» »

Premaknjen radiator - mrzla soba

Premaknjen radiator - mrzla soba

imagodei ::

Sem tehtal, kam naj dam tale problem, pa nekako ni bil za Hlajenje in modifikacije ;)... Tale oddelek je še najbolj smiseln.

Torej... Živim v garsonjeri in zaradi pomanjkanja prostora sem prejšnji teden prestavil radiator izpod okna na drugo steno. Ja, vem, not a good idea. Je bil kalkuliran rizik, pričakoval sem, da bo soba nekoliko hladnejša. Ampak ne pa toliko... ;(

V glavnem, očitno radiator greje samo s sevanjem, ni pa nobenega obrata zraka. Prostor neposredno pred radiatorjem je prijetno topel, kakor pa se odmakneš, pa se občuti hlad. Še posebej moteče je, če si dalj časa na istem mestu, ko prav občutiš, da imaš toplejšo tisto stran telesa, ki je obrnena proti radiatorju. Zadeva je podobna, kot če sediš pred ognjem: v ksiht in prednji del telesa ti je toplo, v hrbet te pa mrazi.

Takole nekako izgleda ena idealizirana toplotna shema. Stanovanje ni narisano v merilu, gre pa za dimenzije cca 6m x 3m



Recimo, da najbolj očitna poteza - vrnitev radiatorja na staro mesto - ni na voljo. Kaj predlagate? Glede na gornje razmišljanje je tahujši problem odsotnost kroženja zraka. Kaj, če bi pod radiator namontiral nekaj PC ventilatorjev?
- Hoc est qui sumus -
  • zavaroval slike: Azrael ()

korenje_ver2 ::

okno imaš slabo zaprto. daj prste ob rob okna in če občutiš mrzel zrak, potem ni tesnenja.
zrak pri radiatorju pa vedno cirkulira, saj se toli zrak, ki je ujet med stenama radiatorja dviga. radiator mora biti vedno pod oknom, saj je tam glavni vir hladnega zraka. včasih se ga da tudi pred vhod v stanovanjih.

Go-ahead ::

Ventilator, ki bi skrbel za prisilen pretok zraka.
Sedaj se ti hladen zrak, ki pride zaradi puščanja okna v sobo o, ali ohlajanja zraka ob steklu spusti na tla, gre ob tleh na drugo stran sobe se ob radiatorju zaradi segrevanja dvigne in pod stropom teče nazaj do okna.

Azrael ::

Drugega ne ostane, kot ventilator ali več njih.

Pod oknom so radiatorji ravno zaradi tega, da pride do cirkulacije zraka v prostoru- Okna nikoli ne tesnijo 100% in mrzel zrak, ki pri špranjah pride v sobo, ob radiatorju pada dol, ogret toplejši zrak pa se dviga in tako pride do cirkulacije.

Sedaj imaš, kot bi imel peč na grelne špirale. Pred njo vroče, 2 metra stran pa mraz, zrak ne kroži.

Rabiš pa kalorifer (peč z ventilatorjem), saj ta pri isti moči, kot enostavna peč na grelne špirale, ravno zaradi ventilatorja ogreje precej večji prostor.

Edit: Dovolj časa pacal tale odgovor in imaš sedaj 3 enake.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

imagodei ::

@korenje_ver2:

Okno je na novo vzidano, 2 leti in perfektno tesni. Je tudi vakuumsko, tako da so toplotne izgube kar se da majhne.

V vsakem primeru je jasno, da je tam vir hladnega zraka. Ampak, na cca 17 kvadratih si težko zrihtaš dovolj uporabne površine, zato je praktično nemogoče, da bi stvar zmontiral nazaj, kot je bila. To namreč pomeni, da moram podreti stensko montirano zložljivo mizico in posledično izgubim cca 70x100 cm uporabne površine. Ja, če imaš 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje, to ni veliko, na 17 kvadratih pa ceniš vsak meter.

Zrak okoli radiatorja pa dejansko bore malo kroži. Radiator je tako vroč, da ga ne moreš držati (keramični), vendar je temperaturna razlika pol metra od radiatorja in 3 metre od radiatorja ogromna. Če pa nad radiatorjem držim roko, pa ne občutim posebno močnega kroženja; za razliko od npr. stanovanja moje mame, kjer vroč zrak nad radiatorjem opazno ziblje zavese.

EDIT: referenca
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Saladin ::

Se ne bi dalo za radiator postavit nek ventilator z majhnimi obrati, ki bi dostojno in neslišno premikal zrak?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

imagodei ::

Za radiator kvečjemu vertikalno, po moje. Če bi to zadostovalo... Drugače pa sem res razmišljal o 2-3 silent PC ventilatorjih pod radiatorjem, da bi povečali kroženje zraka.
- Hoc est qui sumus -

korenje_ver2 ::

imagodei, mislim da je azarel še najbolje povedal.

Sicer pa mislim da obstajajo radiatorji z ventilatorji. Da bi dajal ventilatorje od pcja gor, je pa že ogabno, neprofesionalno in grdo.

Saladin ::

"Drugače pa sem res razmišljal o 2-3 silent PC ventilatorjih pod radiatorjem"


Definitivno ne.
Ni niti učinka niti izgleda.

Nekje sem zasledil takšne velike ventilatorje premera tudi kaka pol metra, namenjene prav za ventilacijske jaške (take, kot jih vidiš v filmih).

Veliki, ozki, neslišni z majnimi obrati - to iščeš.


Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Brane2 ::

IMHO so PC venti lahko povsem O.K. rešitev, če jih postaviš tako, da bo pretok soliden.

Lahko bi psotavil kak "box" pod radiator iz kake polakirane lepenke, vanj postavil recimo 4 12cm vente, ki bi vlekli zrak skozi radiator in ga vpihovali pri tleh proti centru sobe.

Ne vidm zakaj ne bi delalo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Tudi jaz sem mnenja, da bi z PC ventilatorji moralo delati. Tudi pri radiatorju pod oknom ni posebnega piša zraka, ogreva pa celoten prostor. Pa še poceni rešitev je, sploh če jih recikliraš iz odsluženih PC napajalcev.
Nekoč je bil Slo-tech.

Saladin ::

Če ima kak zračni tunel znotraj radiatorja (ali pa ga naredi), bo morda delalo.
Če pa misli na neko bolj odprto izvedbo, pa ne bo efekta.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Brane2 ::

Saj to sem mislil. Zadihtaš radioator od strani, pod njim pa imaš box, tako da prisiliš zračni tok, da se segreje na poti vertikalno dol med radiatorjem in steno.

Po moćnosti bi na steno za radiatrojem zalimal tanko izolacijo, da ne bi grel stene.
On the journey of life, I chose the psycho path.

balkanec ::

... da prisiliš zračni tok, da se segreje na poti vertikalno dol med radiatorjem in steno..


Bolj pametno bi bilo na poti vertikalno GOR.
Ti si ziher pozigalec !!!

Brane2 ::

Takrat bi venti vlekli zrak pri tleh in bi se tako veliko hitreje nažrli prahu.

Poleg tega bi se topel zrak dvigal direktno nad radiatorjem, kje bi ga hladila stena in strop sobe, tako da bi bil IMHO efekt zaradi tega manjši...
On the journey of life, I chose the psycho path.

korenje_ver2 ::

kot strojnik vam povem, da je bolje premakniti radiator pod večje okno. oziroma montirati dva radiatorja. ventilatorji so hrupni in slabo vplivajo na človekovo počutje, poleg tega pa ne bodo imeli večjega učinka. Če imaš radiator, ki je dvoslojni, bo hitrost zraka, kot posledica vzgona toplejšega zraka, med radiatorjem vsaj 1m/s. Da imaš take temp. razlike v tako majni sobi je lahko samo posledica slabega tesnenja okna in slabe izolacije bloka.

samo za primer, imam 25m^2 sobo v kateri je samo eden radiator pod oknom, ki ne tesni dobro, in lahko povem da so temperature enake povsod.

krneki0001 ::

Sej si računalničar, najdi 10 starih ventilatorjev iz starih pentium procov, jih zlepi skupaj in jih namontiraj pod radiator, da bodo vlekli mrzel zrak za ventilator. Ta bo zrak ogrel in takoj bo bolje v sobi, ker bo zrak cirkuliral. Cena za kaj takega bo minimalna, ventilatorjev se pa tudi ne sliši tok. Rabiš pa še en usmernik iz 220V na 5V da nanj priklopiš ventilatorje.

Saladin ::

najdi 10 starih ventilatorjev

Bemu bo klel, ko bo to (kmalu) začelo ružit ;)

Imagodei - imaš kako sliko tega radiatorja?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

LordTado ::

lol,kake ideje:)

prestavi radiator na drugo mesto,če je instalacija bakrena lahko sam nardiš...
Ali pa še enega zraven...

imagodei ::

Ja, ideja je, da bi zračni tok spravil za radiator. Nisem mislil, da bi samo pihal vanj :) Pol je vseeno, če kupim en velki standalone ventilator, pa imam poleti za hlajenje, pozimi pa ga postavim k radiatorju.

Ne, ne... To, da bi napeljal zračni tok za radiator, to je ideja. Za smer zraka mi še ni čisto jasno, kam - gor ali dol. Kot pravi Brane, se bi ventilatorji hitro zaprašili, če bi vlekli pri tleh zrak notri in ga usmerjali gor. Po drugi strani je pa ravno pri tleh mrzel zrak.

Saladin, slike ravno nimam. Bi jo lahko naredil, ampak - konec koncev je to samo en keramični blok, 100x60x3 cm velik, na nosilcih, ki ga držijo 5cm od stene (pa še 1 cm izolirne folije je med steno in radiatorjem).
- Hoc est qui sumus -

Azrael ::

Potem imaš že skoraj vse narejeno, razen ventilatorja.

Za začetek postavi k radiatorju kalorifer, naj samo piha zrak, nič naj ne greje. Tako boš občutil ali je bolje, če se zrak vpihava v radiator ali sesa iz njega. Potem boš vsaj približno dobil občutek kak spraviti ventilator ali več njih.
Nekoč je bil Slo-tech.

krneki0001 ::

Najbolje je da spodaj vleče zrak in ga pošilja za radjatorjem navzgor. Lahko tudi običajen kalorifer, pa smao da mrzel zrak pošilja čisto narahlo pod radiator.

Brane2 ::

Potem imaš že skoraj vse narejeno, razen ventilatorja.

Za začetek postavi k radiatorju kalorifer, naj samo piha zrak, nič naj ne greje. Tako boš občutil ali je bolje, če se zrak vpihava v radiator ali sesa iz njega. Potem boš vsaj približno dobil občutek kak spraviti ventilator ali več njih.


V bistvu ne, ker če nimaš pregrade, ki bi usmerjala zrak, boš s kaloriferjem naredil bolj malo, sploh če greš proti naravni tendenci zraka, da bi se ob radiatorju dvigal.

Ampak po moje je ravno to eden od razlogov, da ti zadeva stran od okna dela toliko slabše.

Prej je imela nad seboj relativno mrzlo okno, ki je ohlajalo zrak in ga sililo po raidatorju navzdol. Ta ga je pogrel in zrak se je začel dvigati, vendar v toku stran od radiatorja, tako da se je lahko mešal z okolišnjim zrakom bližje centru sobe.


Sedaj pa tega mehanizma ni in zrak, ki ga radiator sedaj greje, se dviga ob steni in toploto predaja samo njej.

Zato bi sam raje šel nasproti naravnemu poteku ob radiatorju in luft vpihaval na dnu. Pri tleh je hladneje, tudi ljudje bolj občutimo mraz v nogah, pa tudi na ta način bo topel zrak opravil veliko večji del poti pri koristnem ogrevanju preostanka volumna sobe, kot bi ga sicer.

Mogoče boš za to potreboval malo več dela ventov, pa kaj. Vent itak porabi samo cca 1W. Poleg tega je bisveno manjše pacanje s prahom tudi pomembno. Tudi zaradi tega, ker ga bo manj v zraku.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Saladin ::

Sam še vedno ne bi opustil ideje o zgolj enem večjem ventilatorju izza radiatorja.

AMpak ker se gre po tvojem opisu za zaprto ploskev radiatorja, bi poskusil poiskati ozek radialen ventilator (čimbolj votlega/odprtega tipa)



Enega zmontiraš direktno na sredino izza ventilatorja in ti bop pihal zrak na vse strani.

Večji ventilator - manjši obrati - tišji in manjša obraba ležajev (pa manj občutljiv na prah je)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

telexdell ::

Imagodei kot trdi ima montiran keramični radiator. Ti radiatorji sicer lepo izgledajo vendar niso narejeni za gretje prostora s kroženjem zraka. Dobro se obnesejo v kombinaciji s talnim gretjem. Pod vprašaj bi tudi postavil njegovo toplotno moč. Mogoče je toplotna moč podana za sistem 90/70 dejanska temperature ogrevne vode pa je nižja (mogoče ste letos obnavljali kotlovnico?!).
Če me spomin ne vara ima tak radiator gladke površine in nima notranjih utorov. Montaža raznih ventilatorjev bi poleg estetskih in čisto tehničnih težav (vklapljanje, dvigovanje prahu, hrup...) tudi ne imela praktičnega učinka- premajhna površina radiatorja za gretje zraka!
Moram priznati, da veje veliko inovativnega duha od večine sodelujočih na tem forumu. Sam pa mislim, da bo najkasneje do naslednje kurilne sezone nabavil nov ustreznejši radiator.

balocom ::

Kaj pa če da namesto keramičnega raditorja običnga z dvema ploščama in režami (čist običen raditor)?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Brane2 ::

Sam sem imel podopben problem, s tem da je pri meni v delavnici tako, da je radiator predaleč od mene.

Dobil sem ventilator ( tista zadeva na vertikalni palici s premerom turbine cca pol metra za ~€15), ga postavil zraven radiatorja in razlika je ogromna.

Moj del sobe je sedaj ogret v trenutku, je pa efekt neugoden, ker je veliko premočan.

MIslim, da bi vsaj pri meni ravno par malih ventov, ki bi majčkeno pihljalo zrak, dalo bistveno ugodnejši efekt.

KOneckoncev, kaj ga stane, če proba ?

Malo izrezljane lepenke in par ventov, ki stanejo novi par EUR ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

korenje_ver2 ::

najboljš da si cevi spelje po tleh ^^. bo mel talno gretje in ne bo prostorskih problemov :p

Brane2 ::

Hints:

- vzemi največje vente, ki jih lahko spraviš pod radiator, da bo stvar lahko za dani učinek čimtišja.
- mogoče se splača vzeti vente, ki imajo PWM kontrolo in senzor vrtenja, da jih lahko uravnavaš z mikrokrmilnikom.
- tudi če vente trajbaš z manjšo napeotostjo je mogoče pametno imeti opcijo "poln gas", ko bi rad sobo hitreje in temeljiteje ogrel
- mogoče je pametno predvideti prostor za poznejšo opcijsko montažo vsaj enostavnega zračnega filtra. Tako ti zadeva lahko vsaj nekoliko služi tudi kot čistilnik zraka.

Ko si že pri tem, lahko predvidiš prostor za površino z vodo, preko katere se bo zrak lahko nasitil z vlago in/ali kako vonjavo
On the journey of life, I chose the psycho path.

Go-ahead ::

Če si že pristal na ventilatorje si raje kupi klimo, montiraj jo pod strop pa boš pridobil še na prostoru.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Infrardeče ogrevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9936378 (21101) energetik
»

odbojna folija za radiatorjem

Oddelek: Loža
428059 (6440) SplitCookie
»

Zakaj se z radiatorjem ne da hladiti prostora ?

Oddelek: Loža
457855 (6340) Zion10
»

Ogrevanje z elektriko cenejše kot na kurilno olje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
134817 (4298) Jeronimo
»

Radiatorska pamet (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1149115 (7977) Thomas

Več podobnih tem