bi menjali vso lastno mrežno opremo (ki zares niti ni tako stara). V prejšnji službi je bil bottleneck pri hitrosti prenosa kar moj računalnik.

> Drugače, pa če je več objektov, se splača vmes položiti optiko.

Z izjemo enega stojijo objekti drug ob drugem.

> Koliko pa je teh 'objektov'? 10? 20? Več?

Pet plus. Pri čemer je osrednji objekt večji in potrebuje v najboljšem primeru vsaj 3-4 brezžične točke (v najslabšem primeru pa UTP kabel za TV do vsake sobe), torej bi bilo "v bodoči centrali" idealno imeti malo več portov. Trenutno sta tam dva kosa kitajskih jajc (2x 4-portni 100/10 Mbit switch) in sračje gnezdo kablov.

> ali ima položen kakšen kanal, cev,....

Ne (še). Po mojem bo malo po domače iskal najkrajšo pot za vrtanje skozi stene in tla. Trenutno ima v vsakem od treh objektov svojega trojčka, en objekt brez interneta, do petega objekta pa cca. 50 m UTP kabla po zraku.

> Kabli za zunanjo uporabo pa so višjega cenovnega razreda... Imaš tudi takšne, ki so ojačani z jeklenico, da jih kakšna žled ne more kar tako potrgat... Ampak to potem že stane toliko, da bi šel preveriti, če se nebi dalo ceneje zakopat cev, po kateri bi napeljal kable.

Razmišljal je o napeljavi kabla iz enega objekta v drugega po zraku, pa se bolj kot žleda boji snega, ki bi zdrsel s strehe. Ampak tehnične probleme (v stilu kopanja jarkov in vrtanja skozi stene) bo že rešil sam.

> Ampak mogoče pa že ima dovolj široke kanale med objekti, pa ne bo problema za tiste par kablov?

Nima.

> Kolikor jaz razumem, je treba zadevo izpeljati za čim manj denarja. Tu potem 'profi' varianta z optiko odpade.

Fajn je, če ni megalomanski projekt, ker nekega hudega budgeta ravno ni. Je pa škoda denarja za najcenejša kitajska jajca, če se ti potem npr. gost ne vrne samo zato, ker se spomni, da mu je prejšnje leto štekal internet. Ali če ti da na booking-u najnižjo oceno zavoljo tega in odžene ostale goste.

Ampak glede na razdalje optika po mojem še ni smotrna. Kvečjemu za tisti oddaljen objekt (za katerega ne ve, ali ga bo čez leto dni še imel in vanj niti noče investirati).

> Drugo je, če se pogovarjaš o campus-u ali blokih s 50+ sobami. Logično, da boš tam potreboval switche, ki bodo že v osnovi imeli tudi porte za transceiverje.

Tam je manj kot 50 sob, nimam pa pojma, koliko (red velikosti utegne biti okrog 30), ampak glede na to, da kablov do posamezne sobe ni vlekel takoj, jih ta hip tudi ne bo, pač pa se bo zaenkrat sprijaznil z nekaj več brezžičnimi točkami.

> Ampak ja... OP skopari s podatki, kot da se boji, da bomo odnesli posel, če bomo kaj preveč izvedeli.

Posel težko odnesete, ker ne delamo za denar, pač pa za "lastno korist" (na "najcenjši možni lokaciji" bomo potrebovali spodoben internet za organizacijo dogodke za geeke na Mac-ih). Če bi kdo pomagal, je dobrodošel.

Invictus ::

mojca je izjavil:


Ma ja. Ampak google pravi, da so že pred letom dosegli 255 Tbit/s. Že danes je gigabitna (lokalna) mreža praktično nujnost, čez par let boš morda gigabit downlink dobil za "dva bureka". Glede na to, da kablov v zidu ne menjaš vsake tri leta, verjetno ni pametno, da greš zdaj šparat 10-20 EUR na račun tega, da boš moral čez pet, deset let nujno na novo napeljati vse kable?

Za domače uporabnike je 1 Gbit mreža čisto dovolj, vključno s kakim, tudi 4k video prenosom.

mojca je izjavil:

>
Tega si ne bi upala a-priori trditi. Na lokaciji, o kateri je govora, brezžične točke trenutno dostopajo v svet preko električnega omrežja. Skoraj bi stavila, da obstoječi pretvorniki ne dosegajo hitrosti, ki jo zdaj tam dobiš že za male pare (200 Mbit/s).

Tako pri meni doma kot v službi je bottleneck lokalna mreža. Doma zato, ker je bil najcenejši možen paket 100 Mbit/s, pa router tega ne prebavi. V službi pa smo priklopljeni na gigabitno omrežje, ni pa še dovolj potreb (in denarja), da bi menjali vso lastno mrežno opremo (ki zares niti ni tako stara). V prejšnji službi je bil bottleneck pri hitrosti prenosa kar moj računalnik.

Saj zato pa je 1 Gbit mreža čisto dovolj. 10Gbit mreža se zna svinjsko podražiti ko vključiš vse elemente. Poleg tega še kar nekaj časa ne bo 10 Gbit portov na domačih škatlah, ker jih nihče ne rabi.

Wifi je bil pa vedno počasnejši od kabla. Half-duplex + bandwidth sharing + collision on network.

Če imaš prepočasen router, kupi novega ;). Druge opcije pač ni.

mojca je izjavil:


Z izjemo enega stojijo objekti drug ob drugem.

Vseeno. Vsak objekt bi moral imeti svoje vozlišče, in vsaka soba vsaj en Ethernet, raje dva. Poleg tega je optika danes cenejša od 10Gbit UTP.

mojca je izjavil:


Pet plus. Pri čemer je osrednji objekt večji in potrebuje v najboljšem primeru vsaj 3-4 brezžične točke (v najslabšem primeru pa UTP kabel za TV do vsake sobe), torej bi bilo "v bodoči centrali" idealno imeti malo več portov. Trenutno sta tam dva kosa kitajskih jajc (2x 4-portni 100/10 Mbit switch) in sračje gnezdo kablov.

Za resno delo je wifi neuporaben, sploh pri velikem številu uporabnikov. Sem zgoraj napisal zakaj.

mojca je izjavil:


Fajn je, če ni megalomanski projekt, ker nekega hudega budgeta ravno ni. Je pa škoda denarja za najcenejša kitajska jajca, če se ti potem npr. gost ne vrne samo zato, ker se spomni, da mu je prejšnje leto štekal internet. Ali če ti da na booking-u najnižjo oceno zavoljo tega in odžene ostale goste.

Ampak glede na razdalje optika po mojem še ni smotrna. Kvečjemu za tisti oddaljen objekt (za katerega ne ve, ali ga bo čez leto dni še imel in vanj niti noče investirati).

Žal za 5 objektov ne bo šla rešitev za 200 EUR ... Naj raje podeseteri cifro. Naj ne kupi najcenejšega wifi routerja. Ki bodo crknili/bremzali ob več uporabnikih.

mojca je izjavil:


Posel težko odnesete, ker ne delamo za denar, pač pa za "lastno korist" (na "najcenjši možni lokaciji" bomo potrebovali spodoben internet za organizacijo dogodke za geeke na Mac-ih). Če bi kdo pomagal, je dobrodošel.

Saj pomagamo. Samo ob skopih informacijah bolj filozofiramo.

Ker ni niti budžet na voljo, bomo ostali nekaj vmes med mokrimi sanjami, pravo rešitvijo in poceni neuporabno, ki bo najbž na koncu prevladala. In ja, problemi z Internetom odganjajo goste.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mojca ::

To, da bi moral napeljati dva kabla do vsake sobe (enega za internet, drugega za TV), sem mu že povedala. Ampak OK, razumem, da tega ne bo delal dva tedna pred božično-novoletnimi prazniki oz. da če ni naredil doslej, lahko to preloži za kakšno leto ali dve in dotlej uporablja kvalitetne brezžične routerje.

Zdaj bi bila prioriteta odpovedati dva trojčka in pohitriti tretjega, ter narediti manjkajoče povezave med objekti. Moj predlog je bil, da bi za centralno točko kupili en res dober zmogljiv router z omaro, iz centrale napeljali po en kabel do vsakega objekta, v vsakem objektu namestili switch (gigabitni, ampak lahko cenejši), od switcha dalje pa speljali po potrebi. Dva objekta imata samo eno stanovanje (en celo eno samo sobo + kopalnico). Tam je čez glavo dovolj en sam wireless (brez dodatnega switcha). En objekt (ta, ki ga bomo potrebovali mi) ima tri nadstropja in 6 sob. Predlagala sem mu, da bi napeljal po dva UTP kabla do vsake sobe (kar utegne biti manjši problem); ampak minimalno en kabel (na katerega pripne wireless) na štuk. Potem je še "telovadnica", kje načeloma ne bo uporabnikov interneta, razen če si kdo tam omisli "konferenco" ali žur, kjer pa se lahko brez težav nagnete 50-100 ljudi. "Remote" lokacije se zaenkrat ne bi dotikala. Kaj so glavni problemi tovrstnega načrta? Meni se zdi glavno to, da kupuješ opremo tako, da bo tudi pri naslednji posodobitvi isti kos opreme uporaben, če že ne narediš vsega naenkrat. Ne vem pa še, katere bi bile najprimernejše brezžične točke in routerji/switchi.

(Manjši problem je samo to, da si lastnik predstavlja, da bo šel [karikiram] 24.12. v Mercator po manjkajočo mrežno opremo in da bo polovico za silo rešil po luftu, da ne bo treba kopat. In da se je včasih malo težje pogovarjati z njim, ker ne razume ravno tehnologije in se mu zdi največji problem podpisati pogodbo s ponudnikom.)

Za 200 EUR itak ne bo prišel skozi, že kabel ali dva routerja bosta toliko. Ampak kolikor vem, je pri resnih routerjih cena bližje 1k EUR na komad, kar bi skupno "idealno" investicijo pognalo bližje 20k EUR, kolikor pa skoraj zagotovo ni pripravljen investirati.

SeMiNeSanja ::

Router za 100 uporabnikov je dejansko zalogaj, sploh če želiš poleg golega routinga dodati še neko kolikor tolikor spodobno varnost in upravljivost cele zgodbe.

Dejansko si ne moreš privoščiti, da zadevo narediš 'po domače' - gostje morajo biti na ločenem omrežju od poslovnega, če potem imaš še kakšne posebne aplikacije na TV-ju (prijave, odjave, bujenje, VOD,...) se tudi na ta del ne sme pozabiti, da potrebuje poseben tretman - koneckoncev dostopa do poslovnega strežnika.

Če ima potem še IP telefone (ali pa jih dolgoročno planira), tudi na te ni za pozabiti.

Skratka stvari hitro lahko postanejo bolj kompleksne, kot si misliš. Seveda se lahko 'improvizira' (nekdo bi rekel 'ne komplicira'). Ampak na dolgi rok se improviziranje zna tudi maščevati.

LuiIII ::

No jaz pa ravno danes napeljujem po svoji stanovanjski hiši kable za 10Gb ethernet. Vzel sem tale kabel, ki ima malo manjši profil. Mislim, da se vseeno splača odšteti tistih nekaj € več za future proof napeljavo. OK je pa tudi res, da bom že v štartu imel vsaj en server in 2 x workstation povezan z 10Gb ethernetom. 10Gb swithi ratujejo dostopni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435276 (2334) starfotr
»

Router z več izhodi

Oddelek: Omrežja in internet
413411 (2440) SeMiNeSanja
»

Katere UTP kable v hišo?... cat 5e, 6, 6A, 7

Oddelek: Pomoč in nasveti
265288 (4557) čuhalev
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488721 (7020) SeMiNeSanja
»

Kateri kabel za omrežje v hiši? utp/ftp/stp/sftp?

Oddelek: Omrežja in internet
2811295 (8971) antonija

Več podobnih tem