» »

Računalnik za arhitekta

Računalnik za arhitekta

Fave ::

Kolega (arhitekt) kupuje nov računalnik. Potrebuje zmogljiv stroj. Na njem bo delal v AutoCad, 3D studio in ostalih programih, ki so povezani z arhitekturo.

Skratka išče se zmogljiva mašina, kjer je performance pred ceno. S poudarkom na grafiki.

Za vsak nasvet v naprej hvala.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

dlicen ::

Naj vzame 4gb rama, čim hitrejši procesor z več jedri in solidno (a gamersko in ne kakšno profi quadro ali firegl) grafično kartico za delo v viewportih, recimo vsaj radeon 4850/nvidia 9800gt. Hiter sistemski disk (raptor) in velik disk za podatke. In seveda naj ne zanemari napajalnika, dovolj močnega in predvsem zanesljivega, ker po pravilu zadeva zataji ravno en večer pred oddajo projekta:).
Konkretne komponente pa so seveda odvisne od proračuna. Več denarja, več muzike.

FrancBula ::

predlagam i7 ali phenomII sistem da bo za malo dlje časa
GA-P35-DS3(rev. 1.0) ; E5200@3.75GHz ; Palit Radeon 4850 ; LC8650 Ozeanos

ncc2000 ::

Tole si je omislil frend projektant pred novim letom (uporablja predvsem ACAD in 3Dstudio):

MB Intel DX58SO, LGA1366, ATX, FSB QPI, 4×DDR3 1600
Procesor Intel Core I7-920, 2.660 GHz 8MB LGA1366
MUSHKIN 6GB Kit 998679 (3x2GB) XP3-12800
Ati Club 3D PCI-e HD4850, 512MB GDDR3 Zerotherm
WD 150GB SATA, 16Mb, 10Krpm VelociRaptor (WD1500HLFS)
WD 1TB SATA2, 32/7200 -Green- (WD10EADS)
DVD +/- RW SAMSUNG, SATA S223F
Čitalec kartic Foxconn CR-03C
Ohišje Enermax Chakra CS-032BF ECA3052
Napajalnik Metatron LC8850 850W/14cm v2.2

Preskok iz E6600/GT8800 na tole ga je čisto čisto prevzel. Moćno zadovoljen. (cca 1K3€ + DDV)
Edino grafo si je želel pasivno, a ker se je zmislil zadnji hip, se ni našlo.

FrancBula ::

Gigabyte x58-ud5
core i7 920
ram ddr3 mushkin 3gb
hd 4870 512mb
wd wd6400aaks
VelociRaptor
dvd/rw-sata
napajalnik metatron 8650
ohišje cm 690
za 1450eur
GA-P35-DS3(rev. 1.0) ; E5200@3.75GHz ; Palit Radeon 4850 ; LC8650 Ozeanos

x45 ::

Phenom II sistem, precej cenejši, manj gretja:

Gigabyte 790GX
Phenom II 940 BE ( zaenkrat www.mlacom.si )
ram DDR2 1066 mhz 2 * 2 gb
hd 4870 1024 mb
samsung 750 gb sata 2 32 mb cache
dvd/rw-sata

ostalo po želji

dzinks63 ::

Primerjava: 3dsmax 9 - SPECapc 3dsmax CPU Rendering Test, I7 ima svojo ceno, vendar je le te tudi vreden, je 50-70% zmogljivejši od konkurence v programih, kjer je potrebno pokazati vso surovo moč.

solatko ::

Določeni programi ne podpirajo igralskih grafičnih kartic, tako da vprašanje s katerimi programi bo lahko na tem računalniku delal. Eden od teh je 3D studio.
FireGL ali FX.
Ni sestavljal gamerski računalnik, temveč delavno postajo, v kateri pa AMD nima kaj delat. Poglej cene in sestavo tovarniško sestavljenih delovnih postaj, brez grafike.
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

wooted ::

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/g...

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/g...

grafe namenjene CAD programom.. cena temu primerna ;)

solatko ::

Sestavil sem računalnik za podobne naloge pred kakšnima dvema mesecema:
ASUS p5q pro - p45, intel 9400q, 4gb rama 1066mhz, 640gb f1, samsung dvd-rw, Antec (300) ohišje, metatron 850, in grafiko ati fgl v 3600 256mb za cca 990€, zadeva dela ko grom. Z i7 bi moralo letet, kot strela.

ncc2000 ::

Določeni programi ne podpirajo igralskih grafičnih kartic, tako da vprašanje s katerimi programi bo lahko na tem računalniku delal. Eden od teh je 3D studio.
FireGL ali FX.
Ni sestavljal gamerski računalnik, temveč delavno postajo, v kateri pa AMD nima kaj delat. Poglej cene in sestavo tovarniško sestavljenih delovnih postaj, brez grafike.
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/it...


Tole sem ga pa prav vprašal, kako to on misli D3S z HD4850.
Odgoovor: iz bivšega pca je prestavil FX Quadro grafo, HD ima pa kot secondary, ker FX ni ravno za vse.
Menda pa se da z modifikacijo driverjev da nahecat HD, da se odlično obnaša kot FireGl.
Za RV670 se da ziher narest, za RV770 ne ve.

dlicen ::

3d studio čisto ok dela z gamerskimi grafičnimi karticami.
tako kot drugo cad programje.
velika večina cad in ostalih grafičnih in inženirskih strokovnjakov (sploh v sloveniji) dela na gamerskih karticah. sploh pa vsi študenti na FA in sorodnih fakultetah.

klinker ::

Ohišje: Antec P-182 143,94€
Napajalnik: Antec NeoPower 650 Blue 114,50€
Maticna: Gigabyte GA-EX-58-UD5 268,37€
procesor: Intel® Core™ i7 920 283,84€
Ram: Mushkin PC3-12800 "High Performance" KIT 253,03€
Grafika: Sapphire Radeon HD 4850 1024MB GDDR 3 PCI-Express™ 16x
Disk 1: Western Digital WD3000GLFS "VelociRaptor™" 300GB Serial ATAII cache 16MB 268,91€
Disk 2: Western Digital WD10EACS "Green Power" 1000GB Serial ATAII cache 16MB 127,42€
Pekac: Samsung SH-S223F BESE DVD-+RW 22,20€

Skupaj: 1.673,36€

suntrace1 ::

Menda pa se da z modifikacijo driverjev da'nahecat HD, da se odlično obnaša kot FireGl.


Se da ''nahecat'', vprašanje pa je če si lahko dovoli nestabilnost delovanja, razne nepredvidene buge v programih in nezmožnost posodabljanja gonilnikov.

Če je tip resen glede dela, si ne bo dovolil nestabilnosti in ogrožanja dela zaradi cenenih ovinkov, kot je softmodanje grafične, in potrebuje namensko delovno postajo v katero spada tudi namenska delovna grafična kartica. Verjamem da bodo tukaj na debelo prepričevali v nakup gamerske, vendar je to po mojem mnenju napaka, če si nekdo želi imeti predvsem dobro delavno postajo.

dzinks63 ::

Softmodat se da kar nekaj kartic. Npr. GF 8800GTS 320MB v FX4600, dobiš za drobiž vrhunsko grafično za 3D.

ncc2000 ::

Menda pa se da z modifikacijo driverjev da'nahecat HD, da se odlično obnaša kot FireGl.


Se da ''nahecat'', vprašanje pa je če si lahko dovoli nestabilnost delovanja, razne nepredvidene buge v programih in nezmožnost posodabljanja gonilnikov.

Če je tip resen glede dela, si ne bo dovolil nestabilnosti in ogrožanja dela zaradi cenenih ovinkov, kot je softmodanje grafične, in potrebuje namensko delovno postajo v katero spada tudi namenska delovna grafična kartica. Verjamem da bodo tukaj na debelo prepričevali v nakup gamerske, vendar je to po mojem mnenju napaka, če si nekdo želi imeti predvsem dobro delavno postajo.


Se podpišem pod tole.

Podal sem le informacijo o možnem softmodu.
Ampak folk to tudi naredi, tudi za hudo profi uporabo. In če ne menjaš (posodabljaš) uporabniškega programovja, z zanesljivostjo menda sploh ni problemov. No, to so infe iz druge roke, sam nisem v tem.
Drugače pa popravki driverjev za profi grafe menda ja niso tako pogosti kot za širokopotrošne grafe, ali pač?

Sem pa prvič slišal za 2 grafe (različne) v enemu PC-u. Zanimivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ncc2000 ()

Hexx ::

najbolše bi bilo da vzame nvidino NVIDIA Quadro NVS 450 ki je narejena posebaj za razvijalce in intelov i7 920

WarpedGone ::

najbolše bi bilo da vzame nvidino NVIDIA Quadro NVS 450 ki je narejena posebaj za razvijalce

Dreka pa posebej narejena. Isti čip kot na gejmerskih variantah.
Razlika je v imenu pa drajverju. Pa biosu, ki profi drajverjem dovoli uporabo parih funkcij, ki v igrah nimajo smisla. Če si za to pripravljen plačat parkrat več, go for it. Nekateri imamo pač raje svoj denar.
Zbogom in hvala za vse ribe

M-XXXX ::

Se da ''nahecat'', vprašanje pa je če si lahko dovoli nestabilnost delovanja, razne nepredvidene buge v programih in nezmožnost posodabljanja gonilnikov.

Če je tip resen glede dela, si ne bo dovolil nestabilnosti in ogrožanja dela zaradi cenenih ovinkov, kot je softmodanje grafične, in potrebuje namensko delovno postajo v katero spada tudi namenska delovna grafična kartica. Verjamem da bodo tukaj na debelo prepričevali v nakup gamerske, vendar je to po mojem mnenju napaka, če si nekdo želi imeti predvsem dobro delavno postajo.

Meni se pa zdi mnogo bolj neumno ko ljudje dajo/daš? 3x več denarja za ISTO kartico, le da je drug bios gor. Glej če jo prineseš meni ti bom zaračunal LE 100% višjo ceno od normalne grafe, tako da boš še vedno prihranil:D Je tako težko dojet kako vas podjetja obirajo in za isti izdelek računajo 3x več?

suntrace1 ::

Res je, da gre običajno za modificirane gamerske kartice, vendar razlika ni samo v BIOSu, sicer, bi bil mod povsem preprost. Po novem nVidia (če se ne motim) lasersko reže določene stike na kartici, tako da modifikacija kartica ni več mogoča.
Pravtako so gonilniki optimirani za delo v 3D programih in jim žal, ne more parirat še tako močna gamerska kartica, sicer bi se le-te hitro znašle tudi v manj zmogljivih delovnih postajah, kjer pa jih trenutno ni.

Osebo sem izvedel mod iz X1900XT v V7350, brez katerega bi stežka spisal diplomo iz tematike vzvratnega inženiringa, povezava do stare teme. Zmogljivosti so sicer bile večje, vendar pa so se med delom pojavljale določene anomalije in nestabilno delovanje, vendar za takratne potrebe povsem nemoteče. Pravtako ni malo ljudi, ki opaža anomalije pri delu z modificiranimi grafičnimi karticami v določenih programih, kar je dokaj dobro pisano na Guru3D forumu, kjer se večina napotkov kako modificirati tudi najde.

Kdor si služi denar s 3D programi 8+ ur dnevno/5 dni na teden, pa nestabilnost in anomalije niti slučajno ne pridejo v poštev in je povsem razumljivo, da plača podjetje višjo ceno za stabilno delo ter dobro podporo, saj so delu tudi namenjene in se visoka nakupna cena vseeno amortizira. Delo z velikimi objekti zna še tako dobro mašino hitro spraviti na kolena in takrat se pokažejo vse pomankljivosti polovičarskega nakupa.

Update driverjev pravtako res ni pogost, je pa potreben recimo 1x na leto, ko se menja/update-a software.

Tako da, če je tvoj prijatelj arhitekt študent, ki bo na istem kompu tudi igral igre, naj si nabavi seveda gamersko kartico, če misli na PCju resno delat in služiti denar, pa si bo omislil namensko delovno postajo. Sicer pa me osebno me že nekaj časa mika nakup tele zverine V7350, ki bi zlahka poganjala igre, ki jih igram (LockOn, Doom3, HL2/CS:S). Delovni PC pa imam posebej v službi in tam ni nobenih iger, če odštejem ProE :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: suntrace1 ()

darkolord ::

Mah, pri najboljših FireGL/QuadroFX karticah (1500€+) ni nobenega dvoma. Pri cenejših je pa res dobro malo premisliti.

Primer:
Ko izvedeš softmod (modfikacija driverja, ne kartice), je naprimer razlika med tema dvema v enem DisplayPortu. Razlika v ceni pa 7,5x.

SAPPHIRE PCI-E ATI RADEON HD3870, 512MB GDDR4, 2x DVI lite retail 133,00
FireGL V7700 512MB GDDR4 PCIe DVI+DVI+HDTV out (2*DL DVI) 999,00

Glede na to, da je na primer HD4870 dvakrat hitrejša od HD3870 (ima tudi več rama), stane pa 300€, kljub mogoče čudežnemu firmeware-u/BIOSu, ne gre pričakovati, da bi ji V7700 lahko konkuriral.

Je pa dobro prej za vsak program posebej preveriti, katero kartico favorira - pri Mayi baje najcenejši firegl poseka najdražjega quadra in kako se obnese z "desktop" varjantami kartic.

suntrace1 ::

Takole ''čez palc'' primerjati grafičnih pač ne gre saj ni vse v MHz. Recimo FX4600 ima manjšo frekvenco kot 8800 GTX, vendar je še vedno v 3D programih mnogo hitrejša. Pravtako ni vse v ceni.

Za povprečnega igričarja, ki si plačuje opremo z lastnim (ali maminim) denarjem, je seveda nerazumljivo zakaj naj bi plačal 7x več za enako grafično kartico. Za podjetje, ki si služi denar, pa je lahko tak nakup majhen strošek v primerjavi z zamujenimi roki naročil, manjšimi možnimi napakami, izgube podatkov zaradi nestabilnosti in manjša obremenitev projektantov ter s tem večja produktivnost. Visoka cena se tako zelo hitro stopi.

Če nekdo izpostavi njegove želje v tem kontekstu:
Kolega (arhitekt) kupuje nov računalnik. Potrebuje zmogljiv stroj. Na njem bo delal v AutoCad, 3D studio in ostalih programih, ki so povezani z arhitekturo. Skratka išče se zmogljiva mašina, kjer je performance pred ceno. S poudarkom na grafiki.


potem je moj nasvet, kot nekoga, ki si dejansko služi denar s CAD/CAMom , naj si omisli
profesionalno grafično kartico, ki jo priporoča proizvajalec njegove programske opreme.

darkolord ::

Ja, sej se načeloma strinjam.

Ampak pač treba je zadevo vseeno pogledat iz vseh zornih kotov - če ima nekaj oznako "profi", še ne pomeni avtomatsko, da je stvar tudi v resnici vedno boljša (oz. v tem primeru hitrejša). Še posebej, če je razlika v eni generaciji (naj samo spomnim, kako je vsak Core2Duo ob izidu posekal "profi" Xeone).

Glede nestabilnosti, izgube podatkov itd je pa pomoje tudi malo pretirano...

Mogoče se kdo pač ne strinja, ampak sam govorim iz izkušenj - nekdo se je zaletel v nakup dragega Quadra, čeprav je potem "gejmerski" cenejši GeForce to isto delo opravljal precej hitreje.

Če se bolj temeljito premisli pred nakupom, ne stane prav nič. Mimogrede, SPECviewperf je "standarden" benchmark za take zadeve, s katerim se hitro vidi, kaj je tudi v praksi hitrejše...

suntrace1 ::

Tudi jaz se strinjam. Profi nujne ne pomeni, da je hitrejša, temveč da je bolj zanesljiva, s tem mislim na to, da lahko pri manjšem frame-ratu pravilno izrisuje teksture, brez artefaktov.

Nestabilnost delovanja je morda res pretirana, vendar vem, koliko živcev sem pokuril, ko mi je program med delom padel in sem izgubil po 2-3 ure zelo zahtevnega dela, ali pa sem delal v zelo mučnem okolju, kjer je PC z veliko težavo izrisoval objekt, ne da bi trgal teksture. Taki delovni pogoji so zelo stresni in mi že zaradi duševnega miru, odtehtajo višjo ceno.

Se pa zelo strinjam, da je potrebno uporabiti SpecView, ki dejansko pokaže stanje v praksi in ne samo teoriji. Če bom imel nekaj prostega časa danes (jutri je že delovni teden), potem bom preletel Guru3D in druge forume ter poiskal grafe v SpecView za primerjavo med profi in gamer karticami, če ima kdo več časa, pa se ne bom branil :D tako da vemo, kje dejansko stojijo stvari. Povsem možno je, da 4870 prehiti V7700 v SpecView.

Pravtako, če mi bo čas seveda dopuščal, bom izvedel mod (hvala za link dzinks63) iz 8800GTX v FX4600 ter ga podvrgel benchu in uporabi, ter poročal, kakšne so izkušnje, ampak žal samo v ProE, ker sem tukaj domač.

suntrace1 ::

Sicer pa bi toplo pripročal več kot 4Gb rama, saj pri teh cenah ni razloga za šparanje in nakup SSD trdega diska namesto Velociraptorja za sistemski disk.

suntrace1 ::

Konfiguracija:
- Intel C2D E6400
- Patriot 2 x 1GB 667 DDR2
- Asus 8800GTX

Zadnji gonilniki nVidia_Quadro_181.20, resolucija 1600x1200

SpecView10,

8800 GTX
3dsmax-04 8,64
catia-02 7,45
ensight-03 15,96
maya-02 31,01
proe-04 10,88
sw-01 10,24
tcvis-01 3,86
ugnx-01 5,18


FX 4600 mod
3dsmax-04 13,93
catia-02 13,91
ensight-03 17,46
maya-02 30,46
proe-04 12,25
sw-01 24,02
tcvis-01 6,34
ugnx-01 4,81

procenti %
3dsmax-04 61,23 %
catia-02 86,71 %
ensight-03 9,40 %
maya-02 -1,77 %
proe-04 12,59 %
sw-01 134,50 %
tcvis-01 64,25 %
ugnx-01 -7,14 %


Za Mayo je potrebno naložiti še MAXtreme driver, da se rezultati izboljšajo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

En računalnik za strojnika, ter za kakšno igro...

Oddelek: Kaj kupiti
424429 (3468) kravsel
»

Pro grafična kartica - entry level

Oddelek: Zvok in slika
182163 (1710) ferdo
»

grafična: softmod vs. original

Oddelek: Navijanje
181961 (1651) x45
»

Kaj za CATIA : Nvidia Quadro FX1700 ali ATI Radeon HD 4870 X2

Oddelek: Kaj kupiti
112428 (2088) Vlad Tepeš
»

Računalnik za Catio (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
546897 (5117) barbarpapa1

Več podobnih tem