» »

Računalniška miška stara 40 let

Računalniška miška stara 40 let

Prva miška

vir: Wikipedia
Guardian - V prihodnjih dneh bo minilo 40 let, od kar je bil izumljen mali glodalec za rokovanje z računalnikom, poroča Guardian.co.uk. Poleg tipkovnice bržčas najbolj pogosto uporabljan vmesnik so na Standford Research Institutu v Kaliforniji sestavili leta 1968 in ga 9. decembra istega leta javnosti predstavili v San Franciscu.

Načrte za izdelavo je Doug Engelbart, ki je v zgodovini zapisan kot izumitelj, začel risati že 1961., saj je bil prepričan, da zmore napraviti nekaj boljšega, kot so bili tedaj ogromni tracking balli in igralne palice. Bill English, ki je sodeloval, je zgradil napravo za pozicioniranje x-y, ki ni bila nič drugega kot lesena lupina s kolesi in priključnim kablom zadaj. Ker je hodil v napoto, ga je premaknil naprej.

Miške so se skokovito razširile, ko jo je Apple patentiral za Macintoshe leta 1984, kasneje pa so jo posvojili še PC-ji. Danes se jim pišejo črni časi, saj morajo neposredno tekmovati z zasloni na dotik, prenosniki, ki jih itak ne uporabljajo, Microsoftovim Surfaceom in HP-jevimi TouchSmarti.

37 komentarjev

Matrin ::

Danes se jim pišejo črni časi, saj morajo neposredno tekmovati z zasloni na dotik, prenosniki, ki jih itak ne uporabljajo, Microsoftovim Surfaceom in HP-jevimi TouchSmarti.


Saj MS surface in touchsmart nista nič drugega kot touchscreen z software-om. Brezveze posebej poudarjat, tej bi moral omeniti še en kup drugih prenosnikov, celo linijo Wacom tablic in zaslonov, itd. Trackpad pa se itak ne more primerjat. Neke hude nevarnosti ni, za igračarje pa bo še vedno #1.

nekikr ::

Za igričarje imaš pa OCZ NIA :)

Izi ::

Zaenkrat še ni videti nobenih črnih časov za miške.
Tudi lastniki prenosnikov, ki stojijo vedno na istem mestu doma imajo zraven vedno miško.
Zaenkrat ne kaže, da bi kdo pogruntal kaj boljšega.

Zasloni na dotik nimajo doma na televizijah in računalnikih nobene prihodnosti. ne boš vendar ustajal iz kavča, da boš pritiskal po televizijskem ekranu. Za desktop mašine pa je tudi bolje, če ti roka počiva na miški, kot pa da bi jo stegoval čez mizo in tipkal po ekranu.

Matako ::

Jp, zasloni na dotik znajo biti boleči.

Sicer manj, če je zaslon postavljen vodoravno, samo upravljanje z navpičnim zaslonom za dotik pa zelo hitro postane neudobno in menda dobesedno boleče. To je recimo nekoč pokopalo svetlobna peresa (light pen). Miška je z ergonomskega stališča še kar ok, če je prave velikosti...
/\/\.K.

Izi ::

Ne bi bil rad pesimist, ampak tudi v Microsoftovem Surfaceu in HP-jevem TouchSmartu, ne vidim prihodnosti.
Oba delujeta na enak princip samo, da je Microsoft predvidel ležeči ekran tako kot miza, HP pa uporablja klasični pokončni ekran.
Pri obeh je potrebno precej mahanja z rokami in to z obema rokama.
Miško recimo premakneš za 5 cm, tem pa moraš za isto zadevo roko najprej stegniti 1 meter daleč nato pa narediti še tisti pol metrski gib za premik.
Kar na miški narediš z tiščanjem desnega ušeska moraš tukaj uporabiti drugo roko, da lahko razteguješ in krčiš okna in kar naenkrat kriliš naokoli z obema rokama.

Po končanem šihtu na takem računalniku bi bil bolj izmučen kot pa če bi cel dan gonil kramp in lopato :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

energetik ::

Tudi meni je miška še vedno zakon in ne vem, zakaj bi se ji pisali črni časi. In sploh ne vem, zakaj bi kaj drugega izumljali, roka lepo počiva na miški in z malimi gibi obvladuješ celotno delovno površino. Dobra laserska miška je vse kar potrebujem.

poweroff ::

Dragi moji, čeprav sem zagrizen Linuxaš, se mi nekje doma še vedno valja originalna Microsoftova miška z COM port priključkom. Gor je celo Microsoftov logo. :D
sudo poweroff

jlpktnst ::

Se lepo vidi, postali smo zavaljeni lenuhi in se nam niti ne da krilit z rokami ali "pisat po tabli". Raje sedimo in klikamo z miško v 5 cm radiusu :D Seveda to leti tudi name...

Vprašanje je samo kaj bodo "doktorji" rekli - kaj je bolj zdravo.

opeter ::

Nič ne bodo rekli. Čez nekaj desetletij boš lahko itak kupil rezervne dele za sebe. Novo roko, nogo. Le vprašanje denarja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dba ::

Dragi moji, čeprav sem zagrizen Linuxaš, se mi nekje doma še vedno valja originalna Microsoftova miška z COM port priključkom. Gor je celo Microsoftov logo. :D



Tud js mam miš z MS logotom, na kuglico, na com port :D priključena na linux mašino :DDD (je pa res da do mašine dostopam praktično samo prek remote, tako,d a priključene miši in tipkovnice praktično nikoli ne uporabljam ;) )

LedStorm+++ ::

Jaz pa ne razumem, zakaj so še vedno stari porti na platah (paralelni, com) ;((. Ni več potrebe. Narest plac za nove priključke, USB 3 prihaja... 8-O
Pingvin :-)

G2 ::

ker marsikater hardware ( ne ne mislim racunalniske pariferije) deluje preko com porta in so pretvorniki usb/com precej nezanesljivi (moras najti prave vmesnike, ki imajo vse zice)

Se mi pa dopade, da niso vsi proizvajalci laptopov crtali COM portov (FSC naprimer)
LP
G2

cekr ::

Men so pa še vedno najboljše AtariST miši. No, vsaj tiste s kuglo.
Škoda, ker se nihče ne spomni in jih malo predelane prodaja za USB.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Izi ::

Jaz pa ne razumem, zakaj so še vedno stari porti na platah (paralelni, com)

Večina strojev deluje preko COM porta. To so stroji ki stanejo 10.000 do 50.000 € in jih torej ne kupuješ vsakih nekaj let nove. Najnovejši sicer že uporabljajo USB, ampak stare mašine delujejo tudi po 20 let, predno so končno zrele za odpis in toliko časa bomo torej potrebovali tudi COM porte.
Matične brez COM porta so samo za domačo rabo in igričarje.

opeter ::

Matične brez COM porta so samo za domačo rabo in igričarje.


COM port je sicer res (še) potreben v različnih delih posameznega segmenta industrije, ampak na marsikaterem drugem področju pa že dolgo ne.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Berserker ::

Miška na kabl in laser ali kugla je najboljše, brežičnega shita se ne dotaknem, škoda baterij. Kabl in pika.!

Izi ::

Miška na kabl in laser ali kugla je najboljše, brežičnega shita se ne dotaknem

Odvisno za kaj.
Za domači kino je skoraj nujna brezžična tipkovnica in miška, ko pa si 3 ali 4 metre stran od računalnika.
Za desktop pa jasno oboje ožičeno. Sem že dvakrat poizkušal z brezžičnimi zadevami, pa se ne obnese. Sam še vedno prisegam na ožičeno MX518, je že tako stara, da tisti Logitech logo na njenem hrbtu ni več črn ampak je ostal popolnoma brez barve in je sedaj srebrn :D

3p ::

Touchscreen je, kolikor je udoben za kaj hitrega poklikat na čudnem mestu precej problematičen z ergonomskega stališča. Držite roki pol ure stegnjeni do monitorja, pa vam bo jasno. Ali pa si dajte zaslon prenosnika čisto k sebi in buljite pol ure takole dol...

lopov ::

... prenosniki, ki jih itak ne uporabljajo, ...

Ta izjava mi malo, ampak hudo pretirana :)

Zradiral si vse, ki uporabljajo računalo za risanje.
Arhitekti, oblikovalci, industrijski oblikovalci, inženirji ...

Tudi novejše plate imajo COM port v obliki pinov in če ga rabiš, priklopiš konektor. Na P5K-WiFi/AP in imam tako rešeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Wrop ::

Čez mx510 in njegovega naslednika ga ni ;), No pri mx510 je že tolk stara-obrablena, da je spodnja plast skoraj gladka in levi gumb kdaj pa kdaj ne prime. Aja, pa na vsake toliko se mi dioda vgasne. Po nekajkrat na uro;((

Vlady ::

Ne bi bil rad pesimist, ampak tudi v Microsoftovem Surfaceu in HP-jevem TouchSmartu, ne vidim prihodnosti.
Oba delujeta na enak princip samo, da je Microsoft predvidel ležeči ekran tako kot miza, HP pa uporablja klasični pokončni ekran.
Pri obeh je potrebno precej mahanja z rokami in to z obema rokama.
Miško recimo premakneš za 5 cm, tem pa moraš za isto zadevo roko najprej stegniti 1 meter daleč nato pa narediti še tisti pol metrski gib za premik.
Kar na miški narediš z tiščanjem desnega ušeska moraš tukaj uporabiti drugo roko, da lahko razteguješ in krčiš okna in kar naenkrat kriliš naokoli z obema rokama.

Po končanem šihtu na takem računalniku bi bil bolj izmučen kot pa če bi cel dan gonil kramp in lopato :D

Še dobr, pol ne rabš več nobene telovadbe >:D Telovadiš kar našihtu.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

techfreak :) ::

Jaz pa ne razumem, zakaj so še vedno stari porti na platah (paralelni, com) ;((. Ni več potrebe. Narest plac za nove priključke, USB 3 prihaja... 8-O

Ti se hecaš, right?

squngy ::

Ubistu jih res ne rabijo več gor dajat.

Velika večina ljudi jih sploh ne rabi več, tisti ki pa imajo razne stroje za 50.000 € bodo pa tudi 20€ za pci adapter zmogli.

(tisti ki imajo pa že 20let isto miško in jim je škoda kupit novo, pa tud nove plate ne rabjo>:D)

LedStorm+++ ::

Ne se ne, aja saj res, vse se napaja preko usbjev iz napajalca, točno ;). Brežične miške, keybordi se mi pa zdijo brezvezne, samo nonstop jim moraš baterije punit 8-O, no ne rečem če jih maš za mizo, nista praktična, če pa za hišni kino, je pa druga pesem.
Pingvin :-)

techfreak :) ::

Niso tukaj samo tisti s stroji za 50k€. Je še veliko drugih ljudi, ki ta port potrebujejo tudi za domačo uporabo.

V prenosnik pa ne moreš vstaviti PCI adapterja ... in zato ti ostanejo samo nezanesljivi USB -> RS232 converterji.

gruntfürmich ::

jst pa prisegam na razerjevo :)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

echo ::

Ena možnih rešitev v prihodnosti
Na vsakem prstu en takle miš, and let the Matrix begin!

roli ::

JAz trenutno uporabljam logitechovo MX1000 (brezžična) in je ne menjam za nobeno žično miško. Stvar je kvalitetno narejena, deluje super, polnim jo na vsake 3 dni (ko grem spat jo vržem na polnilec pa je). Res pa je, da ne igram iger razen zelo redko kaj - ampak takrat mi pa zadostuje. Včasih, ko se mi ne, da več trolat z miško pa vzamem pisalo od grafične tablice pa z njo potem upravljam kurzor. Včasih pa uporabim kar voice recognition pa je. Samo to je bolj redko saj zaradi tečnih papagajev v sobi stvar ni ravno najbolje učinkovita.

Vsekakor pa se mi zdi, da je prihodnost v touchscreenih, voice recognitionu ter upravljanju z mislimi (en dokaj dober primer tega - čeprav ne čisto z mislimi je OCZ NIA).
http://www.r00li.com

DixieFlatline ::

Dokler razni možganski vmesniki ne bodo izpopolnjeni, bo miška pomoje ostala na vsaki delovni mizi.
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

Hardstyle ::

Kaj pa če imaš touchscreen namesto miške? Torej neka varianta touchpada.

huelz ::

Miška FTW! :D

gruntfürmich ::

touchscreen?? recimo z 30 inčnikom??? to je potem fitnes, ne pa delo!! halooooo folk, kje živite! miš je miš, in bo ostal. morda se bo minimiziral do nič in bo postal podloga, vendar bo ostal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

squngy ::

ta port potrebujejo tudi za domačo uporabo.


Veliko? domačo rabo?

Kolkor je meni jasno, nuca 99.9% domačih uporabnikov poleg kište kvečjemu še:
Monitor, tipkovnico, miš, zvočnike, printer, mikrofon, webcam.

Nič od tega ne uporablja (več) tistih portov.

Prosim da mi malo bolj specifično razložiš za kakšno domačo rabo rabiš tiste porte.

(pa ne mi s kšno komaptibilnostjo s staro opremo ker nič od naštetega ne stane blazno velik, in če bodo kupl cel nov komp bodo pa tud še tist printr zamenjal, ki mu do zdaj vrjetno že kar trkajo leta po vratih...
pa še to očitno velja samo v primeru laptopa...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

IceIceBaby ::

Se kdo še spomni te miške?

Miška

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

keworkian ::

Hahah fantje COM port bo se v uporabi dolga leta. Katero podjetje je pa tok neumno da bo slo menjat 1000 racunalnikov samo zato da bojo imeli USB in drag stroj.
Obscenities in B-Flat

Matako ::

Se kdo še spomni te miške?

 Miška

Miška



Tisto na levi je Genius - oglata stvar trdih gumbov (ki pa so se na srečo z uporabo zmehčali, da je bilo ravno prav). Prodajala se je v škatli skupaj s podlogo, priročnikom in kupom 5.25 DD disket.

Zraven je ruska kopija?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

squngy ::

@_Knight: Saj ni vparašanje ali naj se uporabljajo.
Vprašanje je ali je smoterno jih standardno dati na večino matičnih.

Če v nekem podjetju 1000 računalnikov rabi COM port potem verjetno nebodo šli menjat za neki kar ga nima, zato pa jih nebo nič ustavilo da še naprej uporabljajo kar imajo.
Če pa ugotovijo, da njihovi računalniki niso več dovolj zmogljivi pa še vedno obstajajo pci adapterji in se morajo pač samo vzdržati laptopov tam kjer rabijo COM.
(tu znajo omrežne naprave pomagati, pač delaš kjer hočeš in ko rabiš napravo jo prek mreže nucaš na računalniku na katerega je priklopljena)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Office 2007 Home & Student SLO medij

Oddelek: Programska oprema
254226 (3485) Han
»

Bitcoin Cvetke 2011-2018 XD

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
202182 (1255) branimirII
»

Rešitev v naglici, ki je spremenila svet: 40-letnica arhitekture x86

Oddelek: Novice / Procesorji
4011541 (7742) BigWhale
»

GPS je star 40 let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
236396 (3771) mulc_slo
»

Redmondski velikan 40 let pozneje doživlja drugo pomlad (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5422844 (17959) Rias Gremory

Več podobnih tem