» »

Google Latitude dvignil veliko prahu

Google Latitude dvignil veliko prahu

ComputerWorld - Google je izdal dopolnitev za svoj Google Maps, ki je dvignila veliko prahu. Gre za dodatek z imenom Google Latitude, ki se namesti na telefon in omogoča spremljanje lokacije posameznika v realnem času. Tematika je seveda občutljiva, saj taki posegi v zasebnost niso mala šala, zato je Google pristopil nadvse pazljivo, a je Latitude vseeno dvignil kar nekaj prahu. Uporabniki mobilnih telefonov imajo tako možnost, da sami vključijo storitev Latitude, s čimer nastavijo, kdo in kdaj lahko spremlja njihov položaj na zemljevidu ter kako natančno (denimo zgolj mesto). Obstaja celo možnost, da uporabnik nastavi fiktivno lokacijo, medtem ko je na drugem koncu sveta. Google še obljublja, da zbranih informacij ne bo hranil in obdeloval.

Za začetek so podprti blackberryji in naprave s Symbianovo programsko opremo ali Windows Mobilom in Androidi. V prihodnosti nameravajo podpreti še iPhone in iTouche. Poleg tega obstaja še odjemalec za PC-je, s katerim bo mogoče spremljati denimo lokacijo svojih otrok ali kaj podobnega. Natančnost je odvisna od tehnologije - GPS zadene na nekaj metrov, določanje na podlagi bazne postaje pa mnogo slabše.

33 komentarjev

Tody ::

3x sem prebral to novico na različnih virih ampak vseeno se mi ne zdi to uporabno,... okey sej tist video lepo prikaže in to samo nevem, če se mi zahoče družba jo bom poklical, Za force je pa to zanimiva zadeva ja... Sam kukr so pametni bodo itak izklopil če bodo rabil to izklopit.

CWIZO ::

Men je pa fajn to. Če kdo ne zna kam pridt, ga bo veliko lažje s pomočjo tega usmerjat do cilja kot pa da ti on govori "glih mem ene velke table sem šel" :)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

kronik ::

Podobno zadevo sem si sam spisal že pred leti, saj google maps omogoča vpis koordinat in prikaz lokacije glede na le-te. Prikazuje tudi razdaljo do bližnjih večjih krajev.

#000000 ::

To more vsak ki mu šeraš kontakt imet gmail račun ? al ga ne rabi ?

kriko1 ::

Še API naj odprejo kot FireEagle in smo na konju.

SubOrbit ::

@cwizo: če boš toliko natančno videl lokacijo od "kolega", da ga boš lahko usmerjal, to pomeni da ima ta tvoj kolega verjetno GPS v telefonu, torej, zakaj bi mu moral razlagat kam naj pride če lahko vnese hišno številko v svoj poljuben navi program in te najde sam brez tvojega "ja no zdej ko prideš do vogala pejd pa desno"?

Blazz ::

tele zadeve jaz ne morm na BBja spravt....

profii ::

bolj me firbec matra kako bo to z gps in ostalimi signali. boš držal telefon proti nebu da bom čimbolje pokrit da bojo ostali lahko vohunili kje si. glede baznih postaj pa itak ni dovolj natančno.
pa še baterija je uprašljiva. bom 2x na dan polnil telefon samo zaradi ostalih.

BluPhenix ::

Jah pač gledate preveč ozko in zato ne vidite zakaj bi bilo uporabno.

Nekdo, ki bo zadevo sigurno uporabljal bodo zdej avtoprevozniki, da bodo sledili svojim uslužbencem, kje se nahajajo tovornjaki. Seveda so se take storitve že sedaj dobile, ampak so bile navadno precej drage. Starši bodo sledili otrokom, otroci starše ipd. Ko nekdo to vidi zna hitro uporabiti.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

profii ::

mulc da telefon u žep in gps več neve kje je. če gremo pa natančnost baznih postaj je pa lahko kjerkoli med šolo in domom.
glede avtoprevoznikov se pa strinjam.

kriko1 ::

... Starši bodo sledili otrokom, otroci starše ipd. Ko nekdo to vidi zna hitro uporabiti.


Samo če oni privolijo, drugače ne moreš. Poleg tega komot lahko servisu rečeš da si kje drugje ali pa zadevo popolnoma onemogočiš začasno.

mulc da telefon u žep in gps več neve kje je. če gremo pa natančnost baznih postaj je pa lahko kjerkoli med šolo in domom.
Meni n95 lovi tudi če ga dam v žep, verjetno so namenske gps naprave še močnejše.

Gandalfar ::

tele zadeve jaz ne morm na BBja spravt....


A google maps ti je prej delal?

techfreak :) ::

... Starši bodo sledili otrokom, otroci starše ipd. Ko nekdo to vidi zna hitro uporabiti.


Samo če oni privolijo, drugače ne moreš. Poleg tega komot lahko servisu rečeš da si kje drugje ali pa zadevo popolnoma onemogočiš začasno.

V bistvu ni potrebno privolitve otrok, ker za njih do 18 leta odgovarjajo in odločajo starši.

Glede avtoprevoznikov ... to so lahko že zdaj uporabljali. Pač rabiš nekoga, ki zna malo programirati in ti skupaj spravi aplikacijo, ki dostopa do GPS od telefona in preko GPRSa pošilja informacije.

Lahko pa seveda vzame GSM in GPS modul ter ga preko kakšne mikrokontrolerja poveže ... Ter je potem še bolj zanesljivo, ker telefon lahko izkopiš, tega pa naj ne bi mogel.

kriko1 ::


V bistvu ni potrebno privolitve otrok, ker za njih do 18 leta odgovarjajo in odločajo starši.


Storitev zahteva da ti potrdiš, ne glede kdo želi videt tvojo pozicijo.

http://www.google.com/support/forum/p/G...

OK.d ::

-za otroke
+za starše
LPOK.d

techfreak :) ::


V bistvu ni potrebno privolitve otrok, ker za njih do 18 leta odgovarjajo in odločajo starši.


Storitev zahteva da ti potrdiš, ne glede kdo želi videt tvojo pozicijo.

http://www.google.com/support/forum/p/G...

Ja, ampak če te noče otrok dodati, potem mu pač prepoveš uporabo tega ali kaj podobnega.;)

aljazh ::

Jah pač gledate preveč ozko in zato ne vidite zakaj bi bilo uporabno.


Tole bo IMO v prihodnosti uporabno predvsem za Google, ki bo oglaševalcem in raznim raziskovalnim ustanovam/analitskim podjetjem prodajal lokacijske podatke.

Boš šel mimo Mercatorja in bo priletel sms, da imajo danes v akciji sveža rebrca za na žar. Na primer. Poveži to še z vsemi podatki, ki jih Google o tebi že ima na podlagi uporabe ostalih storitev (Gmail, Google Docs, zgodovina iskanj, itd.) in posamezni koščki se kar naenkrat sestavijo v eno lepo celoto.

#000000 ::

Tud men je prvo padl na pamet, zakaj bi mogu met google še mojo lokacijo in verjetno tud tel. cifro.

Tale z rebarcima zmaga :)

Pat_MaGroin ::

Se ena bedarija iz Googla.

LP,
PIC

Smeagol ::

Se strinjam.

TESKAn ::

Hm, me zanima, kdaj bo prvi mobitel imel "away" stanje, torej da se bo odklopil od omrežja, ne da bi ga bilo treba tebi ugašat. Nočeš, da ti sledijo prek mobitela in mu lepo naročiš, naj izklopi oddajnik in bo lepo tiho, samo spremlja najbližjo postajo, da se lahko potem hitro spet priklopi, ko hočeš telefonirat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

techfreak :) ::

Hm, me zanima, kdaj bo prvi mobitel imel "away" stanje, torej da se bo odklopil od omrežja, ne da bi ga bilo treba tebi ugašat. Nočeš, da ti sledijo prek mobitela in mu lepo naročiš, naj izklopi oddajnik in bo lepo tiho, samo spremlja najbližjo postajo, da se lahko potem hitro spet priklopi, ko hočeš telefonirat.

Vklopiš airplane mode. Potem ko pa to izklopiš pa lahko v 2 sekundah kličeš.

kriko1 ::

Hm, me zanima, kdaj bo prvi mobitel imel "away" stanje, torej da se bo odklopil od omrežja, ne da bi ga bilo treba tebi ugašat. Nočeš, da ti sledijo prek mobitela in mu lepo naročiš, naj izklopi oddajnik in bo lepo tiho, samo spremlja najbližjo postajo, da se lahko potem hitro spet priklopi, ko hočeš telefonirat.


Že imajo.

V tem primeru pa je to samo aplikacija, če jo zapreš ne javlja več pozicije, oz. še več - lahko direktno v nastavitvah izklopiš ali pa lažeš o pravi poziciji.
Glede prisluškovanja pa ne vem kako je - baje da to lahko delajo celo ko je telefon izklopljen, kako se sedaj obnaša airplane / offline mode pa mi ni znano.
Ve kdo?

Ziga Dolhar ::

DejanL15:

... Starši bodo sledili otrokom, otroci starše ipd. Ko nekdo to vidi zna hitro uporabiti.


Samo če oni privolijo, drugače ne moreš. Poleg tega komot lahko servisu rečeš da si kje drugje ali pa zadevo popolnoma onemogočiš začasno.

V bistvu ni potrebno privolitve otrok, ker za njih do 18 leta odgovarjajo in odločajo starši.


No, na srečo to ne drži kr tko kategorično. Otroci lahko pravico do zasebnosti izvršujejo že mnogo prej.
https://dolhar.si/

k4vz0024 ::

V teoriji....:D

techfreak :) ::

Hm, me zanima, kdaj bo prvi mobitel imel "away" stanje, torej da se bo odklopil od omrežja, ne da bi ga bilo treba tebi ugašat. Nočeš, da ti sledijo prek mobitela in mu lepo naročiš, naj izklopi oddajnik in bo lepo tiho, samo spremlja najbližjo postajo, da se lahko potem hitro spet priklopi, ko hočeš telefonirat.


Že imajo.

V tem primeru pa je to samo aplikacija, če jo zapreš ne javlja več pozicije, oz. še več - lahko direktno v nastavitvah izklopiš ali pa lažeš o pravi poziciji.
Glede prisluškovanja pa ne vem kako je - baje da to lahko delajo celo ko je telefon izklopljen, kako se sedaj obnaša airplane / offline mode pa mi ni znano.
Ve kdo?

Ja, telefon je izklopljen oni ti pa lahko še vedno prisluškujejo. V SIM kartici je vgrajena baterija in tudi vso vezje za to, da operater ve, kje se nahajaš.>:D

Airplane mode pa se obnaša tako kot piše -> AIRPLANE MODE oz. OFFLINE MODE
Mogoče kakšne od teh dveh besed ne razumeš, zato raje poglej v slovar.

Mavrik ::

Že imajo.

V tem primeru pa je to samo aplikacija, če jo zapreš ne javlja več pozicije, oz. še več - lahko direktno v nastavitvah izklopiš ali pa lažeš o pravi poziciji.
Glede prisluškovanja pa ne vem kako je - baje da to lahko delajo celo ko je telefon izklopljen, kako se sedaj obnaša airplane / offline mode pa mi ni znano.
Ve kdo?


Ne, ti ne razumeš. Dokler je telefon povezan na omrežje, se da slediti njegovi lokaciji, saj mora neprestano javljat svojo prisotnost bližnjim postajam in med njimi preklapljajo. Tega se ne da ponaredit, saj drugače preprosto omrežja ne delajo.

Drugače pa kot je bilo že rečeno: Airplane mode na iPhonu ma recimo tole že. Ta stvar izklopi preprosto vse radie v napravi (GSM/UMTS, WiFi, BT) in kot takemu se preprosto več ne da slediti.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Nokie iz serije Nxx imajo prav tako offline način delovanja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

techfreak :) ::

Airplane mode pri iPhoneu in pri Nokii N73 mi deluje tako, da se preprosto vse izklopi, ter lahko uporabljaš samo ostale funkcije telefona. Mavrik, sem jaz povedal kaj drugega?

Telefon pa ne more biti povezan na omrežje, če je izklopljen.

CaqKa ::

v sim kartici baterija? tole se mi zdi highly unlikely.
tak zlo malo prostora je... še za kaki lipo verjetno premalo. kaj šele da bi bilo dovolj da bi oddajalo signal ki ga je možno sledit.

dinozaver7 ::

The Latitude iGoogle gadget is not currently available for your location :(
:P

Tody ::

Caqka pejt na servis za sarkazem :)

Jst ::

Moja dve leti stara Nokia za 14kSit (ali 12; ta low razred) ima Flight mode, ki te odjavi iz omrežja. To ima med profili in sekundo, ko vklopiš drugi profil, lahko že kličeš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SMS pošiljanje iz telefona na server

Oddelek: Programiranje
132024 (1533) mojca
»

Je kaj podobnega kot Latitude za sledenje telefona preko gps-a?

Oddelek: Mobilne tehnologije
71780 (1457) Moris
»

sledenje vozil z gps sledilnikom

Oddelek: Strojna oprema
148185 (7553) Bias
»

Prek 60% aplikacij za Android brezplačnih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
8111319 (9445) Lonsarg
»

Google Latitude dvignil veliko prahu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
336503 (4296) Jst

Več podobnih tem